Şimdi Ara

BASARSOFT Haritaları ve Guncel Basarsoft Haberleri (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
9.969
Cevap
99
Favori
1.000.440
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: akucukpehlivan

Selamlar Bilgehan Bey,

Her zaman bekleriz, ama is geregi epey disarda olabiliyoruz. ilettiginiz kavsak duzenlemeleri konusunda aslinda cok detayli bilgilere sahibiz. Soyle ki, ABB yol ve kavsak duzenlemelerini web sitesinden ve diger altyapi kurumlarina onceden dosyalar olarak iletiliyor. Bizde buralarda GIS projeleri yaptigimiz icin bunlardan haberdar oluyoruz.. baslamadan once.. Fakat bitmesinin ardindan bunlarin haritalara islenmesi ise belli araliklarla oluyor. Ankara'da 3 - 6 ayda bir supurme yapiliyor. Eger bu kavsaklardan tamamlananlar bu donguye denk gelirse, o donemki haritanin icine bu degisiklikler girmis oluyor. Ayni sey istanbul icinde soz konusu. Fakat istanbulda her release oncesi tem ve e-5 toptan taraniyor.. sanirim ankara'da da bu yapilmaya baslandi.. boylece her releasede degisiklikler islenmeye devam edecek.

Bu aralar 81 il bittikten sonraki yeni ilgi alanimiz ilk 10 buyuk kentimizin sanayi siteleri.. buralardaki oto servisleri, yollar, yonler.. adresler.. bunlar uzerine calisiyoruz.. cunku her arabanin arada bir ugradigi yerler buralar.. bir de ticari hacmi itibari ile de onem arzeden yerler.. bakalim bitince begenecek misiniz?

Ayrica Koy yollari uzerinde de calismaya basladik, boylece toplam kalitemizi arttirmaya calisiyoruz..

Saygilarimla,
    Alim Kucukpehlivan

Alim bey harika bir fikir gerçekten tebrikler....Gerçekten oto sanayi siteleri güzel olur...
  • Sevgili Basarsoft yetkilileri;

Bir aydır Navigo 869'um neden ev çıkışlı rota hesaplamalarında beni abuk subuk yerlere yönlendiriyor diye düşünüp duruyordum. Sonunda çözdüm.

Çağlayan Meydanı'ndan Şişli'ye Abide-i Hürriyet Caddesi üzerinden giderken sizin haritalarda Abide-i Hürriyet-Mecidiyeköy yolu olarak gösterilen yere dönüş kesinlikle var. Sizden en son edindiğim haritada burası dönülemez olarak göründüğü için beni kah İzzetpaşa'nın daracık sokaklarına, kah AddressIstanbul tarafına, kah Çağlayan üzerinden Çevreyoluna yönlendiriyor.

Burası İstanbul'un göbeği, şevkiniz kırmak istemem ama böyle bir hatayı yadırgadım.

Ayrıca Cevahir AVM'nin yanındaki Fulya Caddesi'nden Bahçeler Sokak'a dönüş yasak. Kontrol etmenizi öneririm.
  • arkadaşım bence 1 aydır navigasyon kullanıp, bu forumda sadece 11 mesaj atmış biri olarak fazla sert daldın, bu bizim milletin şanındandır heralde :)

ben navturk ilk çıktığında babalar gibi 895 ytl sayıp alanlardanım, ama 1 hafta içinde gördüm ki navturk ün o zamanki hali (şimdiki ile ilgilenmedim hiç) benim zaten bildiğim kolay yerleri biliyor benim bilmdiğim yerleri o da bilmiyor, bu durumda bu bilgisiz hatta biraz da ilgisiz bu cihazı aynen geri verdim kurtuldum,

diyeceksin eee

eeesi basarsoft haritası İstanbulda benim bilmediğim hatta adını bile duymadığım mahallelerin hepsini biliyor, hatta çoğunluk aradığım adresin kapısına kadar götürüyor (bu durum garmin 2008.07 için daha geçerli) bence sen bildiğin yolu kendin git bilmediğin yolda cihazına sor derim

ama kesin olan bir şey var ki bu kadar plansız ve her isteyenin istediğini yaptığı bir şehir/ülkede, gözü kapalı navigasyon cihazına asla güvenemeyeceğiz, misal dün Reşitpaşa da dereye inen ve çöğunluk gecekondulardan oluşan Cengiz Topel isimli bir caddeye Kongre caddesi ismi verildiğini gördüm, bu durumda adresi bulalamdım tabi, ne alaka kongre, neden değiştirirsin ismi ....

