Şimdi Ara

ben suriyeli bir öğrenciyim (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
107
Cevap
0
Favori
6.074
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
23 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • aramızda ne kadar da çok '' mal '' diye tabir edecegimiz insan var.

hem her yerin suriyeli dolu oldugunu söylerler hemde gidip hiç bir tanesiyle konusmaya sohbet etmeye tenezzül etmezler. kendileri birinci sinif insan onlar insan dışı varlık onlara göre.

istanbulda 2 çeşit suriyeli var. çalışan para kazanan kira ödeyen ve çalışmayıp dilenen veya sokakta yatan.

devlet sadece yılda bir iki defa hamile olan kadınlara, babasiz çocukların annelerine para veriyor.
    kira yardımı olayı da yok. istanbulda kaç tane suriyeli ile konuşsam ya çalısıyo yada suriyede savaş olmayan bölgedeki aileleri para yolluyor bir miktar bunlara.

ayrıca suriyeden kaçip gelenlerin çoğu ailesinin zoruyla esed in askere alip ölmelerine sebep olmasından dolayı kaçip gelmiş çocuklar.ESED den nefret ettiklerini söyledi.oturdugu mahalle bölge suriyenin yarısı esed den nefret ediyor dedi. esed bazi kesimlere çok iyi davranıyor bazi kesimlere ise her türlü gizli yaptırımı uyguladıgını söylüyor çocuk.
    ailesinin orada marketi oldugunu 2 tane arabaları oldugunu savas sırasında esed in bir mahalleyi komple bombaladıgını arabalarına savaşta kullanmak için el koydugunu marketlerinin savaş olmayan bölgede oldugu ve zarar görmedigini ama evlerinin yerle bir oldugunu söyledi. bu arada çocugun ismi Yusuf XXXXX

ailesi buna türkiyeye kaçarken 30bin dolar para vermiş. şuan istanbulda beylikdüzünde bir evde 7 kişi kalıyorlar. her ay ailesinin bir miktar para yolladıgını söylüyor.kendisi xxx kafede çalısıyor.
    hasta oldugunda hastahanenn bedava olmadıgını suriyelileri tedavi eden bir doktorun muayehane sine gitmek zorunda kaldıklarını söyledi.tabi devlet hastaneleri tedavi ediyor her insani lakin belirdi prosedürler var.

bazi suriyelerler kendisi dahil ilk geldikleri zaman T.C hükümetine 1bin tl vererek oturma izni gibi bir kimlik kartı aldıgını söyledi. almayan kaçak gelenler ise kaçak yaşıyorlar ve şimdi o karti almak için 3-4bin tl civari bir para istendigini söyledi.
    konustugum çocuk suriyede mekanik müh. okumuş yada ona denk bir bölüm.söylediklerinden o bölümü anladım ben.

ayrica üniversitelere sınavsız girmek gibi birşeyin olmadıgı onun sadece çok çok az kişilere tanınan bir imkan oldugunu söyledi.erasmus tarzi bir sistem uygulanmış ve o sistemin niteliklerine uyan kişiler alınmış.

yani devlet bunlara maaş baglamamış.üniversitelere sinavsız sokmamış. veya ceplerine para koymuyor vatandaşlıkta vermemiş.

• ygsde baraji gecemeyen arkadaşım bulgar göçmeni olduğu için Yabancı Öğrenci Sınavına girdi. 400 puan ile alinan mühendislikte beraber okuyoruz.Dersleri vasat 10 senede sürse mühendis olacağım diyor. Ben bu okula girebilmek için 2 sene ygs-lys çalıştım. Ayrıca biz servislerde otobüslerde sürünürken, yaşlılarla yer verirken; çocuk 10bine mercedes aldı. Yabancı öğrenci olduğu için özel bir kurumdan (koç) her ay 600e yakın karşılıksız burs alıyor ayrıca.

bu mu hayat? biz mi uyanık değiliz?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Re-Atum

iyi arap yoktur..

