Şimdi Ara

Bayi ve noter yanlışıkla bizi araç sahibi yaptı (ağır suç içerir) (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
201
Cevap
8
Favori
18.289
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
140 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Mixenon

Arkadaşlar, daha öncede yazdım, sıfır otomobilleri bayiler kendi tescil ediyor, Noter tescil etmiyor.
    Noter, ticari aktarmalarda, gümrük araçları, traktör vs tescilini yapar.
    Sıfır otomobilleri bayiler kendi tescil eder, en son araç alıcısına geçici tescil belgesi verir, vatandaş o belge ile noterde ruhsat bastırır, yani noter sadece ruhsat kağıdına yazma işlemini yapar.
    Bayii ye Vekalet verildi ise bazı bayiler sizin adınıza ruhsatı bastırıp da size araçla birlikte teslim edebilirler.

Bu olayda sıkıntı bayiide, bu araç tescil edildiği an 2.ele düştü. Ruhsat Sahibi satmak istese bile ÖTV si ödenmeden satılamaz.
    Bayii büyük sıkıntı yaşar, arkadaşın sıkıntısı bayii nin yanında hiç.
    Hem hukuki açıdan, gemde maddi açıdan.
    Arkadaşa aracı teslim etmek zorunda, yada mahkeme yolu ile tescili iptal ettirecekler.

Alıntıları Göster
    İşin teknik kısmını tam bilmiyorum ama daha önce de yazdığım gibi hatayı yapanın kim olduğunu bulmadan birilerini suçlu ilan etmek en büyük hata olur.

Notere saydırıp saydırıp sonunda st ya da muhasebe birimi hatalı çıkabilir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Satışı nasıl gerçekleştirdilerse aynı şekilde satışı iptal edebilirler. Satışı iptal ederken de doğacak tüm maddi zararlardan satıcı sorumludur. Bu süreçte sizin üzerinizde mal göründüğü için kaybettiğiniz maddi kaybıda faiziyle o satıcıdan alırsınız. St falan hikaye sizin muhattabınız can otomotiv. Can otomotiv ne yapacak edecek o satışı iptal edecek. Bu süreçte sizden bir feragatname de isteyemez. böyle bir şeyi imzalatmamalı. Satışı gerekirse mahkemeye verecek ama iptal ettirecek. bu süreçte de araçla ne suç işlerse işlesin sizi bağlamaz. sonuçta araç size teslim edilmemiş. siz teslim aldığınıza dair bir imzada bulunmamışsınız. top bayide. bu satışı iptal ettirmek için uğraşırken müşterisine de diğer bir aracı acilen satıp mağdur etmemeli. satıcı firma hatası ile hem alıcı hemde 3. bir vatandaş mağdur olmuş. tüm sorumluluk bence can otomotivde.
  • Merhabalar
    yazılı evrak alın. Arkadaşın dediği gibi söz uçar.
    Yarın bir gün adam "hatırlamıyor musuz, siz aldınız, kardeşiniz çok beğenecekti" derse ne olur

• Çok büyük geçmiş olsun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: codeThoreau

Bu mesaj silindi.
    Bu forum ne hale gelmiş, insanlar bilmediği konuda yorum yapıyor.

Benim yazdıklarım şuan ki gerçek uygulama. Bilmeden insanlar yorum yapıp ahkam kesiyor.

Ben Noter çalışanıyım, dediklerimi,

Söğütözü Cad. No:4 Söğütözü / ANKARA
    Tel. +90 312 218 80 00
    Faks +90 312 218 80 41
    Mail tnb@tnb.org.tr

Noterler Birliğini arayıp, mail yolu ile veya bir dilekçe ile sorarak doğrulaya bilirsin.

Tescili Noter yapmaz ticari olmayan otomobillerde.

• quote:

Orijinalden alıntı: codeThoreau

Bu mesaj silindi.
    Yanlış yeri alıntılamışsın, plaka verilmesi ile ilgili kısmı.

2016-2017 den sonra çok şey değişti, Tescille ilgili Emniyetteki bütün yetkiler Noterler birliğine geçti.

Araç Arşiv dosyaları Hariç artık tescille ilgili tüm yetki %98 diyelim Noterler Birliğinde.

Bu kanun hazırlanırken, bayiilere sattıkları otomobilleri tescil yetkisi verildi.
    Her hangi bayiye gidip sorabilirsin ayrıca, tescili Bayiiler yapıyor önlerindeki program yardımı ile kullandıkları sistem Noterler Birliğinin sistemi.
    Noterler birliği ile Noterler ayrı şeyler.
    Noterlerde Tescil yapıyor, gümrük araçları, ticari araçları falan Noterler tescil ediyor.
    Yani, evrakları sisteme girip sistemde Alıcı adına aracı geçiren Bayii.
    Noterler hiç bir onay falan yapmıyor burada.