emeğe de saygı lütfen
  • quote:

Orjinalden alıntı: ubeyde

quote:

Orjinalden alıntı: mrtbjk

Garmin Nuvi 200 için yeni harita ne zmn gelir acaba?

cihazının harita bölümüne bak versiyon 2008.07 ide sorun yok değilse Garmin merkeze bi uğra

sozelsters

http://www.navigasyon.net/hp+ipaq+316_navigasyon_sistemi-51.html
    http://www.navigasyon.net/gpsturk+logicgear+xl4431b_navigasyon_sistemi-58.html
    bu cihazları inceleyebilirsin..

bu linkte biinceleme yapılmış onada istersen göz at

http://www.hanginavigasyon.com/hp_ipaq_316_navigasyon_cihazi.html

Teşekkürler @mrtbjk,şu cihaza karar kılacağım galiba.igo 8 olması ayrı bir avantaj ama tecrübeli arkadaşlardan bu cihazın kaltesi hakkında bir yorum bekliyorum.
     BASARSOFT Haritaları ve Guncel Basarsoft Haberleri
  • İçinde IGO 2008 TR + Avrupa haritası olan, 4.3" ekranlı bir navigasyon cihazı arıyorum. Böyle bir ürün yok mu, ben mi bulamadım ?
  • sozelsters

http://www.navigasyon.net/hp+ipaq+316_navigasyon_sistemi-51.html
    http://www.navigasyon.net/gpsturk+logicgear+xl4431b_navigasyon_sistemi-58.html
    bu cihazları inceleyebilirsin..

Arkadaş bu iki çihaz ile bende ilgileniyorum. Hp ipaq 316 ın çift çekirdekli 600 mhz lık olması bir avantaj olsa gerek. Ayrıca InstantFix özelliğide var. Fakat Waas-Egnos desteği vermı öğrenemedim.

Logicgear xl4431b nin 3 yılıık Harita desteği ve 8 gb lık sd kullanabilirliği de bir artıdır. Ayrıca fiyatıda sunduğu özelliklere göre bence iyi. Bu makinanın da Waas-Egnos ve InstantFix desteği varmıdır ? Bilmiyorum

Her iki cihazın da İGO8+ Başarsoft yazılım ve haritasını kullanması da ayrı bir avantajdır.

Bu konuda tecrübeli değilim bunlar sadece aldığım notlar. Bu iki makina ile ilgili tecrübeli arkadaşlar görüşlerini bizimle paylaşsalardı daha rahat karar verebilirdik.
  • InstantFix dediğiniz özellik genelde çoğu cihazda vardır zaten,bu bağlantı süresini 40sn ile 2dk arasına indirir.SirfInstantFixII ise çok farklı birşeydir,ve uydu sayısına bağlı olarak bu süre 3sn ile 15sn arasında değişir.

Logicgear çin orijinli bir tedarikçidir,ve Çinde sadece henüz 1 firma InstantFixII desteği veriyor,o da maalesef Logicgear değil,umarım Logicgear'da ileride çıkacak modellerde bunu verir.Çünki Logicgear üretici değil,alıp satan bir firma.

Waas+Egnos desteği içinse daha önce yazdığım gibi navigasyon yazılımında 33 ve üzeri uyduları görmeniz gerekiyor,eğer görmüyorsanız yoktur.

SIF v2 desteği olan cihazları yazalım akıllarda soru işareti kalmasın...

