Şimdi Ara

bayi kur farkı ile kar etmek isterken zarara uğradı :) (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
79
Cevap
2
Favori
26.114
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
155 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 40/22 sadece 1 ayda.güçlü ekonomimiz varmış 16 yılda baya çalışmışlar

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bahsi geçen videoyu izlerken ben de bu yorumu gördüm.

Yorumu yazan kişi, yoruma verilen cevaplara istinaden, vw bayisi olduğunu söylemiş ve mersinde yaşadığını belirtmiş. başka bir açıklama yapmamış.

Bana da pek inandırıcı gelmedi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hakim bey

Hangi kanun bu bana bi linkini atabilir misiniz ? Kanun adamı olarak öyle bi kanuna rastlamadım bunca yıldır, meraktan soruyorum.

Yazdığınız şeylerin fanteziden öteye geçmeyeceğini de belirteyim. Burası Türkiye, ticaret Türk lirası ile yapılır ancak aksini kararlaştırıp dövizle anlaşırsanız orası ayrı. Ayrıca sözleşmeden dönme durumunda misliyle iade olur.
    Bir VW araç satıldığı zaman Almanyadaki VW finans departmanına TL mi gönderiyorlar? Eğer TL gönderilseydi o araç TL ile satılmış olurdu.
    Devlet yurtdışına kendi yerli parasını ihraç ettirmez.. Lakin Mercedes-Benz bu konuda istisnadır.. Yapılan anlaşma ile Türkiyedeki tüm Mercedes araçlar TL ile satılır ve para Almanyadaki mercedes benz hesabına TL olarak yatar.

quote:

6-) İthalat bedelleri hangi para birimi cinsinden ve nasıl ödenir?

İthalat bedelleri Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karar ve bu Karar’a ilişkin 2008/32-34 Sayılı Tebliğ ve Hazine Müsteşarlığı tarafından bunlara ek olarak yapılan düzenlemeler çerçevesinde ithalatçı ile ihracatçı arasındaki sözleşme ve uluslararası kurallar ile bankacılık teamüllerine göre bankalar aracılığıyla konvertibl döviz veya TL olarak ödenir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Arian Galatian -- 15 Ağustos 2018; 17:40:53 >

• Bayii -22 bin liradan sonra kapatmıştır herhal

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bayi mal mi?

Araci vermek icin 22500 tl ekstra istiyor ama kaporasini verirken 20000 tl fazla odüyor. 500 tl istesin bitsin. Hahaha. Ula boyle birsey varmi?

Kaporayi 22000 fazla verecek ise niye telefon acip 22500 vermezseniz araci satmayiz diyor ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Du Hast -- 15 Ağustos 2018; 19:9:44 >
  • Arian Galatian kullanıcısına yanıt
    Dostum amma inatçıymışsın, benim yaptığım alışverişle anlattığının ne alakası var? O zaman bakkaldan 1 liraya ampul alıyorum o ampul de Çin’den geldiğine göre ben ampulü dolarla mı aldım?

Bak dostum Bilal’e anlatır gibi anlatayım bayi aracılık faaliyeti yapıyor yani ürünü alırken ayrı satarken ayrı ticaret yapıyor. Alırken yaptığı alışveriş Euro veya dolar üzerinden olabilir ama bizimle yaptığı alışveriş Türk lirasıdır.

• Bayi sana ödediğin paradan 22 bin neden fazla versin
    Senden başta talep ettiği rakam 22.5 k zaten...
    Arabayı ilave ücret almadan,başta anlaştığınız rakama verirdi,değişen birşey olmazdı.
    T....ak mı geçiyon milletle çocum??

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Bayi verilen parayı dövize çevirdiyse yine iade zamanı geri bozdurup size verdiyse nasıl bir zararı varki bayinin? Kendi cebinden bir şey harcamamışki bayi dolar yükselmiş sadece.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Ziyaaaa

• at yalanı kelebekler kovalasın inananı
  • quote:

Orijinalden alıntı: Arian Galatian

Bir VW araç satıldığı zaman Almanyadaki VW finans departmanına TL mi gönderiyorlar? Eğer TL gönderilseydi o araç TL ile satılmış olurdu.
    Devlet yurtdışına kendi yerli parasını ihraç ettirmez.. Lakin Mercedes-Benz bu konuda istisnadır.. Yapılan anlaşma ile Türkiyedeki tüm Mercedes araçlar TL ile satılır ve para Almanyadaki mercedes benz hesabına TL olarak yatar.

quote:

6-) İthalat bedelleri hangi para birimi cinsinden ve nasıl ödenir?

İthalat bedelleri Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karar ve bu Karar’a ilişkin 2008/32-34 Sayılı Tebliğ ve Hazine Müsteşarlığı tarafından bunlara ek olarak yapılan düzenlemeler çerçevesinde ithalatçı ile ihracatçı arasındaki sözleşme ve uluslararası kurallar ile bankacılık teamüllerine göre bankalar aracılığıyla konvertibl döviz veya TL olarak ödenir.

Alıntıları Göster
    Hem verdiğiniz bilgiler tamamen yanlış hem de kafanız çok karışık.

Aracın ithal edilmesi ve ithalat bedelinin ödenmesi ile aracın son kullanıcıya satılması ve satış bedelinin ödenmesi farklı şeyler.

