Şimdi Ara

Bataryaların zaman içerisinde kapasitesini kaybetmesinin nedeni bulundu (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
43
Cevap
0
Favori
885
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Kapitalizmin ürettiği yapak yoksunluk konusunda hak veriyorum.Ancak dünyada depolama teknolojilerinin asıl motivasyonu mobil uygulamalar değil,yenilebilir enerji depolanması.Bu ülkelerin enerjide dışa bağımlılığını azaltacağı için üniversiteler bu araştırmalar için kaynak alıyor.

• Kartal Göz kullanıcısına yanıt
    Ilik yazmamin nedeni yeni telefonlarin metal kasa olmasi ve isiyi cok daha iyi dagitmalari. Kendi kullandigim telefonda kasa plastik ve isi dagitilamadigi icin hizli sarjda bariz sekilde isindiginiz farkediyorsunuz. System monitor turu yazilimlarla sarj sirasinda batarya sicakligini kontrol edin. Eger cok sicak olmayan bir ortamda 50 ustu derecelerde goruyorsaniz o telefonu daha dusuk hizda sarj edin derim. Yoksa yazin sicak gunlerinde +20C daha fazla isi artisinda o telefon isi nedeniyle zarar gorebilir. Acikcasi ben oyle bir telefonu tahta ya da plastik gibi alev alabilecek bir yuzeye birakip gitmeye cekinirim.
  • underlater U kullanıcısına yanıt
    İç direnci sebebiyle yükünü kaybetmiyor.Isı sebebiyle elektrolit ve içindeki lityum tuzları bozunup elektrotlar üzerinde birikim yapıyor,burada çeşitli reaksiyonlara giriyor.Oluşan bu yeni arayüzde iç direnci yükseltip pilin verdiği enerji değerini düşürüyor.

Pil takılı olduğunda sürekli elektrik aldığı için ısınmıyor;pilin şarj desarj devresi zaten şarjı kesiyor belirli bir noktadan sonra eğer bilgisayar prize bağlı ise.Laptop işlemcisinden ekran kartından çıkardığı ısı pili ısıtıp kapasiteyi düşüren olayları tetikliyor.

Çeşitli bilgisayarlarda batarya laptopun alt tarafında,cpu gpu gibi komponentlerden uzağa yerleştiriliyor bunun önüne geçmek için.Bu cihazlarda pilde zamanla kapasite kaybı çok daha düşük,ısıdan uzakta olduğundan.

• quote:

Orijinalden alıntı: Hobar

Boş yere kendinize eziyet ediyorsunuz. Sürekli takılı duran cihazlarda bile en kötü 3 4 sene batarya idare ediyor. Eskimiş pc nin bataryası yeni olsa ne olacak? Hadi diyelim bilgisayar hala iş görüyor ve batarya kullanılamaz hale geldi. Gider yenisini alırız. Fiyatları kendinize bu kadar eziyet ettiğinize değecek kadar yüksek değil. Batarya olduğu zaman elektrik kesildiğinde bilgisayarınız ani olarak kapanmaz. Evin içinde bir yerden bir yere rahatça prizden söküp taşırsınız. Cihazı dışarı çıkaracağınız zaman tüm bu yaptığınız şeyleri tekrarlamanız gerekmez. Alıp gidersiniz.

Tüm bunları yapmıyorsanız neden dizüstü pc aldınız?

1) Neden eziyet olsun? Alt tarafı poşetle buzdolabına at. Elektrik kesildiğinde daha uzun dayanıyor. 3 yıl oldu. Hiç bataryaya ihtiyacım olmadı. Peki sen napıyorsun? UPS mi kullanıyorsun?

2) Laptop yer kaplamıyor.Tüm bunları gerektiğinde yapıyorum. İstediğim yere taşıyorum. Elektrik olmadığında bile bilgisayarı kullanabiliyorum. Boşuna gidip para bayılmıyorum. Daha ne olsun.

• quote:

Orijinalden alıntı: Rohanli_Theoden

hocam yaptıpınız şey ilgimi çekti, peki neden %80? neden 100 değil?

