Şimdi Ara

Bazı Sosyal Kurallar

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
46
Cevap
9
Favori
3.584
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
98 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

SİZE YARDIMCI OLABİLECEK BAZI SOSYAL KURALLAR:

1. Bir kişiyi telefonla iki defadan fazla aramayın. Çağrınızı yanıtlamazlarsa, ilgilenmeleri gereken önemli bir şeyler olduğunu varsayın.

2. Ödünç aldığınız parayı, diğer kişi size ödünç verdiğini hatırlamadan önce iade edin. Bu sizin dürüstlüğünüzü ve karakterinizi gösterir. Aynı şey para haricindeki diğer şeyler için de geçerlidir.

3. Birisi size öğle / akşam yemeği ısmarlarken asla menüdeki pahalı yemeği sipariş etmeyin. Mümkünse onların seçtikleri yiyecekleri sizin için de sipariş etmelerini isteyin.

4. Hiç kimseye "Ah, yani henüz evli değil misin?", "Çocuğun yok mu", "Neden bir ev almadın?" veya "neden bir araba almıyorsunuz?" gibi garip sorular sormayın. Bunlar sizin sorununuz değildir.

5. Arkanızdan gelen kişi için daima kapıyı açın. Erkek ya da kız, yaşlı ya da genç olması fark etmez. Toplum içinde birine iyi davranmak sizi küçültmez.

6. Bir arkadaşınız sizin için bir ödeme yaptıysa, bir daha ki sefere siz ödeme yapın.

7. Farklı görüşlere saygı gösterin. Unutmayın, birinin 6 gördüğü, size 9 görünebilir. Ayrıca, ikinci görüş bir alternatif için iyidir.

8. İnsanların konuşmasını asla bölmeyin. Konuşmalarına izin verin. Dediklerinin hepsini duyun ve hepsini filtreleyin.

9. Konuşurken gereksiz konulara girmeyin. Asıl konuyu anlaşılır şekilde anlatmaya çalışın.

10. Birisiyle dalga geçer ve onlar bundan hoşlanmazsa, durun ve bir daha asla yapmayın. İnsanları daha fazlasını yapmaya teşvik edin ve ne kadar minnettar olduğunuzu gösterin.

11. Biri size yardım ederken "teşekkür ederim" deyin.

12. Arkadaşlarınızı kamuoyunda övün. Baş başayken eleştirin.

13. Birinin kilosu hakkında yorum yapmak için hiçbir zaman bir neden yoktur. "Harika görünüyorsun" demen yeterli. Kilo vermek hakkında konuşmak istiyorlarsa, zaten yapacaktır.

14. Biri size telefonunda bir fotoğraf gösterdiğinde sola veya sağa kaydırmayın. Sırada ne olduğunu asla bilemezsiniz.

15. Bir arkadaşınız size doktor randevusu olduğunu söylerse, bunun ne için olduğunu sormayın, "Umarım iyisindir" demeniz yeterlidir. Onları, size kişisel hastalıklarını söylemek zorunda kalma gibi rahatsız edici bir duruma sokmayın. Bilmenizi isterlerse, bunu zaten söylerler.

16. Temizlik görevlisine CEO ile aynı saygıyı gösterin. Altınızdaki birine ne kadar kaba davrandığınızdan kimse etkilenmez, ama insanlar onlara saygılı davranırsanız bunu fark edeceklerdir.

17. Bir kişi doğrudan sizinle konuşuyorsa, telefonunuza bakmak kabalıktır.

18. Sizden istenene kadar asla tavsiye vermeyin.

19. Kimseye gerek yokken yaşını ve maaşını sormayın.

20. Sizi doğrudan ilgilendirmeyen herhangi bir şey olmadıkça işinize odaklanın.

21. Sokakta biriyle konuşuyorsanız güneş gözlüğünüzü çıkarın. Bu bir saygı göstergesidir. Göz teması konuşma kadar önemlidir.

22. Yoksulların ortasında asla zenginliğinizden bahsetmeyin. Benzer şekilde, çocuğu olmayanların yanında çocuklarınız hakkında konuşmayın.

23. İyi bir mesajı okuduktan sonra, "Mesaj için teşekkürler" demeye çalışın.

Takdir, sahip olmadıklarınızı elde etmenin en kolay yolu olmaya devam eder..

(ALINTIDIR)

.......................................

@fellini hocamın konuya katkısından dolayı teşekkür ederim.

Bazı Sosyal Kurallar

@BeY_oĞLu hocamın konuya katkısından dolayı teşekkür ederim.

