Şimdi Ara

Bazı markalara neden ulaşılması güç (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
0
Favori
568
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Lombargini filan ulaşılmaz da mazda subaru filan ulaşılamaz sanmanın nedeni tr tutulmadığı için sanki fiyatı çok yüksek te alınmıyormuş gibi görüyorsundur, psikolojik yani üzülme golf, astra alabilecek gücün varsa mazda da alabilirsin :D

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ulaşılmazlıktan ziyade şu var, arabalar haddinden pahalı olduğu için bir menkul değer olarak bakılıyor.
    Türkiye'de şunu yapan çok var;
    20 bin liralık arabasını peşinat yapıp 15 bin kredi çekip iyi kötü 10 yaş civarı bir araba alıyor. 3 yıl kredisini ödedikten sonra o 35 bin liralık arabasını peşinat yapıp üstüne bi 15 bin kredi daha çekip sıfır araba alıyor, giriş seviyesinden. Sonra 3 yıl kredisini ödeyip o arabasını da peşinat yapıyor ve bu böyle gidiyor.

Haliyle otomobil temel ihtiyaçlara cevap verdikten sonraki beklentiler aracın ekonomik olması (Yakıt ve işletme maliyeti) kıstası karşısında eziliyor. Konfor, kalite, güvenlik, performans gibi beklentiler ekonomi ile ters orantılı oluyor. Yani bir araç ekonomikliğinden ne kadar az feragat ederek konfor, kalite, güvenlik, performans sunabiliyorsa o kadar tercih edilir oluyor. Çünkü kredi ile alınmış ve ödemeleri süren bir araba, ekstra masraf çıkarıp krediyi ödemeyi zorlaştırmaya, sonraki otomobil alımını geciktirmeye falan gerek yok.

Bu da ülkemizdeki tutulan arabaları az çok açıklıyor. Bundan 10 yıl öncesinde 2.5 Turbo motorlarla, sürekli 4x4 sistemlerle piyasada olan markalar ister istemez vatandaşın 1. tercihi olamıyor, tutulmuyor. Ama aynı zamanda 2000 senesindeki Trendline Polo'da bile kaput altı keçesi koyan, Comfort line ve Highline'da motor farkına göre farklı gösterge paneli kullanan, yağmur ve far sensörünü dahi 2000 model B sınıfı araçta Comfortline donanımda sunan, diğer tüm araçlarında benzer hususları uygulayan (Sadece Polo'ya hakimim, o yüzden pek diğer araçlara değinemiyorum) Volkswagen insanların aklında hem ekonomik hem kaliteli imajını yerleştirmeyi başarmış.

İnsanlar hem ekonomiden vazgeçmeden alabilecekleri en kaliteli arabayı almaya çalışıyorlar. Burada VW motorlarının inanılmaz ekonomi yaptığından bahsetmiyorum, ama bir Renault ya da Fiat motoru ile aralarında uçurum düzeyinde fark yok, arada fark varsa bile VW'in sunduklarından vazgeçmeye değmiyor, şimdi VW de olağanüstü kaliteli bir araba demiyorum ama, insanların aklındaki kalite algısı ve bugünkü arabalarında insanların sürekli muhatap olduğu yerleri kalite hissi verecek şekilde tasarlayarak insanların aklındaki kalite imajını da koruyor.

Hal böyle olunca işletme maliyeti nispeten yüksek olan veya benzer işletme maliyetine karşın nispeten düşük özellik sunan marka geride kalıyor.

• alfa romeo aracim var en kötü 30 bin bütçeniz varsa gayette ulaşılabilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: Fiat S.p.A.

quote:

Orijinalden alıntı: BekirTemel

Mazdanın ulaşılmaz olduğundan haberi var mı kardejj?

Mazda bu ülkede uzaktan sevmeden öteye gitmiyor bende

Sen mazda motor corp.' sın hocam deme böyle şeyler

• quote:

Orijinalden alıntı: ibrahimeltem

quote:

Orijinalden alıntı: Fiat S.p.A.

quote:

Orijinalden alıntı: BekirTemel

Mazdanın ulaşılmaz olduğundan haberi var mı kardejj?

Mazda bu ülkede uzaktan sevmeden öteye gitmiyor bende

Sen mazda motor corp.' sın hocam deme böyle şeyler

İki markayıda seviyorum ama ikisininde sıfırını alamıyorum

şahin bile alamıyorum teşekkürler reis

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.