Bir makalede okumuştum. Belki %100 şarj etmek batarya içindeki Li-ION pillerin soğukta yapısını bozuyor olabilir. Bataryayı buz dolabında saklamak diye google amcaya yaz. Bir şeyler çıkar :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Seefoo

İç direnci sebebiyle yükünü kaybetmiyor.Isı sebebiyle elektrolit ve içindeki lityum tuzları bozunup elektrotlar üzerinde birikim yapıyor,burada çeşitli reaksiyonlara giriyor.Oluşan bu yeni arayüzde iç direnci yükseltip pilin verdiği enerji değerini düşürüyor.

Pil takılı olduğunda sürekli elektrik aldığı için ısınmıyor;pilin şarj desarj devresi zaten şarjı kesiyor belirli bir noktadan sonra eğer bilgisayar prize bağlı ise.Laptop işlemcisinden ekran kartından çıkardığı ısı pili ısıtıp kapasiteyi düşüren olayları tetikliyor.

Çeşitli bilgisayarlarda batarya laptopun alt tarafında,cpu gpu gibi komponentlerden uzağa yerleştiriliyor bunun önüne geçmek için.Bu cihazlarda pilde zamanla kapasite kaybı çok daha düşük,ısıdan uzakta olduğundan.

Gerçi Senin yazdığın bataryanın ömrüyle alakalı birazda. Doğru söylüyorsun ama benim ısıdan bahsetmemiş olmam gibi eksik. Isıda iç dirençte yine senin yazdığından anlaşılacağı gibi bir biriyle ilişkili şeyler. Tek tek hepsini yazmak aklıma gelmedi kusuruma bakma

Alt tarafı 200 250 liralık batarya yav. Bunun bir benzeri de ssd yıpranmasın diye her türlü cache, pagefile vs yazma işlemi yapan uygulamaları sabit diske atanlar var. Hiç kasmıyorum açıkçası. Yeri geliyor priz yanımdayken üşenip bataryadan çalıştırıyorum. Yine de 3 sene dayanıyor. Ssd yi o kadar kullandım %97 ye falan geldi. Ne kasacağım. Hunharca kullanın gitsin bir daha mı geleceğiz dünyaya

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kartal Göz

quote:

Orijinalden alıntı: Hasegawa

quote:

Orijinalden alıntı: GreyParrot

quote:

Orijinalden alıntı: SEO-Uzmanı

düşük amperde şarj edin
    ( düşük amperde ısınmıyor ! eğer ısınıyorsa daha düşük amperlisini bulun !
    hızlı şarj olayı tamamen yalandır genelde bu işi yüksek amperli şarjlar yapar
    ve pil ısınınca pil kendi kendine kimyasal reaksiyona girer ! ve yük toplanma yerleri
    atomik anlamda çökmelere sebep olur ! yani + ve - uçlara yönler gelmeden pilin içinde
    bir birini etkileyecek manyetik alan oluşturduğu için + - yükler pilin içinden çıkmadan notür leşir bunun sonucu ortaya ısı çıkar !

ısınmadan ne kadar yavaş dolarsa o kadar uzun dayanır !!!

Quick charge için bunu forumda söylemiştim az kalsın linç ediyorlardı, yok bunu yapan bilmiyor mu, buna kaç mühendis kafa yoruyor sen klavye başından yazıyorsun gibi gibi ama pillerin yapısı bu, bunu yapan da biliyor ama ürününü yeni özelliklerle pazarlaması lazım, sen en fazla 2 yıl kullanıcan diye hesaplayıp öyle sunuyor 3. yılı görmeden piller gidiyor.

Elinize sarj sirasinda ilik gelen batarya varsa kesin dizayni hatalidir. Bilerek yapilmistir o hata da. Bataryalar 55C+ uzerinde yapisal degisiklige ugrar. Aradaki plastik isiyi az geciren katmanlari hesaba katarsaniz sizin 35-40C hissetiginiz bataryanin ici 55C i geciyordur. Fazla yasamaz, hizli sarji kullanmayin o tip cihazlarda.