- Garmin Edge 605/705 Bike GPS
    - Garmin nuvi 2x5 (Rx Networks GPStream)
    - Garmin nüvi 7xx (SIFv2)
    - HP iPaq 310
    - Medion P4425 (Son ROM güncellemesi ile)
    - Mio Moov 200 ve 300 (SIFv2)
    - Becker Z-101 ve Z-200 (SIF v2)
    - Navman S30
    - Next YE-G 828 (SIF v2.1)
    - Next YE-G 708 (SIF v2.1)

Bunlardan Next modelleri ve Mio Moov serisi herhangi bir internet bağlantısı yapmadan direk olarak GPS uydularından konum datasını alır ve hesaplama yapar.Diğerleri için cihazı en az haftada bir evinizde vs. internete bağlamak durumundasınız.PDA kullanlar bilirler QuickGPS yazılımı benzer işi yapar,ama şöyle bir dezavantajı vardır.

Diyelim ki siz evde datayı aldınız ve cihazı başka konumda yada ertesi gün açtınız,o zaman fix süresi gene uzayacaktır,çünki cihaz datayı en son gördüğü konuma göre yapar.Oysa direk indirenlerde böyle bir şey söz konusu değil.

AGPS ile SIF v2 'yi karıştırmayın aman,müsait zamanımda onlarıda ayrı ayrı açıklarım.

Ayrıca sadece Next modellerinde dilerseniz SIF vII yi devre dışı bırakabiliyorsunuz,yapmanız gereken sadece igo8 içinden port ayarını değiştirmek ama eminim kimse değiştirmeyecektir.sabit konumda 38sn ile 5-15sn arasında ciddi fark vardır.Birde hareket halinde iken cihazı açma huyu vardır bazılarının bu süre diğer cihazlarda hava durumuna göze bazen çok uzar hatta sinyal alamayınca bazılarınız durup cihazı kapatıp açar vs.vs O nedenle hassasiyet için bu bulunmaz bir özellik.

Kolay gelsin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gps.navigation -- 25 Ağustos 2008; 9:58:42 >
  • Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.
  • gps.navigation

Bilgi paylaşımınız için çok teşekkür ediyorum.
  • quote:

Orjinalden alıntı: hayalbert

arkadaşım bence 1 aydır navigasyon kullanıp, bu forumda sadece 11 mesaj atmış biri olarak fazla sert daldın, bu bizim milletin şanındandır heralde :)

ben navturk ilk çıktığında babalar gibi 895 ytl sayıp alanlardanım, ama 1 hafta içinde gördüm ki navturk ün o zamanki hali (şimdiki ile ilgilenmedim hiç) benim zaten bildiğim kolay yerleri biliyor benim bilmdiğim yerleri o da bilmiyor, bu durumda bu bilgisiz hatta biraz da ilgisiz bu cihazı aynen geri verdim kurtuldum,

diyeceksin eee

eeesi basarsoft haritası İstanbulda benim bilmediğim hatta adını bile duymadığım mahallelerin hepsini biliyor, hatta çoğunluk aradığım adresin kapısına kadar götürüyor (bu durum garmin 2008.07 için daha geçerli) bence sen bildiğin yolu kendin git bilmediğin yolda cihazına sor derim

ama kesin olan bir şey var ki bu kadar plansız ve her isteyenin istediğini yaptığı bir şehir/ülkede, gözü kapalı navigasyon cihazına asla güvenemeyeceğiz, misal dün Reşitpaşa da dereye inen ve çöğunluk gecekondulardan oluşan Cengiz Topel isimli bir caddeye Kongre caddesi ismi verildiğini gördüm, bu durumda adresi bulalamdım tabi, ne alaka kongre, neden değiştirirsin ismi ....

emeğe de saygı lütfen

Sanal ortamlara askeri düzenin yansıtıldığı bir yer gözüyle bakmıyorum. Birisinin fikrini okurken de, yazarken de hiç önemsemiyorum o mesaj sayısını.

Bir ay benim için bir kullanıcının GPS hakkındaki bilmesi gerekenleri bilmesi için yeterli bir süre. Zaten benim eleştirilerim de kullanıcı eleştirisiydi. Uzmanlığına girmem, ilgi alanım değil.

Başarsoft haritaları burada çok övülmüştü. Eminim çok da iyidirler. Fakat sanırım buradaki aşırı övgüler nedeniyle benim beklentim Türkiye gerçeğinin üzerine çıktı.

