Şimdi Ara

Bankasından, icralık, temiz... hacizli araç ilan siteleri... (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
95
Cevap
1
Favori
81.202
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Polemik -- 22 Aralık 2008; 16:52:25 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: volkan_kolay

quote:

Orjinalden alıntı: rhetorical

Ama kimse bu insanların malını almazsa bu insanların borçları nasıl ödenecek bide bu açıdan bakmak gerek.Kimse hacizli malı almazsa haciz işlemi ortadan kalkar borcu olanlar direk daha uzun yıllar hapse girmezmi?
    Allah haciz gelen insanlara bir şans vermiş fakat onlar bu şanslarını iyi kullanamamışlar belki onların mallarını çok ucuza alacak insanlar bir iş kuracak ekmek parası kazanacaklar .Ben burda kul hakkına suistimal gibi bir durum göremiyorum.

senin komşun düşse ve 30 lira olan arabasını mecburen 20 liraya satsa alırmısın soruyorum sana, yani diyorsunki komşunun 20 lira olan arabasını al sonrada sen 30 liraya sat iş kur vs.. böyle bir zihniyet olabilirmi bunun islamda bile yeri yoktur bırak islamı bu ne insanlığa nede vicdana sığar..

islamiyette ticaretin ölçüsü bellidir peymagber efenedimiz bile bu konuda herkesi uyarmıştır bir maldan aşırı kar etmeyi bile haram kılmıştır yani domatasi 1 liraya alıp 10 liraya satıyorsan bu para haramdır buyuruyor ve o dönemlerde de bu tip durumlarda eğer insan borcunu ödeyemiyorsa mal satılıp borç kapatılır vede mal değerine satılarak geri kalan para yine mal sahibine verilir..

ama günümüzde bankacılık şöyle, eskiden eşkiya dağdan inip milleti soyardı şimdi eşkiya sosyeteleşti günümüz şartlarına göre soyuyor, tabi halkımızda da kabahat var işsiz güçsüz adam kredi alıyor veya kredi kartı alıyor, üniversitede okuyan adam gidip kredi kartı alıyor çekiyor bitane telefon en pahalısından sonrada ödeyemiyor kardeşim senin neyine önce oku meslek sagibi ol kazn sonrada istediğini al taşıma su ile değirmen dönmez..

bugün ing banktaydım. millet kredi için kuyruğa girmiş. bir sürü asgari ücretli insan da vardı. reddediyorlar ama millet soruyor.

kandisine haciz gelenler içinde işleri kötü gidenler olduğu gibi ayağını yorganına göre uzatmayanlar da var. ama esasen kredi kartsız yaşamı öğrenmek lazım. büyük bir bela. kredi kartsız yaşam demek standartları aşağı çekmek olduğu için zorlanıyoruz.

öte yandan sistem bir şekilde işlemek zorunda. mutlaka alıcısı olacaktır. selamlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ronin23 -- 22 Aralık 2008; 17:20:45 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: meta80

aslında hepimizin de bildiği bu tür konular için benim diyeceğim
    ileri bak
    borç ile araba alırken ne kadarını borç yapmalı bunu bilebilirsek ödeme sıkıntısını atlatabiliriz
    fakat biz ne yapıyoruz 10bin peşin verip 20bin borç ile araç alıyoruz (faiziyle 25 bin ödüyoruz) 24-ya da 36 ay
    kazancımızı ipotek altına alıyoruz

bence ilköğretimde kredi kartı dersi verilmeli 8. sınıfta olabilir
    ya da banka kredisi dersi verilmeli
    en kötü ihtimal lise de verilmeli örnekler anlatılmalı (abartıyormuyum sizce)

• quote:

Orjinalden alıntı: Polemik

quote:

Orjinalden alıntı: ice-cruiser

ama tüm şu sözlerin ortak açılımı bankalar günümüzün yasal tefecileri olduğu sanırım
    insan ruhundan anlamayan ve sosyolojiyi zerre tınmayan robotlaştırılmış yönetim kadroları ile paraya aç kurumlar olmuşlar

Evet, bankalar yasal tefeciler.

