Şimdi Ara

Bankalar/PAYPAL kur farkı cambazlığı ve ÇÖZÜMÜ (6. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
309
Cevap
126
Favori
54.467
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
63 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Blur

quote:

Orijinalden alıntı: HakanAKKIR

Peki paypaldaki dolar bakiyemizi banka hesabımıza çekerken de bu geçerli olacak mı?

PayPal 'den TL'ye çevirip yollayın ya da USD yollarsanız bankanız TL'ye çevirip hesabınıza geçer.

Paypal'da TL'ye çevirince dolar 2.2 ise paypal 2.13 yapıyor onu. Öyle yolluyor.
  • "tikileaks" teşekkürler.

Bende bu sorundan şikayetçiydim. Fakat sorunumu ne paypal ne de vakıfbank çözmüştü. Banka paypala, paypal bankaya yönlendirdi. Dört gün önce yaşadığım bir olayda 124 liralık ürün ekstreme 133 lira yansıdı ki Türkiye'de bir şirketten alışveriş yaptığım halde. Paypal hesap birimim usd olduğu için tl yi dolara çevirip dolar olarak kesim yaptı. bankada bunu tekrar tlye çevirerek bana 133 tl borç çıkardı. Yarın küçük miktarlı bir alışveriş yaparak yöntemi deneyeceğim tekrar teşekkürler.
  • emeğe saygı + rep
  • arkadaşlar ebayden alışveriş yapacaktım, paypalda aynısını yaptım.

28 euro alışveriş yapacaktım.

Paypal sayfasına yönlendirdi.Şifremi girdim. 84.51 tl istedi.

Yukarıdaki işlemi yaptım. şifremi girdim. sadece 28 euro yazıyordu.Tamam öde dedim.

Şimdi bankamın (enpara) sayfasından bakıyorum, "-2.14" "-2.14" "84.01" tl kesmiş.Yani zararlı çıktım. Şimdi eski haline getirmem benim yararıma mı? yoksa yine "-2.14" "-2.14" keser mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: maydinaydin

"tikileaks" teşekkürler.

Bende bu sorundan şikayetçiydim. Fakat sorunumu ne paypal ne de vakıfbank çözmüştü. Banka paypala, paypal bankaya yönlendirdi. Dört gün önce yaşadığım bir olayda 124 liralık ürün ekstreme 133 lira yansıdı ki Türkiye'de bir şirketten alışveriş yaptığım halde. Paypal hesap birimim usd olduğu için tl yi dolara çevirip dolar olarak kesim yaptı. bankada bunu tekrar tlye çevirerek bana 133 tl borç çıkardı. Yarın küçük miktarlı bir alışveriş yaparak yöntemi deneyeceğim tekrar teşekkürler.

hocam aynı problemi yaşadım.hızlı al sitesinden 46,95 tl alışveriş yaptım paypal ile.hesap hareketlerime baktıgımda 21,97 usd harcama gözüktü.çok ilginç bir durum.bu konuyu nasıl halledecez. yardım edebilecek arkadaslara tşkler..
  • Henüz tekrar Türkiye'den alışveriş yapmadım ama "tikileaks" arkadaşın anlattığı yol ile çözülür diye düşünüyorum. Ben bu yöntemi bu gün yurtdışı alışverişinde kullandım sorun çıkmadı. Aldığım fiyat usd olarak yansıdı ekstreme.
  • quote:

Orijinalden alıntı: maydinaydin

"tikileaks" teşekkürler.

Rica ederim, bir faydamız olduysa ne ala

-Bilhassa tl nin değerlenmeye başladığı şu günlerde alışveriş yapacak olanlar boşuna yüksek kurdan alışveriş yapmamalı. Borcunuzu $'a sabitlerseniz alışveriş gününden ekstre gününe kadar ki sürede ilave kar elde edebilirsiniz.

-Paypal hesabında biriken paralar ile ilgili sorulan sorulara cevap veremeyeceğim, zira paypal hesabımı sadece ödeme yapmak için kullanıyorum, paypal hesabıma giren para olmuyor.

-İnternet bankacılığını kullananlar için döviz ekstrenizi ödemek için şubeye kadar gitmenize gerek yok, geçici olarak döviz hesabı açıp, döviz satın alıp (mesai saati daha ucuz oluyor) kart borcunuzu ödeyebilir, ardından hesabınızı kapatabilirsiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ADEBISI

quote:

Orijinalden alıntı: boatswain

Şubeden yapmıştım ben Apple Store alışverişim icin

şube derken bankaya gidip vezneden mi yatiracagim dolar seklinde?

