Şimdi Ara

Batı Türkiye'ye karşı savaşa hazırlanıyor

Koronavirüs Özel
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
4
Cevap
0
Favori
176
Tıklama
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Ülke ve Dünya Gündemi >> Batı Türkiye'ye karşı savaşa hazırlanıyor
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
Mesaj
 • Çavuş
  82 Mesaj
  Yazının ilk paragrafında 15 Temmuz kalkışması esnasında Rusya'nın bu girişimi engellemek konusunda Türkiye'ye karşılıksız yardım sunduğu anımsatılıyor. Erdoğan'ın Batı ile çatışmasının temel kaynağının bilhassa ABD'nin Kürtlere verdiği destek üzerinden geliştiğini ve bu sürecin Almanya'nın İncirlik'ten ayrılma kararına ve Ruslar'dan S400 füze sisteminin satın alınmasına kadar uzandığı belirtilirken, 3 Milyar doları bulan bu satın alma işlemini engellemek için ABD'nin adeta Türkiye'ye yalvardığı da söyleniyor. Buna rağmen, Türkiye S400'leri almaktan vazgeçmediği gibi, anlaşmanın bir parçası olan ''teknoloji transferi'' nedeniyle silahların Türkiye'de üretileceği de belirtilmiş.  Türkiye'nin 65 yıl süren NATO üyeliği esnasında Rusya ile böyle bir askeri teknoloji anlaşması yapmasının ilk defa karşılaşıldığı anımsatılırken, bu anlaşmanın NATO sistemi için bir dezavantaj olduğuna da dikkat çekiliyor. Bu anlaşmayı engellemek adına, ABD'li yetkililerin harekete geçtikleri belirtilirken, S400'ler yerine ABD'li üreticilerden F35A savaş uçakları alınmasını sağlamaya çalıştıkları bilgisi de paylaşılmış. Ancak Türkiye bu teklifi gözardı ederek S400'leri almaktan vazgeçmezken, bu girişimin Erdoğan'ın bir ayağı NATO'dayken diğer ayağını Rusya'ya koyduğuna dikkat çekiliyor. Erdoğan'ın Almanya ile olan çatışmasının da bu ülkenin silah anlaşmalarını askıya almasına neden olduğu da yazıda anımsatılmış.  15 Temmuz'dan günümüze kadar olan Erdoğan ve Batı sürtüşmesinin özetlendiği giriş bölümünden sonra, yazıda gelecek süreçle ilgili bazı olasılıklardan bahsedilmeye başlanıyor.


  Tüm bu olaylar yaşanırken, 2015'de Erdoğan'ın Suriyeli milislerle anlaştığı ve onları Arap kentlerini Kürtlerin elinden almak için Halep'e gönderdiği anımsatılıyor. 25 Eylül 2017'de gerçekleşecek olan 'bağımsızlık referandumu'nun sonuçlarına göre, Türkiye'deki Kürtlerin de benzer bir referandum isteyebilecekleri, ancak bu talebi kabul etmeyecek olması nedeniyle Kürt gerilla savaşının Türkiye'de hız kazanacağı öngörüsü de öne sürülüyor. Böyle bir durumda Erdoğan'ın Batı'dan daha fazla uzaklaşarak NATO'yu bırakmak ve Avrasya ülkelerine entegre olmak istemesi durumunda uluslararası elit (G7) ve özellikle NATO için bu durumun kabullenilemez olacağı da iddia ediliyor.  Türkiye'yi bu jeopolitik kaymaya hazırlamak yerine, Erdoğan'ın iki kapıya birden oynamayı tercih ettiğini söyleyen yazar, Erdoğan'ın üçüncü bir kapı olarak Gürcistan ve Azerbaycan ile Ermenistan'ın izole ederek tren yolları, gaz boru hatları ve askeri işbirliğini geliştirmeye çalıştığı da söyleniyor ancak Ermenistan'ın ve Gürcüstan ile Azerbaycan'ın askeri anlamda Rusya ile olan yakın ilişkileri ve Rusya'ya olan bağımlılıkları da anımsatılmış. Erdoğan'ın pazar oluşturmak için zorladığı dördüncü bir kapının ise İsrail ve Katar ile bir gaz boru hattı projesi üzerine olduğu ve Avrupa'ya yapılacak gaz sevkiyatında rol almak istediği de yazarın iddiaları arasında. Bu projenin Rusya'nın Avrupa'ya sattığı gaz için rakip olacağı da anımsatılmış, aynı iddia daha önce Wikileaks belgelerinde geçmiş, Robert F. Kennedy ise, Odatv'de çevirisini yayınladığımız bir makalesinde Suriye savaşının başlama sebebi olarak bu projeyi işaret etmişti.

