Şimdi Ara

Bedelli Askerlik Çıksın Diye Binlerce Başvuru Yapıldı (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
313
Cevap
0
Favori
13.309
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
27 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ordunun ülkenin paraya ihtiyacı var 6 ay patates soyacak adama değil ülke adına hayırlı olur.
  • bizde cikmadi gittik 6 ay göstermelik nöbetler buz gibi havada eğitim deseniz 3 kurşun attiriyorlar, ozaman ciksaydi oderdim...

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: xchg

Başkaları 12 ay yaparken sen neden 6 ay yaptın? Önceden 18 ay, daha da önce 3 yıl yapılırken, şimdi onların hakları yenmiyor mu?

Üstelik yorumundaki kilit nokta şu: "6 ay amelelik yaptıysam". Zorunlu askerlik artık, ucuz, karın tokluğuna işgücünden başka bir şey değil.

babamda 18 ay gitti senın babanda öyle büyük ihtimal. 20 30 yılda bir değiştirilen durumdan zamandan bahsetmiyoruz. 12 ay olsa yıne giderdik mecbur.

2 3 senede bir bazı sorumsuz korkak, kayrılan , zengin cocuklarının vb kişilerin askerlik yaptırılmaması.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ben yedek subay olarak yaptım.Kısa donemde olsa gidilmesi lazım.

• quote:

Orijinalden alıntı: ***Leopard***

quote:

Orijinalden alıntı: Zeen

Eşşek gibi gideceksiniz.

Ben okul bittiği gibi üni ortamını bırakıp 6 ay amelelik yaptıysam. sizde gideceksiniz arkadaş

bende 5 bin liraya çiğköfteci açsaydım işimi kurdum nasıl gideyim diye ağlasaydım o zaman.

Bedelli çıkarsa Hakkımı helal etmem gece 3 5 nöbetlerinde az zangır zangır titremedım siz rahat uyuyun diye. Sıra sizdeyse gideceksiniz

Hadi lan oradan , siz rahat uyun diye zangır zangır titredim diyor birde

Bizim rahatımızı düşünerek yapsaydın " eşşek gibi gidecekseniz , ortamı bıraktım amelelik yaptım " demezdin.

Adam kendi kurtulamamış , başkası da yansın istiyor

Bu ülkenin bu halde olmasının sorumlusu senin gibi zihniyetler zaten

Kurtulamadım değil gitmeyenler ekstra şey yapmıyorlar 1 2 okula kayıt olunca uzuyor zaten. Sanki evde saklanıyorsunuz.

Ben niye gittim benden sonrada sırayla herkes gideceği için gittim. Ali cengiz oyunları oynanıyorsa emin ol canımı verirdim yine gitmezdim.Ama yaşadığın ülkenin gerçekleri var. Ben enayi değilim. Gittim öttürdüler geceleri dondum geldim işime girdim düzenimi kurdum.

Ama öyle yata yata bekleyenlere çıkarsa hakkımı helal etmem.

• Damenda kullanıcısına yanıt
    siyasilerden kemal kılıçtaroğlunun cocugu askere gitdi ama digerlerini hatırlamıyorum tv de haber sitelerin de görmedim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Tecil bozdum bu subatta askerim eger ben askerdeyken cikarsa kafayi yerim sanirim 😅

• Zeen kullanıcısına yanıt
    Bu nasıl üslup. Biz rahat uyuyalım diye gitmiş beyefendi. Ama yaptığı işte amelelikmiş, bunuda kendisi söylüyor . İşime girdim yüksek lisansta var.Hayatımın akışına uygun olmadığı sürece ve aksilikte olmazsa gitmeyeceğim.Başta bana hakkını helal etme.
    Askerlik kerizlikten başka bir şey değil.

İtin kopuğun emir erliğini yapmaktan öteye gitmeyen mantıksız bir şey.

Sen paçalı donla gezerken 15 ay askerlik yaptım.

İmkanı olan varsa, gitmesin erteletsin ne bileyim bedelli çıkarsa yapsın.

Onun ötesinde, askerlik angaryadan başka bir şey değil.