Bir aylık kısa GPS tecrübem ve 12 mesajlık ucube mesaj performansımla söyleyebileceğim: şu an için sadece GPS ile, hiç yol bilmeden trafiğe çıkmak pek akıl karı değil. Faydalı mı: Oldukça faydalı; lakin kusursuz bir kurtarıcı olduğu söylenemez.

Daha iyi olacağına inanıyor ve çalışmaları destekliyorum. (Hem de sadece manen değil satın da alarak, "emeğe saygı"mız sonsuz!)
  • Alim bey,

Ankara Kastamonu rotasında bir terslik oluşuyor, işin içinden çıkamadım. En hızlı rota dediğimde beni istanbul otoyoluna sokup 338 km ile 3 saat 58 dakika'da kastamonuya götürüyor. En kısa rota dediğimde ise köy yollarından 216 km'lik 8 saatlik uzun bir yolculuğa çıkarıyor.

Normalde gidilmesi gereken yolu çizmesi için rotaya Çankırı'yı katıyorum ve sonuç, 244 km ve 3 saat 50 dakikalık bir yolculuk.

Kısaca bana en hızlı rota dediğimde otoyol öneriyor, ancak otoyolla gittiğimde 100 km'ye yakın yol ve 10 dakika daha uzun süren bir yol veriyor. Ki 244 km'lik Çankırı üzerinden gittiğim yolun maksimum 3 saat sürdüğü gerçeğinden yola çıkarak acaba standart şehirlerarası yollardaki hız limitleri düşük, otoyollar yüksek tutulduğu için mi bu şekilde bir rota çiziyor diye düşünmeden edemiyorum.

Özellikle Ankara'dan yakın bir şehre giderken böyle bir rota çizince ister istemez kafam karıştı. Ben mi bir hata yapıyorum yoksa harita kaynaklı bir probleme mi denk geldim.

Bir de şehir içi ile ilgili bir bildirimim olacak. Subayevleri girişini altınparkın karşısından (Cihangir caddesi) veriyor. Orayı kapalı işaretlerseniz, çünkü o geçiş başbakan için yapıldı ve diğer araçların geçişi yasak. Subayevlerinin normal girişi benzinliğin yanından(Fahrettin Altay Caddesi). Ancak ileride (Cihangir Caddesi) giriş göründüğü için rotayı subayevlerine gelirken yanlış çiziyor.

Yine subayevlerine fatih köprüsünden gelindiğinde Fahrettin Altay caddesinden şehit makbule sokağa girmesi gerekirken orda giriş olduğunu görmüyor ve İrfan Baştuğ caddesine kadar götürüp girişin olmadığı cihangir caddesine yönlendiriyor. Kısaca subayevlerinin giriş olan yerleri girilmez, giriş olmayan yeri ise girilir şekilde işaretlenmiş. Subayevleri açısından özetlersek Fahrettin Altay caddesinden gelindiğinde her iki yönden şehit makbule sokağa giriş var, İrfan baştuğ caddesinden gelindiğinde ise cihangir caddesine giriş yok.

Saygılarımla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CarpeNoctem -- 25 Ağustos 2008; 3:23:11 >
  • CarpeNoctem;

Başka bir konu başlığında benzer bir uyarıyıda ben yazmıştım ..

http://forum.donanimhaber.com/m_21391721/mpage_4/key_//tm.htm#25627504

Kullandığınız yazılım, navigasyon cihazı, harita versiyonu vs. bilmiyorum ancak eğer garmin ise paralı yol seçeneğini kapatarak denerseniz sonuç değişebilir.

Kolay gelsin...

Çankırı dan geçmeyen ancak 3 saat 48 dk (266 km) lık bir rota mevcut..(paralı yol kapalıyken). Paralı yol serbest olduğunda 3 saat 58 dk.

