Şimdi Ara

Başlıycam yazılımınıza da bilgisayar mühendisliğinize de (5. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
99
Cevap
3
Favori
7.658
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
84 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Mimarım. Yazılım çalışıyorum şuan maddi durumum iyi olmasına rağmen. Biraz heves meselesi kesinlikle ama mimarlık eskisi gibi değil. Sadece mimarlık değil inşaat sektörüne hitap edebilen makine, elektrik-elektronik, inşaat,jeoloji ve harita mühendisliklerinin de hiç bir anlamı kalmadı. Sektörde çalışan sayısı o kadar fazla ki 5-10 bin TL arasına takım proje olarak adlandırdığımız, yukarıda bahsettiğim tüm teknik ekibin tümünün projelerini çizdirenler türedi. Yaz stajlarını geçtim, mezun olunca bile 1-2 yıl gibi korkunç sürelerde ücretsiz çalışan çok fazla insan var. Birincisi evde oturmak istemiyorlar, ikincisi sektörde iş arayan sayısı tahmin ettiğiniz kadar değil. Benim yazılım çalışmam konunun üzerine denk geldi belki ama benim web üzerinden gelirim mevcut o yüzden çalışıyorum kendimi geliştirmek adına.

Yukarıdaki yorumlara aldırmayın. Eğer imkanınız var ise "yazılım ?" sektörüne giriş yapın. yazılım derken illaki oturup çatır çatır kod yazacağınızı düşünmeyin. O işin göze çarpan kısmı. işin görsel kısmına - arayüz tasarımları, ikon ve içerik tasarımları, 2D-3D karakter tasarımları- olan ihtiyaç, kod yazan kısma olan ihtiyaca denk durumda. İllaki tasarımcı ruhunuz var ise çağın direttiği bu alanı fırsat olarak yorumluyorum bir büyüğünüz olarak.

Bu arada mimarlık sektöründe çalıştım ve oldukça başarı ve gelir de elde ettim. Ama rekabet öyle korkunç durumda ki, iki cümleyi bir araya getiremeyen müteahhitlere laf anlatmaya, eğer var ise meslek ideallerinizi ayakta tutmaya çalışıyorsunuz. Ben üniversiteye girdiğim sene bir mimari projenin bedeli hemen hemen 1 daireye denk gelmekteyken, şuan 5-10 bin TL'lere proje çiziyor insanlar. Kaldı ki herşeyin bu kadar pahalılaşıp, enflasyonun kat kat artmasına rağmen.

Ayrıca mimarlarının tümünün amacı, biraz daha gelir elde edip müteahhitlik te yapmaya çalışmak. Çünkü emeğin ve düşüncenin hiç bir öneminin kalmadığı ülkemizde, herkes verdiği onca emeğe bir karşılık olarak daha çok gelir ve daha iyi bir hayat istiyor. Ama bu dönemden sonra mimarlığa başlayarak bunun sadece hayal olduğunu düşünüyorum.

Yukarıda biri "Bizim ülkede inşaat bitmez" demiş. Doğru diyor inşaat bitmez ama emeğin ve düşüncenin değeri biteli çok oldu.

• quote:

Orijinalden alıntı: Sta07

Maaşla çalışıp zengin olmak zaten imkansız.Duyduğuma göre Türkiye'nin en büyük telekominikasyon firmaları ve bankaları junior software developerlara 5 bin civarı, seniorlara ise 8 bin civarı maaş veriyorlarmış.Saatlerce ekrana bakıp kod hatası aramak kolay bir iş değil.
    Bankalar 5k vermez. Net 7k veriyor şuan yeni mezunlara.gerçek bilgi. Arkadaşım sözleşme imzaladı.
    5kyı Küçük şirketler veriyor.
    Juniora 7k veren banka seniora kaç verir sen hesapla o Konuda bilgim yok.

