Şimdi Ara

Bayi ve noter yanlışıkla bizi araç sahibi yaptı (ağır suç içerir) (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
201
Cevap
8
Favori
18.304
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
140 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Bile mi? Dostum ne güzel demişsin burası Türkiye diye. 1 numaralı suçlusun zaten direk hapis falan. Çıkamazsında kendini savunmak için yattığın günlere yan artık.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kardeşinizin aracıyla alınan araç aynı bayiiden mi alınmış ya da aynı marka mı? Alıcı ad soyad kardeşinle aynıysa sistemde ad soyad yazıp aratınca kardeşinizin cariye fatura kesmiş olabilirler.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Açılın ben noterde çalıştım.

Araç 2008 model ve ÖTV muafiyeti yoksa bildiğimiz ikinci el satıştır. Burada hiç bir şekilde noter okka altına girmez.

Sebebi de 2019 dan bu yana isim soyisim den vatandaş bilgisi çağıramazsınız ekrana. TC ad soyad ve kimlik kartı seri sıra numarasını girmezseniz ekrana gelmez.

Şöyle olmuşsa düşük ihtimal olabilir; st eski evrakları vermiştir, vekaletname var diye de noter satış yapmıştır. Ama sehven bu hatayı istesenizde noterde yapamazsınız

• Olay anlattığınız gibi ise Avukatınızla ilgili noter hakkında gerekli prosedürü yürütün, ileride hiç ummadığınız bir şekilde kardeşinizin karşısına çıkarsa ne olduğunu tekrar ispatlamak zorunda kalmazsınız. Noterler tüm işi katiplerine bırakıyor, bayilerle iş yaptıkları katipler arasında da ahbap çavuş ilişkisi olunca sonuç tek bir fatura ile yalan yanlış işlem yapılması oluyor anladığım. Gerçekten noterin bir kusuru varsa herhangi bir şekilde maddi manevi gördüğünüz zarardan muhtemelen noter de sorumlu olacaktır...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi adam94 -- 16 Mayıs 2020; 22:48:58 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Belash

Açılın ben noterde çalıştım.

Araç 2008 model ve ÖTV muafiyeti yoksa bildiğimiz ikinci el satıştır. Burada hiç bir şekilde noter okka altına girmez.

Sebebi de 2019 dan bu yana isim soyisim den vatandaş bilgisi çağıramazsınız ekrana. TC ad soyad ve kimlik kartı seri sıra numarasını girmezseniz ekrana gelmez.

Şöyle olmuşsa düşük ihtimal olabilir; st eski evrakları vermiştir, vekaletname var diye de noter satış yapmıştır. Ama sehven bu hatayı istesenizde noterde yapamazsınız
    2008 model değil pejo 2008 sıfır km.

• Eğer ileride bir sorun çıkarsa elinizde mahkeme kararı olmadıktan sonra hiç kimseye derdinizi anlatamazsınız. Hiç kimse ne sizi dinler ne de yardımcı olur.bence elinizde bir koz olsun. Kimseye laf söz anlatamıyorsun.

• Meseleyi sadece konu açan arkadaşın söyledikleri üzerinden değerlendiriyorum, net karar için yeterli değil ama okuduklarım rahatsız etti. Eğer bu iddilar doğruysa, satıcının ve bilhassa bu noter arkadaşın başının ağrıması gerekli. Noterliği iptal mi edilir, kallavi ceza mı kesilir bilmem. Bu kadar yalapşap iş yapıp, olayla alakası bile olmayan insanları uğraştırmaya hakkı yok kimsenin. Bu ne sorumsuzluktur böyle.
  • Güzelim ülkemiz Allah'ın inayetiyle ayakta duruyor.

Geçmiş olsun bayiye ve notere maddi manevi dava açın.
  • Allah kolaylık versin hocam, demek böyle durumlar da oluyormuş.

• Gel de bürokrasi ile uğraş şimdi, Allah kolaylık versin.