Noter nerde suçlu olabilir, işlemi Vekalet ile yaptı ise bayii, Vekalet sahte ise Noter sorumlu olur.

Ama bu ihtimal çok düşük, çünkü Vekalet hazırlanırken vasi kararı, kişi kimlikleri sistemden noterin önüne gelir. Mahkemenin vasi kararını sistem görür noter, nüfustan kişinin resmî dahil kimliğindeki bilgiler önüne gelir.
    Ayrıca ilgililerin cep telefonlarına mesaj gönderiliyor.
    Oradaki memur sahtekarlık yapmış olabilir mi bunu düşünelim, araç satışı olsa olabilir derim ama kişi adına araç alınmış hiç mantıklı değil.
    Diyelim bilmediğimiz bi konu var, hiç bir noter Memuru böyle bir işlemde bunu yapmaya cesaret edemez, diyelim yaptı şuan hapiste olması lazım, anında anlaşılır aynı gün.

Bu işleri günde, onlarca defa yapıyoruz, ben sadece çalışan değilim defalarca Noter vekilliği yaptım aylarca Noterliği yönettim 18 yıldır bu işin içindeyim, sen matematik hocasına 2 kere 2 dört değil diye kanıtlamaya çalışıyorsun.

• Mixenon kullanıcısına yanıt
    Verdigin bilgiler doğrultusunda mesajları düzenledim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi codeThoreau -- 17 Mayıs 2020; 11:50:9 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: krstarica

Maddi anlamda ne gibi bir zarar ugrayabilir burada magdur olan kimse? Su acidan soruyorum bu araç sehven de olsa bu kisiye ait satiş hakkina da sahip degil mi? Yasadigi zararin tazminini araci satarak elde de edebilir. Burada St ve noterin ihmali yok mu? Her ikisi de bu sorunu cozmek durumunda degil mi ? kanunen bu araç artik bu kisinin. Ister satar ister biner.

Alıntıları Göster
    Bu araç ÖTV li alınmış bildiğim kadarı ile, 5 yıl satamaz araç sahibi.

Burada, araç yanlışlıklada olsa kişi adına tescil edilmiş, aracı alıp kullana bilir ama arada para transferi olmadığı İçin bayii itiraz edip teslim etmeyebilir tescilin iptali için gerekli belgelere imza atmasını isteyebilir.
    Mahkemeye yansırsa burda bu işlem bir hatamı yoksa bi sahtekarlık mı var o tespit edilir sahtekarlık varsa bayinin lisansı bile iptal edilebilir işlemi yapana hapis çıkar, işlem sehven bi hata şeklinde oldu ise yine tescil iptal edilir, hatayı yapana ceza verilir.

Ama taraflar anlaşırsa, şuan araç üzerine tescil edilen kişi onay verirse tescil iptal edilebilir.

Diğer taraftan aracı alan kişi, yeşil kart, yardım falan alıyorsa üstünde araç göründüğü İçin bunlar kesilir burdan zarara uğrayabilir.

Burada, işlem vekaletname ile yapıldı ise, Noterde sahte vekaletname düzenlendi ise Noter sorumlu olabilir. Bu da düşük bi ihtimal.

Ama diğer türlü, %100 bayinin hatası, tescili bayii yapıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Acil Stop

İşin teknik kısmını tam bilmiyorum ama daha önce de yazdığım gibi hatayı yapanın kim olduğunu bulmadan birilerini suçlu ilan etmek en büyük hata olur.

Notere saydırıp saydırıp sonunda st ya da muhasebe birimi hatalı çıkabilir.

Alıntıları Göster
    Hocam zaten problem noterde değil, bayide. Bunu anlatmaya çalışıyorum ne zamandır. 0 km otomobillerin tescilini bayi yapıyor. Zavallı noterin yaptığı tek şey, kendisine gelen geçici tescil belgesini alıp, buna göre ruhsat basmak. Ha burda da şöyle bir durum var, vekaleti veren tc ile tescil belgesinde bulunan tc uyuşmamasına rağmen ruhsatı basıp vermesi tek hatası diyebilirim. Bu da işin yanlışlığını etkileyen bir durum değil. Zaten çoktan yanlış tc ye tescili yapılmış aracın. Noter ruhsatı bassa ne basmasa ne. Belkide ortada ruhsat yaprağı bile olmayabilir, aracı alan kişi vekalet vermemiş, ruhsat yaprağını noterden kendi bastıracak olabilir.

