Şimdi Ara

Bayraktar TB3 SİHA/İHA ile dışa bağımlılık biraz daha azalacak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
413
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum 2 ay
  • Cevaplayan Üyeler 19
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 1
  • Ortalama Mesaj Aralığı 3 saat 4 dakika
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 2
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • DH Misafiri (4 mesaj) YasinCC (2 mesaj) vozy (1 mesaj) alfa-x (1 mesaj) ufuk172 (1 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (3 mesaj) Mobil (1 mesaj) (14 mesaj) (2 mesaj) Uygulama (3 mesaj)
  • @
1 oy
Öne Çıkar
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Anasayfa Haberleri >> Bayraktar TB3 SİHA/İHA ile dışa bağımlılık biraz daha azalacak
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    35 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

Libya ve Azerbaycan’da gerçekleştirilen operasyonlar ile dengeleri değiştiren Bayraktar TB2 SİHA'iHA'ların arından i değiştiren Bayraktar TB3’ler yolda.

Baykar Savnma Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, 29 Ekim 2020 tarihinde sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, iki önemli haberi birden duyurdu.

Bayraktar, sosyal medya paylaşımında, hem SİHA üretiminde TB3’e geçileceğini, hem de TB3’lerde ve yine geliştirilmekte olan Akıncı TİHA’da TUSAŞ Motor Sanayi'nin (TEI) geliştirdiği PD170 motorunun kullanılacağını açıkladı.

45 BİN İRTİFAYA KADAR KULLANILABİLİYOR

TEI'nın Savunma Sanayi Başkanlığının desteğiyle İHA’lar için tasarladığı ve geliştirdiği PD170 motoru İHA’lar için geliştirilen ilk yerli ve milli turbo dizel havacılık motoru olma özelliğine sahip. İrtifa kabiliyetleri ve yakıt sarfiyatı bakımından rakiplerinin önünde yer alan PD170, 162 kg ağırlığında. TEI'nin imkânlarıyla geliştirilen yazılıma sahip motor, 45.000 feet irtifaya kadar kullanılabiliyor. Bayraktar TB3'de yerli motorun kullanılması beklenirken bir başka yerli ürünün daha kullanılması bekleniyor: FLIR

Özellikle Kanada'nın yaptırımları sonrası FLIR'lerde yerli alternatiflere öncelik verildi. Bayraktar TB3'te ASELSAN tarafından geliştirilen FLIR sisteminin kullanılacak. TB3, TB2'den çok daha fazla yerlilik oranına sahip bir şekilde operasyonları gerçekleştirecek ve bu sayede hiçbir ambargo endişesi taşınmayacak.

Kaynak:https://twitter.com/Selcuk/status/1321843857139605504?s=20

|
    |

• Bu ülke'nin insanlarının yapamayacağı başaramayacağı iş yok.yeter ki içimizdeki hainlere engel olalım.
    Bu adam benim gözümde, Türkiye'nin Elon Mask'ı.
    Eleştirilmesinin tek nedeni de damat olması. Ancak bu ülkede ve ortadoğuda olur böyle şeyler, adamın başarısı görmezlikten gelinir akrabalarınında dolayı yargılanır!

-----

Sürü Dron fikrini uygulayan bu adam. Yepyeni bir savaş ve gözlem stratejisi geliştirdi. 10 yıldır takip ediyorum kendisini. 10 yıl önce bu işlere başladığındaki heyecanından en ufak zerre kayıp yok.
  • Yüzbaşı
    322 Mesaj
    Bayraktar durma oğlum hevallere bomba dağıt.
  • Yüzbaşı
    574 Mesaj
    en azından "biraz daha" diyerek bu sefer dürüst davranmışlar, nispeten yani.
    |
    |
  • Yüzbaşı
    509 Mesaj

Yanında da gazoz :D
    |
    |
    Feyzuli kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yarbay
    4205 Mesaj
    Hewallerin gözü yaşlı

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Yarbay
    3453 Mesaj
    Sözde %100 yerli :XD Boyası bile ithal :))
    |
    |
  • Yüzbaşı
    323 Mesaj
    .bu adam diyorsa yapar

|
    |
  • Yüzbaşı
    806 Mesaj
    Yazdıklarınızı keşke yayına almadan önce bir okusanız. Bir çok imla hatası var ve bu yeni haberlerde dahil olmak üzere hiç bir şekilde gelişme göstermiyor.
    |
    |
  • Binbaşı
    1662 Mesaj
    bu damat düzgün, diğeri gibi değil. bunu destekleriz. (bunda çokomel yok)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Musty3535123 -- 4 Kasım 2020; 23:50:22 >
    |
    |
  • Binbaşı
    1659 Mesaj
    Yerli üretim de anlarım da pd170, 180 ne ara milli tasarım oldu?

