Şimdi Ara

==BATERİSTLER VE BATERİ ÇALMAYA HEVES SALANLAR BUYRUN== (20. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
412
Cevap
17
Favori
254.446
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1718192021
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • merhabalar 10 yaşında oğlum 2 yıldır bateri temel kursu aldı hocası artık bir arkadaş grubu ile ufak ufak stüdyoda grup çalışması öneriyor bu konuda yardımcı olabilecek biri varmıdır?
  • Benim gibi baslangic seviyesindeki olan arkadaslar icin yine kulaga hos gelen atak paylasmak isterim:
    4/4 luk olcu boyunca 16 adet 1/16 lik vurustan olan atak:
    RLRR LRLL RRLR LLRL

R= sag el ile yapilacak
    L=sol el ile yapilacak

Bu atakdaki ozel durum su;
    R lar hi hat(zil) e vurulacak
    L ler trampete (snare) vurulacak

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ghostrider815 G kullanıcısına yanıt
    Hocam burada rlrr lrll derken r'ler ride'da olacak ya ayni zmaanda bunu
    Rlrr
    Lrll
    Gibi r'yi hi hatta ve her r'de kick ile komb yaparsak cok sahane oluyor yani hihat hep kickle gidecek cok iyi olur

• matttfrk kullanıcısına yanıt
    MErhaba burada bir kaç kombinsyon var. Aslında bunlara stick kontrol egzersizlerinde paradidle deniyor ama ritm ve atakda da kullanabiliyorsunuz. En çok bilinen paradidle lar;

16 lık vuruşlarda 4/4 ölçü düzeninde

RLRR, LRLL, RLRR, LRLL

diğerl

RRLR, LLRL, RRLR, LLRL

diğeri

RLLR, LRRL, RLLR, LRRL,

Bunları birbiri ile karıştırarak çok lezzetli ataklar yapabilirsiniz.

Keza bunu trampet, hi hat ve kick de ritm olarak da adapte edebiliyorsunuz.
  • Takip eden var ise merhaba;

Başlangıç seviyesinin biraz üzerinde ve benim de üzerinde yapmak için epey çalışmakta olduğum bir atak paylaşmak istiyorum.

Normalde atakları bagetle snare ve tomlar üzerinde yapıyoruz. Ama bu ataklara kick de kattığımızda kesinlikle farklılık yaratıyor. 4/4 lük ölçüde 16 lık vuruşlarla,

RLK RLK RLK RLK RLRL

K= kick pedala ayak ile
    R= sağ el ile snare
    L=sol el ile snare
  • Merhabalar, Davul cover videolarımı şu konuda topladım yorumlarınızı bekliyorum :http://forum.donanimhaber.com/m_92201362/f_//tm.htm#114531496
  • Takip eden herkese merhaba,

ŞArkılarda duyma ihtimaliniz yüksek bir atak paylaşacağım yine;

4/4 ölçüde 16 lık vuruşlarla;

RLLR LLRL LRLL RLLRR

Bütün vuruşları trampette (snare de) yaparsanız bütün R ler aksanlı olacak. Ya da L' lerin tamamını trampet, R' leri ise tomlara veya zilllere vurabilirsiniz. R' leri zillere vurursanız aynı anda kick e vurmayı unutmayın.

Çaldığınızda çıkan ritim çok tanıdık gelecek.

Hoşçakalın
  • Takip eden herkese merhaba,

Evde elektronik bateri kullanma konusunda tecrübelerimi paylaşmak istiyorum. Ders almaya başladıktan takriben 3 ay sonra öğrendiklerimi daha iyi çalışmak ve ayak beceremi geliştirmek için elektronik bateri arayışına girdim. İlk 3 ay evde pad ile çalıştım. Bu 3 aylık süreçte bateri satan mağazalara girdiğimde kick pedalda 16 lık vuruşlar yapmakta zorlandığımı görünce uygun bateri markası araştırmaya başladım. Bir çok mağaza başta Roland veya Yamaha markalarını önermekte. Bu markaların giriş seviyelerini 1,500-2,500 TL arasında bulmak mümkün ancak giriş seviyesindeki baterilerde tomlar oldukça sert ve vurduğunuzda tak tak şeklinde sesler çıkıyor. Evde birileri varsa veya yan komşuda hassas kulaklar varsa tomlardan çıkan sesler rahatsız edebilir diye düşündüm. Bu markaların orta seviye kallite baterilerinde tomlarda yüzey kalitesi artıyor ancak yeni bateri fiyatları 4,000-6,000 TL arasına çıkıyor.