İnternet şubesi üzerinden aynı işlemi siz de yapabilirsiniz, boşuna bankaya gitmenize gerek yok
  • kardeşim sağol iyi oldu böyle bilmiyordum böyle bir şeye azdaha bizde kazık yiyecektik sayende kurtulduk ayrıca bende paraf kart var müşteri hizmetlerine sordum dolar olarak alışveriş olursa nasıl olur diye bana söylediği siz dolar olarak kullanırsınız hesap kesim tarihinde tl ye çevrilerek ektre olur fakat bu ekstrede belirtilir dedi
  • 68$ lık bir ürün için 146 tl ödeme oldu Normal midir bu peki

146\68=2.14 kurdan halletmiş cevirmiş

Normal mi
  • quote:

Orijinalden alıntı: yerli79

kardeşim sağol iyi oldu böyle bilmiyordum böyle bir şeye azdaha bizde kazık yiyecektik sayende kurtulduk ayrıca bende paraf kart var müşteri hizmetlerine sordum dolar olarak alışveriş olursa nasıl olur diye bana söylediği siz dolar olarak kullanırsınız hesap kesim tarihinde tl ye çevrilerek ektre olur fakat bu ekstrede belirtilir dedi

Rica ederim,

Paraf Kart kullanıyorum, dolar ekstre talebinde bulunursanız dolar ekstrenizi TL ekstrenize ek olarak ayrıca gönderirler. Size bilgiyi veren yanlış aktarmış, ya da yanlış anlaşılma olmuş
  •  Bankalar/PAYPAL kur farkı cambazlığı ve ÇÖZÜMÜ

Resime dikkat edip, önerinizi bekliyorum ?
  • Yurtdışı alışveriş sitesinde siparişi onaylarken paypal ödeme seçeneklerinden para birimi çevirme seçeneğini değiştir bölümü var oradanda değiştirebilirsiniz, ben 1 defa 10 tl kazığı yedim, ama sonra çözdümki paypal türk parasına çevirdiğinde 100$'da 10 tl geçiriyor. 2.ci siparişimin ödemesini tr'ye çevrilmemiş haliyle, direk $ olarak gördüm, yanarım yanarımda boşa giden 10 tl'me yanarım
  • Paylaşım için çok teşekkürler.

4.99 dolarlık alışveriş için paypal 11.07 TL fiyat verdi, bu yöntemle 10.65 TL ödedim. Tabi çok kâr etmiş sayılmam ama ben de bu yöntemin çalıştığını kendi gözlerimle görmüş oldum, sonraki alışverişlerimde de aynı yolla ödeme yapacağım.
    İyi forumlar.
  • Güzel konu. Takip.
  • Bu ara ebay üzerinden yaklaşık 900 dolar civarında bir alış verişim söz konusu.
    En para üzerinden dolar olarak alış veriş yapabiliyor muyuz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: tikileaks

Paypal ile yurtdışı alışveriş yapanlar bilirler, döviz cinsinden aldığınız ürünün bedeli kredi kartı ekstrenize hiçte serbest piyasa döviz kuruna benzemeyen kurlar ile fahiş kur farklarıyla yansır. Paypal'ı aradığınızda "Bizde sorun yok bankanızla görüşün" derler, bankayı arayınca da "Bizde sorun yok Paypal ile görüşün" derler. Bu hengameden bir türlü istediğiniz sonucu alamazsınız, çekilen kur farkları yanlarına kar olarak kalır. Kimisi bu anlamsız durumu anlamak adına "Paypal komisyon alıyor" der. Aslında alınan bir komisyon değildir, kur farkı ticaretidir. Çünkü istendiğinde (doğru ayarlar yapıldığında) kullanıcı bu kur farkını ödemeyebilir. Fakat maalesef herkesin mevcut Paypal ayarı bu haksız kazanç için default olarak bu ticarete ayarlıdır. Yıllardır sorun etmeme ve çözüm bulamamama rağmen bugün şans eseri bu sorunu çözmüş bulundum. Vatana millete faydam olur düşüncesiyle sizlerle de paylaşmak istedim. Sorunun çözümü şu şekilde:

