Şimdi Ara

Belirli Bir Temada İzlenecek, Dinlenecek, Oynanacak, Okunacak Şeyler

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
143
Cevap
96
Favori
11.687
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Zaman zaman belirli bir tema içinde izlenecek, okunacak, oynanacak, dinlenecek şeyler paylaşacağım.

1-Özgürlük - Doğa - İnsanın Özü - Yalnızlık- Tek Başına Yaşama Savaşı

Önce müziğimizi açalım;

Enigma'dan Return To Innocence (Masumiyete Dönüş)

Film olarak Into The Wild;

Christopher McCandless'ın bütün parasını yakarak, kendini dağa taşa vurmasını anlatan bir film. Film gerçek bir kişinin yaşamını anlatıyor, böyle olması da işi daha daha güzel yapıyor.

Kitap olarak Daniel Defoe'un Robinson Crusoue adlı eseri;

Bir adamın ıssız bir adada tek başına yaşadığı maceraları anlatıyor.

Oyun olarak Minecraft adlı oyun;

Görüntüsü kötü görünebilir ama görüntüye asla kanmayın. Oyun sizi rastgele yaratılmış bir haritanın içerisine atıyor. İlk başta hiç bir şeyiniz yok ağaçlardan, taşlardan, madenlerden aletler yaparak kendi dünyanızı yaratıyorsunuz.

Okunacak şiir;

Jorge Luis BORGES'ın Anlar adlı şiiri.

ANLAR
    Eğer, yeniden başlayabilseydim yaşamaya,
    İkincisinde, daha çok hata yapardım.
    Kusursuz olmaya çalışmaz, sırtüstü yatardım.
    Neşeli olurdum, ilkinde olmadığım kadar,
    Çok az şeyi
    Ciddiyetle yapardım.
    Temizlik sorun bile olmazdı asla.
    Daha çok riske girerdim.
    Seyahat ederdim daha fazla.
    Daha çok güneş doğuşu izler,
    Daha çok dağa tırmanır, daha çok nehirde yüzerdim.
    Görmediğim bir çok yere giderdim.
    Dondurma yerdim doyasıya ve daha az bezelye.
    Gerçek sorunlarım olurdu hayali olanların yerine.
    Yaşamın her anını gerçek ve verimli kılan insanlardandım ben.
    Yeniden başlayabilseydim eğer, yalnız mutlu anlarım olurdu.
    Farkında mısınız bilmem. Yaşam budur zaten.
    Anlar, sadece anlar. Siz de anı yaşayın.
    Hiçbir yere yanında termometre, su, şemsiye ve paraşüt almadan,
    Gitmeyen insanlardandım ben.
    Yeniden başlayabilseydim eğer, hiçbir şey taşımazdım.
    Eğer yeniden başlayabilseydim,
    İlkbaharda pabuçlarımı fırlatır atardım.
    Ve sonbahar bitene kadar yürürdüm çıplak ayaklarla.
    Bilinmeyen yollar keşfeder, güneşin tadına varır,
    Çocuklarla oynardım, bir şansım olsaydı eğer.
    Ama işte 85'indeyim ve biliyorum...
    ÖLÜYORUM...

• 2- Nietzsche - Nihilizm

Kısa Bilgi:

Latince'de 'hiç' anlamına gelen nihil sözcüğünden türetilen Nihilizm, günümüzde birçok spesifik alt dala ayrılmakla beraber, en popüler tanımıyla; her şeyin anlamdan ve değerden yoksun olduğunu savunan felsefi görüştür. Nihilistler tanrının varlığını, iradenin özgürlüğünü, bilginin imkânını, ahlâkı ve tarihin mutlu sonunu reddederler.
    Nihilizm; metafizik ve ahlaki güçleri yok sayan, mevcut olan değerlere ve düzene karşı çıkan, hiçbir iradeye boyun eğmeyen görüşlerin genel adıdır.

Nihilizm; bilgi felsefesi, ahlak ve siyaset alanında kabul görmüştür. Ve yine nihilizm, her şeyi, her gerçeği ve değerleri reddetme şeklinde ortaya çıkmıştır.

Nihilizm; her türlü bilgi imkanını reddeder ve hiçbir doğru, genel-geçer bilginin olamayacağını savunur. Varlığı her şekliyle şüphe ile karşılar ve hatta yok sayar.