Ama diğer yanda da sahip olduğu ile yetinmeyen insan var. Kimse de zorla kredi vermiyor, zorla araba satmıyor.

İnsan tüketim çılgını olmadan önce sahip olduğu paranın miktarını hesaplamalı.

Bankalar da paraya aç, tüketiciler de. Para miktarı belli, bir kısım aç kalacak. Hesabını bilen ise zor aç kalır.

al benden de o kadar.

bankaların hizmet falan dedikleri en ufak şey bile yalan. günahını bile vermez banka. kapitalist sistemin pik noktasıdır bankalar. dolayısıyla sürekli tüketime aç kölelere ihtiyacı vardır, temin eder ve bulur da.

tüketim kölelerine dönüşmemek lazımdır aslolan.

güzel bir rüyaydı fight club ın sonunda gökdelenlerin yerle yeksan oluşu.
  • quote:

quote:

Orjinalden alıntı: rocky_m5

unutmayın!!!!eğer bankalar kredi vermese bu ülkenin yarısından fazlası NE EV,NE ARABA hiçbir şey alamazdı.aranızda şak diye 250 bin çıkarıp evini alan varsa helal olsun

edit:şimdi biri çıkıp faiz haram,günah vs şeyler söyleyecek ama karşılıklı anlaşılıp zorla olmadıktan sonra haram değildir.ben çok HACI görüyorum FAİZE HARAM diyen.soruyorum onlar hacım sen paranı nasıl değerlendiriyorsun diye..

cevap:ben bankaya yatırıyorum onlar işletiyor sonrada bana KAR PAYI veriyorlar...

evet kredi olmazsa çok insan iş kuramaz, araç veya ev alamaz ama bende merak ediyorum acaba bir alman, ingiliz veya isviçre bankası benden aldığı faizi kendi vatandaşından veya diğer ülkelerden alıyormu, ha zaten en baştada söyledim bütün suç bankaların değil bankaları sadece faiz konusunda eleştiririm türkiyede yaşayan biri avrupalıya göre aşırı faiz veriyor, onun dışında dediğim gibi üniversitede okuyan çocuk kredi kartı alıyor sonrada gidip milyarlık telefon çekiyor halkımızda da hata var tabi yok değil..

faiz harammı konusuna gelince, ben öyle ne hacılar gördüm bakkalcılık yapıpta kalem oynatanları vs.. ben işim gereği çok yere gidip kaldım ve öylesini gördümki şaşarsın zaten bizim işte hacıdan bol ne var onun için bu seni haklı çıkarmaz çünkü faiz haramdır arkadaşım, bunun öyle karşılıklı anlaşma vs gibi bişeyi yoktur...

en doğrusunu allah biliyor. en başından kökünden halletmiş işi.
  • quote:

• quote:

Orjinalden alıntı: ronin23

quote:

quote:

ama tüm şu sözlerin ortak açılımı bankalar günümüzün yasal tefecileri olduğu sanırım
    insan ruhundan anlamayan ve sosyolojiyi zerre tınmayan robotlaştırılmış yönetim kadroları ile paraya aç kurumlar olmuşlar

Ama diğer yanda da sahip olduğu ile yetinmeyen insan var. Kimse de zorla kredi vermiyor, zorla araba satmıyor.

Bankalar da paraya aç, tüketiciler de. Para miktarı belli, bir kısım aç kalacak. Hesabını bilen ise zor aç kalır.

al benden de o kadar.

bankaların hizmet falan dedikleri en ufak şey bile yalan. günahını bile vermez banka. kapitalist sistemin pik noktasıdır bankalar. dolayısıyla sürekli tüketime aç kölelere ihtiyacı vardır, temin eder ve bulur da.

Birisi Fight Club mı dedi?
  • quote:

Orjinalden alıntı: plcmn

quote:

quote:

quote:

al benden de o kadar.

