Şimdi Ara

'Beğenmiyorsan Git' Deyimini Ağzından Düşürmeyen Tayfa, Bir Gelin Hele !

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
52
Cevap
5
Favori
4.088
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum geçen yıl
  • Cevaplayan Üyeler 40
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 3
  • Ortalama Mesaj Aralığı 1 saat 34 dakika
  • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 5
  • Favoriye Eklediklerim 5
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • lazer__ (5 mesaj) İl teber (3 mesaj) Antikaruh (3 mesaj) El Fuego (2 mesaj) x-c9 (2 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (22 mesaj) Mobil (24 mesaj) Mini (2 mesaj) (4 mesaj)
  • @
113 oy
Öne Çıkar
Giriş
  • Yaklaşık 3 aydır Almanya'ya gitmek için tam manası ile ter döküyorum. Eşim Alman vatandaşı, doğuştan. İstemedikleri belge kalmadı, kursa yazıldık, tonlarca para akıttık, şimdi sertifika için sınav yeri arıyoruz (istanbul merkezi açıldıktan 1 dakika sonra doldu), vize işlemlerine randevu bulamıyoruz, başka şehirlere otobüs yolculuğu yapmaktan pert oldum (oralarda nispeten daha fazla randevu alanı olduğu için).

Şimdi direkt olarak Almanya konsolosluğundan bir bilgilendirme aktarıyorum:

"Almanya’da yaşayan eşiniz Andorra, Avustralya, Brazilya, El Salvador, Honduras,

İsrail, Japonya, Kanada, Monako, Kore Cumhuriyeti, Yeni Zelanda, San Marino

veya ABD vatandaşı ise dil belgesi sunma yada Almanca bilme zorunluluğunuz yoktur."

Yani sadece bizden önce gidenler yüzünden bile (sahte evlilikler, adam taşımacalar) yine sıkıntıyı biz çekiyoruz. Eşim saf Alman ve ben Türk olduğum için önümüze koymadıkları taş kalmadı.

İngiliz arkadaşım Kanada'ya 1 hafta içinde giderken (o da evlendi), ben 3 aydır daha sağdan soldan kağıt topluyorum konsolosluğa verilmek üzere.

En ufak bir yamukta çiziyorlar üstünüzü. İş, güç, eğitim, eksik belge, dil sınavına birde konsoloslukta ufak çaplı maruz kalma gibisinden... Anında 1-2 ay ileriye atıyor işlem süresi.

Ayrıca birikimimizi burada yaptığımız için, sizin o çöp değerindeki paranız ile orada bir ev tutup döşemek burada kamyonlarca paraya mal oluyor. Depozitosu ve 1 sıcak kirası ile beraber, en kötü eve girişiniz 1500 euro. Sadece 30 günlük yaşam hakkı satın alıyorsunuz o bile burada 15-20 bin TL ediyor. Bom boş 1+0, 1+1 evlerden bahsediyorum. Düzgün bir şey isterseniz ve evi dayayıp döşerseniz bunun 3-4 katını sadece ev için gözden çıkarmanız gerekiyor. 80-100 bin civarı.

Uzun lafın kısası, öyle çat diye, dur Almanya'ya bir bilet alıp gideyim şu lanet ülkeden diyerek gidemiyorsunuz. ABD, İrlanda, Fransa, İngiltere daha da sıkıntılı mesela. Üstelik bizler eğitimimizi tamamlamış, az çok bütçe toparlamış insanlarız. İDE mezunuyum, 2 üniversite bitirdim ve ana-dil seviyesinde İngilizceye sahibim, bunlara rağmen adamlar seni ülkeye alırken kılı kırk yarıyor, bildiklerini hiçe sayıyor, eğitimini önemsemiyor.

İki yüzlü, onursuz, zekadan yoksun insanlar olarak lütfen "beğenmiyorsanız kapı orada" demeyin, zira diyorsunuz ya, biletlerini biz keselimde gitsinler, buyurun, açık adresime kadar vereyim, kesin biletimi gönderin beni.

