Şimdi Ara

Bankalar/PAYPAL kur farkı cambazlığı ve ÇÖZÜMÜ (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
309
Cevap
126
Favori
54.491
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
63 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: tikileaks

İş bankasını bilmiyorum ama yüksek ihtimal uyumludur. Ben garanti ve bankasya kullanıyorum. Garanti uyumlu, Bankasya değil. Bankanda usd hesabı bulunmasına gerek yok. Ekstre geldikten sonra şubeye gider dolar olarak elden ödeyebilirsin. Ya da benim yaptığım gibi yapabilirsin: Yurt dışı alışveriş yaptığımda ekstre geldiğinde internet bankacılığına giriyorum, hesap oluştur diyorum, hesap cinsini USD seçiyorum. Sonra TL hesabımdan bu hesaba döviz alımı yapıyorum. Dövizle ekstreyi ödedikten sonra hesabı kapat diyorum. Tekrar eski haline dönüyor. Burada önemli olan husus centine varıncaya kadar ekstrede yazan tutar kadar $ alımı yapman gerekir. Aksi halde USD hesabında 1 cent bile kalsa USD hesabını kapatamıyorsun.

''...Sonra TL hesabımdan bu hesaba döviz alımı yapıyorum...''

Bu alım sırasında da yine bankanın döviz kurundan (yani normalden fazlabir kur fiyatı ile) almış olmuyor muyuz hocam?

• quote:

Orijinalden alıntı: psykopat81

quote:

İş bankasını bilmiyorum ama yüksek ihtimal uyumludur. Ben garanti ve bankasya kullanıyorum. Garanti uyumlu, Bankasya değil. Bankanda usd hesabı bulunmasına gerek yok. Ekstre geldikten sonra şubeye gider dolar olarak elden ödeyebilirsin. Ya da benim yaptığım gibi yapabilirsin: Yurt dışı alışveriş yaptığımda ekstre geldiğinde internet bankacılığına giriyorum, hesap oluştur diyorum, hesap cinsini USD seçiyorum. Sonra TL hesabımdan bu hesaba döviz alımı yapıyorum. Dövizle ekstreyi ödedikten sonra hesabı kapat diyorum. Tekrar eski haline dönüyor. Burada önemli olan husus centine varıncaya kadar ekstrede yazan tutar kadar $ alımı yapman gerekir. Aksi halde USD hesabında 1 cent bile kalsa USD hesabını kapatamıyorsun.

Bu alım sırasında da yine bankanın döviz kurundan (yani normalden fazlabir kur fiyatı ile) almış olmuyor muyuz hocam?

Evet ama en azından iki kez exchange yapmamış oluyoruz. Şubeye gidene karki yol parası ve zamandan da tasarruf oluyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• finansbankın internet şubesinde, kredi kartı ekstresini ödeme yöntemlerinden dolar/türk lirası olarak ödeme seçeneğini ben türk lirası yaptım:

-önceden (dolar olarak ödediğim zamanlarda) e-bayden alışveriş yaptığımda, kredi kartı ekstremde dolar olarak gözüküyordu. örneğin 5 dolara kalemlik aldım, ekstremde 5 dolar olarak gözüküyordu.

bu dolar borcu bankamatiklerden ödenmiyor, mecbur bankaya gidiyorsunuz, banka size dolar satışı yapıyor, borcunuzu öyle ödüyorsunuz.

-sonra ödeme seçeneğimi türk lirası olarak değiştirdim, örneğin 5 dolarlık kalemlik aldım, paypal bu 5 doları türk lirasına çeviriyor, ekstreme de türk lirası olarak yansıyor. ben de artık bankaya gidip sıraya girmeden borcumu bankamatiklerden ödeyebiliyorum.
  • up
  • quote:

finansbankın internet şubesinde, kredi kartı ekstresini ödeme yöntemlerinden dolar/türk lirası olarak ödeme seçeneğini ben türk lirası yaptım:

-önceden (dolar olarak ödediğim zamanlarda) e-bayden alışveriş yaptığımda, kredi kartı ekstremde dolar olarak gözüküyordu. örneğin 5 dolara kalemlik aldım, ekstremde 5 dolar olarak gözüküyordu.

bu dolar borcu bankamatiklerden ödenmiyor, mecbur bankaya gidiyorsunuz, banka size dolar satışı yapıyor, borcunuzu öyle ödüyorsunuz.

-sonra ödeme seçeneğimi türk lirası olarak değiştirdim, örneğin 5 dolarlık kalemlik aldım, paypal bu 5 doları türk lirasına çeviriyor, ekstreme de türk lirası olarak yansıyor. ben de artık bankaya gidip sıraya girmeden borcumu bankamatiklerden ödeyebiliyorum.

