Şimdi Ara

BAŞBAKAN YARDIMCISI : Suriyeliler için harcanan toplam maliyet 84 milyar 880 milyon lira.

Koronavirüs Özel
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir (1 Mobil) - 1 Masaüstü1 Mobil
37
Cevap
0
Favori
883
Tıklama
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Ülke ve Dünya Gündemi >> BAŞBAKAN YARDIMCISI : Suriyeliler için harcanan toplam maliyet 84 milyar 880 milyon lira.
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
Mesaj
 • Yüzbaşı
  298 Mesaj
  Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, "Suriyeliler için harcanan toplam maliyet 84 milyar 880 milyon lira. Dolar olarak 30 milyar 285 milyon 573 bin dolar harcama yapıldığını öngörüyoruz." dedi.
  Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve arkadaşlarının, birkaç gündür Türkiye'yi suni bir gündemle meşgul etmeye, bunun üzerinde ucuz siyaset oluşturmaya gayret ettiklerini söyledi.

  Bu hikayeyi daha önce de gördüklerini ifade eden Akdağ, "Kılıçdaroğlu'nun aşağı yukarı sekize yakın böyle iddiası var, hepsi fos çıktı. Bu, Türkiye'de ciddi bir ana muhalefet boşluğu olduğunu gösteriyor ve bu bizi üzüyor." dedi.

  Başbakan Yardımcısı Akdağ, "Kasım kasım kasılarak, 'ben eski maliyeciyim, mal nasıl götürülür ben çok iyi bilirimden' başka bir şey bilmeyen Sayın Kılıçdaroğlu, Türk siyasetine yazık ediyor. Aslında Türk siyasetine de yazık etmesi mümkün değil, kendisine yazık ediyor, kendi partisine zarar veriyor. Her geçen gün güvenirliliğini biraz daha kaybediyor." diye konuştu.

  Suriyeli geçici sığınmacılar için harcanan 30 milyar dolar meselesi olduğunu dile getiren Akdağ, Kılıçdaroğlu'nun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ifade ettiği, "Biz Suriyeli kardeşlerimize 30 milyar dolar para harcadık." sözünü diline dolayarak, bunun hesabını istediğini kaydetti.

  "Bu hesapları kendileri de yapabilirler"

  Akdağ, bir televizyon programında, toparlanmış rakamlar olarak bunun nasıl gerçekleştiğini ifade ettiğine dikkati çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

  "Suriyelilerin, yıllardır ülkemizde yaşadıklarını; barınma, yiyecek, giyecek, eğitim ve sağlık ihtiyaçları ile diğer belediyecilik ihtiyaçlarından yararlandıklarını ve hesabın da buna göre yapılması gerektiğini söyledim. OECD ve göçmen ağırlayan birçok ülkenin hesaplamalarında bütün bunlar yan yana getiriliyor. Kamunun genel bütçesinden harcanan paralar, belediyelerin yaptığı masraflar, sivil toplumun harcamaları ya da vatandaşların doğrudan doğruya yaptığı destekler, bunların hepsi toplanarak hesaplar ortaya çıkıyor. Avrupa ve OECD ülkelerine baktığımız zaman, kişi başına ayda bir göçmen için bin avrolar, bin 500 avrolar, bazen bunun daha üstünde rakamlar konuşuluyor.

  Benim konuşmama istinaden Sayın Bülent Tezcan'ın başlatmaya çalıştığı bir polemiğe Sayın Kılıçdaroğlu da balıklama daldı. Bunu sosyal medya trolleri ile de yaymaya çalışıyorlar. Bir cümlenin üzerinden bir hikaye ve roman bina etmeye çalışıyorlar ama bunu başaramayacakları kesin. Kılıçdaroğlu bugünkü konuşmasında, 'Suriyelileri sormuştuk, 30 milyar dolar harcadık dediler, Recep Akdağ, (yol yaptık, yoldan Suriyeliler geçmiyor mu?) diye cevap verdi.' dedi. Kılıçdaroğlu, konuşmamın bir bölümünü aldığı için böyle bir yanlışa düşmüş oldu. Hesap ve maliye uzmanı olduğunu kasım kasım kasılarak ifade eden Sayın Kılıçdaroğlu'nun doğru danışmanları olsa, bu hesapları kendileri de yapabilirler."