• Ben gittim. Acından ölürsün diyen birileri vardı. Türkiye’de 5000 lira maaşla yaşarsın ama Almanya’da köle olursun bilmem ne diyenler vardı. 3200-3650 Euro aralığında zorlu bir (!) yaşam mücadelesi veriyorum.
    -Türkiye’de en ucuz beyaz eşyaları A101 ve Bim’de kovalar, 9 taksitle almaya çalışırdım. Bazılarını da ikinci el aldım.
    +Almanya’da Samsung ve LG’den aşağı marka kullanmıyorum ve her şeyimi peşin ve sıfır aldım
    -Türkiye’de senelerce çalıştım ve babayı aldım
    +Almanya’da çok kosa bir sürede sıfır T-Roc aldım.
    -Türkiye’de 43 inç Vestel 4k TV’ye neredeyse bir maaş verdim.
    +Almanya PS5 ve 50 inç 4K TV’ye 1 haftalık maaşımı verdim.
    -Türkiye’de gezip tozmak büyük maddi külfet getirirdi.
    +Almanya’da geziyorum, tozuyorum. Dışarıda yiyip içiyorum. Festivallere gidiyorum. Kayağa gittim, balona bindim, kaplıcaya girdim, karavan tatili yaptım.
    quote:

Orijinalden alıntı: x-c9

Gitmek isteyen sensin bi de zorluktan şikayet ediyorsun. Beğenmiyorsan git, gidemiyorsan zırlama. Olduğun gibi görün göründüğün gibi ol. Azcık onurlu durun.

Adamın dediklerini şöyle yorumlayabilirsin

Alman eşimle Almanya'ya bile kolayca sokmuyorlar beni dil bilmeme 2 üniversiteye gitmeme rağmen oysa dingonun ahırı misali bizim ülkeye teröristinden tut yabanisine kadar her cins adam geliyor ve bu durum ülkeyi yaşanılır kılmaktan uzaklaştırıyor. Ülke yaşanılır olsa, ekonomisi kötü olmasa adam gitmeyecek belki de Antalyada izmirde iyi bir iş bulup keyfine bakacak

• Ben gittim. Acından ölürsün diyen birileri vardı. Türkiye’de 5000 lira maaşla yaşarsın ama Almanya’da köle olursun bilmem ne diyenler vardı. 3200-3650 Euro aralığında zorlu bir (!) yaşam mücadelesi veriyorum.
    -Türkiye’de en ucuz beyaz eşyaları A101 ve Bim’de kovalar, 9 taksitle almaya çalışırdım. Bazılarını da ikinci el aldım.
    +Almanya’da Samsung ve LG’den aşağı marka kullanmıyorum ve her şeyimi peşin ve sıfır aldım
    -Türkiye’de senelerce çalıştım ve babayı aldım
    +Almanya’da çok kosa bir sürede sıfır T-Roc aldım.
    -Türkiye’de 43 inç Vestel 4k TV’ye neredeyse bir maaş verdim.
    +Almanya PS5 ve 50 inç 4K TV’ye 1 haftalık maaşımı verdim.
    -Türkiye’de gezip tozmak büyük maddi külfet getirirdi.
    +Almanya’da geziyorum, tozuyorum. Dışarıda yiyip içiyorum. Festivallere gidiyorum. Kayağa gittim, balona bindim, kaplıcaya girdim, karavan tatili yaptım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rasyonel teletabi -- 12 Ağustos 2021; 15:40:1 >
  • Beğenmeyen yallah Arabistan'a.
  • Darısı başımıza hocam. Ama daha uzayacak gibi bu işler. Şu mülteci krizleri, global durumlarda hiç işimize gelmiyor. Pandemi yüzünden her şey geç işliyor. Almanya'nın bürokrasisi zaten 100 yıl öncesinden kalma. Eşim kimliğini yeniletti 1 ayda geldi kimliği  Her şey mektupla, posta ile hallediliyor.

Dijitalleşme sıfır, ki insan şaşıp kalıyor bu kadar gelişmiş bir Ülke için durumlar neden böyle diye.