• quote:

Orijinalden alıntı: dawras

Bedelli askerliğin korkaklıkla ilgisi ne?

Korkaksiniz

• quote:

Orijinalden alıntı: Alastair JR

Bu nasıl üslup. Biz rahat uyuyalım diye gitmiş beyefendi. Ama yaptığı işte amelelikmiş, bunuda kendisi söylüyor . İşime girdim yüksek lisansta var.Hayatımın akışına uygun olmadığı sürece ve aksilikte olmazsa gitmeyeceğim.Başta bana hakkını helal etme.

2 gun sonrada

"Ne yapayim yasim gecti isimden atlirim cocugumuz var diye aglamayin" 2 yuzluluk yapmayin

• quote:

Eşşek gibi gideceksiniz.

Ben okul bittiği gibi üni ortamını bırakıp 6 ay amelelik yaptıysam. sizde gideceksiniz arkadaş

bende 5 bin liraya çiğköfteci açsaydım işimi kurdum nasıl gideyim diye ağlasaydım o zaman.

Bedelli çıkarsa Hakkımı helal etmem gece 3 5 nöbetlerinde az zangır zangır titremedım siz rahat uyuyun diye. Sıra sizdeyse gideceksiniz

gidecekler tabi şu dönemde bedellinin çıkması imkansız
  • quote:

Orijinalden alıntı: V-for-vandetta

askere gidip dayak yiyenLer, çile çekenler hemen çemkırmiş yok eşşek gibi de gidecek misiz falan. ben gitmiyorum Yaş 26 yüksek lisansa da başvuru yaptım çıktı pazartesi kaydımı yapıyorum 3 yıl daha kafa rahat

3 yil gecer vendetta sen kafani yorma

Tik tak tik tak

• quote:

Orijinalden alıntı: Sirkadyen

quote:

Eşşek gibi gideceksiniz.

He canım he sen çektin diye geri kalan binlerce kişi de aynı ceremeyi çekecek demi ?

Sende bir yolunu bulup gitmeseydin arkadaşım o kadar saf biriysen beni ne ilgilendirsin ? Eşşek gibi gideceksiniz demiş birde, kolaysa gel götür hadi

Askere gideceksin oglum istedigin kadar kac 50 yasinda askerlik yapanlar var

• quote:

Orijinalden alıntı: Six Feet Under.

quote:

Eşşek gibi gideceksiniz.

Bakın işte bu zihniyet varya bu zihniyeti gördükçe iyiki ülkenin başında RTE var diyorum bu halka hakettiğini, layığını veriyor. Bu zihniyeti öğretmen maaşı konularında da görebilirsiniz. '' Ya öğretmenler çok tatil yapıyor çok maaş veriliyor maaşı benim aldığım gibi 3 kuruşa çekilsin! '' derler. Demezki hepimiz insani koşullarda çalışalım, onların maaşını düşürmek yerine benim aldığım ücret artsın. Ortadoğu'da kafa böyle çalışıyor. Standartlarının yükselmesini istemez, onun yerine ben çektim o da çeksin der.

Hadi asgari ucret 2200 oldu

Sizede 50 lira zam verdiler

Ne yapacaksiniz ?

• sigarayı yere atmamayı askerde öğrendim ben, üstelik mıntıka temizliğini yapan değil yaptıran olmama rağmen.

2011 yılında Libyalı bir manyak Topkapı sarayına pompalı ile dalıp nöbet erini yaraladığında yaralanan nöbet eri kısa dönemmiş, Sonra Turizm Jandarma biriminde kısa dönem askerler, iletişimi kuvvetli, halden anlayan, kafası çalışan, eli kalem tutmuş adamlar bu adamlara silah verip nöbet tutturuyoruz, olay anında karşısındakini vuracağına kendini vurdurtuyor mantığından yola çıkarak, kısa dönemler birliğinde direk çavuş olacak, rütbelilerle, er arasında köprü olacak dendi.

https://www.sabah.com.tr/gundem/2011/12/01/sarayda-deli-sacmasi

Bu olaydan 2 ay sonra ben askere gittiğimde bir turizmci olarak askerliğim İStanbul Silivri jandarma komutanlığında Selimpaşa Karakolunda görev yaptım ve gece çavuşuydum. Sabah karakol komutanı içtimayı aldıktan sonra da eğitim faaliyetleri için bölüğü ve emir komutayı geceden çıkan çavuşa yani bana bırakırdı.