Rotax dan alınan motor 60kg civarlarındaydı.
  • Çavuş
    83 Mesaj
    Bence tamamen yerli olması ARGE nin daha da iyileşmesi ile mümkün olur ki yeterli destek ve bütçeyle olmayacak bir şey değil..
    |
    |
  • Yüzbaşı
    323 Mesaj

Rotaxla pd179in görsel h benzer yanı yok. Kaldı ki turbo dizel motorlar dünyada aynı mantıkla yapılır, tüm tekniği aynıdır. Kimden çalabilirsin ki, hepsi aynı. Sadece ülkelerin kendi metal işleme teknolojisine bağlı olarak hacimleri ve ağırlıkları değişir. Bizde zamanla bu seviyeye ulaşacağız İnşallah. Kimse ilk kez yaptığı işte mükemmel olacak diye bir şart aramaz sanırım. Nizim motor rotaxdan 100 kg ağır ama kaldırma kuvveti rotaxa göre yüzde 70 fazla. Buda o motorun kalkışına fazlasıyla yeterli.

|
    |
    YasinCC kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Misafir Üyelik
    68743 Mesaj
    Yerlinin ne olduğunu bilmeyenler için iyi bir açıklama. Millet yerli deyince ne anlıyor bilemedim. Kullanılan pc işletim sistemi pardus sanıyor, işlemcileri Türkiyenin ürettiğini sanıyor, ben evde kart geliştirmesi yapan birisi olarak yaptığım her karta benim diyorum ama hiç birisinin rölesini, işlemcisini, kondansatörünü veya sensörleri kendim üretmiyorum. Ne yani şimdi bu yerli değil mi diyeceğiz? O halde hiç bir şeyi kimse kendisi üretmiyor. Allah kumu yaratmasaydı yarı iletken olmazdı. Yarı iletken yoksa transistör işlemci olmazdı. Neden sahibi Allah olunca herkes sahibini kendisi ilan ederken imal edilmişini başkasına ait diye düşünebiliyor? Halkımız gerçekten çok cahil.
    |
    |
  • Misafir Üyelik
    68743 Mesaj
    ANKA dan ne farkı kaldı? ortak motor aynı kamera sistemi?? biri %100 devletin(Anka) diğeri özel bir şirket??? Eeee?
  • Misafir Üyelik
    68743 Mesaj
    Erdoğanı eleştirmek için yeteri kadar sebep varken damat üzerinden yürümek ahmaklıktır. Adam bir başarı abidesi. Erdoğanın damadı olmak suçmu.
    |
    |
  • Binbaşı
    1659 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: isakoc

Rotaxla pd179in görsel h benzer yanı yok. Kaldı ki turbo dizel motorlar dünyada aynı mantıkla yapılır, tüm tekniği aynıdır. Kimden çalabilirsin ki, hepsi aynı. Sadece ülkelerin kendi metal işleme teknolojisine bağlı olarak hacimleri ve ağırlıkları değişir. Bizde zamanla bu seviyeye ulaşacağız İnşallah. Kimse ilk kez yaptığı işte mükemmel olacak diye bir şart aramaz sanırım. Nizim motor rotaxdan 100 kg ağır ama kaldırma kuvveti rotaxa göre yüzde 70 fazla. Buda o motorun kalkışına fazlasıyla yeterli.

Motor mercedesin lisanslı motoru araştırırsanız görürsünüz. Bunda çekinecek yada utanılacak bir şey yok. Üretebilmek de beceri ancak tasarım bize ait değil bu kadar basit. Metal işleme teknolojisinde sorun yok artık dünyada hiç bir yerde. Farkı yaratan tasarım ve kaplama teknolojileri.

|
    |

• Yüzbaşı
    957 Mesaj

Devletin Ankasini istediğin zaman istediğin devlete satamazsin. Ama bayraktar a parayı veren düdüğü çalar. Keşke bayraktar gibi 2-3 şirketimiz daha olsa.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    DH Misafiri kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    Bu adam benim gözümde, Türkiye'nin Elon Mask'ı.
    Eleştirilmesinin tek nedeni de damat olması. Ancak bu ülkede ve ortadoğuda olur böyle şeyler, adamın başarısı görmezlikten gelinir akrabalarınında dolayı yargılanır!

-----

Sürü Dron fikrini uygulayan bu adam. Yepyeni bir savaş ve gözlem stratejisi geliştirdi. 10 yıldır takip ediyorum kendisini. 10 yıl önce bu işlere başladığındaki heyecanından en ufak zerre kayıp yok.
  • Misafir Üyelik
    68743 Mesaj
    Bu ülke'nin insanlarının yapamayacağı başaramayacağı iş yok.yeter ki içimizdeki hainlere engel olalım.
    |
    |
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
Masal Oku
Webtures SEO;SEO Nedir?
Canlı Tv izle
En ucuz kedi maması fiyatları
Sohbet
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR2
0,641
1.2.165

Kripto Paralar
Sembol
Fiyat
Değişim
    Tümünü Gör
    Reklamlar
    - x
    Bildirim
    mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.