Ama banka değilde Küçük şirketlerde dediğin maaşlar doğru olabilir.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 07kubi07 kullanıcısına yanıt

Maaşlar o seviyedeyse gayet iyiymiş.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

hocam hepsi böyle değil geçen sene sonbaharda devletin yayınladığı istatistiklere göre

%85i 7nin altında kazanıyordu belki asgari zamdan dolayı zam yapılmıştır ama halen çoğu düşük seviyede alıyorlarBaşlıycam yazılımınıza da bilgisayar mühendisliğinize de 

Başlıycam yazılımınıza da bilgisayar mühendisliğinize de

ve son yıllarda artan kontenjana da dikkat edilemesi gerek

2008 yılında 2bin kontenjanı varken (2000 yılında 400lerdeydi)

2020 yılında 11bin kontenjanı var (2016 yılında da 5bin kontenjanı vardı)

kontrolsüz kontenjan artışı var gibi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ankaratıplı -- 11 Mayıs 2021; 16:31:56 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Ankaratıplı

hocam hepsi böyle değil geçen sene sonbaharda devletin yayınladığı istatistiklere göre

%85i 7nin altında kazanıyordu belki asgari zamdan dolayı zam yapılmıştır ama halen çoğu düşük seviyede alıyorlar 

ve son yıllarda artan kontenjana da dikkat edilemesi gerek

2008 yılında 2bin kontenjanı varken (2000 yılında 400lerdeydi)

2020 yılında 11bin kontenjanı var (2016 yılında da 5bin kontenjanı vardı)

kontrolsüz kontenjan artışı var gibi

Istatistik biraz saçma gözüküyor hocam. Bilgi işlemde çalışan işçileride mi hesaba kattılar ne yaptılar?
    Ben staj yaparken asgari ücret alıyordum zaten.
    Maaşlara glassdoordan bakmak daha mantıklı olur
    .
    Kontenjan artışı bütün mühendisliklerde böyle malesef. Fakat yazılımın artısı yeni yetişen mühendisin yanında yurtdışına kaçan mühendiste çok. Ve sektörde sürekli büyüyor.
    Birde mesela bi inşaat mühendisi kendini kanıtlayamaz, kendi kendine bina dikecek hali yok. Ama yazılımcı yazdığı kodlarla kendini kanıtlayabiliyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-1DC210C7A

Bu mesaj silindi.

Alıntıları Göster
    Malesef haklısınız.
    2.sınıftaysanız çok daha zor. 3. sınıftada zor, kolaylaşmıyor...
    ben çok şansa buldum stajı.

sana tavsiyem staj için linkedinden stajyer ilanı vermemiş küçük şirketlerde çalışan kişilere yazmaya çalış.
    bu bölümün en zor şeylerinden biri staj belası.
    2. zor ilk işi güzel bir şirkette girmek.
    staj bulmak iş bulmaktan daha zor ama onu söyleyeyim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 07kubi07 -- 11 Mayıs 2021; 18:5:26 >

• İstediğiniz, sevdiğiniz bölümü okuyun lütfen. Pişman olursunuz sonra. Para her türlü kazanılır. Sevmeyerek 10bin kazanacağına severek 5bin kazan. Çalışarak hayat geçmez ama sevdiğin işi yaparak hayat geçer.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Ankaratıplı kullanıcısına yanıt

kontenjan artisi gereksinime gore yapiliyor bence.2008 yilinda ne kadar dijital ortam vardi su an nasil karsilastirin.2008'de pandemi ciksaydi uzaktan egitim diye bir sey olur muydu? sektorde global olarak buyuk bir genisleme var buna ayak uydurmak icin daha fazla mezuna ihtiyac var ben kontrolsuz bir artis oldugunu dusunmuyorum.ha deseydiniz ki makine muhendisliginde kontenjan artisi var o zaman bu kontrolsuz olurdu cunku makine sektorunde kaydadeger bir ilerleme yok.veya ee icin de mesela odtu hala 200 kisi almaya devam ediyor bence cok fazla bir sayi cunku zamaninda yapilan artis eenin ilerlemesine dayanan bir artisti eger ee su an eski gucunde degilken ayni sayida mezun verirsen bunu duzenlemezsen sonu iyi olmaz bkz:insaat.ama ben eenin hala iyi bir bolum oldugunu dusunuyorum makinenin aksine.