Bateri hocamın tavsiyesi ile Alesis DM6lara yöneldim. Bu marka yeni baterilerin fiyatları 1,750 TL-2000 TL arasında değişiyor. Tomların yüzey hassasiyeti Roland ve Yamaha nın orta seviye baterilerindeki tomlara benzer. Ancak Alesis DM6 da zillerin hassasiyeti tomları kadar iyi değil. Sonuçta ikinci el 900 Tl' ye Alesis DM6 aldım ve halen kullanmaktayım. Benim gibi yeni başlayanlara 2 el piyasasını takip etmesini öneririm.

Bateri aldıktan sonra evde çalmaya başladım ama başka problemler çıktı. Alt komşu, kick pedaldan gelen titreşimden şikayetçi oldu. Bunu çözmek için internette sıkça bahsedilen tenis topu yöntemini kullandım. Kısaca bahsetmek gerekirse iki akşap kontrapilak üzerine delikler açıp arasına tenis topları yerleştirmek ve zemine gelen ahşap plakanın altına, Bauhaus' dan alabileceğiniz 8-10mm kalınlınlığında titreşim önleyici plakalar koymak oldukça işe yarıyor. İlgilenen olursa detaylarını anlatırım.

• Duman şarkılarının bateri tabları elinde olan varsa atabilir mi?
  • Gaydurugububak kullanıcısına yanıt
    Merhaba,

Şarkıların bateri tablarını ben kendi kulağım ile çıkartmaya çalışıyorum ancak geçenlerde prova yaptığım arkadaşlardan biri "songsterr" isimli bir telefon için yazılmış programı gösterdi. Bu program normalde ücretli imiş ancak bir şekilde telefonlarına indirmişler. Programı yükleyip netten istediğiniz şarkıyı seçiyorsunuz. Bateri dahil olmak üzere şarkıdaki enstrumanların tab larını size gösteriyor. Telefonlarından guns roses' in aint it fun şarkısını inceledim. Gösterdiği tabler şarkının tableri ile uyumlu idi. Bu program işinize yarayabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ghostrider815

Merhaba,

Şarkıların bateri tablarını ben kendi kulağım ile çıkartmaya çalışıyorum ancak geçenlerde prova yaptığım arkadaşlardan biri "songsterr" isimli bir telefon için yazılmış programı gösterdi. Bu program normalde ücretli imiş ancak bir şekilde telefonlarına indirmişler. Programı yükleyip netten istediğiniz şarkıyı seçiyorsunuz. Bateri dahil olmak üzere şarkıdaki enstrumanların tab larını size gösteriyor. Telefonlarından guns roses' in aint it fun şarkısını inceledim. Gösterdiği tabler şarkının tableri ile uyumlu idi. Bu program işinize yarayabilir.

hocam biliyorum onu ancak çok sağlıklı değil tabları, yabancı şarkılar mükemmelde türkçe şarkılarda tek tük düzgün notasyonu yazılmış şarkılar.

• Gaydurugububak kullanıcısına yanıt
    Kulaktan cikarirsiniz ne var ki onda

• Ben baya zamandır davul calıyorum fakat su stüdyolu ortamda kulaklıktan müzik gelip üstüne çalma işini nasıl yaptıklarını hala çözemedim bu konuda cok amatörüm bana bu konu da yardımcı olun artık bende bir kayıt alayım o şekilde
  • oglum 5 yasında 2 aydır bateri kursuna gidiyor öğretmeni çok memnun ve kendiside hevesli 1-2 parçaya eslik edebiliyor şimdiden. evde çalışması için elektro bateri almayı düşünüyorum 2000 tl civarı bütçem var(+200 -200) ne önerirsiniz yamaha dtx430 nasıldır veya baska önerisi olan var mı şimdiden yardımcı olanlara tesekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: benzen

oglum 5 yasında 2 aydır bateri kursuna gidiyor öğretmeni çok memnun ve kendiside hevesli 1-2 parçaya eslik edebiliyor şimdiden. evde çalışması için elektro bateri almayı düşünüyorum 2000 tl civarı bütçem var(+200 -200) ne önerirsiniz yamaha dtx430 nasıldır veya baska önerisi olan var mı şimdiden yardımcı olanlara tesekkürler

Dtx guzel davuldur. Tavsiye ederim.