• onu diyenler gri pasaport ile belediye aracılığıyla almanyada kaçak kalmak için sıraya giriyorlar

https://www.sozcu.com.tr/2021/gundem/cevre-egitimi-icin-almanyaya-gonderilen-43-kisi-donmedi-6366358

• Ama domitis dane ile 

• Madem oyle

Turkiye artik seni ilgendirmez. forumdan gidebilirsin aha yukarida x isaretine tikla

• tipe bak sana mı soracak lan nereye girip girmeyeceğni
    kimsin olm sen
  • quote:

Orijinalden alıntı: Antikaruh

Darısı başımıza hocam. Ama daha uzayacak gibi bu işler. Şu mülteci krizleri, global durumlarda hiç işimize gelmiyor. Pandemi yüzünden her şey geç işliyor. Almanya'nın bürokrasisi zaten 100 yıl öncesinden kalma. Eşim kimliğini yeniletti 1 ayda geldi kimliği  Her şey mektupla, posta ile hallediliyor.

Dijitalleşme sıfır, ki insan şaşıp kalıyor bu kadar gelişmiş bir Ülke için durumlar neden böyle diye.

Çok ilginç.. Almanya gibi bir ülkede e devlet uygulamaları ve entegrasyonları bu kadarı zayıf mı ya

• lazer__ kullanıcısına yanıt

Bankacılık ve e devlet berbat Almanya'da.

Şimdi yatırım başlatacaklar. 2 sene sonra falan anca.

• şükret yiğenim en azından alman eşin varda er yada geç kurtulup gidecen bu ülkeden..  

• quote:

Orijinalden alıntı: lazer__

Çok ilginç.. Almanya gibi bir ülkede e devlet uygulamaları ve entegrasyonları bu kadarı zayıf mı ya

Alıntıları Göster

Korkunç derecede kötü o işleri. Her şey posta, dilekçe mektup. 1. dünya savaşından kalma sistemler. Bankacılık, sigorta, sağlık kuruluşları, sosyal kurumlar, iş başvuruları, ikamet işleri, hatta ev kiralamak bile milletin kapısına posta bırakma yolu ile gerçekleşiyor. Dolayısı ile en ufak bir bilgi yanlışlığı yada çakışması sonrası hepsini başa sardırdığında değme keyfine.

Sürekli elinde kağıt ile geziyorsun :))

Oradakiler hep diyor, E-devlet gibi bir şey gelse milli bayram ilan ederiz diye. Kaynanam bile söyledi bunu. 50 yıldır Almanya'da yaşayan kadın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Antikaruh -- 12 Ağustos 2021; 16:52:2 >

• lazer__ kullanıcısına yanıt

Sim kartı kaybetmişti Alman arkadaşım, ancak postayla istenebiliyordu, bir ay sürdü yenisini alması. Burada dükkandan alındığını görünce şaşırmıştı.

Ama iyi tarafı da var. Trafik cezası, vergi iadesi, tebligat vs... yeri geliyor internette bir şey değiştiriyorlar, koskoca arsanı istimlak ediyorlar haberin bile olmuyor. Askerlik çağrısı bile yapılmıyor artık. Almanya'da böyle şeyler yok.

• Gitmek isteyen sensin bi de zorluktan şikayet ediyorsun. Beğenmiyorsan git, gidemiyorsan zırlama. Olduğun gibi görün göründüğün gibi ol. Azcık onurlu durun.
  • quote:

Gitmek isteyen sensin bi de zorluktan şikayet ediyorsun. Beğenmiyorsan git, gidemiyorsan zırlama. Olduğun gibi görün göründüğün gibi ol. Azcık onurlu durun.

Adamın dediklerini şöyle yorumlayabilirsin

Alman eşimle Almanya'ya bile kolayca sokmuyorlar beni dil bilmeme 2 üniversiteye gitmeme rağmen oysa dingonun ahırı misali bizim ülkeye teröristinden tut yabanisine kadar her cins adam geliyor ve bu durum ülkeyi yaşanılır kılmaktan uzaklaştırıyor. Ülke yaşanılır olsa, ekonomisi kötü olmasa adam gitmeyecek belki de Antalyada izmirde iyi bir iş bulup keyfine bakacak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tek_Kisilik_Muhalefet -- 13 Ağustos 2021; 5:13:48 >
  • quote:

Adam senin yüzünden gidemiyor.

• Avrupa, Amerika artık evlilik yoluyla dışarıdan insan almıyor. Bazıları yabancı bir kız bul evlen git diyor ama işin aslını bilmiyorlar.

• Tr de cok beyin göçü yapmak istiyen insan var ama beyin olmadigi icin yapamiyor
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.