• quote:

Burada, araç yanlışlıklada olsa kişi adına tescil edilmiş, aracı alıp kullana bilir ama arada para transferi olmadığı İçin bayii itiraz edip teslim etmeyebilir tescilin iptali için gerekli belgelere imza atmasını isteyebilir.
    Mahkemeye yansırsa burda bu işlem bir hatamı yoksa bi sahtekarlık mı var o tespit edilir sahtekarlık varsa bayinin lisansı bile iptal edilebilir işlemi yapana hapis çıkar, işlem sehven bi hata şeklinde oldu ise yine tescil iptal edilir, hatayı yapana ceza verilir.

Ama taraflar anlaşırsa, şuan araç üzerine tescil edilen kişi onay verirse tescil iptal edilebilir.

Diğer taraftan aracı alan kişi, yeşil kart, yardım falan alıyorsa üstünde araç göründüğü İçin bunlar kesilir burdan zarara uğrayabilir.

Burada, işlem vekaletname ile yapıldı ise, Noterde sahte vekaletname düzenlendi ise Noter sorumlu olabilir. Bu da düşük bi ihtimal.

Alıntıları Göster
    Hocam araç engelli aracı değil, bildiğimiz standart ÖTV ve KDV si devlete ödenmiş normal satış olan bir araç.

• Bence şikayet var gibi bir platforma da peugeot türkiye ye yazın psa yetkililerinin de haberi olsun ayrıca diğer müşterilerde şikayeti girip okuyabilir belki fark edilmeyen ne vakalar çıkacak..

Bayiye gerekli cezanın verilmesi lazım, bakkaldan ekmek mi alınıyor da bilgiler 2 hatta 3 kez teyit edilmeden sisteme giriliyor anlamış değilim.

Kardeşiniz Allah 'ın sevgili kuluymuş ki efatura mailinize gelmiş haberiniz olmasa mtv, trafik sigortası , cezası vs herşey kardeşinize yansıtılırdı çok uğraşırdınız..

Bende şimdi edevletten şahsima tecilli arabaya baktım şükür bir problem görünmüyor (:

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi khanstern -- 17 Mayıs 2020; 12:4:23 >
  • quote:

Alıntıları Göster
    Hocam merhaba

En az 10 tane noter ile konuştum. Hiç biri sizin dediğinizi demiyor. Dedikleri ortak nokta şu.

Aracın tescili hangi evraklara göre yapılıyor. Kısıtlı adına vasi vekaleti, mahkeme kararı, vasi kararı, vasinin nufus cüzdanı olmadan bu işlem yapılamaz. Hatta sehven bu işlemi yapan noter bile aynısını söylüyor. Bence konuyu okumamışsınız. Araç normal araç satışı şeklinde oldu. Ancak tescil yaptığı kişi kısıtlı. İmza atmaya yetkisi bile yok. Zihinsel engelli.

İşlemi tescil eden noter bu tescilin sehven yapıldığına dair noterler birliğine başvurdu. Yalnız başvurduğuna dair bir belge tarafımıza kimse ibraz etmedi. Kaldı ki noterler birliği kimsenin babasının çiftliği değil. Başka bir kişinin evrakları ile başka bir kişiye ruhsat döküp tescil ediyorsun. Birlik tüm evrakları isteyecek ve hukuki yönden inceleyecek. Çünkü hatalı ruhsat tescil iptali onlarında başını ağrıtır.

Birlik notere şunu soracak. Hiç mi bakmıyonuz evraka hiç mi kişinin kimlik bilgilerine. İnsan bakar yahu. Der ki ekranında kısıtlı kişi olduğunu görmezmisin. Resmen bayinin yan kuruluşu gibi işlemiş güvene dayalı. O zaman dediğiniz gibi noterin hiç suçu yoksa direk noterliği iptal etsinler. Ne gerek var. Resmi olmayan kurumlar her işlemi yapıyormuş zaten.

Bence yazdıklarınızı silin. Çünkü çok yerden teyit aldım. Kaldı ki noterler birliği bu işin sehven değil bu kadar hatalar zincirinin kasıtlı olabileceği düşüncesi taşırsa ruhsat tescil iptali de yapmaz. Çünkü biz yarın bir gün nitelikli dolandırıcılık suçu ile savcılığa suç duyurusunda bulunsak ve noterler birliği de ruhsap tescil iptaliyapmış olsa bile dahi hayatının soruşturmasını geçirebilir. Kaldı ki bu işlemi tescil noterin hapse girmesi bile söz konusu olabilir. Bunu ben demiyorum. Konuştuğum noterler, avukat ve bir kaç hakim, savcı.

