Şimdi Ara

Beko çamaşır makinesi aşırı gürültülü (RESİMLİ)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
1
Favori
72.840
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar yaklaşık 12 senelik BEKO 2313C çamaşır makinem var. Sağolsun beni bugüne kadar üzmedi. Ancak yaklaşık iki aydır sıkmada ve kurulamada jet uçağının motorununkine benzer ses çıkartıyor. Servisten yay ve amortisör aldım. Ancak, daha sonra forumlardan okuduğum kadarıyla rulman arızası da olabileceğini öğrendim. Yaylar, amortisörler ve rulmanı nasıl sökebileceğim konusunda bilgi verebilirseniz sevinirim. Şimdiden herkese teşekkür ederim.

[img=http://img27.imageshack.us/img27/8200/img2227hr0.jpg]

[img=http://img79.imageshack.us/img79/9076/kopyasimg2228vy2.jpg]

[img=http://img23.imageshack.us/img23/181/kopyasimg2229ts0.jpg]

[img=http://img26.imageshack.us/img26/145/kopyasimg2230af3.jpg]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ecm88 -- 18 Şubat 2009; 16:55:11 >

• selam. ben de yeni başlık açmak istemedim...Kayınvalidemde Beko 2314 BY var. Sıkmaya geçtiğinde 1-2 tur dönüp sonra duruyor, TAAAK diye acaip yüksek bir ses çıkıyor, makina zıplıyor yerinden...bazen sonra tekrar duruyor, 2. kes TAAK yapıyor..sonra devam ediyor sıkmaya...Sebebi nedir acaba?
  • biz bu yüzden servis çağırmıştık, servis elemanları makinenin bulunduğu yerin düz olmadığı için bu sorun var dediler ve makinenin alt takozlarından ayarlama yaptılar sorun bitti ,ağırlık paylaşım ayarı imiş,
  • quote:

Orjinalden alıntı: d_darko

selam. ben de yeni başlık açmak istemedim...Kayınvalidemde Beko 2314 BY var. Sıkmaya geçtiğinde 1-2 tur dönüp sonra duruyor, TAAAK diye acaip yüksek bir ses çıkıyor, makina zıplıyor yerinden...bazen sonra tekrar duruyor, 2. kes TAAK yapıyor..sonra devam ediyor sıkmaya...Sebebi nedir acaba?

Makinenin kazanına elinizle bastırın ve bırakın. Kazan top gibi sekiyorsa amortisörler patlamıştır.

Makine cama su veriyorsa pompa tıkandığından su boşaltmamıştır ve su doluyken sıkmaya kalkıştığından zıplıyordur.

Makine yıkama esnasında sıkar gibi dönüyorsa hız kartı arızalıdır.
  • candogan62, teşekkürler cevap için....Biraz daha açıklamaya ihtiyacım var...
    Makina 10 yıllık falan. Bu zamana kadar bir problem yokmuş, yeni yapmaya başlamış...Özellikle şu aşırı yüksek TAAAK sesi ve yerinden zıplaması...
    Makinanın ön tarafını söktüm diyelim, kazanı ne tarafa doğru bastıracağım? Aşağı mı sağa solamı, arkaya doğru mu...Cama su verip vermediğini yerinde çalışırken incelemem lazım. "Pompa tıkandığından" demişsiniz, pompa tam olarak neresinde oluyor? Resimle gösterme şansınız var mı? Ve nasıl gidereceğiz tıkanıklığı?

Bir de size pm atmıştım, toz torbasız ekonomik-sessiz elektrikli süpürge sormuştum, henüz dönmediniz
  • arkadaşlar bende yeni konu açmadan bu konu altından sormak istiyorum. benim makinemde arçelik. Sıkma yapmaya başladığında uçak gibi ses çıkarıyor.. 800 devirden 500e düşürdüm ama pek bi fark olmadı.. sıkarken biraz sıkıp biraz dururdu eskiden şimdi komple sıkıyor durmadan... son olarak eskisine göre sanki çalışma süresi biraz uzun gibi geliyor bana..

yardımcı olursanız sevinirim.
  • quote:

Orjinalden alıntı: yedinumara

arkadaşlar bende yeni konu açmadan bu konu altından sormak istiyorum. benim makinemde arçelik. Sıkma yapmaya başladığında uçak gibi ses çıkarıyor.. 800 devirden 500e düşürdüm ama pek bi fark olmadı.. sıkarken biraz sıkıp biraz dururdu eskiden şimdi komple sıkıyor durmadan... son olarak eskisine göre sanki çalışma süresi biraz uzun gibi geliyor bana..