Birisi Fight Club mı dedi?

evet ben dedim. en sevdiğim ilk 3 film arasına girer.
  • - sadece ve sadece herseyimizi kaybettigimiz zaman gerçekten özgür oluruz!
    - birgün bir bakarsın sahip oldukların sana sahip olmuş!
    - kıçına tüy takarak tavuk olamazsın!
    - yeterli miktarda sabunla istediğin heryeri havaya uçurabilirsin!
    - korkma ama bil ki bir gün öleceksin, bunu anlayıp kabul edene kadar anlamsız bir hiçsin.
    - bir dahaki sefere sevgilinize hayatınızın ne kadar rezil ve çekilmez olduğundan şikayet ederken berbat üçlünün bir karması olmadığınıza şükredin: "güzellik, zenginlik ve şöhret"...
    -Bizler tarihin ortanca çocuklarıyız...

Bir amacımız ya da yerimiz yok...

Ne büyük savaşı yaşadık, ne de büyük buhranı...

Bizim savaşımız ruhani bir savaş...

En büyük buhranlarımız, hayatlarımız...

Televizyonla büyürken milyoner,

film yıldızı ya da rock yıldızı olacağımıza inandık...

Ama olmayacağız,bunu yavaş yavaş öğreniyoruz...

Ve o yüzden çok kızgınız...

TYLER DURDEN'dan inciler...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dec_chaos -- 24 Aralık 2008; 14:38:25 >
  • quote:

- sadece ve sadece herseyimizi kaybettigimiz zaman gerçekten özgür oluruz!
    - birgün bir bakarsın sahip oldukların sana sahip olmuş!
    - kıçına tüy takarak tavuk olamazsın!
    - yeterli miktarda sabunla istediğin heryeri havaya uçurabilirsin!
    - korkma ama bil ki bir gün öleceksin, bunu anlayıp kabul edene kadar anlamsız bir hiçsin.
    - bir dahaki sefere sevgilinize hayatınızın ne kadar rezil ve çekilmez olduğundan şikayet ederken berbat üçlünün bir karması olmadığınıza şükredin: "güzellik, zenginlik ve şöhret"...
    -Bizler tarihin ortanca çocuklarıyız...

Bir amacımız ya da yerimiz yok...

Ne büyük savaşı yaşadık, ne de büyük buhranı...

Bizim savaşımız ruhani bir savaş...

En büyük buhranlarımız, hayatlarımız...

Televizyonla büyürken milyoner,

film yıldızı ya da rock yıldızı olacağımıza inandık...

Ama olmayacağız,bunu yavaş yavaş öğreniyoruz...

Ve o yüzden çok kızgınız...

TYLER DURDEN'dan inciler...

kendini geliştirme bir çeşit mastürbasyon kendini yok etme belki cevap olabilir.."

"ancak her şeyini kaybettiğin zaman, canının istediğini yapmakta özgür olabilirsin.."

"bankadaki hesabın değilsin! üzerindeki elbiseler değilsin! cüzdanındakiler değilsin! sürdüğün araba değilsin! bizler dünyanın şarkı söyleyip dans eden pislikleriyiz!"

"marla.. marla.. damağınızdaki bir çizik.. sadece onu dillemeği bıraktığınızda geçecek küçük bir çizik.. ama yapamıyorsunuz.."

"dünyanın en zengin kıçlarından aldığımız yağları, sabun yapıp geri onlara satıyorduk.."

"insan sevdiğini öldürür diye bir söz vardır ya.. aslında bakın, insanı öldüren hep sevdiğidir.."

"bir gün öleceksin ve bunu kavramadığın sürece gözümde beş paralık değerin yok!"