1-Paypal hesabına eklenmiş kredi kartınızın ekstrelerinin döviz kuru cinsinden ödemeye uyumlu olması gerekiyor. Bu noktada her bankada döviz ile ödeme seçeneği bulunmuyor. Bunu bankanızı arayarak öğrenebilir, eğer sistemleri destekliyor ise kartınızı €/$ uyumlu hale getirmeniz gerekiyor.
    2-Daha sonra Paypal sitesine girerek kullanıcı girişi yapıyorsunuz.
    Ardından sırasıyla
    Hesabım/
    Kullanıcı Profili/
    Param/
    Önceden onaylı Ödemelerim seçeneğini güncelleyin/
    Kullanıcı Ödeme Kaynaklarını Ayarla seçeneğini seçin /
    Ekstrenizin Dolar olarak kesileceği banka kartını seçin ve dönüştürme seçeneklerine basın /
    Beni satıcının faturasında belirtilen para birimiyle faturalandır'ı seçip göndere basın.

İşlem tamam, bundan sonra 100$ harcama yaptı iseniz bankanıza 100$ ödersiniz. Arada ne komisyon ne de kur farkı ödememiş olursunuz.

Merhaba, ben Paypal hesabımda tarif ettiğiniz sayfayı açtım, orada zaten "beni satıcının faturasındaki para birimiyle faturalandır" seçili durumdaymış. Ama birkaç gün önce Ebay'den 115 euroluk bir alışveriş yaptım, ekstrede 345.98 lira olarak gözüküyor. Halbuki banka hesabıma girip 115 euroyu liraya çevirdiğim zaman 338.79 lira çıkıyor şu an. Acaba bu fark, alışverişi euro hesabıyla değil tl hesabıyla yapmamdan mı, bu arada banka Garanti, Paypal hesabımın para biriminin Türk lirası olmasından mı, yoksa sadece euro yükseldiği için mi kaynaklanıyor sizce?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi trallesli -- 4 Temmuz 2014; 22:59:19 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: trallesli

quote:

Orijinalden alıntı: tikileaks

Paypal ile yurtdışı alışveriş yapanlar bilirler, döviz cinsinden aldığınız ürünün bedeli kredi kartı ekstrenize hiçte serbest piyasa döviz kuruna benzemeyen kurlar ile fahiş kur farklarıyla yansır. Paypal'ı aradığınızda "Bizde sorun yok bankanızla görüşün" derler, bankayı arayınca da "Bizde sorun yok Paypal ile görüşün" derler. Bu hengameden bir türlü istediğiniz sonucu alamazsınız, çekilen kur farkları yanlarına kar olarak kalır. Kimisi bu anlamsız durumu anlamak adına "Paypal komisyon alıyor" der. Aslında alınan bir komisyon değildir, kur farkı ticaretidir. Çünkü istendiğinde (doğru ayarlar yapıldığında) kullanıcı bu kur farkını ödemeyebilir. Fakat maalesef herkesin mevcut Paypal ayarı bu haksız kazanç için default olarak bu ticarete ayarlıdır. Yıllardır sorun etmeme ve çözüm bulamamama rağmen bugün şans eseri bu sorunu çözmüş bulundum. Vatana millete faydam olur düşüncesiyle sizlerle de paylaşmak istedim. Sorunun çözümü şu şekilde:

1-Paypal hesabına eklenmiş kredi kartınızın ekstrelerinin döviz kuru cinsinden ödemeye uyumlu olması gerekiyor. Bu noktada her bankada döviz ile ödeme seçeneği bulunmuyor. Bunu bankanızı arayarak öğrenebilir, eğer sistemleri destekliyor ise kartınızı €/$ uyumlu hale getirmeniz gerekiyor.
    2-Daha sonra Paypal sitesine girerek kullanıcı girişi yapıyorsunuz.
    Ardından sırasıyla
    Hesabım/
    Kullanıcı Profili/
    Param/
    Önceden onaylı Ödemelerim seçeneğini güncelleyin/
    Kullanıcı Ödeme Kaynaklarını Ayarla seçeneğini seçin /
    Ekstrenizin Dolar olarak kesileceği banka kartını seçin ve dönüştürme seçeneklerine basın /
    Beni satıcının faturasında belirtilen para birimiyle faturalandır'ı seçip göndere basın.