Büyük ihtimalle tambur veya motor rulmanları bozulmuştur. Modelini söylerseniz sıkma şekli hakkında bilgi verebilirim.

Hangi rulmanın bozulduğunu anlamak için arka kapağın sökülüp kayışın çıkarılması lazım. Kayış çıkarıldıktan sonra makineyi sıkma programına alın, yüksek ses devam ediyorsa sorun motor rulmanlarında, etmiyorsa kazan rulmanlarındadır. Büyük ihtimalle ikincisi.

Sıkma programı değişmez, ara sıkmalar genelde parçalı olur.

• quote:

Orjinalden alıntı: candogan62

quote:

arkadaşlar bende yeni konu açmadan bu konu altından sormak istiyorum. benim makinemde arçelik. Sıkma yapmaya başladığında uçak gibi ses çıkarıyor.. 800 devirden 500e düşürdüm ama pek bi fark olmadı.. sıkarken biraz sıkıp biraz dururdu eskiden şimdi komple sıkıyor durmadan... son olarak eskisine göre sanki çalışma süresi biraz uzun gibi geliyor bana..

Büyük ihtimalle tambur veya motor rulmanları bozulmuştur. Modelini söylerseniz sıkma şekli hakkında bilgi verebilirim.

Hangi rulmanın bozulduğunu anlamak için arka kapağın sökülüp kayışın çıkarılması lazım. Kayış çıkarıldıktan sonra makineyi sıkma programına alın, yüksek ses devam ediyorsa sorun motor rulmanlarında, etmiyorsa kazan rulmanlarındadır. Büyük ihtimalle ikincisi.

Sıkma programı değişmez, ara sıkmalar genelde parçalı olur.

model 3340 S

ben elektronikle biraz ilgiliyim ama daha önce çamaşır makinesi filan açmadım sizce üstesinden gelebilir miyim? ve bozulan parçaları temin ettikten sonra takıp çıkarması kolay mıdır?

• Kayışı çıkararak sıkma programına alın. Rahatsız eden ses devam ediyorsa motor rulmanları sorunludur. Bobinajcıya götürürseniz uygun fiyata motoru onarırlar.

Kazan rulmanında sorun varsa yapabilmek için ön kasayı söküp kazanın ön kapağını çıkarmanız, ardından tamburu sökerek rulmanları değiştirmeniz gerekiyor. Bu da zahmetli bir iş. Yetkili servisler kazanı komple değiştirirler, bu da en az 200-250TL tutacaktır. Sizin yapmanız zor. Böyle bir durumda makineyi değiştirmenizi öneririm.
  • bilgiler için çok teşekkür ederim. son olarak bir soru sormak istiyorum izin verirseniz.

makinenin bu duruma gelmesine ne sebep olmuş olabilir acaba?
    makineye çok yüklenmedik kireç çözücüsünüde deterjanla beraber kullandık.. üstelik markasıda büyük bir marka.. biraz çabuk bozuldu gibime geliyor..
  • quote:

bilgiler için çok teşekkür ederim. son olarak bir soru sormak istiyorum izin verirseniz.

makineye çok yüklenmedik kireç çözücüsünüde deterjanla beraber kullandık.. üstelik markasıda büyük bir marka.. biraz çabuk bozuldu gibime geliyor..

Rulman arızaları Ariston ve Arçelik'te sık görülen arızalardandır. Özellikle 3340 ve 3650 serisinde.
  • quote:

Orjinalden alıntı: ecm88

Arkadaşlar yaklaşık 12 senelik BEKO 2313C çamaşır makinem var. Sağolsun beni bugüne kadar üzmedi. Ancak yaklaşık iki aydır sıkmada ve kurulamada jet uçağının motorununkine benzer ses çıkartıyor. Servisten yay ve amortisör aldım. Ancak, daha sonra forumlardan okuduğum kadarıyla rulman arızası da olabileceğini öğrendim. Yaylar, amortisörler ve rulmanı nasıl sökebileceğim konusunda bilgi verebilirseniz sevinirim. Şimdiden herkese teşekkür ederim.