"eski zamanlarda insanlar kurban edilirdi ve cesetleri bir tepeye yığılarak yakılırdı.. aylar geçer yağmurlar geçer ve yağmurla birlikte tepelerden beyaz hamurumsu bir sıvı akardı.. biliyormusun eski insanlar çamaşırlarını nehirlerin beyaz sıvıyla buluştuğu yerde yıkadıklarında, çamaşırların daha iyi temizlendiğini öğrendiler..
    bu sabundu..
    ürün testlerinde kullanılan hayvanları düşün..
    uzaya fırlatılan maymunları düşün..
    anlaman gereken şu; tarihte ilk sabun kahramanlardan yapılmıştır..
    onlar ölmeseydi.. onlar acı çekmeseydi, onlar kurban edilmeseydi, bugün hiç bir şeyimiz olmazdı..
    tebrikler.. dibe vurmaya bir adım daha yaklaştın.."

daha neler neler...
  • quote:

quote:

quote:

unutmayın!!!!eğer bankalar kredi vermese bu ülkenin yarısından fazlası NE EV,NE ARABA hiçbir şey alamazdı.aranızda şak diye 250 bin çıkarıp evini alan varsa helal olsun

edit:şimdi biri çıkıp faiz haram,günah vs şeyler söyleyecek ama karşılıklı anlaşılıp zorla olmadıktan sonra haram değildir.ben çok HACI görüyorum FAİZE HARAM diyen.soruyorum onlar hacım sen paranı nasıl değerlendiriyorsun diye..

cevap:ben bankaya yatırıyorum onlar işletiyor sonrada bana KAR PAYI veriyorlar...

evet kredi olmazsa çok insan iş kuramaz, araç veya ev alamaz ama bende merak ediyorum acaba bir alman, ingiliz veya isviçre bankası benden aldığı faizi kendi vatandaşından veya diğer ülkelerden alıyormu, ha zaten en baştada söyledim bütün suç bankaların değil bankaları sadece faiz konusunda eleştiririm türkiyede yaşayan biri avrupalıya göre aşırı faiz veriyor, onun dışında dediğim gibi üniversitede okuyan çocuk kredi kartı alıyor sonrada gidip milyarlık telefon çekiyor halkımızda da hata var tabi yok değil..

faiz harammı konusuna gelince, ben öyle ne hacılar gördüm bakkalcılık yapıpta kalem oynatanları vs.. ben işim gereği çok yere gidip kaldım ve öylesini gördümki şaşarsın zaten bizim işte hacıdan bol ne var onun için bu seni haklı çıkarmaz çünkü faiz haramdır arkadaşım, bunun öyle karşılıklı anlaşma vs gibi bişeyi yoktur...

evet dostum en başından halletmiş işi fakat bir hacı hoca böyle yapıyor diye faizden bişey olmaz demek yanlıştır, diyorum ya ben işim gereği 10 yıldır ne hacılar hocalar gördüm sabah ezan okuyupta akşam tombala oynamaya giden hocasından tutta kalem oynatan bakkal hacıya kadar ama bunlar böyle yapıyor diye faiz haram değildir demek büyük bir yanlıştır, böyle insan faizde yer yetimin hakkınıda yer

bakınız diyelim size atıyorum çalıntı bir teyp geldi vede çalıntı olduğunu biliyorsunuz ama dersinki aman canım adam çaldı ben alsam bişey olmaz diyemiyorsun işte çünkü çalıntı olduğunu bildiğin halde alıyorsan sende o çalan kadar suça ortaksın der yüce yaratan..

onun için bu tip şeyleri araştırmadan öğrenmeden kafamız göre fetva vermeyelim amacım burda kimseyi yermek değil sadece bir yanlışı düzeltmektir..
  • hacizli mal hayır getirmez diye saçma saçma yorumlar yapılmış gerçekten çok güldüm.iyide o mal satılmazsa hacizli kişinin borcu nasıl kapanacak?madem o kadar müslümansınız gidin din kardeşinizin borcunu ödeyin.borcunu ödemeyi bırak şu zamanda en yakın arkadaşına bile kefil olmaz kimse!!!!