Şarj sırasında ılık olmayan (ısınmayan) batarya var mı? Bunun için özenli bir gözlem yapmasam da hiç rastlamadım.

bendeki ısınmıyor :) eski mesajlara bir bak :D

• quote:

Orijinalden alıntı: underlater

quote:

Orijinalden alıntı: Hobar

Boş yere kendinize eziyet ediyorsunuz. Sürekli takılı duran cihazlarda bile en kötü 3 4 sene batarya idare ediyor. Eskimiş pc nin bataryası yeni olsa ne olacak? Hadi diyelim bilgisayar hala iş görüyor ve batarya kullanılamaz hale geldi. Gider yenisini alırız. Fiyatları kendinize bu kadar eziyet ettiğinize değecek kadar yüksek değil. Batarya olduğu zaman elektrik kesildiğinde bilgisayarınız ani olarak kapanmaz. Evin içinde bir yerden bir yere rahatça prizden söküp taşırsınız. Cihazı dışarı çıkaracağınız zaman tüm bu yaptığınız şeyleri tekrarlamanız gerekmez. Alıp gidersiniz.

Tüm bunları yapmıyorsanız neden dizüstü pc aldınız?

1) Neden eziyet olsun? Alt tarafı poşetle buzdolabına at. Elektrik kesildiğinde daha uzun dayanıyor. 3 yıl oldu. Hiç bataryaya ihtiyacım olmadı. Peki sen napıyorsun? UPS mi kullanıyorsun?

2) Laptop yer kaplamıyor.Tüm bunları gerektiğinde yapıyorum. İstediğim yere taşıyorum. Elektrik olmadığında bile bilgisayarı kullanabiliyorum. Boşuna gidip para bayılmıyorum. Daha ne olsun.

Lityum piller kullanılmasa bile normal hava koşullarında yıllık olarak kapasitesinin %20 kadarını geri dönmemek üzere kaybeder. Buzdolabında saklıyorsanız bu ömür kaybı %5 e kadar düşer. Ama yine de bozulmaya devam eder.

• quote:

quote:

quote:

quote:

düşük amperde şarj edin
    ve pil ısınınca pil kendi kendine kimyasal reaksiyona girer ! ve yük toplanma yerleri
    atomik anlamda çökmelere sebep olur ! yani + ve - uçlara yönler gelmeden pilin içinde
    bir birini etkileyecek manyetik alan oluşturduğu için + - yükler pilin içinden çıkmadan notür leşir bunun sonucu ortaya ısı çıkar !

Quick charge için bunu forumda söylemiştim az kalsın linç ediyorlardı, yok bunu yapan bilmiyor mu, buna kaç mühendis kafa yoruyor sen klavye başından yazıyorsun gibi gibi ama pillerin yapısı bu, bunu yapan da biliyor ama ürününü yeni özelliklerle pazarlaması lazım, sen en fazla 2 yıl kullanıcan diye hesaplayıp öyle sunuyor 3. yılı görmeden piller gidiyor.

Elinize sarj sirasinda ilik gelen batarya varsa kesin dizayni hatalidir. Bilerek yapilmistir o hata da. Bataryalar 55C+ uzerinde yapisal degisiklige ugrar. Aradaki plastik isiyi az geciren katmanlari hesaba katarsaniz sizin 35-40C hissetiginiz bataryanin ici 55C i geciyordur. Fazla yasamaz, hizli sarji kullanmayin o tip cihazlarda.

Şarj sırasında ılık olmayan (ısınmayan) batarya var mı? Bunun için özenli bir gözlem yapmasam da hiç rastlamadım.

Hımm.

LG V10. Acayip hızlı şarj oluyor hatta sanırım 3000mah civarında pili olup en hızlı şarj olan cihaz sanırım. Eğer şarj ederken telefonu kurcalamıyorsan ısınmıyor. Yani en azından vücut ısısının üstüne çıkmıyor ki vücudumdaki biyosensörler beni uyarsın.

