Şimdi Ara

Bedava poşet veren işletmelere ceza! (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
179
Cevap
0
Favori
10.103
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
12 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
Giriş
    kardeşim bu konuda her şeyi açık seçik anlattık ama sen hala gelip gidip ,yurt dışı falan deyip duruyorsun
    bizde bardak hep boş olduğu için dolu kısmı nasıl oluyor bilmiyoruz ,tuzu kuru olanların hep dolu olduğu için onlar zaten bardağın yarısının boş yada dolu olmasını bilmiyor

madem çevre konusunda bu kadar duyarlısın git bir termik santral olan yerleri gez gör ,çimento fabrikaları olan yerleri gez gör ,kot fabrikalarının ,boya fabrikalarının çevreye ne yaptığını gözlerinle gör ve sonra gel buraya görüşelim

plastikler tabi ki doğaya büyük zarar veriyor ama bahsettiklerimin yanında melek kalır

git bir ege bölgesini gez gör ,eskilere bir sor oralarda önceden neler varmış ,üzüm bağları ne olmuş ,zeytin ağaçları nereye gitmiş
    vs.vs.

sanayi atıkları ne oluyor ,ne kadar temizlenip doğaya salınıyor ,denizlere akarsulara neler salınıyor bir araştır

peki plastik bardaklar çevreyi kirletmiyor mu ,yoğurt kapları peki ,plastik su şişeleri peki ,kargo poşetleri peki (say say bitmez ama illa plastik poşet de dur)

ha bütün bunlara rağmen hala plastik poşet deyip duracaksan ,hiç cevap vermesen de olur

• 25 kuruş için burda herkes ağliyor 2 gün sonra herkes verecek bu paraları , ben yetersiz olduğunu düşünüyorum 50 krş falan olmalıydı

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: keremak35

25 kuruş için burda herkes ağliyor 2 gün sonra herkes verecek bu paraları , ben yetersiz olduğunu düşünüyorum 50 krş falan olmalıydı
    esnafım.toptan poşet satıyorum.sen neye gore hesabını yapıyorsunda 25 kuruş fazla diyorsun.ben esnaf oldugum halde 25 kuruş cok yuksek oldugunu dusunuyorum.poşetin kilosu 12 15 tl arası.icinde 150 200 e yakın torba var.10 kurusdan satsan bile 20 tl yapar.25 kuruş dan satarsan 37.5 ile 50 tl arası bir fiyata bir kilo torbayi satmış olursun.cok yuksek bir tutar.kimin cepleri doluyor bu işten?yazık değilmi vatandaşa.yap 10 kuruş. insanlarında belki zoruna gitmez 10 kuruş vermeyi.ayrıca vatandaşa poşet satılırken esnafın para kazanmaması zarar da etmemesi gerekiyor.vatandaşa bir hizmet olarak goruyorum.
  • Baxa kullanıcısına yanıt
    Aslında sizin dediğiniz gibi 1 günlük boykot yapsak geri almak zorunda kalırlar. Deneyeceğim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rkx -- 19 Kasım 2018; 9:37:57 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Rkx

Aslında sizin dediğiniz gibi 1 günlük boykot yapsak geri almak zorunda kalırlar. Deneyeceğim.
    egerki bunu magazaya yonelik boykot yapicaksaniz magazaların marketlerin hicbir sucu yok.kimsede parayla satışa gecmek istemiyorlar zaten.ben esnafım zorla tutanak imzalattılar.imzalamayanlar icin ruhsat a işlem yapıcaz diyorlar.magazaların marketlerinin elini kolunu bağlıyorlar.

bir yontem istiyorsan ben sana soyleyeyim.bu işten vatandaş en az zararli nasıl cıkar? bu torbalar poşetler kiloluk olarak hazır paketlerde satılır.1 kiloda 150 200 adet poşet olur.fiyatları 12 ile 15 tl dir.1 paket alırsın evine koyarsın tanesi 5 kurus ile 7.5 kuruş arası bişeye gelir.marketlerden 25 kurusa almaz kzorunda kalmazsın.marketten 25 kurus dan alsan 1 kilo torba parası sana 37.5 ile 50 tl arası bişeye geliyordu.ama kiloluk olarak alırsanız toptancılardan filan cok daha ucuza gelir.bir esnaf olarak vatandaşa boyle bir bilgi vereyim.