Acemi birliğim Alemdağ Jandarma komando alayında geçmiş, her sabah daha kahvaltı yapmadan izmarit topladığımız için, sigara içen birisi olmama rağmen o mide bulandırıcı kokudan tiksinmiştim, kendime şöyle bir formül geliştirdim, cebimde boş paket bulunduruyorum, sigara bitince külünü yere atıp, izmariti pakete koyuyorum. Bunu diğer arkadaşlarım da uyguladı, hatta bir gün sabah içtmiasında alay komutanı, bütün alaya, okumuş adamın hali başka oluyor, kendi temizliğinden kendi sorumlu olunca mıntıka temizliğine gerek kalmayacak şeyler geliştirebiliyor, işte askerdeki eğitim budur falan gibisinden bir şeyler zırvalamıştı. Ama haklıydı.

sadece askerlik değil, nereye gidersen git bir şeyleri tecrübe eder, kendi akışına göre çevirebilirsin. Bunun için illaki Cast Away filmi gibi ıssız bir adaya düşmene gerek yok, yaptığın bir şeyde, kafanı kaldırıp ben ne yapıyorum ve neden yapıyorum diye bir bak neyin ne olduğunu anlarsın zaten. Ama anlamazsan koyun gibi yapmaya devam edersin.

İşte askerde senin dediğin gibi herşeye he deyip, sabahın köründe kahvaltısını bile yapmadan küfrede küfrede mıntıka temizliğinde izmarit toplayan adam, dağılın komutundan sonra sigaraya asılıp, az önce sanki çiçek toplamdan gelmiş gibi, çektiği çilenin kaynağı sigara izmariti değilmiş gibi, yaktığı sigaranın izmaritini yine yere atanları geç zaten, o ne öğrenmiş ki sivilde uygulasın?

Ama işte bu mıntıka ve sigara muhabeti ki, benim acemiliğim topu topu 24 gün sürdü, sonrasında dediğim gibi çavuştum, tecrübe etmeme ve bunu sivil hayatımda devam ettirmeme de kaynak olan durumlardan biridir.

Askerlik her şeye he demeyi öğretmez adama, muhakeme etmeyi, insiyatif almayı, kararı uygulamayı öğretir.

Zaten bu özelliklerden yoksun olan adamın he demekten başka şansı yok, oda he demeyi öğrenir, sivilde de her şeye he demeye devam eder.

ağla :D senin gibilerin askere gitmesi lazım zaten.gitmeyip ne işe yarıyosun? bari tuvalet felan temizle

• winwin35 kullanıcısına yanıt
    Sigarayi ya da copu yere atmamayi askerde ogrendiysen sorunu kendinde aramalisin.

Normal bir insan ailesinden ogrenir. Oradan ogrenememisse ilkokulu bitirdiginde ogrenir.

• EruhluMuhdi E kullanıcısına yanıt
    O soz garibansan gecerli

Azicik parasi olan, kafasi calisan en kotu ihtimalle yurtdisina gider oradan 1000 euroyu sallayip geri doner.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jeopol -- 18 Ocak 2018; 10:43:40 >
  • Zorunlu askerliği yap 3-5 ay herkes seve seve gitsin.Kimse ne işinden olsun ne ailesinden.3 ayda en kral silah eğitimini, askeri disiplin eğitimini alırsın.3 aydan sonrası zarar ve boşa fazlalık oluyor.Askerler sıkıntıdan birbirine sataşıyor kavga çıkıyor.Boşuna dememişler nerde çokluk orda b.kluk diye.

Ayrıca misal 4 aymı askerlik 2 ay batıda,2 ay doğuda yap askerliğini eşitlik olsun.
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.