  Başbakan Yardımcısı Akdağ, Türkiye'de 2011'den beri misafir olan geçici barınma statüsündeki Suriyelilerin sayısının, yıl-kişi hesabıyla 12 milyon kişiye tekabül ettiğini söyleyebileceklerini bildirdi. Akdağ, "Yani şu anda 3 milyon 300 bin kişi var. Onlar geçen yıl da bu kadardılar, toplarsanız 6 milyon 600 bin kişi yapar. Geriye doğru 2011'e giderseniz 12 milyon kişi. Bunu 30 milyar dolara bölerseniz, aşağı yukarı ayda kişi başına 200 dolar gibi bir rakam çıkmaktadır. Bu, sadece bir kişinin yiyip içmesi ya da barınması ile ilgili maliyet değildir. O kişinin bütün kamu hizmetlerinden aldığı hizmetin bedeli bunun içerisindedir. Konuşulan rakamın çok büyük bir rakam olmadığı, aksine Batılı ülkelerin hesaplamaları ya da kamuoyuna takdimleri dikkate alınırsa son derece verimli, maliyet açısından kontrollü bir harcama olduğu açıktır." ifadelerini kullandı.

  Suriyeliler için harcanan maliyetin analizi

  Sektörel bazlı olarak Suriyelilere harcanan maliyet analizini çıkardıklarını belirten Akdağ, bu analizdeki rakamları tek tek okudu.

  Recep Akdağ, 2011'den bu yana 7 yıl içinde Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) Suriyelilere 5 milyar 586 milyon 594 bin lira harcadığını; güvenlik ve kamu düzeni hizmetleri için 9 milyar 228 milyon 707 bin lira, sağlık hizmetleri için 16 milyar 30 milyon 111 bin lira, eğitim hizmetleri için 15 milyar 489 milyon 968 bin lira, belediyecilik hizmetleri için 17 milyar 527 milyon 481 bin lira harcandığını söyledi.

  Akdağ, Fırat Kalkanı bölgesinde 1 milyar 630 milyon 457 bin lira harcandığına işaret ederek, şöyle konuştu:

  "Çeşitli vakıflar, dernekler, özellikle Türk Kızılayı tarafından 2 milyar 58 milyon 122 bin lira, belediyeler tarafından düzenlenen kampanyalar için 312 milyon 92 bin lira, Göç İdaresi Genel Müdürlüğünün 780 milyon 807 bin lira, kamplardaki amortisman maliyeti olarak 1 milyar 505 milyon 386 bin lira, diğer sivil toplum kuruluşlarının kayıtlı proje bazlı yardımları olarak 852 milyon 600 bin lira, vatandaşımızın yardım olarak dağıttığını düşündüğümüz 11 milyar 649 milyon 434 bin lira. Toplam maliyet 84 milyar 880 milyon 541 bin lira.

  Birisi Sayın Kılıçdaroğlu'na doğru danışmanlık yapsın. Bu miktarı bugünün döviz kuruyla dönüştürürse yine yanlış hesap yapmış olur. Çünkü bütün bu miktar 2011'den itibaren harcanan miktara tekabül ediyor. Farklı bir hesaplama ile biraz daha farklı ama buna yakın rakamlar bulursunuz. Böylece, bu bahsettiğim rakamların her yıl harcanan miktarlarının dövize çevrilmesiyle, dolar olarak 30 milyar 285 milyon 573 bin dolar harcama yapıldığını öngörüyoruz."

  Recep Akdağ, bir de "fırsat maliyeti" konusu olduğunu ifade ederek, "Bunu Sayın Cumhurbaşkanımız zikretmemişti. Bu harcanan paranın ya da kamplar için harcanan arsaların ve benzer yerlerin fırsat maliyetlerini de düşünürsek, bu rakam 34 milyar 692 milyon dolara kadar çıkıyor." dedi.

