Şimdi Ara

Basit bir kayıt defteri yapmak istiyorum

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
1
Favori
783
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Ufak bir proje yapmak istiyorum,

Şöyleki bir malzemeden ölçümler alınacak, yarattığımız dosyaya (excel olur HTML temelli birşey olur) girilecek,

Daha sonra kaydet (ya da execute) dediğim zaman girdiler ile basit bir hesaplama yapıp sonucu önceden tanımlanmış bir klasör içerisine bir dosyaya tarih-zaman etiketi ile kaydedecek. Bunu en basit şekli ile nasıl yapabilirim acaba?

Yol gösterebilir misiniz?

• Hocam açabilir misiniz

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Excelde tablo şeklinde kayıtlarınızı girip. Hesaplamaları da excelde formulle yaptırabilirsiniz.
    Basit sorgulamalar için de filtreleme yi kullanabilirsiniz. Biraz daha detay için özet tablo vb. yapabilirsiniz.

Böylece başka dosyaya kayıt yapmanıza gerek kalmaz

Dış dosyaya kayıt mecburi ise. VBA ile bunu da yapabilirsiniz. Hiç VBA bilginiz yoksa biraz zorlanabilirsiniz.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhaba,

Şöyle aşağıda excel de çok basit bir örnek yazdım mesela, ikinci dosya bir nevi database gibi olacak,

Kullanıcı isim ve boyut girecek, sistem alan ve hacmi otomatik hesaplayıp bir listeye kaydedecek.

Bunu excel de yapabiliriz söylediğiniz gibi ama otomatik olarak başka sheet e alt alta kaydetesini nasıl sağlayabiliriz,

Bir de excel de yanlışlıkla eski dataları silme risk olr diye korkuyorum,
    Umarım anlatabildim

Basit bir kayıt defteri yapmak istiyorumBasit bir kayıt defteri yapmak istiyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fezalii -- 16 Kasım 2018; 20:54:57 >

• VBA ile yapılabilir . Bugun bir ara çalışma yapıp. Örnek dosyayı gönderirim. İncelersiniz.

Edit :

Örnek dosyayı hazırladım. Yanlışlıkla veriler silinmesin diye, Sayfa 2 ye koruma yaptım. Makro korumayı kaldırıyor. Kaydı yapıyor ve yine sayfayı korumaya alıyor.
    http://dosya.co/229pmn500rsv/Örnek-Veritabanı.xlsm.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cdemir -- 17 Kasım 2018; 15:35:19 >
  • Hocam çok teşekkürler tam istediğim şey budur, elinize sağlık

Peki size zahmet olacak ancak bunu farklı durumlara göre nasıl adapte edebilirim acaba, yani kayıt tuşuna bastığımda hangi hücrelerin ikinci sheet teki hangi sütuna depolanacağını nasıl değiştirebilirim,

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fezalii -- 17 Kasım 2018; 20:32:6 >
  • Yarın eve gidince kodları açıklıyayım. Daha sonra siz istediginiz gibi değiştirirsiniz.

Alt F11 e basarsanız VBA penceresi açılır. Oradan kodları inceleyebilirsiniz..
    Cells geçen kodları incelerseniz referansa göre okuma ve yazma işlemleri o kodlarla yapılıyor.

Küçük bir açıklama yapayım. Cells (1,1 )

Birinci satır birinci sutundaki hücrenin referansını belirtir. Yani A1 hücresi..
    Buna göre kodlarda değişiklik yapabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cdemir -- 17 Kasım 2018; 21:02:44 >
  • fezalii kullanıcısına yanıt
    Merhabalar.

Bu kodlar ilgili hücrelerdeki verileri değişkenlere atıyor.

isim = Cells(2, 2)
    tarih = Cells(4, 2)
    en = Cells(6, 2)
    boy = Cells(8, 2)
    drn = Cells(10, 2)
    aln = Cells(13, 2)
    hcm = Cells(15, 2)

Cells (2,2) : Koordinatı ikinci satır ve ikinci hücreyi belirtiyor. (İsim yazılan hücre)..

Bu kodlarda değişkenlerdeki verileri Sayfa2 deki veritabanı tablosundaki ilgili hücrelere yazıyor.
    Sheets(2).Cells(sst, 1) = isim
    Sheets(2).Cells(sst, 2) = tarih
    Sheets(2).Cells(sst, 4) = en
    Sheets(2).Cells(sst, 5) = boy
    Sheets(2).Cells(sst, 6) = drn
    Sheets(2).Cells(sst, 8) = aln
    Sheets(2).Cells(sst, 9) = hcm

Sheets(2) ikinci sayfayı belirtiyor. Eğer farklı bir sayfaya yazdıracaksınız. 2 rakamını size göre uygun olan rakam ile değiştirmelisiniz.

Cells(sst,1) : sst, veritabanı tablosunun en son dolu hücresinden sonraki boş satır numarasını veriyor. 1 rakamı ise ilk sütunun yani isim sütununun kodu.

Bu kodlar formdaki elle giriş yapılan alanlar temizliyor ve isim veri hücresini seçiyor.
    Cells(2, 2) = ""
    Cells(4, 2) = ""
    Cells(6, 2) = ""
    Cells(8, 2) = ""
    Cells(10, 2) = ""
    Cells(2, 2).Select

Buna göre istediğiniz kadar veri ekleme silme yada yer değiştirme yapabilirsiniz..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cdemir -- 18 Kasım 2018; 13:28:20 >

• cdemir kullanıcısına yanıt
    Hocam süpersin, ellerine sağlık
  • fezalii kullanıcısına yanıt
    Rica ederim. İşinize yaradığına sevindim
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.