• Madem dogayi bu kadar düşünüyorsunuz poşeti yasaklasınlar.herkes 25 kuruş verdiğinde ve yine poşet kullanmaya devam ettiğinde neyi çözmüş oluyoruz.hicbirseyi 10 kuruş az diye market market gezen alim gücü düşük kişilere yaptırım yapmak kul hakkıdır. Para almaktansa posetlerini çöpe atmaktansa iade edenlere kilosuna 50 kuruş verseler mesela kimse poşeti çöpe atmaz.depozitolu sistem yani.ama yapılan gerçekten haksızlık.

• quote:

Orijinalden alıntı: C.CEMİL

kardeşim bu konuda her şeyi açık seçik anlattık ama sen hala gelip gidip ,yurt dışı falan deyip duruyorsun
    bizde bardak hep boş olduğu için dolu kısmı nasıl oluyor bilmiyoruz ,tuzu kuru olanların hep dolu olduğu için onlar zaten bardağın yarısının boş yada dolu olmasını bilmiyor

madem çevre konusunda bu kadar duyarlısın git bir termik santral olan yerleri gez gör ,çimento fabrikaları olan yerleri gez gör ,kot fabrikalarının ,boya fabrikalarının çevreye ne yaptığını gözlerinle gör ve sonra gel buraya görüşelim

plastikler tabi ki doğaya büyük zarar veriyor ama bahsettiklerimin yanında melek kalır

git bir ege bölgesini gez gör ,eskilere bir sor oralarda önceden neler varmış ,üzüm bağları ne olmuş ,zeytin ağaçları nereye gitmiş
    vs.vs.

sanayi atıkları ne oluyor ,ne kadar temizlenip doğaya salınıyor ,denizlere akarsulara neler salınıyor bir araştır

peki plastik bardaklar çevreyi kirletmiyor mu ,yoğurt kapları peki ,plastik su şişeleri peki ,kargo poşetleri peki (say say bitmez ama illa plastik poşet de dur)

ha bütün bunlara rağmen hala plastik poşet deyip duracaksan ,hiç cevap vermesen de olur
    benim anlamadığımda bu zaten,saydıklarınızda gösterdiğiniz hassasiyeti neden doğanın katili olan bir üründe göstermiyorsunuz.
    Cebinize dokunana kadar doğasever misiniz?
    doğruyu yanlışla gölgeleyemezsiniz, hükümetin o yanlışlarını baz alıp, bu doruyu yanlışa yem etmeyin.
    25 Kuruş olunca tabii ki kullanım oranı düşecek, kimse sıfıranmasını beklemiyor zaten....

Hükümetin bahsettiğiniz uygulamalarını tabii ki tasvip etmiyorum, şiddetle kınıyorum.

• Haklısınız. Toptan alıp kullanmakta çözüm.

• MonacoDoom kullanıcısına yanıt
    Serbest piyasada olsa bir kanun varsa piyasalar o kanuna uymak zorunda

• quote:

Orijinalden alıntı: realgs

benim anlamadığımda bu zaten,saydıklarınızda gösterdiğiniz hassasiyeti neden doğanın katili olan bir üründe göstermiyorsunuz.
    Cebinize dokunana kadar doğasever misiniz?
    doğruyu yanlışla gölgeleyemezsiniz, hükümetin o yanlışlarını baz alıp, bu doruyu yanlışa yem etmeyin.
    25 Kuruş olunca tabii ki kullanım oranı düşecek, kimse sıfıranmasını beklemiyor zaten....

Hükümetin bahsettiğiniz uygulamalarını tabii ki tasvip etmiyorum, şiddetle kınıyorum.