Aracı ithal ederken (vw ve Mercedes) tabi ki Euro ile ithal edilir. İthalat bedeli ödeme vadesi geldiğinde ödeme tutarı o günkü kurdan euroya çevrilir ve Euro olarak ödenir. Burada Mercedes dahil bir istisna yoktur. İthalat bedelleri ilgili kurdan ödenir. (uygulamada, mevzuatta değil.)

Ancak araçların ithalat bedeli gönderilir gönderilmez artık araç TL maliyetlidir. Bu TL maliyet üzerinden ötv ödenir.

Sonra bayide TL maliyet üzerinden TL satış fiyatı belirlenir. Artık aracın satış fiyatı TL’dir. Aldığınız kaparo TL olmak zorundadır. Kaparoyu iade almak isterseniz en fazla yatırdığınız zamanla geri aldığınız zaman arasında geçen sürenin yasal faizini isteyebilirsiniz. Kur kaybını değil.

İnsanları yanlış bilgilendirmeyelim.

• quote:

Orijinalden alıntı: muhalif13

Bu mesaj silindi.

Alıntıları Göster
    Öncelikle belirtmek isterim ki yorumunuzu az sonra şikayet edip sildireceğim.

" Mümkün değil bu hikaye " yada " Bunlar güzel ama BOŞ HİKAYELER "

Maşallah, her iki olayı da benden daha iyi biliyorsunuz :)

Ben bu olayları yaşayan gören yada 1. ağızdan bizzat dinleyen kişi olarak doğruluğundan emin ve kanıtlanabilir olduğunu biliyorum.

Siz aksini hakaret edercesine bu şekilde bana cevap olarak yazamazsınız. Haddinizi bilin. Arkasında duramayacağınız kanıtlayamayacağınız yorumlar yazmayın.

En fazla ortaya konuşabilirsiniz o da beni bağlamaz kendi başınıza istediğiniz kadar BOŞ BOŞ konuşabilirsiniz.

Sizin mantığınıza göre icra dairesi de o günün kurundan TL ile icra takibi başlatamazdı.

Bu da aynı hesap, iki kişi borçlanmış ve üzerinden uzun süre geçmiş ise karşı tarafın böyle bir hakkı var.

TTK'dan yada Borçlar hukukundan bir haber olan konu hakkında kısıtlı bilgisi olan insanlara açıklama yapmak zorunda olmak...

Bilale anlatır gibi anlattım umarım anlamışsındır.

• Ne bu şiddet bu celal.

İcra dairesi mb günlük kur üzerinden TL çevirip başlatır. Türkiye de döviz ile işlem yapsaniz bile o günkü MB kur üzerinden TL ye çevirip işlem yapılır. Burası Türkiye burada döviz altın karşılığı işlem yapsanız bile fatura yada resmi işlem yapılan günkü kur esas alınır TL ye çevrilir. Bu da MB belirler. Mahkeme TL ile yapılan işlemi döviz kuruna hüküm vermez sadece yasal faizi hüküm verir.

Enflasyon her ülkede mevcut. 2k dolar 1980 ile 2018 arasında aynı alım gücüne sahip değildir

• quote:

Orijinalden alıntı: Arian Galatian

Hiç bir ithal araç TL ile satılmaz kanunen yasak..TL ile fatura kesilebilir hatta ödemesi de yapılabilir ama sizin ödediğiniz TL birimi parayı dövize çevirip yurt dışına dolar veya euro olarak ihraç etmek ve bunu belgelendirmek zorundalar.. Dolayısıyla bayidekiler adamın ödediği 40bin lira parayı alır almaz dövize çeviriyorlar ve bunu muhasebeye döviz olarak işlettiriyorlar.. muhasebeden çıkış kaydı yapılırken de güncel kur baz alınarak döviz birimiyle muhasebe kaydı yapıyorlar.

Alıntıları Göster
    İşin içinde olmasam olabilir diyeceğim de yazdığınız şeylerin gerçekte olanla alakası yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: muhalif13

Ne bu şiddet bu celal.

İcra dairesi mb günlük kur üzerinden TL çevirip başlatır. Türkiye de döviz ile işlem yapsaniz bile o günkü MB kur üzerinden TL ye çevirip işlem yapılır. Burası Türkiye burada döviz altın karşılığı işlem yapsanız bile fatura yada resmi işlem yapılan günkü kur esas alınır TL ye çevrilir. Bu da MB belirler. Mahkeme TL ile yapılan işlemi döviz kuruna hüküm vermez sadece yasal faizi hüküm verir.

Enflasyon her ülkede mevcut. 2k dolar 1980 ile 2018 arasında aynı alım gücüne sahip değildir
    Az önce ki yorum da böyle bir şey yok boş boş konuşuluyor demiştiniz şimdi icra dairesi kur üzerinden TL çevirip başlatır diyorsunuz. :)

Neyse daha fazla açıklamaya yada yoruma gerek yok diye düşünüyorum bu şekilde devam !

• Böyle saçmalık mı olur ?

Herşey ithal herkes kur farkı ile alır ozaman. Böyle bir şeyin olması imkansız.

• Fabrikasyon hatalı araba için 2-3 sene mahkemede tüketiciyi süründüren bayi kaporayı dolar kuru üzerinden geri ödemiş he mi? Bayinin sahibi temel ve satış danışmanı dursun galiba.
  • Hemde vw, hiç inanasım gelmedi... Vermişinizdir 22500 farkı kesin...

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.