  "Kılıçdaroğlu kimin taşeronluğunu yapmaktadır"

  Akdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

  "Sayın Kılıçdaroğlu ve arkadaşlarına ne oluyor, onu anlamak mümkün değil. Türkiye, bütün uluslararası kuruluşlar tarafından, - BM'nin bu meseleyle ilgili kuruluşları başta olmak üzere - takdirle anılıyor. Her görüştüğümüzde, 'dünyada, Türkiye dışında bugüne kadar herhangi bir mülteci ya da sığınmacı gruba, böylesine maliyeti düşük şekilde hizmet edebilen ikinci bir ülke yok.' diyorlar. Peki ana muhalefetimize ne oluyor? İnsan bunu gerçekten merak ediyor. Nedir dertleri yani? Sayın Kılıçdaroğlu'nun sıkıntısı nedir? Türkiye'nin Suriyeli göçmenlere para harcamadığını mı ima etmek istemektedir? Sayın Kılıçdaroğlu, kimin adına konuşmaktadır, kimin taşeronluğunu yapmaktadır? Bunu merak ediyorum. Kılıçdaroğlu, hesap uzmanı olduğunu bir tarafa bıraksın da SSK Genel Müdürü olduğu zaman SSK'yı ne hale getirdiğini anlatsın.

  AA  |
  |
  _____________________________
 • Bu parayı harcamasaydın şuanda 30.5 milyar $ kasandamıydı? Evet ozaman her yıla bölmeye gerek yok benim gözümde 120 milyar tl harcanmıştır.

  Ayrıca sosyal olarak bakarsak suriyelilerin ülkeye açtığı zarar çok daha büyüktür. Ev fiyatlarının son yıllardaki artışı enflasyon ve işsizliği tetikleyen hatalardan biridir.  Şimdi asıl soru öyle bir konuşmuşki kişi başı 200 dolar şöyle böyle madem bu rakamlar ufak rakamlar o yüzdenmi son dönemde kuruşun hesabını yapıp limonataya gazoza bile utanmadan arlanmadan ötv koydunuz? Ondanmı arabalara zam üstüne zam yaptınız? Emlak vergisini yükseltip kiraları yükselttiniz? Ha? Bir Türk vatandaşının suriyeli kadar değeri yok gözünüzde demekki onlar din kardeşinizde biz düşmanmıyız? Madem 30 milyar $ para değil bir sene ötvyi kaldırın arabalardanda halk bayram etsin?  Amaa yokkk halk eşek gibi 1400 tlye çalışsın binbir kredi çekip zibilyon yıl taksitle 25 tllik arabayı 70 tlye alsın çoluğun çocuğun rızkını devletimiz diyip size versin İçtiği sudan konuştuğu telefondan mıçtığı klozete kadar vergiye boğulsun Peki sen ne yap? Git suriyelilere harca git her sene milyonluk makam araçları eskort araçları makam uçakları sipariş et millete dolar bozdurun de milyon dolara makam uçağı al giy saray yaptır sarayı bırak yazlık saray yaptır sonra itibarda tasarruf olmaz çakası yap devletin kurumlarını saçma sapan özelleştir. Devlet bankasıyla yandaşa kredi ver yandaş o krediyle köprü yapsın sen köprüyede geçiş garantisi ver ye kürküm ye iktidara gelmeden tek varlığım yüzüğüm de sonra ailece milyonlarca dolarlık transferler yap  Sorun sizde değil size bu primi veren halkta.

  Ve hep söyledim bu gırtlağı aşıp başka yerlerimize kadar giren vergiler bu halka MÜSTAHAK.
  Şu paraları Chp ya da bir başka parti harcasa (ki imkansız) demediklerini bırakmazlar ortalığı ayağa kaldırırlar. Sokaklara dökülürler.
  Tarihimizde kime bu kadar para harcandı manyakmısınız siz 84 milyar ne la
  Ben artık sinirleniyorum

  bu haberleri gordükçe millet niye cinayet işliyor anlıyorum
 • Yarbay
  2107 Mesaj
  Suriyelilere benim vergimden yardım edilmesini istemiyorum.