şahsen ben borçlu borçlu gezeceğime 10 liralık malım 3 liraya satılsın daha iyi.ayrıca kimse durduk yere haciz yemez bunuda unutmayın.araya faiz konusuda karışmış onuda izah edeyim hemen.eğer birine boç para verir sonrada anlaşmanızın dışına çıkıp o kişiyi zor durumda bırakırsanız haramdır.ama bankaya yatırıp fabrikalar kurulmasına,insanların ihtiyaçlarının giderilmesine yardımcı olmasını sağlarsanız helaldir.sonuçta bu paralar toplanmasa kimse kredi çekip iş kuramaz işsizlik olur vs vs vs.bu kadar kasmaya gerek yok Allah akıl vermiş fikir vermiş biraz neden sonuç ilişkisi yapmak lazım.neyse diyeceğim o ki atıyorum 50 liralık mala 35-40 lira kredi çekipte icralık olana acımayın
  • quote:

Orjinalden alıntı: justiceman

hacizli mal hayır getirmez diye saçma saçma yorumlar yapılmış gerçekten çok güldüm.iyide o mal satılmazsa hacizli kişinin borcu nasıl kapanacak?madem o kadar müslümansınız gidin din kardeşinizin borcunu ödeyin.borcunu ödemeyi bırak şu zamanda en yakın arkadaşına bile kefil olmaz kimse!!!!

şahsen ben borçlu borçlu gezeceğime 10 liralık malım 3 liraya satılsın daha iyi.ayrıca kimse durduk yere haciz yemez bunuda unutmayın.araya faiz konusuda karışmış onuda izah edeyim hemen.eğer birine boç para verir sonrada anlaşmanızın dışına çıkıp o kişiyi zor durumda bırakırsanız haramdır.ama bankaya yatırıp fabrikalar kurulmasına,insanların ihtiyaçlarının giderilmesine yardımcı olmasını sağlarsanız helaldir.sonuçta bu paralar toplanmasa kimse kredi çekip iş kuramaz işsizlik olur vs vs vs.bu kadar kasmaya gerek yok Allah akıl vermiş fikir vermiş biraz neden sonuç ilişkisi yapmak lazım.neyse diyeceğim o ki atıyorum 50 liralık mala 35-40 lira kredi çekipte icralık olana acımayın

kendi kafana göre fetva verme arkadaşım vede farklı olmaya çalışıp kendini zekimi göstermeye çalışıyorsun geç bu ayakları sen ya nerde yaşıyorsun biz kredinin vede kredi kartlarının yanlış kullanıldığından da bahsediyoruz 2 mesaj okuyup sonrada kendini zeki biri sanıpta gelip burda bişeyler yazmaya çalışma arkadaşım...

eğer kişinin borcu varsa islamiyette derki mal değerine satılır alacaklıya borç ödenir artan parada mal sahibine verilir adalet budur ve bu peygamber efendimizin zamanında yapılırdı şimdi öyle değil bankalar milleti soyuyor, elinde ne var ne yok alıyor bumu helal..

senin başına gelmediği için hani derler ya bekara karı boşamak kolaydır seninkide o misal sende o duruma bir düş 10 liralık malın üçe satılsında gel aynı yorumu yap bende sana helal olsun deyim ama yapamazsın işte hatta yapmak değil sana bunu yapana ağzına geleni bile dersin..
  • quote:

kendi kafana göre fetva verme arkadaşım vede farklı olmaya çalışıp kendini zekimi göstermeye çalışıyorsun geç bu ayakları sen ya nerde yaşıyorsun biz kredinin vede kredi kartlarının yanlış kullanıldığından da bahsediyoruz 2 mesaj okuyup sonrada kendini zeki biri sanıpta gelip burda bişeyler yazmaya çalışma arkadaşım...

eğer kişinin borcu varsa islamiyette derki mal değerine satılır alacaklıya borç ödenir artan parada mal sahibine verilir adalet budur ve bu peygamber efendimizin zamanında yapılırdı şimdi öyle değil bankalar milleti soyuyor, elinde ne var ne yok alıyor bumu helal..

senin başına gelmediği için hani derler ya bekara karı boşamak kolaydır seninkide o misal sende o duruma bir düş 10 liralık malın üçe satılsında gel aynı yorumu yap bende sana helal olsun deyim ama yapamazsın işte hatta yapmak değil sana bunu yapana ağzına geleni bile dersin..

iyide guzel kardesim haciz islemlerinde bunun gerceklesmesi mumkun degil
    madem o kadar muslumaniz haczedilen insanin durumunu bu kadar dusunuyoruz o zaman toplum olarak o MALI degerinden alalim
    buda sevap olarak hanemize yazilsin varmi boyle birsey emredilmismi?

