Şimdi Ara

bedelliden vazgeçme hk

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
0
Favori
2.203
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • yaşım 23 şu an bi üniversite kazandım, kayıt yaptırdım okuyorum. daha önce üniversiteye kaydım yok. bedellim 27 kasımda, bedelliden vazgeçsem yoklama kaçağı veya bakaya kalmış olur muyum?
    not: bedelliye başvurmadan önce tecilim 31.12.2020 idi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bagetleraskina -- 24 Ekim 2021; 9:13:29 >
    < Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >

• Birkaç sebepten kalkmaz.
    1. Yanlış bilmiyorsam yılda 200-300 bin kişi askere gidiyor. Bunların kamuflajı, botu, ıvır zıvırı, yemesi içmesi için mal alımı yapılıyor. Firmalar ihaleye giriyor. Ekonomi dönüyor yani. Ayrıca pandemi nedeniyle kapalı ama çarşı izinleri de yöre esnafına katkı sağlıyor. Askerliği kaldırıp bunu kesmek istemezler.

2. Ayda 150-200 TL harçlık verdiğiniz yükümlü askere her işi yaptırıyorsunuz. Askerliği kaldırırsanız bunların yerine sözleşmeli er almanız lazım. Alınacak sözleşmeli er sayısı 1 yılda alınan asker kadar olmasa da maliyeti mevcut sistemden çok daha fazla olacaktır (maaş giderleri vs. dolayı). Hele ki şu durumda bu maliyeti kaldıracak durumda değiliz.

Ayrıca iki dünya savaşı arasında kalıp tek merminin düşmediği İsviçre bile vatandaşına askerlik eğitimi veriyorsa ordu geleneği Metehan dönemine dayanan bir ülkenin askerliği komple kaldırması düşünülemez.
  • başvurduysan git işte.

• AMC A kullanıcısına yanıt
    zorunlu askerlik 4 sene sonunda kalkar mı diye düşünüyorum. boşa para vermek istemiyorum o yüzden

• Kalkmaz

• Yıllardır kalkmadı, 4 yıl sonra da kalkmaz.

• gitmek mantıklı seçenek oluyor herhalde

• askerliğin türkiye'de kalkması imkansız gibi görüyorum ben. jeopolitik konumumuz açısından özellikle. sağımız solumuz düşman dolu. bence hakkınızı kullanın.

• 2016 yılında Milli Savunma Komisyonu Başkanı, 2023'te zorunlu askerliğin kaldırılabileceğini söylemişti yani belli olmaz 2023 seçim yılı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi The SkippeR -- 24 Ekim 2021; 16:30:14 >
  • Birkaç sebepten kalkmaz.
    1. Yanlış bilmiyorsam yılda 200-300 bin kişi askere gidiyor. Bunların kamuflajı, botu, ıvır zıvırı, yemesi içmesi için mal alımı yapılıyor. Firmalar ihaleye giriyor. Ekonomi dönüyor yani. Ayrıca pandemi nedeniyle kapalı ama çarşı izinleri de yöre esnafına katkı sağlıyor. Askerliği kaldırıp bunu kesmek istemezler.

2. Ayda 150-200 TL harçlık verdiğiniz yükümlü askere her işi yaptırıyorsunuz. Askerliği kaldırırsanız bunların yerine sözleşmeli er almanız lazım. Alınacak sözleşmeli er sayısı 1 yılda alınan asker kadar olmasa da maliyeti mevcut sistemden çok daha fazla olacaktır (maaş giderleri vs. dolayı). Hele ki şu durumda bu maliyeti kaldıracak durumda değiliz.

Ayrıca iki dünya savaşı arasında kalıp tek merminin düşmediği İsviçre bile vatandaşına askerlik eğitimi veriyorsa ordu geleneği Metehan dönemine dayanan bir ülkenin askerliği komple kaldırması düşünülemez.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• a-f-h A kullanıcısına yanıt
    peki hocam bedelliden vazgeçersem yoklama kaçağı veya bakaya kalmış olur muyum

• bagetleraskina kullanıcısına yanıt

Bedelliden vazgeçeceksiniz bu işi şubeden yapmanız lazım. Paranız da geri ödenecek.

Varsa tecil hakkınız tecil edilir. Tecil hakkınız yoksa o dönem başvuruları alınan celbin sınıflandırma kaynağına alınırsınız. Diyelim yarın vazgeçtiniz şubat celbine tabii olursunuz.

Yoklamanız bedelli başvurusunda yapıldığı için yoklama kaçağına düşmezsiniz.

Ama sınıflandırmanız (normal askerlik) yapılır ve belirtilen tarihte birliğe katılış yapmazsanız bakaya kalırsınız. Fakat şimdi bile vazgeçseniz şubata kadar rahatsınız.

çok teşekkürler cevaplar için.

tecil hakkım okuduğumdan dolayı olmaz mı onu merak ediyorum, şubemde net bir cevap veremiyor

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/07/20200722-5.htm

Madde 47de öğrenci erteleme şartları var.

madde 61, 3f nin son cümlesine bakabilir misiniz acaba?

Hukukçu değilim ama anladığım şu,

Diyelim önlisans mezunu olarak bedelli başvurusu yaptıysanız bedelliden vazgeçtikten sonra yedek astsubay çıkma şansınız var demek / hizmet tercihinde yedek astsubaylığı başa yazabilirsiniz demek. Çıkar mı çıkmaz mı sınıflandırma sonuçları açıklanınca belli olur.

ben onu şöyle anlamıştım: benim tecilim önceden 31.12.2020 tarihine kadardı, şimdi bedelliden çıkınca direkt bakaya mı kalıyorum acaba diye düşünüyordum.

okula devam edip tecilin uzamasını istiyorum özet olarak.

2021 olmasın o? O tarihe kadarsa, eğitim ile tecil olması gerek.

• Tmp341 kullanıcısına yanıt
    bu sene üniversiteyi kazanıp başladım. yani bedelli sayesinde bir nevi kaydımı yoklama kaçağı veya bakaya kalmadan yaptırdım.

geçen sene kazanmış olsaydım üniversiteyi bu dediğiniz olabilirdi

yani 31.12.2020'ye kadardı tecilim

• Bedelli askerlikde kura varmı yoksa ücreti yatıranlar kura olmadan gidiyormu ?

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.