Alıntı

metni:
    sokakta yerlere tukurulmez.
    Sigara izmariti bile olsa çöp kutusuna atılır, yakınlarda yoksa mümkünse cebine konur.
    Telefonla gereksiz yere yüksek sesle konuşarak cevredekiler rahatsız edilmez, özellikle toplu taşımalarda gereksiz uzatmalara gidilmez.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DrDex -- 20 Ocak 2021; 9:53:37 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• İnsanlar bu konularda bilgilendirilmeli hocam. Paylaşınca bile hala 5 yaşındakiler bile bunu biliyor diye dalga geçebiliyor insanlar. Örnekler çoğaltılabilir. Bu örneklerle insanlar bilinçlendirilmeli. Ne bileyim toplu taşımalara yazılmalı, otobüs-dolmuş duraklarına bilboard olarak konulmalı. Sokaktaki insanlarla röportaj yapılmalı. Aklıma nasıl yayılabileceği gelmedi Bi an fakat inanın bana hocam, bu tür güzel şeyleri görmeye görmeye toplum bu hale geldi. İnanın dalga geçer oldular. Bunlara uyan insanlara, afedersiniz, enayi gözüyle bakar oldu toplum. Toplum bilinçsiz, bilgisiz ve cahil.

• Up

• 13'deki maddeye dayanarak herkese harika görünüyorsun dersek, sonra body positivity diye başımıza çıkarlar. Bak millet nasıl da obeziteyi normalleştirmeye, sorun olarak görmeme olayını dayatmaya başladı. Hiç bir şey dememek daha iyi bence. Ayrıca maddeler iyiymiş, güzel konu.

• yaptığı neydi ?

• Up güzel konu

• İnanmayacaksınız ama hepsine dikkat ediyorum. Bir tek hastalık maddesinde "Geçmiş olsun, hayırdır inş!" diyorum, o da refleks olmuş zaten. En dikkat ettiğim ise borçtur. Borcuna, sözüne ve randevusuna geciken (insani haller hariç) insanı direk çizerim.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: gktgemre

Bu mesaj silindi.

Rica ederim hocam, bir şeyler katabilmişsem çok mutlu olurum :)

• quote:

Orijinalden alıntı: StereoFap

13'deki maddeye dayanarak herkese harika görünüyorsun dersek, sonra body positivity diye başımıza çıkarlar. Bak millet nasıl da obeziteyi normalleştirmeye, sorun olarak görmeme olayını dayatmaya başladı. Hiç bir şey dememek daha iyi bence. Ayrıca maddeler iyiymiş, güzel konu.

Eyvallah hocam. Maddeleri suistimale uğratacak yine insandır :)

• Güzel konu teşekkürler. Bende 1 ve 2'den çok muzdaribim.

• Toplum olarak neleri unutmuşuz, hatırlamıyoruz ya da kasten uymuyoruz bakmak için geldim. Belki de hepsini yerine getirdiğim ve yerine gelmesi konusunda hassas olduğum için "Amaan çok ince düşünüyorsun." tepkisini ezberledim.

• Görmek istediğimiz konular... Teşekkürler.

• birader bunların çoğu zaten common sense değil mi ? konu açma gereği neden duydun anlamadım cidden

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-89183934B

birader bunların çoğu zaten common sense değil mi ? konu açma gereği neden duydun anlamadım cidden

Common sense yerine "sağduyu" desene.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-89183934B

birader bunların çoğu zaten common sense değil mi ? konu açma gereği neden duydun anlamadım cidden

Birader "sağduyu" yerine neden "common sense" deme gereği duydun ben de onu anlamadım cidden.

• quote:

Orijinalden alıntı: Athlon 840 Kaveri

Güzel konu teşekkürler. Bende 1 ve 2'den çok muzdaribim.

Yanımda başkasını arayanlara özellikle dikkat ediyorum, eğer birden fazla kez arasa belki müsait değildir deyip uyarıyorum da karşıdaki bunu nasıl anlamıyor ben de bunu anlayamıyorum.

• Bunları yapın sonra da kimsenin size saygısı kalmasın bunlar bu ülkede geçerli değil bu ülkede insanlar kaba saba insanlara saygı gösterirler ne derseniz diyin

• Bu maddeler doğru ama hayatı bizim için değil karşı taraf için iyi hale getiriyor. Ben daha ziyade bu maddelere uymayan bir insanla nasıl iletişim kurulabilir onun arayışındayım. Zira hep iyi insanlar eziliyor, üzülüyor.
  • Yararlı konu
    4. Maddedeki evlenmedinmi sorusundan müzdaribim sanane oğlum evlenmiyorssam dert olmuş millete
    Uzaklardan ev aldım gene kurtulamadım şunlardan
    Bir de önemli konu olmamasına rağmen davet ettiğimiz ya da edildiğimiz yere gidince herif her gelen telefona saatlerce konuşuyor konu ise aptal saptal şeyler kalkıp gidesi geliyor insanın saygısızlık yani

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi abboww -- 19 Ocak 2021; 14:52:55 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: abboww

Yararlı konu
    4. Maddedeki evlenmedinmi sorusundan müzdaribim sanane oğlum evlenmiyorssam dert olmuş millete
    Uzaklardan ev aldım gene kurtulamadım şunlardan
    Bir de önemli konu olmamasına rağmen davet ettiğimiz ya da edildiğimiz yere gidince herif her gelen telefona saatlerce konuşuyor konu ise aptal saptal şeyler kalkıp gidesi geliyor insanın saygısızlık yani

Telefonla konuşma olayına aşırı gıcık olurum, baya denk gelmişim malesef :(

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.