• Hocam mahkemesiz olmaz ileride başın ağırdır ver mahkemeye tazminatta iste karşı taraftan kimseyi ne dinle nede üzül

Yok işinden olucakmiş v.s acıma yetime koyar götüne

İlerde sen üzülecegine onlar üzülsün anahtarlarını al aracın kanunen senin o araba

• quote:

Orijinalden alıntı: Vladicius

Alıcı aracı almak için bayiye vekaletname çıkarması gerekiyor noter de bi sıkıntı var bence sonuç olarak sakız satmıyorlar fatura ile vekaleti iyice incelemesi gerekiyor. ben aracımı satarken noter bilgilendirme amaçlı mesaj atıyor ve o esnada birisi aradı noteri böyle böyle işlem yapılıyor sadece isim benzerliği olduğu içinde adama mesaj gitmiş
    Otomobil cinsi Sıfır aracın tescilini bayiler kendi yapıyor, Noter yapmıyor. Noter bayiden verilen geçici tescil belgesi ile ruhsat basıyor.

Sıfır araç ise NOTERLİK bi durum yoktur bu olayda...

Ayrıca bayinin ÖTV Lİ bir aracı tescil edebilmesi için vergi dairesine engelli raporunu sunması gerekiyor, vasi kararını sunması gerekiyor.
    Bunları gönderdikten sonra vergi dairesi ÖTV muhafiyetine izin verecek sistem üzerinden.
    Bayii bu belgeleri nerden elde etti, vasi nin vekaleti nerden elde etti.

Diyelim sahte belgelerle işlem yaptı niye 200 binlik aracı satamayacağını bile bile engelli adına alsın. 5 yıl satılamaz ÖTV ödenmeden.
    Arkadaş bayii ile anlaşsa bile araç ÖTV tescil edildi ise, tescilden sonra 2. El araç olur ve 5 yıl geçmeden ÖTV ödemeden satılamaz.
    Bu tescilin iptali gerekir, bu iptal ÖTV olduğu İçin çok zor mahkeme çözer ancak.
    Bayii nin bu olayda bir avantajı yok bence, iş bilmez biri hatalı işlem yapmış olabilir. Bayii büyük zarar alır bu olaydan.
    Ya sizinle anlaşacak, aracı teslim edecek size, yada mahkeme ile tescilin iptali sağlanacak.
    Bayinin sıkıntısı sizden daha çok yani emin olun.
    Tekrar yazıyorum Noter sıfır otomobil tescil etmiyor noterle Alakası yok. Ticari araç aktarmaları, gümrük araçları, traktör hariç onları noter yapıyor.

• vay arkaadaş olaya bak , olası mahkeme sürecinin bu adalet sisteminde ve pandemi sürecinde kaç yıl süreceğini hesap etmek zor. Geçmiş olsun
  • quote:

Orijinalden alıntı: m.secim

Meseleyi sadece konu açan arkadaşın söyledikleri üzerinden değerlendiriyorum, net karar için yeterli değil ama okuduklarım rahatsız etti. Eğer bu iddilar doğruysa, satıcının ve bilhassa bu noter arkadaşın başının ağrıması gerekli. Noterliği iptal mi edilir, kallavi ceza mı kesilir bilmem. Bu kadar yalapşap iş yapıp, olayla alakası bile olmayan insanları uğraştırmaya hakkı yok kimsenin. Bu ne sorumsuzluktur böyle.
    Arkadaşlar, daha öncede yazdım, sıfır otomobilleri bayiler kendi tescil ediyor, Noter tescil etmiyor.
    Noter, ticari aktarmalarda, gümrük araçları, traktör vs tescilini yapar.
    Sıfır otomobilleri bayiler kendi tescil eder, en son araç alıcısına geçici tescil belgesi verir, vatandaş o belge ile noterde ruhsat bastırır, yani noter sadece ruhsat kağıdına yazma işlemini yapar.
    Bayii ye Vekalet verildi ise bazı bayiler sizin adınıza ruhsatı bastırıp da size araçla birlikte teslim edebilirler.

Bu olayda sıkıntı bayiide, bu araç tescil edildiği an 2.ele düştü. Ruhsat Sahibi satmak istese bile ÖTV si ödenmeden satılamaz.
    Bayii büyük sıkıntı yaşar, arkadaşın sıkıntısı bayii nin yanında hiç.
    Hem hukuki açıdan, gemde maddi açıdan.
    Arkadaşa aracı teslim etmek zorunda, yada mahkeme yolu ile tescili iptal ettirecekler.