bilgisayarda boyle bir sey yok her sene dijital ortam evriliyor ne zaman bu durursa ki bence cok zor o zaman kontenjanlarin tekrar duzenlenmesi gerekecek.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

bilmiyordum her staj yapanın asgari ücret aldığınıBaşlıycam yazılımınıza da bilgisayar mühendisliğinize de 

hocam istisnalardansınızBaşlıycam yazılımınıza da bilgisayar mühendisliğinize de 

• quote:

Orijinalden alıntı: 07kubi07

Istatistik biraz saçma gözüküyor hocam. Bilgi işlemde çalışan işçileride mi hesaba kattılar ne yaptılar?
    Ben staj yaparken asgari ücret alıyordum zaten.
    Maaşlara glassdoordan bakmak daha mantıklı olur
    .
    Kontenjan artışı bütün mühendisliklerde böyle malesef. Fakat yazılımın artısı yeni yetişen mühendisin yanında yurtdışına kaçan mühendiste çok. Ve sektörde sürekli büyüyor.
    Birde mesela bi inşaat mühendisi kendini kanıtlayamaz, kendi kendine bina dikecek hali yok. Ama yazılımcı yazdığı kodlarla kendini kanıtlayabiliyor.

Alıntıları Göster

yok hocam devlette kimin ne yaptığı belli oradan istatistikler

kaçak çalışan ya da vergi kaçıran yoksa bu istatistikler doğru

maalesef %85ii 7bin altında %30u da asgari ücret bandında çalışıyor her sene de artıo

biri dur demeli aşırı kontenjan artışına son 10 yılda 6 kat artış var

https://www.cbiko.gov.tr/projeler/uni-veri

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ankaratıplı -- 11 Mayıs 2021; 19:57:30 >

• quote:

Orijinalden alıntı: 07kubi07

Malesef haklısınız.
    2.sınıftaysanız çok daha zor. 3. sınıftada zor, kolaylaşmıyor...
    ben çok şansa buldum stajı.

sana tavsiyem staj için linkedinden stajyer ilanı vermemiş küçük şirketlerde çalışan kişilere yazmaya çalış.
    bu bölümün en zor şeylerinden biri staj belası.
    2. zor ilk işi güzel bir şirkette girmek.
    staj bulmak iş bulmaktan daha zor ama onu söyleyeyim.

Alıntıları Göster

siz hangi okul mezunusunuz belki okulunuz iyidir ondan kolaylık sağlamışlardır

genelde boğaziçi bilkent koç mezunları bu ayrıcalıktan yararlanıoBaşlıycam yazılımınıza da bilgisayar mühendisliğinize de 

• kartal172 kullanıcısına yanıt

Kıraathaneler epeydir kapalı o yüzden ülke kalkınamıyor asdasdasdas

• quote:

Orijinalden alıntı: Ankaratıplı

hocam istisnalardansınız 

Beni bırak ben uyduruk bir şirkette çalıştım.

Koronaya rağmen 1 savunma sektörü + 1 banka + 1 eticaret şirketinde staj yapmış kişiler var okulda.

Biz 1 tanesini zor bulduk adamlar 3 staj yapıyor.

Özellikle kızlar çok şanslı, kız yazılımcıya bütün kapıları açıyor şirketler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 07kubi07 -- 11 Mayıs 2021; 21:56:50 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: hagi10best

Mimarım. Yazılım çalışıyorum şuan maddi durumum iyi olmasına rağmen. Biraz heves meselesi kesinlikle ama mimarlık eskisi gibi değil. Sadece mimarlık değil inşaat sektörüne hitap edebilen makine, elektrik-elektronik, inşaat,jeoloji ve harita mühendisliklerinin de hiç bir anlamı kalmadı. Sektörde çalışan sayısı o kadar fazla ki 5-10 bin TL arasına takım proje olarak adlandırdığımız, yukarıda bahsettiğim tüm teknik ekibin tümünün projelerini çizdirenler türedi. Yaz stajlarını geçtim, mezun olunca bile 1-2 yıl gibi korkunç sürelerde ücretsiz çalışan çok fazla insan var. Birincisi evde oturmak istemiyorlar, ikincisi sektörde iş arayan sayısı tahmin ettiğiniz kadar değil. Benim yazılım çalışmam konunun üzerine denk geldi belki ama benim web üzerinden gelirim mevcut o yüzden çalışıyorum kendimi geliştirmek adına.