Hersey haram, gunah, hayir gelmez diyoruz ama hic bir cozum sunmuyoruz!

Durduk yerede kimsenin mali haczedilmiyor tefeci bankalarinda aslinda burada HAKKI yeniyor komik ama gercek
    sen milyonlarca dolar yatirim yapiyorsun binlerce kisiye is imkani sagliyorsun ahmete,mehmete kendi RIZASIYLA kredi veriyorsun!

Ama ne ahmet geri oduyor nede mehmet banka olarak ahmeti, mehmetemi dusunursun yoksa calistirdigin iscilerini milyar dolarlar gomdugun bankanimi?

Bankalar parayi kendileri basmiyor verilen kredilerde yine ahmetin, mehmetin parasindan olusuyor!

Faiz haram diye millet parasini bankaya koymazsa: Deveyle gezeriz, camurdan evler yapariz, kisaca hayat durur.

Konuyla alakasi az ama soylede birsey var.

Bizim gibi musluman gecinip faizin dibine vuran baska bir millette yok dunya ulkeleri faizleri %0 civarina cekecem diye yirtinirken
    gidin birde bizim faiz oranlarina bakin %16-%20 bunu normal vatandas yapmiyor devlet yapiyor onun icin vatandasin 3-5 kurusunun faizine kimse bir sey diyemez hic degilse bizimkisi mevdeuat olarak yine bize geri donuyor yada benim paramdan ahmet kredi cekiyor arabasini aliyor mehmet evini aliyor devletin verdigi faiz nereye gidiyor hic dusundunuzmu?
  • quote:

Bankacılar psikolojinizi sizden iyi biliyorlar. Kanunlarıda öyle.
    Sizin zayıf yönlerinizi kullanarak, açklıklarınızı, açıklarınızı kolluyorlar. Siz de bu "tuzağa" birinde olmazsa diğerinde düşüyorsunuz. Sonra da adı üstünde "Tuzak". Sonu olmayacağı belli.

Arkdaşlar nedir bu bencillik.
    Eğer insanlara bu kadar sert bir şekilde kıçın yemiyordu neden aldın der ve elindekini avucundakini alan tefeci zihniyete alkış tutarsanız sonu ne olur biliyor musunuz?

Evinize hırsız olarak giren insan sayısı artar, sokOrakta yan kesici , balici, hayat kadını , dolandırıcı, sapık, seri katil, mafya ........ sayısı artar.

Yani ne yaparsanız kendinize yaparsınız unutmayın.

Bizim kültürümüzde düşenin elinden tutulur. Bir tekme daha atılmaz.

Ben tam tersini düşünüyorum. Bu konuda liberalizmin babası Adam Smith'in görüşlerine sonuna kadar katılıyorum. Herkes kendinden sorumludur. Herkes yaptığı hatanın cezasını çekerse başkası tarafından müdahale görmezse ancak o zaman piyasalar ve toplum ideal düzenini bulur. Eğer birisi ödeyemeyeceği halde gidip sıfır araba alıyor %70ini kredi çekiyorsa bu tamamen kendi sorumluluğundadır. Eğer bi kere böyle bi şey yapıp battıysa ve onu birileri kurtardıysa aynı hata sürekli tekerrür eder. Birey yaptığı hatalardan gerektiği kadar sıkıntı çekmezse o hatadan gerekli olan dersi alamaz.
    Bu tip olaylar çoğaldığında suç olaylarının ve suçluların sürekli artması da tamamen birey vicdanı ile ilgilidir. Adam battı diye gider başkasının malını çalarsa o "hırsız" dediği bankadan daha hırsız olmaz mı? Keni bilerek hata yaparak çektiği sıkıntıyı başkasına da çektirmek istemesi ne kadar bencil ve insanlık dışı bir düşüncedir. Bu düşüncedeki bi adama yardım da etsen düze de çıkarsan bu adam iflah olmaz. Aynı hatayı yine yapar yine gelir senden yardım ister bu sefer yardım etmeyince e sana düşman olur. Onun için varsın herkes hatasının cezasını çeksin.
  • quote:

