Şimdi Ara

Baskı devre çıkartamadım. (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir (1 Mobil) - 4 Masaüstü1 Mobil
5 sn
104
Cevap
2
Favori
3.223
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • PEKİ ARKADAŞLAR BU BASKI DEVREYİ NORMAL A4 KAĞIDINDAN ÇIKARTSAK OLURMU YOKSA İLLAKİ KUŞE KAĞITMI OLACAK..
  • ustalardan yardım bekliyorum
    hiçbir kompenent sökmedim sadece yollara lehim sürdüm azıcık kopuk falan varsa diye en son hali böyle mavilerle uğraşmadım hiç sadece kırmızılarla uğraştım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DEHHANI -- 17 Aralık 2012; 0:07:08 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: rido6464

PEKİ ARKADAŞLAR BU BASKI DEVREYİ NORMAL A4 KAĞIDINDAN ÇIKARTSAK OLURMU YOKSA İLLAKİ KUŞE KAĞITMI OLACAK..

El işi kağıdıda olur
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dehhani.

ustalardan yardım bekliyorum
    hiçbir kompenent sökmedim sadece yollara lehim sürdüm azıcık kopuk falan varsa diye en son hali böyle mavilerle uğraşmadım hiç sadece kırmızılarla uğraştım

bir o dirençlerin ayaklarına bak kısa devre varmı diye birde fotoğrafını çekersen daha iyi olur ledler sağlammı diye kontrolde etmek lazım dirençler kaç ohm?

• quote:

Orijinalden alıntı: utkuduman

quote:

ustalardan yardım bekliyorum

bir o dirençlerin ayaklarına bak kısa devre varmı diye birde fotoğrafını çekersen daha iyi olur ledler sağlammı diye kontrolde etmek lazım dirençler kaç ohm?

dirençler 470ohm onlarca kez kontrol ettim hiç kısa devre yok

• ledlerin bacak aralarında olabilir lehim yüzünün resmine baksak daha iyi olur
  • quote:

ledleri ters bağlamışsındır,temassızlık vardır,dirençlerde birşey vardır vs...
  • quote:

PEKİ ARKADAŞLAR BU BASKI DEVREYİ NORMAL A4 KAĞIDINDAN ÇIKARTSAK OLURMU YOKSA İLLAKİ KUŞE KAĞITMI OLACAK..

Hocam en ince kuşe kağıdına çıktınızı alın hem işiniz garanti olur.Ya da imsakiye,deneme sınavı kapağı gibi kağıtlarıda kullanabilirsiniz.

A4 ile de olabilir ama çok zor olur hocam
  • Lehimlerini multimetre ile kontrol et dostum mesala ben biraz önce yaptığım devreyi test ederken bir değme oldğunu tespit ettim hemen ayırdım sende o ledlerin lehimlerini ve yollarını kontrol et.

Ayrıca buraya da lehimlediğin yüzeyin resmini atarsan bizde bakmış oluruz
  • quote:

evdeki matkapla plaketi deldim malzemeleri yerleştirdim ve lehimledim ancak birok sorun çıktı ortaya :S
    işaretlediğim kısımdaki ledler 3 defa çakıyor ancak diğer kısımdaki ledler çakmıyor alt taraftaki ledleri ters bağladım diye düşündüm 1 tanesi ters çevirdim yine olmadı
     Baskı devre çıkartamadım.

Yalvarıyorum nolur şu mavi ledi kaldır kırmızısından tak. Oyle dene. Bende kırmızı ve beyaz led var. Kırmızıya veriyorum beyaz yanmıyor. Ortak baglıyorum kırmızı kesiliyor. Biri 3 v iken digeri 1.5 v Parlak ledi kaldır yada mavilerin tüm elektrigini kes. Evet evet oyle dene. Bak kırmızıya oyle

• dirençleri tek tek kontrol ettim hepsinden 470ohm direnç alıyorum bütün yolları tek tek incelemedim hiç birbirine değen yol yok ama aklıma bu lehim sıçramış lehim pastaları kısa devre yapar mı?(lehim pastası kullanmıyorum) ledlerin hepside doğru takılı
  • quote:

Orijinalden alıntı: herdogan80

quote:

Hocam en ince kuşe kağıdına çıktınızı alın hem işiniz garanti olur.Ya da imsakiye,deneme sınavı kapağı gibi kağıtlarıda kullanabilirsiniz.

anladım hocam yarın gidip kuşe kağıda kopyasını alırım.yardımın için teşekkürler.
    ha birde ütüyle basarken kağıdın üstüne bez falan koymak gerekiyormu..