  Permeti, yazısının bu aşamasında felaket senaryosunun çerçevesini de çizmeye başlıyor ve Türkiye'nin NATO'dan ayrılması durumunda Türkiye Kürtler arasında uzun süredir devam eden ''vekalet savaşını'' alevlendirebileceği öngörüsünde bulunuyor. Permeti, böyle bir durumun yaşanması durumunda ''uluslararası elit''in Kürtleri destekleyeceği öngörüsünde bulunurken Moskova'nın bu savaş ''tiyatrosunu'' izlemekle yetineceği de iddia edilmiş. Kürt halkının ABD ve genel anlamda Batılı ülkeler tarafından geçmişte kullanıldıkları söylenirken, Kürtlerin süreç içerisinde bu durumun üstesinden geleceklerine inandıkları da belirtilmiş. Böyle bir sürecin başlaması durumunda Batı'nın Türkiye'yi daha çabuk dizlerinin üzerine çöktürmek için ekonomik bir savaş başlatacağı da yazarın iddiaları arasında.
  Yazının son paragrafı da oldukça ilginç... Erdoğan'ın Avrasya birliğindeki çıkarlarını bırakması ve Avrupa-Atlantik blokuna yakın kalması durumunda yakın zamanda yerine bir Gülenci'nin geçirilmesiyle iktidardan indirilerek göreve getirilecek yeni yargıçlar tarafından yargılanacağı da iddia ediliyor. Bu sebeple Erdoğan'ın Avrasya hedeflerinden vazgeçmek yerine bu yönelimi sürdüreceği, ya da ABD ile Rusya arasında bir konumda kalmayı tercih edebileceği söylenirken, Kürtlerin kendi gündemlerinin bu tip bir beklentiyi boşa çıkarabileceği uyarısında bulunulmuş. Kürtlerin etkilerinin Erdoğan ile Batı arasındaki uçurumun derinliğini arttıracağı, böyle bir durumda ise ''uluslararası elit''in kontrol altında tutmaya devam etmek için Türkiye'ye karşı ekonomik bir savaş kadar, uzun süreli bir vekalet savaşını da başlatmaktan çekinmeyeceği uyarısıyla yazı son buluyor.

  http://www.pravdareport.com/opinion/columnists/31-07-2017/138295-turkey_proxy_war-0
  http://odatv.com/bati-turkiyeye-karsi-savasa-hazirlaniyor-0308171200.html  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  2273 Mesaj
  Abdnin haberi olmadan böyle kalkışma olmaz. Yazın ortasında, cuma günü, saat 22:30 da, millet trafikte, en yoğun göz önünde yerleri darbe ile başlatmakta. Neyse.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BlackGhost12 -- 4 Ağustos 2017; 1:44:56 >
  |
  |
  _____________________________
  Cevap vermeyi kesiyorsam, ya sen haklısındır, ya ben haklıyım, ya ikimiz haksızız, ya ikimiz haklıyız, ya başka biri haklı.

  BİLİRKİŞİ
 • Yüzbaşı
  755 Mesaj
  Winter is coming mi?
  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  2099 Mesaj
  kartlar yeniden dağıtılıyorrrsksksksk cular gelmeden çabuk.
  |
  |
  _____________________________
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Reklamlar
Bey Azura
Mobilya Takımları
kolayoto.com
Media Sözlük
192.168.1.1
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR2
0,219
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.