Şimdi Ara

Bankalar/PAYPAL kur farkı cambazlığı ve ÇÖZÜMÜ (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
309
Cevap
126
Favori
54.497
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
63 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Equal Threshold

Bende aynı sorunla karşı kaşıyaydım yanlız bu çözüm işe yaramıyor

Paypal Nakit kart aldım Euro / USD / TL / GBP şeklinde kurlardan para yatırabiliyorsunuz dövizciden çevirip yatırıyorum paypaldan Satıcı Para Türüyle alışveriş yap diyorum konudaki gibi ve 60 $ yatırdığım için 60$ çekiyor tavsiye ederim.

Merhaba üstad,
    Bende paypal kart çıkarmayı düşünüyorum, harcamalarımın euro olarak gerçekleşmesi için ne yapmam lazım? Yukarda EUR/USD/GBP kurlarından para yatırılabildiğini belirtmişsiniz. Tam olarak nasıl olduğunu, alışverişlerimin euro olarak çekilmesi için ne yapmam gerektiğini kısaca açıklayabilirmisiniz size zahmet. Ben paypal konusunda yeni sayılırım. Kusura bakmayın.
    Teşekkürler.

• gokhan4406 G kullanıcısına yanıt
    Hocam Paypal Nakit kart Kur yatırma desteğini değiştirdi,

Euro yatırırsanız hemen TL karşılığı yatıralacak diyor. En mantıklısı konuda anlatıldığı gibidir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Teb kredi kartıyla aliexpress sitesinden 25,22 dolarlık alış veriş yaptım.
    Hesap ekstresinde tl borç ile dolar borç çıkarıldı. 25,22 doları yabancı para
    olarak ödemek zorunda kaldım. Bi yaşıma daha girdim. Halbuki tl ye çevir
    borcum neyse tl olarak ekstrede göster ödeyelim yani. Alış veriş yaptığımda dolar kuru
    2,20 idi, ödeme yaptığımda ise 2,32 den dolar alıp ödedim. Bir de 25,22 değil, 26 dolar olarak
    ödemek zorunda kaldım.
  • erdemirci kullanıcısına yanıt
    teb gibi islem yapan banka ariyordum ki senin sikayetini gordum. Aslinda sikayet ettigin bu konu yurtdisi alisverisi yapanlar icin inanilmaz cazip. Bankalar alisveris tutarini oncelikle kendi kurlarindan keyfi rakamla donusum yapip uzerine yuzde 3 komisyon ekliyorlar.hem kurdan hemde komisyondan para kazaniyorlar.senin odeyecegin dolari o gun itibariyla tl ye cevir ve uzerine yuzde 3 komisyon koy. Cikan rakamdan inan hic mutlu olmayacaktin.Teb in uyguladigi sistem kalici ise kesinlikle 20 yildir kullandigim world kartimi birakir teb e gecerim.

• paypal ayarlarini belirtilen gibi yaptim.oncelikle bunu izah eden arkadasa tesekkur ediyorum.cok fazla yurtdisi alisverisi yapiyorum.gizli komisyon oranlari tuketicileri magdur ediyor.world kart kullaniyorum.yaklasik 20 sene oldu.yurtdisi alisverislerinde yuzde 3 komisyon uyguladiklarini yeni farkettim.malesef bankacilik duzenleme kanununda aldiklari yuzde 3 komisyon kredi kartlari icin degil kullanilan krediler icin uygulanabiliyor.bankalar bunu islerine gelmedigi icin farkli yorumlayip kredi kartina uyguluyorlar.lutfen bddk ya dilekce yazip hakkimizi arayalim.bizler turkiye toplumu akilli ve mucadeleci insanlariz.bu kurnazlara soygunculara boyun egmeyin. Yapi kredina attigim maile gelen cevabi sizinle paylasiyorum. Dikkat edin aldiklari yuzde komisyonu nasilda gizleme cabasindalar. bir turlu komisyon diyemiyorlar."yuzde 3 e varan oranda fazlasi" diyebilmisler.
    Visa/Mastercard kurallarına göre, yabancı para olarak yapılan işlemlerde takaslaşmanın konvertibl dövizler üzerinden yapılması zorunludur.Bankamız takaslaşmada döviz cinsi olarak ABD Doları kullanmaktadır.

Yabancı para olarak yapılan işlemler üyesi olduğumuz Visa/Mastercard tarafından işlemin gönderildiği tarihteki çapraz kurdan Dolar'a çevrilmekte ve bankamızdan Dolar olarak tahsil edilmektedir.

Yurtdışı işlemlerin TL'ye çevrimi, işlemin kredi kartı hesabına borç geçme tarihindeki TCMB Döviz Satış kurunun %3'e varan oranda fazlası olarak belirlenen Banka Döviz Kuru üzerinden yapılmaktadır..