• quote:

quote:

quote:

anladım hocam yarın gidip kuşe kağıda kopyasını alırım.yardımın için teşekkürler.

gerekmez hocam yinede uyarayım ısıyı her köşeye eşit yaymaya dikkat edin

• quote:

quote:

quote:

quote:

gerekmez hocam yinede uyarayım ısıyı her köşeye eşit yaymaya dikkat edin

anladım hocam çok saol teşekkürler..

• pıc i çıkar soketten sonra - tarafa - transistörlerin çıkış verdiği yere 4 ver ledler sabit kalması lazım ondan sonra yanmayanlardan bi tanesine çıkar bak led sağlammı diye yanmışşa değiştir hepsini ama büyük ihtimal sağlamdır
  • quote:

Rica ederim.

Farketmez dostum koyabilirsin ama dikkat et ısıttığın bakırı elleme yoksa çok kötü elin yanar.Ütüleme işlemini kağıt sararana kadar yap ayrıca köşelere ısıyı iyice yaymaya çalış o zaman daha başarılı baskı devreler elde edersin.
  • quote:

dirençleri tek tek kontrol ettim hepsinden 470ohm direnç alıyorum bütün yolları tek tek incelemedim hiç birbirine değen yol yok ama aklıma bu lehim sıçramış lehim pastaları kısa devre yapar mı?(lehim pastası kullanmıyorum) ledlerin hepside doğru takılı

Multimetre ile yolları kontrol et.Buzzer kademesine getirip iletkenlik testi yap
  • quote:

quote:

dirençleri tek tek kontrol ettim hepsinden 470ohm direnç alıyorum bütün yolları tek tek incelemedim hiç birbirine değen yol yok ama aklıma bu lehim sıçramış lehim pastaları kısa devre yapar mı?(lehim pastası kullanmıyorum) ledlerin hepside doğru takılı

Multimetre ile yolları kontrol et.Buzzer kademesine getirip iletkenlik testi yap

benim multimetremde buzzer yok maalesef çok basit birşey
    quote:

Orijinalden alıntı: utkuduman

pıc i çıkar soketten sonra - tarafa - transistörlerin çıkış verdiği yere 4 ver ledler sabit kalması lazım ondan sonra yanmayanlardan bi tanesine çıkar bak led sağlammı diye yanmışşa değiştir hepsini ama büyük ihtimal sağlamdır
    pic i soketten söktüm "transistörlerin çıkış verdiği yere 4 ver" burdan sonrasını anlamadım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DEHHANI -- 18 Aralık 2012; 18:02:53 >

• Sararana kadar ısıtma sakın kağıdı!!!. Sonra resimde gördügün baskı şekline döner yani toner akar.

Diger arkaşların söylediği en ince kuşe kağıda bas. Sonra plaketi temizle.ben genelde sıvı çaydanlık kireç çözücüsümü ne ondan sıkıyorum ve ovma teli ile güzelce temizliyorum biraz kötü kokuyor ama sonuç cok iyi oluyor.Sonra yıkıyıp kurutuyorum tabi kurutma esnasında pcb'ye temas etme kirlenmesin. Birazcık pcbnin bakır yüzeyini ısıtıyorum ardından kagıdı yerleştirip basmaya başlıyorum. İnce kuşe kagıt kullandıgından dolayı bir süre sonra kagıdın diger yüzeyinde yolları görmeye başlıyorsun. Köşelerini iyice ısıt yani kontrollü bir şekilde ısıt. Kağıdın tamamen basılıp basılmadıgını görmen içinde arada kağıdı ıslat toner olmayan taraflar suyu emiyor ve kabarmaya başlıyor yolların oldugu yerde yapışık bir şekilde kendini belli ediyor. Bir kaç denemende iyice kaparsın mevzuyu bu kadar zor bişi değil emin ol.

Tekrar söylüyorum sakına kağıdı sararıncaya kadar ısıtma toneri dagıtırsın.

Kolay gelsin.

• quote:

benim multimetremde buzzer yok maalesef çok basit birşey

Ben yeni aldım buzzerli bir tane 7.50 lira
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.