Yukarıdaki yorumlara aldırmayın. Eğer imkanınız var ise "yazılım ?" sektörüne giriş yapın. yazılım derken illaki oturup çatır çatır kod yazacağınızı düşünmeyin. O işin göze çarpan kısmı. işin görsel kısmına - arayüz tasarımları, ikon ve içerik tasarımları, 2D-3D karakter tasarımları- olan ihtiyaç, kod yazan kısma olan ihtiyaca denk durumda. İllaki tasarımcı ruhunuz var ise çağın direttiği bu alanı fırsat olarak yorumluyorum bir büyüğünüz olarak.

Bu arada mimarlık sektöründe çalıştım ve oldukça başarı ve gelir de elde ettim. Ama rekabet öyle korkunç durumda ki, iki cümleyi bir araya getiremeyen müteahhitlere laf anlatmaya, eğer var ise meslek ideallerinizi ayakta tutmaya çalışıyorsunuz. Ben üniversiteye girdiğim sene bir mimari projenin bedeli hemen hemen 1 daireye denk gelmekteyken, şuan 5-10 bin TL'lere proje çiziyor insanlar. Kaldı ki herşeyin bu kadar pahalılaşıp, enflasyonun kat kat artmasına rağmen.

Ayrıca mimarlarının tümünün amacı, biraz daha gelir elde edip müteahhitlik te yapmaya çalışmak. Çünkü emeğin ve düşüncenin hiç bir öneminin kalmadığı ülkemizde, herkes verdiği onca emeğe bir karşılık olarak daha çok gelir ve daha iyi bir hayat istiyor. Ama bu dönemden sonra mimarlığa başlayarak bunun sadece hayal olduğunu düşünüyorum.

Yukarıda biri "Bizim ülkede inşaat bitmez" demiş. Doğru diyor inşaat bitmez ama emeğin ve düşüncenin değeri biteli çok oldu.

Mimarlıktan yazılıma geçiş serüveniniz nasıl sonuçlandı hocam?

• quote:

Orijinalden alıntı: ajker5689

Mimarlıktan yazılıma geçiş serüveniniz nasıl sonuçlandı hocam?

Alıntıları Göster

Halihazırda bir kaç web projem var. Düzenli gelir elde etmekteyim. Açıkçası belli bir yaştan sonra - hele ki zihni tonlarca şeyle doldurduysanız - biraz zor oluyor ama sitelerimin alt yapısı ile alakalı hemen her şeyi yapabiliyorum. Çalışmaya ve kendimi geliştirmeye devam ediyorum. Tabi projemiz büyük olduğu için tecrübeli yazılımcılarımız var. Onlar kadar olamasak ta çalışıyoruz üzerinde.

Şunu söylemek mümkün ki hiç bir şey için geç değil. Yazılım sektöründeki pasta inanılmaz büyük. Yarın hangi sosyal medya sitelerinin çıkacağını kestirmek, hayal etmek mümkün değil. Her insanın elinde olan cep telefonunda ihtiyaçlarını karşılayamayan çokça insan var. Hele ki oyun sektörü sonsuz boşlukta bir sektör. Bu bağlamda yazılım, eğer ki ilginiz var ise her yaşta öğrenilebilir. Ama şunu unutmamak gerek. Bu işte öğrenme bitmiyor. Öğrenme kadar zor olan bir şey varsa o da algoritmayı kurgulayıp yazmak. Aklınızdaki basit bir projeyi koda dökmek aylarınızı alabilir.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.