• Tarja Turunen kullanıcısına yanıt
    teşekür ederim şuan bana mantıklı gelende o aklımı karıştıran alesis veya nemesis gibi markaların aynı fiyata orta yada üst düzeyini alabiiliyoruz mantıklı olan hangisi olur sizce?
  • quote:

Orijinalden alıntı: benzen

teşekür ederim şuan bana mantıklı gelende o aklımı karıştıran alesis veya nemesis gibi markaların aynı fiyata orta yada üst düzeyini alabiiliyoruz mantıklı olan hangisi olur sizce?

Ya soyle diyeyim cocuk daha 5 yasinda. yamahalar acemi kullanima daha yatkindir.alesis kotu markadir demiyorum fakat ben yerinizde olsam yamahayi alirdim. Bende 400k kullaniyorum. Gayet iyi oldugumu dusunuyorum. bana yetiyor ileride pedallari degistiririm yada roland falan alirim.

o set sizin oglunuzu 20 yasina kadar goturur bence.gerci isiniz de zor; cocuk daha kucuk ,belki sıkılır ilerde. davul elinizde patlar.

• Arkadaşlar herkese merhaba,

İlkokul 5.sınıftayken okulun bando takımında iki sene trampet çaldım. O zamanlar çok niyetim vardı bateri için ama bir türlü nasip kısmet olmadı. Şuan 29 yaşındayım ve kendimi -çok şükür ki- hala genç hissediyorum :) İçimdeki bateri aşkı tekrar alevlendi ve şuan imkanım var.

Bu konuda profesyonelleşmiş kişilerden tavsiyelere ihtiyacım var.
    Başlangıç olarak ne yapmalıyım?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oKsEAt -- 31 Mayıs 2016; 12:17:03 >
  • oKsEAt kullanıcısına yanıt
    Merhaba,

İmkanınız olduğu bilgisinden yola çıkarak;
    -yakın çevrenizdeki bir bateri eğitmeninden aylık 200 TL' dan başlayan fiyatlardan (fiyat konusunda çoğunlukla 300-400 TL isteniyor İstanbul' da) ders alabilirsiniz
    -çalışma pad i ve baget alarak derste öğrendiklerinizi evde etüd edebiirsiniz
    - ders almaya başladıktan bir kaç ay sonra eğer bu konuda ilerlemeyi düşünürsanız evinize elektronik bateri alabilirsiniz.

1.5 yıldır bateri ile uğraşan biri olarak, çok fazla tekrar ve düzenli çalışma isteyen bir uğraş olduğunu söyleyebilirim.. Bateri sevgisi öyle içime işlediki eğer bir akşam etüd yapmaz isem bir eksiklik hissediyorum. Yurtiçinde veya yurtdışında gittiğim her yere pad ve bagedimi götürerek otellerde çalışmaya devam ediyorum. Ancak düzenli çalışma, yanında evde baget ve pedal seslerini getiriyor ve evdekilerden veya komşularından şikayet gelmesine sebep olabiliyor.

Başka sorularınız olursa cevaplamaya çalışırım.

Hoşçakalın

• Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim.

Müstakil evimiz var, giriş katında çift dükkan yıllardır boş duruyor. Bir dükkanı temizleyip buraya set kurmayı düşünüyorum. Mahallede gürültü olacağı kesin onu da yalıtımla bi şekilde aşacağımı düşünüyorum.

Lise döneminden bateri çalan bir arkadaşım vardı konuyla ilgili onunla görüştüm, İzmit'te tanıdığı bir hocaya yönlendirdi haftasonu görüşeceğim kendisiyle.

Başlangıç olarak set kurmalı mıyım sizce ?
  • 
Sayfa: önceki 1718192021
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.