Şimdi Ara

Bayilerin inanılmaz kar marjları

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
41
Cevap
0
Favori
7.575
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yakın bir arkadaşım bir tanıdığı sayesinde filo indirimiyle araç aldı. Liste fiyatı 80 bin olan bir arabayı 64,500e verdiler.(markayı söyleyemiyorum güya çocuğa kağıt imzalatmışlar aldığı fiyatı söylemesin diye) Araç sıfır, hiç kullanılmamış sorun falan yok. Evet biz her zam geldiğinde vergi diyoruz, hükümete giydiriyoruz ama 64,500e sattığın arabada bile kar edebiliyosan 80 binden satışa koymak nasıl bir çakallıktır kardeşim nasıl?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Citroen pejo reno gibi markaların fiyat listeleri aşırı şişirilmiş. 73 bin yazan sembolü galericilerden 53 bine alırsın.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • ufuk-34JD58 kullanıcısına yanıt
    Ee pazarlık etme adeti olmayan bi adam gitse o sembole 70 bin verse yazık günah değil mi? Şahsen ben bu hareketi yapan firmalardan araç almam artık.

• Öyle büyük kar falan yok

56 bine sattığı arabanın 20.000 TL vergi kalan 36.000 TL arabayı satan markanın kazancı bunun üzerinden daha birde %20 Gelir vergisi ödeyecekler

Lüküs arabalarda belki daha fazladır kazançları ama 50 bin 60 civarı araçlarda ciddi karları bence yok

Alınan vergilerden dolayı ben kazançlarının baltalandığını düşünüyorum bu yüzden Servisten kazanmaya bakıyorlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emrcnd -- 23 Nisan 2017; 10:39:36 >
  • emrcnd E kullanıcısına yanıt
    Hocam okumadın sanırım, 80 bin fiyat çektiği arabayı 64,500e filo indirimiyle veriyor adam. 64,500den bile kar ediyorsa bu bayi o arabayı 80binden listeye koymak nedir?

• quote:

Orijinalden alıntı: seyfiican

Hocam okumadın sanırım, 80 bin fiyat çektiği arabayı 64,500e filo indirimiyle veriyor adam. 64,500den bile kar ediyorsa bu bayi o arabayı 80binden listeye koymak nedir?

Hangi arabadan bahsediyoruz symbol falansa zaten onun ederi 60 bin 80 bin istediği kadar koysun

Fiyatı ya gereksiz şişirip indirim yapar o zaman filo harici kimse almaz yada normal fiyat yaparlar listeden 1-2 bin düşer verir aracı

Vergilerden dolayı ciddi bir kar mümkün değil şu aşamada

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emrcnd -- 23 Nisan 2017; 10:45:5 >
  • Otomobil işinde kar marjı %9 ila 12 arasında değişiyor ona göre hesap edin istisna durumlar filo araçlarda olabilir çünkü orada indirimi bayi değil fabrika yapıyor yani yine sonuçta bayide filo yu ucuza veriyor kazandığı marj değişmiyor.
  • İşin içinde olan birisi şu filo indirimini anlatsa iyi olur, biz de Toyota araç aldık. Bayi indirimi az yapınca birisi şu fiyata almış deyince filo indirimidir o dedi. Yani öyle 5-6 araç değil 1-2 araçta da oluyormuş. Bunun aslı nedir? Biz de şirket üstüne aldık ama son kalan araçtı ve filo indirimi yapılamaz dedi.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Önceden konu acmıştım toplu Megane alımı diye birkaç kişi bulabilseydim 10-20 bin ucuza alacaktık araçı ama herkes alaya aldı bende iptal etmek zorunda kaldım heralde herkes okadar zenginki 10-20 bin onlar için önemsiz

• Otomotiv sektörü kar marjı en dusuk, rekabetin en yüksek olduğu sektördür. Bir otomobilden ana imalatçı maksimum yüzde 10, distibiritor yüzde 5, bayi de yüzde 5 kar elde edebilir. Bu değerler de maksimum değerlerdir. Öyle kar marjı ile bu pazarda otomobil satmak imkansizdir.

İndirimi çok göstermek icin fiyatlar sisik tutulabilir.

• Bayi kârları iyidir öyle masum değil ancak denildiği kadar çok değil. Filo alımı olduğunda örnek veriyorum vw bayisi Doğuş Oto ile iletişime geçer oradan indirim ister yani distribütör ve bayi ortak indirimi olur.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Liste fiyatları yanıltıcıdır. Birçok firma liste fiyatı üzerinden indirim yapıyor zaten. 75bine verdiğini düşünelim. 10.500tl fark kaldı.

75bin lira olan araç %50, 65bin olan araç %45 ÖTV dilimine girer. Aradaki farkın bir kısmı vergi farkına gitti. 3bin gitse kalan fark 7500tl.

7500tl farkın da bir kısmı vergiye gidecek. Kaldı 4bin lira kâr.

4bin liradan da gelir vergisi ödeyecek. %20de öyle gitti. Kaldı 3200kar.

Bu para da bir bayii için büyük bir rakam değil. Kirası, gideri, çalışanı vs vs derken normal.

• Çoğu bayi kdvyide gider göstererek ödemiyor.onuda hesaba katabilirsiniz

• Ya Renault'tur ya da Fiat.

• quote:

Orijinalden alıntı: seyfiican

80 bin fiyatı bayi mi çekiyor, yoksa distribütör firma mı bir düşünün bakalım ? Yapılan indirimi bayi değil distribütör firma karşılar. Bayinin doğru dürüst kârı falan yok. Özellikle de filo satışlarında. Bilmeden yorum yapmaya bayılıyor bizim insanımız
  • quote:

Orijinalden alıntı: ALPEREN A.

İşin içinde olan birisi şu filo indirimini anlatsa iyi olur, biz de Toyota araç aldık. Bayi indirimi az yapınca birisi şu fiyata almış deyince filo indirimidir o dedi. Yani öyle 5-6 araç değil 1-2 araçta da oluyormuş. Bunun aslı nedir? Biz de şirket üstüne aldık ama son kalan araçtı ve filo indirimi yapılamaz dedi.

Ben soyle soyleyeyim, daha once audide satis mudurlugu yapmis bir arkadas bana dogusun 60% kari var demisti. Ayrica reno bayilerindede bonuslarla beraber 18% kari var. Oyle 3 le 5 le o koca plazalari ayakta tutamazlar. Yani ben oyle kucuk karlarla sattiklarina hic bir zaman inanmiyorum. Ben kendi aracimi 18% iskonto ile almistim bir kac ta aksesuar hediye edildi.

• Çingene pazarlığına devam öyleyse bırakmak yok

• Her bayinin belli kotası var onu eritemezse dist. ile aralarındaki satış adedi anlaşmasına uyamamış oluyor ve sorun yaşıyorlar o yüzden bazen sırf o kotayı doldurmak için gelişine verdikleri oluyordur. Kota dolduktan rahata çıktıktan sonra okadar dipten vereceklerini pek zannetmiyorum. Filo satışı herzaman karlıdır.

• 15.500 az para değil.

• seyfiican kullanıcısına yanıt
    Tek örnek olay gerçeği yansıtmaz, bayilerin bir araçta kar oranı % 6 - 8 arasındadır. Ötv oran değişikliği öncesi yüksek stok yatırımı yapan bayii satış aşamasında yeni fiyattan aracı sattığında böyle marjinal kara yaklaşabilir. Ama bu çok istisnai durumlardadır,

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.