Çankırı dan geçmemesi sizin belirtiğiniz gibi o güzergahın 3 saat 50 dk sürmesi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xraytr -- 25 Ağustos 2008; 10:18:43 >
  • @xraytr

Evet Garminciyim. Ben de ikinci bir rota ekleyerek, yani rotayı belirledikten sonra çankırı'dan da geç dediğimde düzgün rotayı çiziyor. Bildiğim bir yol olduğu için bu avantajı kullanıyoruz, amma velakin bilmediğimiz yollar için de kafamızı karıştırıyor. Acaba aynı haritayı kullanan diğer yazılımlarda durum nedir? Örneğin igo'cular Ankara Kastamonu yazdıklarında ek bir işleme gerek duymadan doğru yolu çizebiliyor mu? Ben akademik amaçla Türkiye'de ciddi şekilde bilmediğim yollara girmek durumunda olacağım, sanırım öncelikle rotayı yola çıkmadan netleştirip daha sonra doğru rotayı çizdiğinden emin olup yola çıkmakta yarar var. Aksi halde Ankara Kastamonu örneğinde olduğu gibi, hem daha uzun hem daha geç varılan yolu verebiliyor Garmin. (Ya da garmin harici cihazlara mı kaymalıyım, diğer cihazlarda durum nedir bilemiyorum)
  • CarpeNoctem

Verdiğiniz örneğe geri dönersek ortada 2 sorun var.

1.si garmin algoritmasından kaynaklanıyor olabilir. Çünkü 3 saat 48 dk ile en hızlı seçim varken 3 saat 58 dk lık yolu vermesi hatalı olabilir.

Çözümü: Her durumda paralı yol seçeneği kapalı olsun ama illaki paralı yoldan gitmek isterim derseniz paralı yolda geçiş noktası eklemeniz.

2.si veri sağlayıcıdan kaynaklanıyor. Hata denilmez heralde ama durumu bir kez daha tespit edelim. Şu mesajımda tespit yapmıştık zaten

http://forum.donanimhaber.com/m_23945216/mpage_3/key_//tm.htm#25676615

Yolların hız kısıtlamalarını tekrar düzenlediklerinde sorun umarım çözülmüş olur. Yani 244 km yol 3s50dk ama 266 km yol 3s48 dk bu durumda Garmin napsın sürücüde en kısa süreyi seçmişken mecbur o yoldan yönlendirme yapacak. Bu harita ile ve bu cihazla enkısa süre seçili durumda iken bilinmedik ve bozuk yollara sapacağınıza pek ihtimal vermem.

Diğer programlar ne sonuç verir ben pek fazla merak etmiyorum. Çünkü bu hız sınırlamaları ile belirtilen iki nokta arasındaki en hızlı mesafenin 3 saat 48 dk olduğuna eminim. Pek çok örnek rota üzerinde deneme yaptım. Nüvi den daha kısa süreli bir rota bulurmuyum acaba? neden ordan saptı burdan sapmadı gibi..

Harita verisi ve cihaz yazılımı rotalamada birer bütün olduklarından başarsoft konusunda cihaz ismi biraz fazla geçti gibi oldu ama mecburiyetten. Ancak bu konu başarsoft haritaları hangi yazılımlarla daha iyi sonuçlar vermekte hangi yazılımların aradığı istediği veriyi tam olarak sağlayabilmekte diyede sorulabilir.
  • Başarsoftun 2008/07 haritasını Garmin Nüvi 200 ile kullanmaktayım keşke aynı haritayı igo 2006 plus veya igo8 ile kullanabilseydimi herzaman söylüyorum..
    İgo için ise benim tercihim 2006 plus ,ama malesef pda'mda kullanamamaktayım.Bu arada sorayım 2006 plusu iç hafızalı Diamondda çalıştırabilen varmı varsa ucuzlamışken bir adet almak istiyorum..
  • Selamlar,

sanirim 2008/10 haritasinda bunlari duzelmis olarak goreceksiniz. Cunku su anda koy yollarinin kotu ve niteliksiz olanlarinin elimine edildigi, ama kaliteli ve devamli kullanimda olanlarinin one cikarildigi ve hizlarinin daha mantikli hale getirelecegi bir calisma yurutuluyor.