• Ulan ne garip işler ya. Akşam çay iciyorsunuz sohbet muhabbet sabaha almadığınız sıfır km arabanin iptali için uğraşıyorsunuz. Bela işte nereden geleceği belli olmuyor. Kolay gelsin şimdiden.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Pulzr4 -- 17 Mayıs 2020; 1:49:11 >
  • Hocam dediklerimi dikkate alırsanız sevinirim. Aynısı olmasa da benzer bir olay başıma geldi. İhale sonra size kalır. Hakliyken haksız duruma dusersiniz. Noterde, ST de hickimse hatasını kabul etmez bu sefer. Mahkemeye verin. Bakın işler nasıl çözülüyor. Mahkemeye vermezseniz olabilecek tüm yanlışları da kabul etmiş oluyorsunuz.

Burası Tr. Başınıza olay gelince herkes üzerinize çöküyor. Umarım halledersiniz en kısa sürede.

• quote:

Orijinalden alıntı: Ben sero

Var hocam.

Tek suçlu st değil. Ama kendisi işimden olacam der durur.
    Dostum bu hastaligin kol gezdigi ulkede isin gucun yok mal insanlarin yaptigi hatanin bedelini mi odeyeceksin daha kotusu olsa o araç bir de suça kariss, hayatin kararsa nolacak?
    Başlarim st nin işine zaten ulke boyle baştan savma adamlar yuzunden bu halde.

Almanyada böyle bir olay olsa devlet o st nin agzina eder.

Yerinde olsam kimsenin ne meslegini ne pozisyonunu dusunurum. Sakin duygusal davranma. Dedikleri gibi araci bayi otoparkina cektirip anahtari rehin al. Savciliga da suc duyurusunda bulun süre geçmesin. Noterin kendisiyle konus davaci olacagini bu işi nasil bk ettilerse öyle cözmesini iste.

Duruma göre en geç yasagin kalktigi gün savciliga giderek elinizde somut olarak bildiri olmasini saglayın. Başinız agrimasin.

Nasil bir ülkede yasiyoruz gercekten hayret verici. Ulkede tek bir adam akilli kurum kalmadi.

• quote:

Orijinalden alıntı: Mixenon

Arkadaşlar, daha öncede yazdım, sıfır otomobilleri bayiler kendi tescil ediyor, Noter tescil etmiyor.
    Noter, ticari aktarmalarda, gümrük araçları, traktör vs tescilini yapar.
    Sıfır otomobilleri bayiler kendi tescil eder, en son araç alıcısına geçici tescil belgesi verir, vatandaş o belge ile noterde ruhsat bastırır, yani noter sadece ruhsat kağıdına yazma işlemini yapar.
    Bayii ye Vekalet verildi ise bazı bayiler sizin adınıza ruhsatı bastırıp da size araçla birlikte teslim edebilirler.

Bu olayda sıkıntı bayiide, bu araç tescil edildiği an 2.ele düştü. Ruhsat Sahibi satmak istese bile ÖTV si ödenmeden satılamaz.
    Bayii büyük sıkıntı yaşar, arkadaşın sıkıntısı bayii nin yanında hiç.
    Hem hukuki açıdan, gemde maddi açıdan.
    Arkadaşa aracı teslim etmek zorunda, yada mahkeme yolu ile tescili iptal ettirecekler.

Alıntıları Göster
    Maddi anlamda ne gibi bir zarar ugrayabilir burada magdur olan kimse? Su acidan soruyorum bu araç sehven de olsa bu kisiye ait satiş hakkina da sahip degil mi? Yasadigi zararin tazminini araci satarak elde de edebilir. Burada St ve noterin ihmali yok mu? Her ikisi de bu sorunu cozmek durumunda degil mi ? kanunen bu araç artik bu kisinin. Ister satar ister biner.

• Boşunuza başınızı ağrıtıyorlar.

Satış temsilcinin oyalamasını çok takmayıp hızlı bir şekilde şikayet etmenizi öneririm. Başka kişilerinde belirttiği üzere bu tarz işlemlerde itiraz süresi oluyor. Özellikle araya bayram gireceğinden şikayet süreniz kısalıyor. Bayram öncesi çözülmezse direk şikayet edin derim. Siz mağdur durumuna düşüceğinize asıl hatayı yapanlar mağdur olsun.
  • St seni koparacak dikkat acıma acırsan acınacak duruma düşersin adamı tehtid bile etsen sen haklısın
  • 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.