Şimdi Ara

Basit Zarflarda bile Gümrük Vergisi Soygunu!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
1
Favori
422
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Yurt dışındaki bir arkadaşım doğum günüm nedeniyle içinde güzel sözler yazılı bir tebrik kartpostalı ve basit bir tükenmez kalem olan zarf yollamış. Az önce PTT kargo zarfı verirken 37 Lira gümrük vergisi aldı.

Zaten yollanırken gönderim ücreti ödenmiş olan bir zarf. İçinde bir tebrik kartpostalı ve kırtasiyelerden 10 Liraya alabileceğiniz basit bir kalem var. Paketin içini açıp kontrol edip bu basit şeye vergi ücreti yazmak nedir?

Nasıl bir ülkedeyiz arkadaş!!!

Buna itiraz edemiyor muyuz?

• Şimdi Cimer'e şikayet yazdım. Ticaret Bakanlığı'nı muhatap seçip.

Ne yaparlarsa yapsınlar. Bir vatandaş olarak haksızlığa şikayet etmek hepimizin yapması gereken bir davranıştır.

Yabancı arkadaşıma bunu söyledim, ''Nasıl bir ülkede yaşıyorsun?'' diyor.

Olaya bak, içinde küçük bir kalem ve doğum günü kutlama kartpostalı olan şahsi zarfa 40 Liraya yakın vergi kesiyorlar.

Bu ülke var ya, ömür yer ömür!

• Bırakın kardeşim laga lugayı. 75 euro sınırının olduğu vakit bu ülkeye 200 milyon adede yakın zarf gelmişti bir senede, millet don lastiğini bile Çin'den alıyordu. Geçin ülkenin başına, o kadar vergi kaybını tolere edebilecek seviyede bir ekonomi varsa kaldırın gümrük vergisini

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-1F943E7C5

Bırakın kardeşim laga lugayı. 75 euro sınırının olduğu vakit bu ülkeye 200 milyon adede yakın zarf gelmişti bir senede, millet don lastiğini bile Çin'den alıyordu. Geçin ülkenin başına, o kadar vergi kaybını tolere edebilecek seviyede bir ekonomi varsa kaldırın gümrük vergisini

Yorumsuzsun :) gerçekten

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hauntedd

Yorumsuzsun :) gerçekten

Alıntıları Göster

Yorumsuz değilim, vatandaş olduğum kadar yönetici perspektifinden de bakabiliyorum olaylara. Siz anca "alamıyorum, edemiyorum, zarf geldi 30 lira vergi, ebebebe" derken ben, aynı ürünü belki daha kaliteli şekilde Türkiye'de fabrika kurup üreten sanayiciyi de hesaba katıp ona göre konuşuyorum. Anca cebinizden üç kuruş fazla çıkmasın onun hesabını yapıyorsunuz. Memleket kalitesiz Çin mallarıyla yağmalansın, yerli üretici kalmasın ama gidin her şeyi Çin'den ucuza alın sizin için on numara hayat. Diyorum işte bu saltanat 2023'te biter, sonraki iktidar o kadar vergi kaybını göze alıp yerli sanayiciyi bitirme uğruna gümrük vergisini kaldırabiliyorsa buyursun kaldırsın

• malesef artık böyle benim 20 dolara aldıgım 1 çift ayakkabıya 1600 lira gümrük vergisi çıktı gümrük ofisini aradım. 1600 vergi için ürün fiyatı nerdeyse 10bin olmalı çinden bu fiyata neden ayakkabı getirteyim hata oldu heralde dedim uygulama şöyleymiş önemli olan ödediğin fiyat değil gümrükteki memurların belirlediği fiyat. fiyat belirleyemediyseniz ekstre atayım ürünün sayfasını yollayayım falan dedim ödediğin fiyat bizi bağlamaz dediler  

cimere şikayet yazın hakkınızı arayın tabi ama genelde bişey çıkmıyo çok umutlanmamak lazım kimi kime şikayet ediyoruz tek yetkili adamlar napacaksın ya almazsın ya da pakete bakan memurun uydurduğu vergiyi ödeyip alırsın

• xxCrazyBoyxx01 kullanıcısına yanıt

''Kimi kime şikayet ediyorsun'' Aynen dediğin gibi. Kapana kısılmış gibiyiz.