Kablosuz şarjda ise düzgün oturmaz ise acayip ısınabiliyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Seefoo

Kapitalizmin ürettiği yapak yoksunluk konusunda hak veriyorum.Ancak dünyada depolama teknolojilerinin asıl motivasyonu mobil uygulamalar değil,yenilebilir enerji depolanması.Bu ülkelerin enerjide dışa bağımlılığını azaltacağı için üniversiteler bu araştırmalar için kaynak alıyor.

Yenilebilir enerji değil.

Yenilenebilir ya da yinelenebilir enerji.
  • quote:

quote:

düşük amperde şarj edin

İşte o yüzden diyorum ya değiştirilebilir pilli telefon candır.

LG V10 kullanıyorum. Orijinal batarya 50TL. Ha bire hızlı şarj. Isınmıyor da. Varsın pil 6-7 ayda ölsün. Çok ta tın. Telefonu %3 te şarja takıyorsun. Bir tuvalete git gel %25 olmuş. Nasıl %100 olduğunu anlamıyorsun bile. Sanırım 45-50 dakika da %5 ten %100 e şarj oluyor.

Bu hıza da 6 ayda bir 50TL vermeye değer diye düşünüyorum. Ki zaten acelem var ise hızlı şarj kullanıyorum yoksa normal standart şarj gece takıyorum PC den 500mA ile şarj oluyor. Yani pil değişebiliyor ise hızlı şarj sorun değil.

İkinci eli de değerli olmalı. Düşünsene S6 alacaksın ikinci el. Ne bileceksin pil performansı ne durumda.

• quote:

Iyi haber. Zaten yakinda tum aletlerde pilleri sabit yapacaklar. Laptoplarin ve telefonlarin buyuk kisminda bataryalar cikmiyor. Aletin omrunu sinirliyorlar bile bile. Degistirmeye calissan uuygun tipte batarya bulamiyorsun. Bulacak olsan da ornegin telefonda su gecirmezlik yokoluyor. Su anki amirila gemisi aletler aslinda 5 sene performans olarak goturecek seviyede ama 2 sene sonra pil bitmis olacak. Akli olan almaz o kadar pahali ama pili biten 2. el aleti.

Ağzına sağlık ya. Sonunda beni anlayan biri.
  • quote:

Orijinalden alıntı: DigitalWorld

quote:

quote:

quote:

quote:

düşük amperde şarj edin

Hımm.

LG V10. Acayip hızlı şarj oluyor hatta sanırım 3000mah civarında pili olup en hızlı şarj olan cihaz sanırım. Eğer şarj ederken telefonu kurcalamıyorsan ısınmıyor. Yani en azından vücut ısısının üstüne çıkmıyor ki vücudumdaki biyosensörler beni uyarsın.

Kablosuz şarjda ise düzgün oturmaz ise acayip ısınabiliyor.

Doğru. Telefonu şarj sırasında kurcalayınca ısınıyor. Hatta bazı telefonlar ateş gibi yanıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kartal Göz -- 30 Nisan 2017; 9:52:43 >

• GreyParrot kullanıcısına yanıt
    Hızlı şarj yokken de 2 senede bataryam ölüyordu. Bence değişen pek birşey yok. Bence asıl pili öldüren cycle sayısıdır. Volt- amper o kadar da etkilemiyor. Zaten 5v 2A şarj ediyorsa bunu 12v 1A yada 9V 2A yapıyorlar. Orada çok aşırı yükleme olup olmadığı da tartışılır.

• Nedenini buldukları gibi umarım çözümünü de bulurlar.Düşünsenize elektrikli araçlarda patlama yaşanırdı.Uzun vade de batarya maliyeti ortadan kalkardı

• kardeşim bulundu nedir yahu :D kimya okuyan birisi olarak söyleyebilirim ki bu uzun zamandan beri biliniyordu zaten haberin içeriğini saçma ve anlamsız buldum bunu böyle açıklayan firma ise daha vahim bir halde demektir

• Hobar kullanıcısına yanıt
    Ahh ah. Paranın gözü kör olsun!
  • hani ya tesla haberi yok mu hala? noldu bu foruma böyle?
    kafa zehir maaşalah.Sana puanım dohuz pampa
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.