Alıntıları Göster
    arkadaşım zaten o nedenle büyük ihtimal anlamayacaksınız dedim

aksine çevreyi koruma konusunda çok fazla duyarlı sayılırım
    bu konunun siyasetle falan ilgisi de yok ,bu konuda yapılmak istenen doğayı korumak değil ,marketlere ek gelir amacı taşıdığını anlatmaya çalışıyorum
    ama hala anlatabilmiş değilim :)

misal sigara konusunda da çoğu kişiye katılmıyorum ,neymiş efendim kapalı alanlarda sigara yasaklanınca kullanan sayısı azalacakmış
    böyle saçma bir şey olur mu yahu ?
    en fazla kapalı yerde değil ,açığa çıkıp içer millet

ben ise fabrikalarının komple kapatılmasını ve uyuşturucu sınıfına sokulmasını istiyorum (gerçekten mücadele edilecekse)

diğer bir konu ise poşet kullanımının kısıtlanmasının çok zor olması durumu
    bakın denemek için şimdi çıkıp bir markete gidip ,manav reyonundan her eve lazım olan ,domates biber patates soğan vs. almak isteyin nasıl olacak
    her ürünün fiyatı farklı ve ayrı ayrı tartılması gerekiyor ,sonrasında kasada ayrı ayrı hesaplanması gerekiyor
    peki bu durumda nasıl poşetsiz yapılacak ?

çok poşet kullanımdan ziyade ,etrafa atılması sorunu var
    yurt dışında mücadele çok kolay oluyor ,yollara yada açık alanlara ve tedbir almadan poşet vs.atıkları ,çöp kutularına dahi atanların canına okunuyor

bizde ise çöpe atsan dahi kedi köpek çıkartıp her yere saçıyor ,tabi birde umursamaz vatandaşların elinde olan her şeyi sağa sola atmaları asıl sorunu oluşturuyor

yoksa dediğim gibi en başta ben ,çevre katline çok tepkiliyim
    bir ağacın kesilmesi dahi canımı acıtıyor (biraz fazla hassasım galiba)

• quote:

Orijinalden alıntı: keremak35

25 kuruş için burda herkes ağliyor 2 gün sonra herkes verecek bu paraları , ben yetersiz olduğunu düşünüyorum 50 krş falan olmalıydı
    toplu taşıma ücretlerine akaryakıt zamları nedeniyle 25 kuruş zam gelse herkesten fazla ağlarsın ama
    sonra sadece bir poşet mi kullanacaksın ?
    ömründe alışverişe gitmeyenler gelip ahkam kesiyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: Rkx

Haklısınız. Toptan alıp kullanmakta çözüm.
    siz sorunu daha ilk gün çözmüşsünüz biz boşuna tartışıp duruyoruz :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Rachsuchtig

Serbest piyasada olsa bir kanun varsa piyasalar o kanuna uymak zorunda
    Bende diyorum ki bu kanunu çıkarabilmen için serbest piyasayı kaldırıp ekonomiye el koyman lazım, hem ayranım dökülmesin hem kıçım öpülmesin oh ne ala memleket.
  • quote:

Orijinalden alıntı: C.CEMİL

arkadaşım zaten o nedenle büyük ihtimal anlamayacaksınız dedim

aksine çevreyi koruma konusunda çok fazla duyarlı sayılırım
    bu konunun siyasetle falan ilgisi de yok ,bu konuda yapılmak istenen doğayı korumak değil ,marketlere ek gelir amacı taşıdığını anlatmaya çalışıyorum
    ama hala anlatabilmiş değilim :)

misal sigara konusunda da çoğu kişiye katılmıyorum ,neymiş efendim kapalı alanlarda sigara yasaklanınca kullanan sayısı azalacakmış
    böyle saçma bir şey olur mu yahu ?
    en fazla kapalı yerde değil ,açığa çıkıp içer millet

ben ise fabrikalarının komple kapatılmasını ve uyuşturucu sınıfına sokulmasını istiyorum (gerçekten mücadele edilecekse)

diğer bir konu ise poşet kullanımının kısıtlanmasının çok zor olması durumu
    bakın denemek için şimdi çıkıp bir markete gidip ,manav reyonundan her eve lazım olan ,domates biber patates soğan vs. almak isteyin nasıl olacak
    her ürünün fiyatı farklı ve ayrı ayrı tartılması gerekiyor ,sonrasında kasada ayrı ayrı hesaplanması gerekiyor
    peki bu durumda nasıl poşetsiz yapılacak ?