Hem bahsettiğin gibi satın alınan ürüne fahiş miktarda vergi koymaları hem de kişisel olarak bir yakınının zaten gönderim ücreti ödeyerek yolladığı küçük bir zarftaki hatıra kalemine bile yüksek vergi ücreti yazmaları akla ve vicdana sığacak şeyler değil.

Buna rağmen birilerinin nasıl bir maksadı ve yarası varsa bu uygulamayı çeşitli sebeplerle haklı göstermeye çalışması trajikomik.

İnsanın artık midesini bulandırmaya başladılar!

Kimse Kuzey Kore'ye falan laf dokundurmasın bundan sonra. Biz onları da yakında kıskandırmaya başlayacağız.

Padişahım çok yaşa!!!

• quote:

Orijinalden alıntı: piyanist2014

''Kimi kime şikayet ediyorsun'' Aynen dediğin gibi. Kapana kısılmış gibiyiz.

Hem bahsettiğin gibi satın alınan ürüne fahiş miktarda vergi koymaları hem de kişisel olarak bir yakınının zaten gönderim ücreti ödeyerek yolladığı küçük bir zarftaki hatıra kalemine bile yüksek vergi ücreti yazmaları akla ve vicdana sığacak şeyler değil.

Buna rağmen birilerinin nasıl bir maksadı ve yarası varsa bu uygulamayı çeşitli sebeplerle haklı göstermeye çalışması trajikomik.

İnsanın artık midesini bulandırmaya başladılar!

Kimse Kuzey Kore'ye falan laf dokundurmasın bundan sonra. Biz onları da yakında kıskandırmaya başlayacağız.

Padişahım çok yaşa!!!

Az ünlem koymuşsun biraz daha koy!!!

O değil de forumda eksi sistemi olsa eksi manyağı olmuştum herhalde

• @C0NSI hayırdır ''Bu kullanıcının mesajlarına cevap yazamazsınız'' uyarısı alıyorum.

Amacın nedir? Neyin hırsı bu? Neden böyle sataşıyorsun? Eğer enerjini boşaltmaya ihtiyacın varsa bunu başka şekilde daha mantıklı yerlerde dene.

Kutlama amaçlı gelen basit bir zarf ve kaleme yazılmış olan haksız bir vergi ücretinden bahsediyorum. Bunun nesine muhalif oluyorsun? Bu haklı şikayet seni neden rahatsız ediyor?

Bak, Facebook ve diğer sosyal platformlarda ikinci el elektronik cihazları satışı yapılan gruplar var. Oralarda adamlar bol bol fotoğraflar paylaşıyorlar. Almanya'dan bağlantısı olan adam şahsi araçla ülkeye 10-15 tane pikap, amfi gibi müzik cihazları sokup burada ticaretini yapıyor.

Oradan tanesini 50 - 60 Euro'ya aldığı modası geçmiş eski cihazı burada meraklısı olan birçok kişiye 3000-4000 Liraya satıyorlar.

Adam 1 koyup 10 kazanıyor ve bunun karşılığında 1 kuruş vergi ödemiyor. Gidip bunlara ses çıkarsana. Bu adamlara bir tavır koysana.

Şurada ayda yılda bir doğum günü kutlama zarfı almışım ve buna haksız şekilde abartı bir vergi ücreti ödemişim. Bu durumu eleştirmek sana neden dokunuyor?

Bilmediğim başka bir neden varsa söyle, aramızda çözelim insan gibi.

• @C0NSI Ne oldu, 2 gündür bir yanıt vermedin? Hem alakasız şekilde burada bana sataş ve mantıksız şeyler söyle ve hem de beni engelle. Ne kadar kolay dimi, elinin altında tuşlar var ve bu yolla herkese istediğin mantıksızlığı yaz, sonra da köşeye çekil.

Belli ki zamanında ticaretini yaptığın bir şeyin yurt dışından ucuza getirilmesinin yaygınlaşması seni etkilemiş ve bu yüzden bu konuya balıklama dalıp hırsını çıkarıyorsun. Fakat bunu yapabileceğin daha makul yerler varken gelip burada yapman gülünç bir durum.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.