Ayrıca noterleri günahım kadar sevmem çünkü 3 yıl kısıtlı adına araç alım satımı gerçekleştirirken daha vasi kararını okumadan mahkemeden ek karar getirmezsen olmaz deyip durdular. Halbuki vasi kararı bir velayet kararı olup sonuç cümlesinde

Kısıtlı adına yapılacak alım satım işlemlerinde mahkeme kararına gerek yoktur.

Olmasına karşın abartısız söylüyorum 10 noterden 9 u biz işimizi sağlama alırız o yüzden olmaz dediler. Daha önüne gelen evrakın içinde ne olduğunu bilmeyen veya okumak istemeyen adamlar noterlik yapmamalı. Allahtan en son çok tecrübeli bir baş katip 5 dakikada ek kararsız satılabilir olduğuna hükmetti. Notere bile sormaya lüzum duymadı.

Demek ki kafalarına göre hüküm verenler kafalarına göre ruhsatta tescil edebiliyor. Yaşadığımız bunu gösteriyor. Gerçekten noter olduğunuzu bilsem ilk işim o tescil işlemi yapan notere direk suç duyurusunda bulunmak olur. 18 yıllık noter benim gibi bir adamın bildiklerini dahi bilmiyorsa..

• quote:

Orijinalden alıntı: 207m

Hocam zaten problem noterde değil, bayide. Bunu anlatmaya çalışıyorum ne zamandır. 0 km otomobillerin tescilini bayi yapıyor. Zavallı noterin yaptığı tek şey, kendisine gelen geçici tescil belgesini alıp, buna göre ruhsat basmak. Ha burda da şöyle bir durum var, vekaleti veren tc ile tescil belgesinde bulunan tc uyuşmamasına rağmen ruhsatı basıp vermesi tek hatası diyebilirim. Bu da işin yanlışlığını etkileyen bir durum değil. Zaten çoktan yanlış tc ye tescili yapılmış aracın. Noter ruhsatı bassa ne basmasa ne. Belkide ortada ruhsat yaprağı bile olmayabilir, aracı alan kişi vekalet vermemiş, ruhsat yaprağını noterden kendi bastıracak olabilir.

Alıntıları Göster
    Tescil başvurusu bayiden yapılıyor ise tescil onayıda noterden yapılır. Sonuçta noter tescil makamı başvuru makamı zaten değil.

Burada st nin çok büyük suçu yok bence. Çünkü resmi olmayan kurumda çalışan birisi. Yaptığı hata tescile değil başvuruya yönelik. Bu kadar tantana rağmen diyorum Ramazan kafası indan dikkat etmeyebilir yanlış kişi adına fatura kesilebilir. Ama bu tescil başvurusunu onaylayan noterin suçu çok büyük. Kafasına göre onaylamış oluyor.

St nin vergi dairesinden iade almak için bizden feragat istemesi çok saçma. Bizi gram ilgilendirmeyen konu. Benim ruhsat tescilim iptal olsun gerekirse ötv, kdv si aracın devlete kalsın. Kendi düşen ağlamaz.

• araç nerde şuan ben orayi kacirdim , kullanilmiyor eminsiniz degilmi

• quote:

Orijinalden alıntı: Ben sero

Tescil başvurusu bayiden yapılıyor ise tescil onayıda noterden yapılır. Sonuçta noter tescil makamı başvuru makamı zaten değil.

Burada st nin çok büyük suçu yok bence. Çünkü resmi olmayan kurumda çalışan birisi. Yaptığı hata tescile değil başvuruya yönelik. Bu kadar tantana rağmen diyorum Ramazan kafası indan dikkat etmeyebilir yanlış kişi adına fatura kesilebilir. Ama bu tescil başvurusunu onaylayan noterin suçu çok büyük. Kafasına göre onaylamış oluyor.

St nin vergi dairesinden iade almak için bizden feragat istemesi çok saçma. Bizi gram ilgilendirmeyen konu. Benim ruhsat tescilim iptal olsun gerekirse ötv, kdv si aracın devlete kalsın. Kendi düşen ağlamaz.

Alıntıları Göster
    Hocam noterin bir şeye onay verdiği falan yok. Tescil başvurusu veya tescil onayı diye bir şey de yok. Arabanın tescilini bayi yapıyor, bu kadar basit.

• quote:

Orijinalden alıntı: 207m

Hocam noterin bir şeye onay verdiği falan yok. Tescil başvurusu veya tescil onayı diye bir şey de yok. Arabanın tescilini bayi yapıyor, bu kadar basit.

Alıntıları Göster
    Boşverin hocam kafasında noterin suçlu olduğu konusunda olayı bitirmiş. Bu kadar kişi söylüyor yok arkadaş diyor.

• 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.