  1000 tlmi geri verin bana  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mrslimshady -- 9 Aralık 2017; 2:5:16 >
  _____________________________
  Naughty Rotten Rhymer
 • Onbaşı
  26 Mesaj
  benim 1k paramıda yarın devlet 3 garanti kg var maça bassın lütfen
  |
  |
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  912 Mesaj
  Davutoğlu'ndan alınması lazım bu paranın.  < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
 • Teğmen
  117 Mesaj
  Bu parayı harcamasaydın şuanda 30.5 milyar $ kasandamıydı? Evet ozaman her yıla bölmeye gerek yok benim gözümde 120 milyar tl harcanmıştır.

  Ayrıca sosyal olarak bakarsak suriyelilerin ülkeye açtığı zarar çok daha büyüktür. Ev fiyatlarının son yıllardaki artışı enflasyon ve işsizliği tetikleyen hatalardan biridir.  Şimdi asıl soru öyle bir konuşmuşki kişi başı 200 dolar şöyle böyle madem bu rakamlar ufak rakamlar o yüzdenmi son dönemde kuruşun hesabını yapıp limonataya gazoza bile utanmadan arlanmadan ötv koydunuz? Ondanmı arabalara zam üstüne zam yaptınız? Emlak vergisini yükseltip kiraları yükselttiniz? Ha? Bir Türk vatandaşının suriyeli kadar değeri yok gözünüzde demekki onlar din kardeşinizde biz düşmanmıyız? Madem 30 milyar $ para değil bir sene ötvyi kaldırın arabalardanda halk bayram etsin?  Amaa yokkk halk eşek gibi 1400 tlye çalışsın binbir kredi çekip zibilyon yıl taksitle 25 tllik arabayı 70 tlye alsın çoluğun çocuğun rızkını devletimiz diyip size versin İçtiği sudan konuştuğu telefondan mıçtığı klozete kadar vergiye boğulsun Peki sen ne yap? Git suriyelilere harca git her sene milyonluk makam araçları eskort araçları makam uçakları sipariş et millete dolar bozdurun de milyon dolara makam uçağı al giy saray yaptır sarayı bırak yazlık saray yaptır sonra itibarda tasarruf olmaz çakası yap devletin kurumlarını saçma sapan özelleştir. Devlet bankasıyla yandaşa kredi ver yandaş o krediyle köprü yapsın sen köprüyede geçiş garantisi ver ye kürküm ye iktidara gelmeden tek varlığım yüzüğüm de sonra ailece milyonlarca dolarlık transferler yap  Sorun sizde değil size bu primi veren halkta.

  Ve hep söyledim bu gırtlağı aşıp başka yerlerimize kadar giren vergiler bu halka MÜSTAHAK.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  6955 Mesaj
  Şu paraları Chp ya da bir başka parti harcasa (ki imkansız) demediklerini bırakmazlar ortalığı ayağa kaldırırlar. Sokaklara dökülürler.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  _____________________________
 • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  3 Not
  Tarihimizde kime bu kadar para harcandı manyakmısınız siz 84 milyar ne la
  Ben artık sinirleniyorum

  bu haberleri gordükçe millet niye cinayet işliyor anlıyorum  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi The SATANİST -- 9 Aralık 2017; 14:44:35 >
  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  7822 Mesaj
  Kabaca her vatandastan, yeni dogmus bebekten bile, 1000 lira calindi.  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
  Türkiye Türklerindir
  Baba bana subaru al

  PSN : Jeopol
 • Teğmen
  175 Mesaj
  Üfff paraya bak anasını satayım roket fiziğine harcasaydık şuan o parayı uzaya roket gönderiyor olurduk  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
 • Kurmay Yarbay
  16777 Mesaj
  Ne 84 milyarı be. 30 milyar dolar elde tutulsaydı ve fon içine atılsaydı değeri 135 milyar liraydı. Yani harcanan para 130-135 milyar lira yapar. Deli para.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
  Sen öldüğün gün bende öldüm canım anneannem...
 • Yarbay
  4800 Mesaj
  Milyar lan

  Hadi bunun 1 milyarını AB verse geri kalan yine bizim cebimizden çıktı.
  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  2094 Mesaj

  Kimin kölesi olduğun ortaya çıktı.