• Resimde göreceğiniz üzerine keçeler bozulup rulmana su kaçırmış ve rulmanlar bozulmuş. (paslı su akan yer)

Rulman değişimi yukarıda açıkladığım şekilde zor bir iştir.
  • Forum için örnek güzel bir çalışma olmuş. Bu modellerden makinası olanlara çok ışık tutacaktır topik.
  • aynı şekilde benimde evde candoğan62 dostumun dediği gibi 3650 model olan makinamdan 6 ay falan evvel sesli çalışmaya başladı bende söktüm baktım kasnağı kazan rulmanlarından geliyordu ses elimle cevirince kıtırtı şeklinde dünde paslı su akıtmaya başladı ama rulmanı dışarıdan sökmeyi denedim olacak iş değil komple kazan dışarıya çıkmadan sökülmesi imkansız bu arada makina 12 yıllık 98 de alınmıştı bide özellikle candoğan62 dostumun dediği gibi neden bu modellerrde daha çok oluyor bu olay onu bilmiyorum :S
  • quote:

Orijinalden alıntı: candogan62

quote:

bilgiler için çok teşekkür ederim. son olarak bir soru sormak istiyorum izin verirseniz.

Rulman arızaları Ariston ve Arçelik'te sık görülen arızalardandır. Özellikle 3340 ve 3650 serisinde.

neden dostum özellikle 3340 ve 3650 de bu arıza görülür daha çok belli bir nedeni varmı ?

• Kullanılan malzeme kalitesinden kaynaklı diyebilirim. Arçelik'in mekanik aksamı, yani amortisör ve rulmanlar daha çabuk bozuluyor.

Makinenin ön şasesini sökerek rulmanı değiştirmeniz mümkün. Rulmanın sökülmesi zor değil, önemli olan yerine çakılması. Ben bir kez denedim başarılı olamadım, bilginize Makineniz iyi durumdaysa, daha kullanmayı düşünüyorsanız tavsiyem plastik kazanın arka kısmını söküp rulmanı presle taktırın veya işinin ehli birine çaktırın.
  • Makinenin kazanın üstünde niye beton var anlamış değilim??Ayrıca kazanı niye plastik? Eski arçelik-beko makinelerinde demir, yenilerde ise sadece Miele ve Bosch-Siemens 8kg lık modellerinde demir..
  • Arçelik 3650-FT marka çamaşır makinesi kullanıyoruz evde.
    Birkaç gün önce çamaşır yıkarken motorun sesinden boşta döndüğünü farkettim.
    Bugün makinayı açıp baktığımda kayışın yerinden çıkmış olduğunu gördüm.
    Kayışı yerine taktım yeniden ve makineyi su terazisi kullanarak ayaklarını ayarladım.
    Bu yüzden birkaç bişey sormak istiyorum;
    1.si makine hangi sebeple kayışı yerinden atmış olabilir.
    2.si V kayışını değiştirmek gerekir mi?
    Orjinal parça temin edebileceğim internet siteleri var mı bildiğiniz veya Kocaeli'nde direk satış yapan herhangi bir yer.
    Kayış modeli : 2810970100 / Hutchinson / Poly-V / 1276 J MAEL
    Birde bu ses konusunda makinenin kazan rulmanını yağlamak fayda sağlar mı?
    Kazandan su filan akıtmıyor ve rulman etrafında pas filan yok henüz.
    Son olarak makine beyaz çamaşırlarda siyah lekeler yapıyor,
    bu sebeple geçenlerde makinenin detarjan aldığı bölmeyi komple söküp temizledim, hortumlara kadar.
    Sanırım su şebekesinden dolayı, siyah pasak gibi bir madde oluşuyor, ondan kaynaklı bu.
    Ama halen devam ediyor sorun, bu yüzden kazanı söksem içini temizleyebilirmiyim?
    Bu işlem zor mudur, yoksa kolaymıdır.
    Sökmeye kalksam, öncelikle kazanın nerelerini sökmemi tavsiye edersiniz.?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FasTBoY -- 28 Ağustos 2010; 0:49:39 >

• arkadaşlar bende bugün beko 2313 c modeli ikinci el çamaşır makinası aldım daha iki saat önce çalıştırdım ilk kez, gayet iyi çalışıyordu, ama yıkama bitince kapağı bir türlü açamadık kilitli kaldı, bu konuda yardımcı olabilir misiniz ne yapmam lazım sorun nedir sizce?.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.