Burada da acik olmakta fayda var, oyle 350 bin KMlik koy yolunun 3 ay gibi bir surede tek tek gezerek bitirilebilmesi mumkun degil (en azindan bizim o kadar cok paramiz yok geri donusu hemen olmayacak bu calisma icin) fakat cok super bir destek sistemimiz var, tum koylere giden araclarin kendilerinin kontrol edilebilmesi (hirsizlik, gasp vb. durumlari) kullandiklari arac takip sistemlerinin urettigi milyonlarca nokta koordinatini yollarin rektifikasyonu icin kullanmaktayiz. boylece goreceli olarak, zaman icinde cok daha iyi sehirler arasi yol yonlendirmelerine sahip olacagiz.

Bununla birlikte programdan programa farkli rotalarin cizildigini de belirtmeden gecemeyecegim. Sanirim yine bu konu icinde, cesme'den kurtkoy'e giden bir arkadasimiz Bursa'dan yalova'ya epey farkli bir rotadan gitmis idi, ama Yolbil en genel gecer rotayi vermisti.. IGO bile bunu bir kac denemeden sonra zor yakalamisti. Dolayisi ile programsal farkliliklari da unutmamak lazim, bir de yolun belli yerlerine check-point, ara durak atmak, hakikaten gerekli bir sigorta boyle durumlar icin...

Saygilarimla,

Alim Kucukpehlivan
    quote:

Orjinalden alıntı: bilgecik

Başarsoftun 2008/07 haritasını Garmin Nüvi 200 ile kullanmaktayım keşke aynı haritayı igo 2006 plus veya igo8 ile kullanabilseydimi herzaman söylüyorum..
    İgo için ise benim tercihim 2006 plus ,ama malesef pda'mda kullanamamaktayım.Bu arada sorayım 2006 plusu iç hafızalı Diamondda çalıştırabilen varmı varsa ucuzlamışken bir adet almak istiyorum..
  • Merhaba,

Çok azda olsa arkadaşımdan son haritayı deneme fırsatım oldu. Bugüne kadarki tüm aramalarda bulunduğum sokak çıkmıyordu. Haritada gözükmesine rağmen adres sorgusunda yoktu ancak benzer isimli diğer sokak çıkıyordu.

Şimdi aynı sorguyu kapı nosuna kadar devam ettirdiğimizde benzer isimdeki tüm sonuçları görebiliyoruz. Bu haliyle rağbet çok olacaktır (zaten vardı ama biran önce güncelleyelim diyenler). Kapı nosunu kayıtlardan farklı girmişseniz çıkmıyor tabiki ancak hiç no girmeden boşda geçseniz aynı isimli tüm benzer sonuçları almanız mümkün.

Tali yol hızlarıda bir kademe yukarı çekilmiş 15-25 km gibi olmuş sanırım ve bu halide şehir içi rota sonuçlarında gözle görülür normalleşme yapmış.

İyi çalışmalar.

cihaz garmin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xraytr -- 28 Ağustos 2008; 22:08:26 >
  • Son harita dediğiniz 2008/07 olarakmı? Garmindemi İgo 2006 damı denediniz...
  • Alim bey İstanbul daki tüneller sanırım bitmek üzere, sizin haritalarda bu tüneller de olabilecek mi ?
  • Alim Bey ben birşeyi merak ediyorum... Bazı sitelerde Teleatlas haritaları dolaşıyor igo 8 için....

bu da Türkiye haritasından bir kesit...sağdaki teleatlas 2008.04 imiş...

36.86274N x 31.05763E

Turkey8_2008.04_080526.fbl 15,9 M Teleatlas
    Turkey8_2008.04_080603.fbl 27,5 M Başarsoft

igo 8 de hem siz hem onlar mı harita hazırlıyor...Eğer evetse Bu teleatlas deli mi? bomboş harita yayınlıyor adamlar boyutlardan bile belli...Çok ilginç geldi bana....Diyelimki ilerde naviextras.com dan güncelleme yapacağız...o site üzerinden hangisini indirebileceğiz?Biraz açıklık getirirseniz sevinirim...Özelden sormadım ki herkes faydalansın.

bir diğer sorum da 3 boyutlu binaları kim hazırlamakta?sizinle bir ilgisi varmı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi djdigy5 -- 30 Ağustos 2008; 19:16:12 >
  • 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.