Müzik Tchaikovsky'den Swan Lake;

Film When Nietzsche Wept;

Kitap başlangıç için Aforizmalar, daha sonra Böyle Buyurdu Zerdüşt okunabilir;

Nihilizme değinen ve izlenebilecek tek dizi House M.D.;

• Süpermiş takipteyim hocam.
  • Erich FROMM--Sevme Sanatı

Daha ilk sayfalarında bildiklerimin farkında olmama sebep oldu. Yakında bitecek. Kısa bir süre sonra tekrar okumayı planlıyorum. Tekrar ve yine tekrar.
  • 3- Sigmund Freud - Psikanaliz

Önce kısa bir özet niteliğinde Sigmund Freud hakkında belgesel var. Üç bölümden oluşuyor, 1. izledikten sonra devam ettirirsiniz;

Nietzsche hakkındaki filmi izlediyseniz orada Sigmund Freud'u görmüş olmasılısınız dolayısıyla o film bu konuyla da alakalı sayılabilir. Ayrıyetten çok kişilikli bir vakanın Freud'un geliştirdiği yöntemle analizini anlatan Sybil adlı filmi de paylaşmak istiyorum;

Kitap olarak bence en rahat anlaşılabilecek ve en zevk verebilecek kitap olan Totem ve Tabu'dan başlanmalı. İlkel kabilelerin davranışlarından yola çıkarak günümüzdeki tabuları açıklıyor ve totem hakkında bilgi veriyor. Bu kitabı okuduktan sonra zekasına hayran kalıp diğer kitaplarını da okumak isteyeceğinizden eminim.

Dizi olarak;

Burada da meşhur sözlerinden bir kaç tanesi;