çok poşet kullanımdan ziyade ,etrafa atılması sorunu var
    yurt dışında mücadele çok kolay oluyor ,yollara yada açık alanlara ve tedbir almadan poşet vs.atıkları ,çöp kutularına dahi atanların canına okunuyor

bizde ise çöpe atsan dahi kedi köpek çıkartıp her yere saçıyor ,tabi birde umursamaz vatandaşların elinde olan her şeyi sağa sola atmaları asıl sorunu oluşturuyor

yoksa dediğim gibi en başta ben ,çevre katline çok tepkiliyim
    bir ağacın kesilmesi dahi canımı acıtıyor (biraz fazla hassasım galiba)

Alıntıları Göster
    marketleri zengin etmek amacıyla yapıldığına inanmıyorum ama daha önce de değindiğim gibi bu kanunun
    endirek yoldan faydası/zararı olacaktır tabii ki.
    Faydası marketlere olacak ki, bundan para kazanacaklar. ama bu zorla yapılan birşey değil, almazsın poşet olur biter,
    ya da minimum sayıda alır kullanırsın. Almanyada 10 Cent'e veriyorlar,maliyeti belki birkaç cent.
    Aldi /Rewe felan bundan nemalansın diye çıkartmadı Alman hükümeti bu uygulamayı sonuçta.

Kapalı alanda içmek , içen sayısını düşürmek için değil, içmeyenleri korumak için çıkartıldı.
    Ama içen sayısında/ içilen sigara sayısında düşmeye yardımcı oldu. Benkendimden biliyorum, daha bu kanun çıkmadan bizim şirket ofislerde içilmesini yasakladı, merdiven boşluğunda için dedi. Masadan kalkıp oraya gitmekten üşendiğimiz için iş saatlerindeki kullanım adeti yarıya düştü.
    Kanun çıkınca tamamen yasaklandı ve dışarıda için dendi.Bu bile o sayıyı da azalttı.

Poşet uygulaması başlayınca , marketlerden aldığımız poşet sayısı azalacaktır.Sizin bahsettiğiniz meyvayı koyduğumuz değil,
    taşıma amaçlı kasadan verilenler azalacaktır.

• realgs kullanıcısına yanıt
    anlatamayacağımı bile bile neden uğraşıyorum ,bende bilmiyorum :)

ya arkadaşım şu sözünle kendi kendine tezat oluşturmuyor musun ?

Poşet uygulaması başlayınca , marketlerden aldığımız poşet sayısı azalacaktır.Sizin bahsettiğiniz meyvayı koyduğumuz değil,
    taşıma amaçlı kasadan verilenler azalacaktır.

peki bu aldığımız şeyler naylon değil mi ,yine etrafa saçılmayacak mı ?
    amaç çevreye zarar verdiği için poşetlerden kurtulmak yada azaltmak değil mi ?
    50 tane manav poşeti alacağız o sorun olmayacak ama hepsini bir poşette toplayınca büyük sorun olacak öylemi ?
    kusura bakma ama benim bakış açıma hiç uymuyor bu anlattıkların

neyse benden bu kadar ,çünkü anlat anlat bir adım dahi ileri gidemiyoruz :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: MonacoDoom

Bende diyorum ki bu kanunu çıkarabilmen için serbest piyasayı kaldırıp ekonomiye el koyman lazım, hem ayranım dökülmesin hem kıçım öpülmesin oh ne ala memleket.

Alıntıları Göster
    Avrupa Birliği yapınca nasıl yapıyor? Avrupa'da serbest piyasa yok mu?

• işinden okulundan veya başka yerden gelen biri poşetsiz nasıl marketten çıkabilsin ki
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.