Orjinalden alıntı: TheNida

Faiz haram diye millet parasini bankaya koymazsa: Deveyle gezeriz, camurdan evler yapariz, kisaca hayat durur.

arkadaşım yazdıkların bi kısım doğru ama bi kısım yanlış, eğer islamiyeti vede peygamber efendimizin bu husustaki tutumunu araştırıp okursan bunu daha iyi anlarsın ben bununla ilgili çok şey okudum vede bir sürü hocayada sordum, peygamber efendimiz bile ticaret yapın buyurmuştur ve kimse deveyle gezmez çamurdan evlerede binmez aksine eğer kolunu tefeciye kaptırırsan ozaman evinden işinden arabandan olursun..

fakat bugün 10.000 lira kredi alsan bunun 36 veya 48 ayda geri dönüşü 15.000ytl olarak sana patlııyor %50 faiz oranı belkide avrupanın ülkelerinde bile yoktur sorsan müslamanız ben buna karşı çıkıyorum vede 10.000 lira kredi çektin dimi ödeyemedin 5000 lira ödedin banka gelip malını elinden alıyor vede satıyor bu bırak dini insanlığa bile sığmaz ahmet mehmet düştü diye kredi çekti diye onu sömürmene gerek yok..

diyorsunki..

quote:

iyide guzel kardesim haciz islemlerinde bunun gerceklesmesi mumkun degil
    madem o kadar muslumaniz haczedilen insanin durumunu bu kadar dusunuyoruz o zaman toplum olarak o MALI degerinden alalim
    buda sevap olarak hanemize yazilsin varmi boyle birsey emredilmismi?

peki ama bunu sen ben yaparız içini para hırsı bürümüş dünyalık yaşayan öteki tarafı düşünmeyen insan bunu yapmaz, bu karakter vede vicdan meselesidir, fakat türkiyede bankalar aşırı faiz alıyor avrupada böyle faiz oranları yoktur zaten bankalar hep yabancılara verildi onlarda bizi resmen soyuyor emiyor..

banka kredisi ile açılan işin güvencesi nekadardır söylermisin, ödeyemedin nolcak banka senin 40 yıllık arkadaşında değil arkadaşın olsa idare eder ama banka affetmez, ödeyemediğin anda biletini keser, bugünde bende gider kredi çekerim en kral işide kurarım ama ya olmazsa ödeyemezsem nolcak onun için peygamber efendimiz ticaret yapın diyor vede ticarete ufaktan başlayın buyuruyor..

• ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ronin23 -- 27 Aralık 2008; 16:32:58 >
  • .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ronin23 -- 27 Aralık 2008; 16:33:49 >
  • quote:

quote:

quote:

quote:

evet dostum en başından halletmiş işi fakat bir hacı hoca böyle yapıyor diye faizden bişey olmaz demek yanlıştır, diyorum ya ben işim gereği 10 yıldır ne hacılar hocalar gördüm sabah ezan okuyupta akşam tombala oynamaya giden hocasından tutta kalem oynatan bakkal hacıya kadar ama bunlar böyle yapıyor diye faiz haram değildir demek büyük bir yanlıştır, böyle insan faizde yer yetimin hakkınıda yer

bakınız diyelim size atıyorum çalıntı bir teyp geldi vede çalıntı olduğunu biliyorsunuz ama dersinki aman canım adam çaldı ben alsam bişey olmaz diyemiyorsun işte çünkü çalıntı olduğunu bildiğin halde alıyorsan sende o çalan kadar suça ortaksın der yüce yaratan..

onun için bu tip şeyleri araştırmadan öğrenmeden kafamız göre fetva vermeyelim amacım burda kimseyi yermek değil sadece bir yanlışı düzeltmektir..