Bir insana vazgeçilmez olduğunu hissettirirseniz, ilk vazgeçeceği insan siz olursunuz.
    Düşünebilen Herkesin İnsan Olması, İnsan Olan Herkesin Düşünebildiği Manasına Gelmiyor Ne Yazık ki.
    Garip değil mi ? Uluşamayacağın kadar yüksekte sandığın kişiler, aslında eğilemeyeceğin kadar alçaktadır !
    Garip değil mi ? Yüzüne gülecek kadar dost sandığın kişiler, aslında arkandan konuşacak kadar yüzsüzler.
    Herkes doğru insanı bulmak ister, yanılmamak için. Oysa kimse uğraşmaz, doğru insan olmak için.
    Bil ki, önemli değildir kaç kez yenildiğin... Çünkü asıl önemli olan, kaç yenilgiden sonra yeniden doğrulabildiğin.
    Mutsuzluğu tatmadan, hep mutlu olmak istersin. Oysa nelerin seni mutsuz ettiğini bilmeden, nelerle mutlu olacağını bilemezsin.
    Güç ve güveni hep dışımda aradım. Ama bunlar insanın içinden gelir. Ve her zaman oradadırlar.
    Garip değil mi ? Edepli edebinden susar, Edepsiz ben susturdum sanar.
    Yaşam belirtisinin kökeninde duygulanma vardır, duygulanmanın da temeli aşktır.
    Garip değil mi ? Birini işaret ederek suçlarken işaret parmağınız onu, Diğer üç parmağınız ise sizi gösterir.
    Bir insanı unutabilirsin, Bir insanın sana neler yaptığını da unutabilirsin, ama o insanın sana ne hissettirdiğini asla unutamazsın...
    Aslında unutmak; artık acıyı hissetmemektir. Çünkü yapılanları zihinsel olarak unutmak fizik kurallarına göre mümkün değildir.
    Kadınları anlamak için, bir labirenti düz yola çevirmek gerekir.
    Birinin yalan söylemesine kızmam da yalan söylerken yakalanacak kadar salak b...ir insanın beni kandırmaya çalışmasına kızarım.
    Garip değil mi? İnsan kötü bir şey yapacağını hissettiği zaman, mutlaka vicdanını susturacak bir sebep bulur.
    İnsanlığın hangi filizi köreltilmek istenmişse, o filiz daha gür büyümüştür.
    Din, toplumsal obsesyonlarımız, obsesyonlarımız ise bireysel dinimizdir.
    İnsanın gelişmesi içeriden dışarıya doğrudur.
    Çocuklar tümüyle egoist varlıklardır. İhtiyaçlarını çok yoğun biçimde hisseder ve karşılamak için acımasızca mücadele ederler.
    İnsanın sağlığını koruyan iki faktör vardır. İşini sevmesi ve hayatı sevmesi.
    İsmini unuttuğunuz kişi hakkında muhakkak olumsuz bir düşünceniz vardır.
    Özür dilemek, sizin haksız olduğunuz manasına gelmez. Karşınızdaki insana verdiğiniz değerin; egonuzdan yüksek olduğunu gösterir.
    Bir insan bir yere bakıyorsa orada ilgilendiği bir şey vardır. Bir insan bir yere hiç bakmıyorsa orada ilgilendiği bir şey kesinlikle vardır.
    Henüz yanıtlanamamış ve kadın ruhuyla ilgili otuz yıl süren araştırmalarıma karşın benim de yanıtlamayı başaramadığım çok önemli bir soru var: Kadın ne ister?
    Medeniyetin kurucusu ilk defa mızrak atmak yerine küfür kullanmış olan insandır.
    Bilgi hazinelerine ulaşabilen insanların sayısı ne kadar artarsa, dini inançlardan kopuş da o kadar yaygınlaşır.
    Siz cevaplar bulmaya çalışıyorsunuz, biz ise daha çok soru sormak niyetindeyiz.
    Gittiğim her yerde, bende önce oraya gitmiş bir şair buldum.
    Medeniyetin ilk şartı adalettir.
    Bırakın adalet yerini bulsun, isterse kıyamet kopsun.
    Annesinin gözdesi olan erkek hayatı boyunca bir kahraman gibi hisseder.
    Sinir hastalığı belirsizliğe tolarans gösterememektir.
    Özgürlük medeniyetin insana bir armağanı değildir. Hiç medeniyet yokken insanoğlu çok daha özgürdü.
    Garip değil mi ? Hatıralar mutluluk vericidir, ama bazen hatırlamak; intihar sebebin bile olabilir.
    Sevginizi ihtimaller üzerine kurarsanız, İhanetlerle son bulur.
    Adaleti aklın yardımı olmadan kullanmak imkansızdır.
    Hiç bir erkek birlikte olmak istemeyeceği bir kızla yakın arkadaş olmak istemez.
    Bir objeye duyulan sevgi, ona sahip olma isteğinden gelir.
    Aşk yoktur, libido vardır.
    Kültürel doğrularımızla sağlanan bilginin tümü arasında doğruluğu en az kanıtlanabilmiş unsurlar, tam da bizim için en fazla önem taşıması gereken ve evrenin bilmecelerini çözme, yaşamın acılarına katlanmamızı sağlama görevi üstlenmiş unsurlardır.
    Ensest ilişki, insanın içinde uyuyan bir yaratıktır. Ve bu yaratık hiçbir zaman uyanmaz. Ancak bazen, uyurken, çok şiddetli horlayabilir.
    Zamanın akışı içinde insanlık, bilimin ellerinden gelen darbelerle iki kez, naif özsevgisinin incinmesinin acısını yaşamak zorunda kalmıştır: Birincisi, dünyanın merkezi olmadığını, akıl almaz büyüklükte bir dünyalar sistemi içinde sadece bir nokta olduğunu anladığında... İkincisi, biyolojik araştırmalar özel yaratılmışlık ayrıcalığını elinden alıp soykütüğünü hayvanlar alemine düşürdüğünde.
    Kitleler asla gerçeğin peşinde koşmamıştır. Yanılsamalar isterler ve yanılsamasız yapamazlar. Gerçek olmayanları gerçeklerin üstünde tutarlar; gerçeklerden çok gerçek olmaynların etkisinde kalırlar. Bu ikisi arasında ayırım yapmama eğilimi oldukça yüksektir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NuTeRX -- 31 Ocak 2013; 11:31:01 >

• Şimdi into the wild her ne kadar filmin başında doğaya duyulan özlem olsa da filmin sonunda verilmek istenen mesaj: yalnız bir insan gerçek mutluluğu kendi başına nasıl bulabilir sorusuna cevaptı. sonunda da yazdığı notlardan nalıyoruz ki paylaşılmadan mutluluk değersiz. Ama yozlaşmış toplumdan kaçış da başka bir tema olarak işlenmiş tabii filmde.

güzel konu takip edeceğim.

• Kasvetli temasıyla varoluş ve bitişi konu alan bir filmdir. Konuyu beğendim.
  • güzel konu takip
  • quote:

Orijinalden alıntı: Fermiyon

Kasvetli temasıyla varoluş ve bitişi konu alan bir filmdir. Konuyu beğendim.