  Dallamaya bak. Ülkenin yüzde 100 den vergi al ve Sanki babasının ülkesi babasının malı gibiymiş istediğine ver. Ve bu ülkenin vatandaşlarına malum kesim de. Suriyeli Araplari kardeş olarak gör.

  Sen kimin köpeğisin ki Bu milletin vergilerini sadece Araplara hak gibi görüyorsun.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cosmos2999 -- 11 Aralık 2017; 21:26:5 >
  |
  |
  dragonbornx kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Yarbay
  11907 Mesaj
  Yararlari sifir  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  11644 Mesaj


  Yıllardır konuşulan cari açık kapatılıp çok sayıda yatırım yapılabilecek kadar para harcanmış.
  |
  |
  _____________________________
 • Binbaşı
  1232 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: Krone

  Şu paraları Chp ya da bir başka parti harcasa (ki imkansız) demediklerini bırakmazlar ortalığı ayağa kaldırırlar. Sokaklara dökülürler.

  2001 krizinde batan 19 bankanın millete zararı en az 30 milyar dolar. Bankalar sadece bu zararın bir kısmı. Milletin toplam zararı ne kadar dersin?

  Peki devlet bankalarının 1990'dan 2002'ye kadarki zararı ne kadar dersin?

  2002'ye kadar 20 yılda bankaların batırdığı tutar, mültecilerin 20 yıllık harcamasına eş değer.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  _____________________________
 • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.

  E o zaman başta CHP mi vardı????Ayrıca boşa giden paranın büyügü küçüğü niye oluyor?Neden boşa gittiğini sorgulamak varken.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AsterixOburix -- 11 Aralık 2017; 21:57:33 >
  |
  |
  asau kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
  STEAM : AsterixOburix
 • Binbaşı
  1232 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: AsterixOburix

  E o zaman başta CHP mi vardı????Ayrıca boşa giden paranın büyügü küçüğü niye oluyor?Neden boşa gittiğini sorgulamak varken.

  Artık gına geldi böyle muhalefet tarzından. Bi düşün yakamızdan yav. Bir şey iddia ediyorsun. İddina karşı soru soruyorum. Hemen yan konulara dalıp iddianı perdelemeye çalışıyorsun. Yaptığınız sadece bu.

  "Hiç bir parti yapmadı/yapmaz" iddiasında bulunuyorsun Ben de iddiana karşı kanıtlar sundum. Diğer partiler 10 katını 20 katını heba ettiklerine dair örnekler veriyorum. Senin iddianı çürütüyorum. Buna cevap vereceğine yan konulara sapıyorsun.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  _____________________________
 • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.

  Batan bankalarla Suriyelilere harcanan paraların ne alakası var?Sen birilerinin koruma kollama müdürü müsün?
  |
  |
  asau kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
  STEAM : AsterixOburix
 • Yarbay
  2059 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: yşahin

  2013 de 3 aylık Gezi olayları halkın ve devletin zararı 150 milyar dolar.  Geziciler utansın.

  Kaynak nerde? Delili nerede?  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  _____________________________
 • Yarbay
  2059 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: asau


  quote:

  Orijinalden alıntı: AsterixOburix

  E o zaman başta CHP mi vardı????Ayrıca boşa giden paranın büyügü küçüğü niye oluyor?Neden boşa gittiğini sorgulamak varken.

  Artık gına geldi böyle muhalefet tarzından. Bi düşün yakamızdan yav. Bir şey iddia ediyorsun. İddina karşı soru soruyorum. Hemen yan konulara dalıp iddianı perdelemeye çalışıyorsun. Yaptığınız sadece bu.

  "Hiç bir parti yapmadı/yapmaz" iddiasında bulunuyorsun Ben de iddiana karşı kanıtlar sundum. Diğer partiler 10 katını 20 katını heba ettiklerine dair örnekler veriyorum. Senin iddianı çürütüyorum. Buna cevap vereceğine yan konulara sapıyorsun.  Su-i misal emsal olmaz.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
Sohbet
kolayoto.com
Media Sözlük
Canlı Tv izle
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR2
0,500
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.