fetva vermek değil. konuyla ilgili yani faizin haram olduğuna dair ayet var. allah biliyor derken onu kastetmiştim.

islamı müslümanlara bakıp öğrenmek en büyük hatadır. gerçek kaynaktan öğrenmek daha salim ve sıhhatli bir yol olur kanımca.

hayırlı günler
  • quote:

arkadaşım yazdıkların bi kısım doğru ama bi kısım yanlış, eğer islamiyeti vede peygamber efendimizin bu husustaki tutumunu araştırıp okursan bunu daha iyi anlarsın ben bununla ilgili çok şey okudum vede bir sürü hocayada sordum, peygamber efendimiz bile ticaret yapın buyurmuştur ve kimse deveyle gezmez çamurdan evlerede binmez aksine eğer kolunu tefeciye kaptırırsan ozaman evinden işinden arabandan olursun..

fakat bugün 10.000 lira kredi alsan bunun 36 veya 48 ayda geri dönüşü 15.000ytl olarak sana patlııyor %50 faiz oranı belkide avrupanın ülkelerinde bile yoktur sorsan müslamanız ben buna karşı çıkıyorum vede 10.000 lira kredi çektin dimi ödeyemedin 5000 lira ödedin banka gelip malını elinden alıyor vede satıyor bu bırak dini insanlığa bile sığmaz ahmet mehmet düştü diye kredi çekti diye onu sömürmene gerek yok..

peki ama bunu sen ben yaparız içini para hırsı bürümüş dünyalık yaşayan öteki tarafı düşünmeyen insan bunu yapmaz, bu karakter vede vicdan meselesidir, fakat türkiyede bankalar aşırı faiz alıyor avrupada böyle faiz oranları yoktur zaten bankalar hep yabancılara verildi onlarda bizi resmen soyuyor emiyor..

banka kredisi ile açılan işin güvencesi nekadardır söylermisin, ödeyemedin nolcak banka senin 40 yıllık arkadaşında değil arkadaşın olsa idare eder ama banka affetmez, ödeyemediğin anda biletini keser, bugünde bende gider kredi çekerim en kral işide kurarım ama ya olmazsa ödeyemezsem nolcak onun için peygamber efendimiz ticaret yapın diyor vede ticarete ufaktan başlayın buyuruyor..

Aslinda ikimizde farkindayiz bu durumun sebebiyetinin ama aramizdaki tek fark senin Peygamber Efendimiz diye baslayan cumlelerin.

Basimizda Peygamberimiz yok keske olsaydi her ulkede oldugu gibi devlet var onlarda diyor iste ticaret yapin
    Dayadik faizi bakin yabancilar SICAK parasini getirip degerlendiriyor super faiz veriyoruz sizde verin veremezseniz yabanci bankalarimiz var onlarda ayni islevi goruyor cekin krediyi hep beraber yiyelim.

Birey olarak kapitalist duzenin ortasina dalarken koyun gibi seyredelim sonrada 10 bin liralik krediye 5 bin lira faizmi olur Peygamberimiz boyle buyurmuyordu diye isyan edelim olurmu boyle sey?

Bu lafim sana degil belkide bu hale gelmememiz icin caba harcayan bir vatandassin orasini bilemem ama toplum olarak dustugumuz bu durumun baska bir aciklamasi olamaz!

Diyecegim oki hacizli mal almak iyi degildir, faiz haramdir gibi seyler oncedendi biz toplum olarak bunlari unuttuk daha dogrusu unutturdular!

Unutmayan senin gibi insanlarimizin olmasi sevindirici ama ben artik faize elime surmem diyene bile inanmiyorum!
    Bu insan bizim mahallenin cami hocasi olsa bile farketmez Siz eger Turkiyede yasiyorum, bu zamana kadar Peygamberimizin buyurdugu sekilde yasadim suya sabuna dokunmadim kendimden eminim faiz yemedim, yedirmedim diyorsaniz HELAL OLSUN ve ayrica ALLAH sizin gibi insanlardan RAZI olsun.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.