ölü arap vardır.

arabın iyisi,

ölü olanıdır.

Yalancı pislik !

bunları yazanın trol olduğuna kalıbımı basarım !

bulanık beyinliler....

Nasılda gururla söylüyor ırkçılık tavan

Sizin gibi insanları yeniden okula gönderip sabahtan akşama kadar insanlık dersi verilmeli

Belki öğrenirsiniz nasıl bir şey olduğunu

• Şamdaki emevi caminde namaz kılacağız diyenler,esad 3 5 ayda giderciler,suriye iç savaşını körükleyen içimizdeki sünni araplar,yanlış hesap şamdan dönünce,suriyeliler konusunda gelecek eleştirileri duygu sömürüsü yaparak engellemeye,savuşturmaya,zeytinyağı gibi suyun üstüne çıkmaya çalışıyorlar.Hızlı üreyen milyonlarca arabı damdan düşer gibi ülkeye aldınız.Toplumsal,etnik sorun ithal ettiniz alooo.Gel gör ki tüm olan bitene karşın,hala konuşacak yüzünüz var.Bu ne pişkinliktir.
    Şu da bir gerçek ki,var olan sorunlarla,bu ülkenin ayakta kalması olanaksızdır.Bu ülkenin kaçınılmaz sonu yıkılmaktır.
    -Kürt sorunu
    -Suriyeli araplar sorunu
    -Üretmeyen,sanayide,bilimde,teknolojide yokları oynayan bir ülke
    -Ekonomik sorunlar,işsizlik
    -Yerlerde sürünen eğitim düzeni.
    -Ülkeye egemen olan gerici,geriletici,araplaştırıcı düşünce yapısı.

Ülkeye egemen olan araplaştırıcı,gerici,geriletici düşünce yapısı,bu toprakların ağırlığı altında ezim ezim eziliyor.Bu toprakların hakkını veremiyor.Bu toprakları hak etmiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gök Gürültüsü -- 19 Mart 2017; 22:34:59 >

• Tez zamanda ülkemizden giderler inşallah , ayrıcalıklılar bunu inkar edemezler . Bu ülkede en kötü şey türk vatandaşı olarak doğmak herhalde.

• Olaya şu gözle de bakılmasında fayda var

Çok vicdanlı bir milletiz çünkü binbir eziyet ve kurtuluş şavaşlarıyla kazandık çoğu şeyi.

O nedenle aşırı vicdanlı milletiz.

Mazlum milletlere üzülmek yardım etmek empati kurmak adeta genlerimiz de var.

Gerçi osmanlının son zamanlarında filistinde yemende suriyede arabistanda mısırda evlatlarımızı arkadan vuran bu araplar tersi durumda olsak bizim onlara duyduğumuz üzüntü ve vicdanın onda birini bile bizlere hissederler miydi?!

Neyse biz yine de insanlığımızla olalım.

• Sünniler ayaklanıp alevi esadı devirmeye çalıştı, tüm mesele bu..

bizim ülkede neden iktidar insanların istediği gibi olmayınca ayaklanmıyor, çünkü vahabi araplar gibi değil

Atatürk'ün mirası saygın olan muasır medeniyetler yolundan Cumhuriyet rejimiyle ilerliyoruz..

Hani 300-500 yobaz toplanıp sivasta otelde insan yakıyorlar ya, hani 3000 5000 yobaz ayaklanıp izmirde ayaklanma başlatıyor ya

işte suriye'de alevilerin iktidarını hazmedemeyen çoğunluğu sünni olan bir grup da aynı şeyi yaptı ama işleri mahvettiler.

Sorun her ne kadar bi sürü parametre ile irdelenebilecek olsa da bu zaten temelde mezhep çatışmasıdır..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Rindaman

Sünniler ayaklanıp alevi esadı devirmeye çalıştı, tüm mesele bu..

bizim ülkede neden iktidar insanların istediği gibi olmayınca ayaklanmıyor, çünkü vahabi araplar gibi değil

Atatürk'ün mirası saygın olan muasır medeniyetler yolundan Cumhuriyet rejimiyle ilerliyoruz..