Ben bu filmi nasıl görmedim, en yakın zamanda izlerim. Teşekkürler.
  • 4- Şizofreni

Son zamanlarda bayağı popüler olan bir hastalık. Filmlerin bu hastalığı konu almasının nedeni sanırım çok rahat şekilde filmin sonunda şok etkisi yaratabilmek. Şizofreni hastası karakterlerin de filmlerde çok havalı olarak gösterilmesi toplumda yanlış bir kanıya yol açıyor.

Şizofreni Dernekleri Federasyonunun danışmanlığında gerçekleştirilen bir begelselle başlayalım önce;

Bu konu hakkında bir sürü film var ama en net şekilde anlatan iki film bence bunlar;

Paranoyayı en iyi anlatan;

Negatif semptomları yani sosyal geri çekilmeyi en iyi anlatan;

Bölünmüş kişiliği en iyi anlatan;

Kitap olarak Adnan Çoban'ın kitabı. Yalnız kitap biraz daha hastalıkla ilgilenenler ve hasta yakını olanlar için yazılmış;

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NuTeRX -- 24 Ocak 2013; 20:19:57 >

• Müthiş konu olmuş yarın birisini deneyeceğim
  • 5-Evrim

4 bölümden ve 20'şer dakikadan oluşan harika bir belgesel. Sadece insan evrimini konu alıyor. Yani pek derinden başlamıyor.

Dünya'nın oluşumu ve evrimi konu alan;

Film olarak Neandertalların sonunu anlatan;

Kitap olarak;

Son olarak 2 ilahiyatçı ve Celal Şengör'ün bulunduğu bir TV programı;

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NuTeRX -- 2 Şubat 2013; 6:29:00 >

• güzel ve kahredici bir konu..
    topluma entegre olamayanların cektigi acılara derman olacak ilaçlar diyebilirz
  • güzel konu takipteyim
  • quote:

Orijinalden alıntı: depresif_adam

güzel ve kahredici bir konu..

Neden öyle dedin ki? Topluma entergre olan insanlar da film izliyor, belgesel izliyor, kitap okuyor ama toplumdan topluma fark var. Kitap okuyan bir kişi kitap okuyan topluma entegre olabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: NuTeRX

quote:

Neden öyle dedin ki? Topluma entergre olan insanlar da film izliyor, belgesel izliyor, kitap okuyor ama toplumdan topluma fark var. Kitap okuyan bir kişi kitap okuyan topluma entegre olabilir.

topluma sorgusuz sualsiz entegre olamayanlar desek daha dogru..
    Yukarıdaki örnekleri izleyen okuyan yada ucundan tutan adam sorgulayan adamdır..
    Bu insanların diger insanlardan tek farklı sorgulamaktır...
    Sorgulamayan kesim bu konulara zaten ilgi göstermez.Umarım anlatabilmişimdir

• quote:

quote:

quote:

Yukarıdaki örnekleri izleyen okuyan yada ucundan tutan adam sorgulayan adamdır..

Anladım farklı bir açıdan yaklaşmışsın. Ben topluma entegre olamayacak kadar düşük seviyeliler diye düşünmüştüm.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Anladım farklı bir açıdan yaklaşmışsın. Ben topluma entegre olamayacak kadar düşük seviyeliler diye düşünmüştüm.

est.öyle şey olur mu ?
    bahsettigim insanlar benim icin en degerlilerdir.

• Güzel konu. Ellerine sağlık. Devamını bekliyorum.
  • 6-Takıntı

Öncelikle yukarıda söylediğim Freud'un Totem ve Tabu adlı kitabını okuduysanız zaten olayın kökenini yani neden ve nasıl olduğunu tam olarak anlamışsınızdır, şimdi bunların üzerine bir şeyler koyalım;

Durumu kısaca anlatan şöyle bir çizgifilm var;

Film olarak bu var, filmin konusu tamamen takıntı olmasa da karakterin böyle bir özelliği var;

Kitap olarak zaten Freud'un Totem ve Tabusu vardı bir de üstüne Oğuz Tan'ın Takıntılar adlı kitabı var. Bu kitap biraz daha ders anlatır gibi bir anlatımı var aynı Şizofreni adlı kitap gibi yani o yüzden mesleki olarak ilgilenmeyecek olanları biraz sıkabilir;

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.