Saygılarımızla,

Kredi Kartı Finansal İşlemler Ekibi

• quote:

Orijinalden alıntı: blackcat34

teb gibi islem yapan banka ariyordum ki senin sikayetini gordum. Aslinda sikayet ettigin bu konu yurtdisi alisverisi yapanlar icin inanilmaz cazip. Bankalar alisveris tutarini oncelikle kendi kurlarindan keyfi rakamla donusum yapip uzerine yuzde 3 komisyon ekliyorlar.hem kurdan hemde komisyondan para kazaniyorlar.senin odeyecegin dolari o gun itibariyla tl ye cevir ve uzerine yuzde 3 komisyon koy. Cikan rakamdan inan hic mutlu olmayacaktin.Teb in uyguladigi sistem kalici ise kesinlikle 20 yildir kullandigim world kartimi birakir teb e gecerim.

evet aynen dediğim gibi, 25,22 dolar borcum vardı. mecburen 26 dolar yatırdım. şu anda hesabım -0,78 dolar alacaklıyım. kur sakin olursa sorun olmazdı ama kur hareketli olunca sorun oluyor. dolar 2,30 iken alış veriş yapıyorsun, 2,50 olunca panikliyorsun. Hala alış verişin tl ye çevrilmemiş oluyor.

• teb bonus kart kullaniyor. bonus kredi kartlari yurtdisi alisverislerini istersen TL ye ceviriyor. Alisverisin dolar veya euro ise ekstrene bu sekliyle yansitiyor.ancak yuzde 3 komisyon koyarak. TEB kartini kullanarak yaptigin alisveriste komisyon odemediysen gayet iyi. Kart aidatsiz bir teb kredi karti alip sanal kart kullanarak komisyonsuz alisveris yapmak mumkun.cok sık alisveris yaptigim icin aldiklari bu haksiz komisyonu odemek agirima gidiyor.

• Al baraka turk kredi kartiyla yapilan yurtdisi alisverisinde komisyon alinmiyormus.ustelik doviz cinsinden ekste hizmetide yakin zamanda uygulanacakmis. bankanin yetkilisinden aldigim kesin ve net bilgidir.

• tikileaks cok faydali bir yazi yazmissin.Son haliyle ozetlemek gerekirse; paypal ayarlarini soyledigin gibi yaptiktan sonra.yurtdisi alisverinde Komisyon almayan ve dovizi TCMB capraz kuruyla cevirip ekstreye yansitan veya alisveris tutarini doviz cinsiyle direkt ekstreye yansitan ve bu islemde komisyon almayan bir bankayla calismak en kolay cozum yolu gibi gorunuyor. Tabi guvenlik acisindan sanal kart hizmeti veren banka olmali.

• quote:

Orijinalden alıntı: 7nbitirdin

Tsk ler. Emege saygi

Avatarına bakınca halüslasyon görüyorum sandım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Amerigo

quote:

Orijinalden alıntı: 7nbitirdin

Tsk ler. Emege saygi

Avatarına bakınca halüslasyon görüyorum sandım.

Halüsinasyon olmasın o?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Teşekkürler.
    Adeta gizlemişler bulana kadar canım çıktı. Herkes üçkağıtçı olmuş ya.
  • " Tabi guvenlik acisindan sanal kart hizmeti veren banka olmali."

Mevzuata göre tüm bankalar sanal kart hizmeti vermek zorunda.
  • google da aradım bura çıktı..süper ya yeni öğrendim..Allah razı olsun
  • Ayarlar zaten bahsettiğiniz gibi yalnız bu kur farkını paypal sürekli yapıyor. Maximum sanal kart ile işlem yapıyorum, her alışverişte 10- 15 tl sokuyor afedersiniz. Varsa bir çaresi paylaşın lütfen. Sinirlendim şimdi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi darkph0bia -- 5 Mart 2015; 18:16:27 >
  • Merhaba benim kredi kartım yok Paypal'ın dolar kuru yüksek olduğundan ben tl'yi dolara çevirip atabiliyormuyum attığımda dolar olarak'mı gözüküyor yoksa tl mi ?
  • Abi şimdi bende enpara $ hesabı var.

Ben bu kartı paypala tanımladım

Sonra paypal üzerinden alışveriş yaptığımda ekstra ücret gitmeyecek değil mi ? Senin yazdıklarını yaptıktan sonra ... ?

Bide bende hem tl hem dolar hesabı var paypal'a daha tanımlamadım içine 1tl yüklemek gerekiyormuş. Ben hesabı tamınlarken dolar hesabına mı yoksa tl hesabına mı para yatırmam gerekiyor , fark eder mi ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Zendo

Abi şimdi bende enpara $ hesabı var.

Sonra paypal üzerinden alışveriş yaptığımda ekstra ücret gitmeyecek değil mi ? Senin yazdıklarını yaptıktan sonra ... ?