Hani 300-500 yobaz toplanıp sivasta otelde insan yakıyorlar ya, hani 3000 5000 yobaz ayaklanıp izmirde ayaklanma başlatıyor ya

işte suriye'de alevilerin iktidarını hazmedemeyen çoğunluğu sünni olan bir grup da aynı şeyi yaptı ama işleri mahvettiler.

Sorun her ne kadar bi sürü parametre ile irdelenebilecek olsa da bu zaten temelde mezhep çatışmasıdır..

73 fırka olayı

Fırka malum parti demek

Dinde siyaset oluyor muymuş?

Yüzyıllardır var zaten ve bu siyaset asıl dinin üzerine çıktığı da açık.

Yakında asıl din kaybolup gidecek bu insanoğlunun siyasetleri yüzünden.

• Yurttan suriyeli bir çocuk 1200 lira burs alıyordu yalana bak burs almıyormuş
  • türkçeyi bu kadar iyi yazabilen suriyeli varsa bizde türk değil suriyeliyiz o zaman.
  • Bende recep tayyip erdoganim.

Dis mihraklar bana zorla bu referandumu yapriyorlar.

Secimde hayir oyu kullanacagim. Sizde hayir oyu kullanin

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • yaşlılar, kadın ve çocuklar hariç şu suriyeliler defolup gitsinler.!

Kendi ülkenizi "korkak tavuk" gibi terkettiniz . Devletin malını yiyorlar.ülkenin geleceğini mafediyorlar işsizlik ,suç oranı gibi olumsuzluklar yaratıyorlar.

Buraya tatile bile gelmeyin;)

• ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bay Kaktüs -- 19 Mart 2017; 20:46:58 >
  • Bizzat şahidim

Belediye Suriyeli öğrencilere ve annelerine ücretsiz servis çekiyor.

Kırtasiye masrafları karşılanıyor

Tıpa sınavsız giren suriyeliler var

Burs veriliyor.

Ahmet Davutoğlu dedi bi kere suriyelileri sınavsız alicaz diye

• "hatta darbe olunca yemin ederim türkler gibi suriyeliler hiç uyuyamadılar çünkü sizin derdiniz bizim derdimiz" cümlesi bile başlı başına bir yalan.
  • Açın kurtuluş savaşı belgeseli çanakkale belgeseli izletin şuna. Hem nasıl müslüman bunlar vatan için ölmen demek şehit olman demek direk cennete giriş bileti demek öyle olmasa bu vatanı dedelerimiz gövdesini siper edip adeta ölüme yüyürcesine savaşır mıydı?

• suriyelinin Türkçesi ne ara bu kadar iyi oldu?
  • Helal olsun valla ben bile bu kadar düzgün türkçe yazamıyorum.Noktalama işaretlerine varana kadar türkçeyi öğrenmiş hem de türkçe kursuna gitmeden!Çok saçma bir troll denemesi olmuş.Böyle bir şeye kalkışan trollu de anlayamadım doğrusu.Sanki biz bunları bilmesek inanacağız.Savaşmamak için hiçbir bahane olamaz arkadaş!Bi zahmet geçin o ayakları
  • ekşisözlük'te yazar mıymış bu suriyeli? ben 5 yıldır çaylak onay listesindeyim de o yüzden sordum. ne ara geldin, ne ara türkçe öğrendin, sözlüğe üye oldun, 10 entry'ni girip yazar oldun? suriyeliye yazarlıkta beleş galiba ülkede
  • Knights of Cydonia kullanıcısına yanıt
    Erdoğan da seçilmiş lider. Siz niye O'nu indirmeye çalıştınız gezide! Çelişkiye gel.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.