İşlem tamam, bundan sonra 100$ harcama yaptı iseniz bankanıza 100$ ödersiniz. Arada ne komisyon ne de kur farkı ödememiş olursunuz.

Merhaba, ben Paypal hesabımda tarif ettiğiniz sayfayı açtım, orada zaten "beni satıcının faturasındaki para birimiyle faturalandır" seçili durumdaymış. Ama birkaç gün önce Ebay'den 115 euroluk bir alışveriş yaptım, ekstrede 345.98 lira olarak gözüküyor. Halbuki banka hesabıma girip 115 euroyu liraya çevirdiğim zaman 338.79 lira çıkıyor şu an. Acaba bu fark, alışverişi euro hesabıyla değil tl hesabıyla yapmamdan mı, bu arada banka Garanti, Paypal hesabımın para biriminin Türk lirası olmasından mı, yoksa sadece euro yükseldiği için mi kaynaklanıyor sizce?

Öncelikle bankanız ile irtibata geçin, kullandığınız kartın ekstresinin döviz harcamalarında tl gelmesini engelleyin.
    Daha sonra ayarları ilk mesajdaki gibi sırasıyla gözden geçirin.
  • @tikileaks cevabınız için teşekkürler. Bankayı (Garanti) aradım ve TL'den farklı bir para biriminde alışveriş yaptığımda o para biriminde ödeme yapmak için ne yapmam gerekiyor diye sordum. Kartınızın para birimini TL/Dolar/Euro olarak değiştirmeniz gerek dediler, ben de değiştirdim. Öncesinde dolar hesabı da açmıştım ama eğer internet şubesini kullanarak ödeme yapmayacaksam hiç gerek yokmuş. Şimdi direk banka şubesine veya ATM'ye gidip 100 dolarlık alışveriş yaptıysam 100 dolar ödeyeceğim. Eğer internet şubesini kullanarak ödeme yapmak istersem de, alışverişi yaptığım para biriminde önceden hesap açmış ve o hesaba şube veya ATM yoluyla yeteri kadar para yatırmış olmam gerekiyor. Aksi tardirde, o an internet şubesine girip lira hesabımdan yabancı para birimi hesabıma döviz alımı yapıp da ödemeyi yaparsam, ben yine bankanın yüksek kurunu kullanmış olacağım, o dövizi pahalıya satın almış olacağım ve bir şey farketmeyecek.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: trallesli

@tikileaks cevabınız için teşekkürler. Bankayı (Garanti) aradım ve TL'den farklı bir para biriminde alışveriş yaptığımda o para biriminde ödeme yapmak için ne yapmam gerekiyor diye sordum. Kartınızın para birimini TL/Dolar/Euro olarak değiştirmeniz gerek dediler, ben de değiştirdim. Öncesinde dolar hesabı da açmıştım ama eğer internet şubesini kullanarak ödeme yapmayacaksam hiç gerek yokmuş. Şimdi direk banka şubesine veya ATM'ye gidip 100 dolarlık alışveriş yaptıysam 100 dolar ödeyeceğim. Eğer internet şubesini kullanarak ödeme yapmak istersem de, alışverişi yaptığım para biriminde önceden hesap açmış ve o hesaba şube veya ATM yoluyla yeteri kadar para yatırmış olmam gerekiyor. Aksi tardirde, o an internet şubesine girip lira hesabımdan yabancı para birimi hesabıma döviz alımı yapıp da ödemeyi yaparsam, ben yine bankanın yüksek kurunu kullanmış olacağım, o dövizi pahalıya satın almış olacağım ve bir şey farketmeyecek.

Hayır fark edecek, hafta içi mesai saati içinde internet bankacılığı ile alacağınız dövizin kuru serbest piyasaya yakın olur. ( Misal serbest piyasada 2.15 ise bankada 2.17 olur, fyerineakat ekstreniz tl olarak gelecek olursa hem paypal hem banka kar ediyor. 2.17 yerine 2.21 ya da 2.25 gibi bir kurdan tlye çevriliyor. Garanti USD hesabı için işlem ücreti alıyor. Dolayısıyle bilhassa garanti bankası kullananlar tam ekstreleri tutarınca döviz alıp kart borcunu ödesin, ardından döviz hesabını kapatsın. Her ekstre döneminde internet üzerinden döviz hesabı açıp kapatılabiliyor. Kurdan kazanayım derken hesap ücretine takılmayın boşuna
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.