Bide bende hem tl hem dolar hesabı var paypal'a daha tanımlamadım içine 1tl yüklemek gerekiyormuş. Ben hesabı tamınlarken dolar hesabına mı yoksa tl hesabına mı para yatırmam gerekiyor , fark eder mi ?

Dostum
    1- enparadaki dolar hesabını kullanmıyorsan kapat. kafa karıştırmasın.

2-benim enpara tl hesaplı kartım paypalıma ayarlı. arkadaşın anlattığı gibi aynen ayarları düzenledim. şu anda ibuygou sitesinden 31,98 dolarlık alışveriş yaptım.

3- eğer paypalın kendi kurundan alsa idim 87.3 TL tutacaktı. Paypal herzaman %3,5 civarı geçiriyor. şu anda paypal kuru 2,73 ten hesaplıyor.

4- normal piyasadaki kurdan alacak olsa idim şu anda kur 2,63 gösteriyor. yani 84.3 tutacaktı.

5-paypalıma girdim 31,98 kesildi yazıyor. en parama girip baktım 31,98 dolar enpara bana kaçtan satmış diye. 83,71 yazıyor. yani en para bana 2,61 den vermiş. ama PAYPAL TR, 1.00 USD, işlem kuru 2.6177 TL yazıyor arada paypal bir dolar yine geçirmiş. onun sebebini anlamadım:)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erha-n -- 16 Mart 2015; 1:07:05 >

• quote:

Orijinalden alıntı: erha-n

quote:

Dostum

2-benim enpara tl hesaplı kartım paypalıma ayarlı. arkadaşın anlattığı gibi aynen ayarları düzenledim. şu anda ibuygou sitesinden 31,98 dolarlık alışveriş yaptım.

3- eğer paypalın kendi kurundan alsa idim 87.3 TL tutacaktı. Paypal herzaman %3,5 civarı geçiriyor. şu anda paypal kuru 2,73 ten hesaplıyor.

4- normal piyasadaki kurdan alacak olsa idim şu anda kur 2,63 gösteriyor. yani 84.3 tutacaktı.

5-paypalıma girdim 31,98 kesildi yazıyor. en parama girip baktım 31,98 dolar enpara bana kaçtan satmış diye. 83,71 yazıyor. yani en para bana 2,61 den vermiş. ama PAYPAL TR, 1.00 USD, işlem kuru 2.6177 TL yazıyor arada paypal bir dolar yine geçirmiş. onun sebebini anlamadım:)

Tam alışveriş yaparken alıntıladınız mesaj için teşekkürler. Zamanınız varsa biraz daha çalmak istiyorum.

Şimdi ben paypal ile enpara üzerinden aliexpress ten alışveriş yapma işini tam yapamadım. BlackBerry Store dan uygulama satın aldım ama Aliexpress'ten alışveriş yapamıyorum. Bende mecbur enpara üzerinden yapmak zorunda kaldım. İllaki paypal a para mı yüklemek gerekiyor ?

İkincisi de enparada paramın birazını dolara çevirdim ama tl hesabımdan para çekildi $ hesabını nasıl kullanabilirim ? ( Kurdan kurtulmak için çeviriyorum kafa karışsın para gitmesin :) )

Üçüncüsü Aliexpress'ten alışveriş yaparken ilginçtir ekstra ücret ödemedim + düşük kurdan param alındı.

Bakın ;

Dolar 2.63 = 12.28

Benden alınan 12.22₺ Enpara'dan devam mı etsem ne yapsam ?

Vaktiniz varsa yorumunuzu bekliyorum.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: erha-n

quote:

Dostum

Tam alışveriş yaparken alıntıladınız mesaj için teşekkürler. Zamanınız varsa biraz daha çalmak istiyorum.

Şimdi ben paypal ile enpara üzerinden aliexpress ten alışveriş yapma işini tam yapamadım. BlackBerry Store dan uygulama satın aldım ama Aliexpress'ten alışveriş yapamıyorum. Bende mecbur enpara üzerinden yapmak zorunda kaldım. İllaki paypal a para mı yüklemek gerekiyor ?

İkincisi de enparada paramın birazını dolara çevirdim ama tl hesabımdan para çekildi $ hesabını nasıl kullanabilirim ? ( Kurdan kurtulmak için çeviriyorum kafa karışsın para gitmesin :) )

Üçüncüsü Aliexpress'ten alışveriş yaparken ilginçtir ekstra ücret ödemedim + düşük kurdan param alındı.

Bakın ;

Dolar 2.63 = 12.28

Benden alınan 12.22₺ Enpara'dan devam mı etsem ne yapsam ?

Vaktiniz varsa yorumunuzu bekliyorum.

üstadım bildiğin yoldan devam et. güzel halletmişsin :)))

• 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.