3-5 Dolarlık harcamada sizin dediğiniz kolaylık daha mantıklı tabi. Ama yüksek bedelli bir alışverişinizde ekstrenize tl olarak yansırken piyasa fiyatının çok çok üstünde bedellerle yansıtıyorlar. Bu başlığın açılma nedeni de zaten bu.

• quote:

quote:

Kabaca şöyle örnekleyeyim

100$ lık harcamayı ekstrenize dolar olarak yansıttığınızda piyasa fiyatı 1,90 ise banka hafta içi 1,92-1,93 gibi kur farkı uyguluyor. Cebinizden 193 TL çıkıyor
    100$ lık harcamayı ekstrenize TL olarak yansıttığınızda paypal ve banka iki kez kur farkı uyguluyor. Son noktada 2,15-2,20 TL bedellere tekabul edebiliyor. Cebinizden 215 TL civarı bir para çıkıyor.

• haklısınız hocam
  • İninal kart kullanıyorum. 1Dolar'lık ürün almıştım. 2TLden fazla çekti Sömürüyolar yaw. İninal kart için olurmu dedikleriniz?
  • hocam gördüğünüz gibi tl namına bişrey gözükmesede bankada 8,23 usd yi 18,77tl bakiye bloke ederek işliyor ve hesap hareketlerinde gözükmüyor 1 gün filan sonra hesap hareketlerine geliyor ve Debit kart yurtdışı kullanım şeklinde isimlediriyor bu arada banka kartı bankada kuveyt türk :D kuveyt türke çok meraklı değilimde hesap işletim ücreti almıyor ama burdan sokuyor kazığı şimdi bankayı arayıp ne söylemeliyimki
     Bankalar/PAYPAL kur farkı cambazlığı ve ÇÖZÜMÜ
     Bankalar/PAYPAL kur farkı cambazlığı ve ÇÖZÜMÜ

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ulaulas -- 14 Temmuz 2013; 2:12:24 >

• Bu işlem için ekstresinin dolar cinsinden ödenebildiği bir kredi kartınız ollması gerekir düşüncesindeyim.
  • FAİEDELİ BİLGİLER SAOL@
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sefa

Bu işlem için ekstresinin dolar cinsinden ödenebildiği bir kredi kartınız ollması gerekir düşüncesindeyim.

• Arkadaşlar aynı kur farkını bende yaşadım ve hemen buraya geldim... Konuyu açan arkadaşa tşkler, hemen Garantinin İnternet sitesine girdim ve ekstre ödeme para birimini TL&euro&dolar olarak değiştirdim Bunu Garantinin internet sitesinden yapabiliyorsunuz, ardından Pay-pala girip gereken ayarları yaptım.. Teşekkürler...
  • Sağol hocam

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Nasıl yani Şimdi ben 5 dolarlık alışveriş yaptım. 10,08 gibi kur çevirdi paypaldan da bu kadar aldığım gözüküyor. Kredi kartına nasıl gelecek şimdi ? 10 liradan daha mı fazla gelir ?
  • Hayır, kredi kartına 10.08 tl gelecek. 1 doları 2.016 tlden almış bulundunuz. Ama dolar hiçbir zaman o kadar pahalanmadı
  • bende bu işlemi yaptım.
    ebaydan ürün alırken 10 tl diyorsa bankada 11 tl görünüyordu.
    ebaydaki ürünün fiyatını farklı sitelerden dolar çeviri ile fiyatına bakıyordum. hem çeviren sitede tl olarak 1 tl fark çıkıyordu.
    hem bankada fark çıkıyordu.
    bu işlemi yaptıktan sonra denemelik 1 dolarlık ürün aldım gene çeviri sitelerinden baktım bankada kesilen tl serbes piyasa fiyatınında altındaki fiyatla kesilmiş.
    iş bankası kullanıyorum paypala sanal kart olarak ekli hiç sormadım dövizle ödeme yapıyormu falan.
    iş bankasının ana sayfasındada döviz kuru var diğer yerlere göre biraz daha aşağı .
    konu için teşekkürler.
  • teşekkürler. ben de maximumla yurtdışındayken alışveriş yaptığımda tl ye çeviriken fazla kazık atmamışlardı.
  • Tüm konuyu okumadım ancak ilk mesajdaki yanlış/eksik bilgilendirmeyi açıklığa kavuşturayım:

Bankada dolar hesabı tutmuyorsanız banka yine tl'yi usd'ye cevirir siz de donusum farkını bankaya odersiniz ekstrenizde.

Netice itibariyle bu durumdan kurtuluş yoktur. Ama Paypal'dense bankanın kur dönüşümü daha insaflıdır...

Yani kur farkı ödemeden yurtdışı alış veriş gerçekleştirmek pek mümkün değildir!...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Blur

Tüm konuyu okumadım ancak ilk mesajdaki yanlış/eksik bilgilendirmeyi açıklığa kavuşturayım:

Bankada dolar hesabı tutmuyorsanız banka yine tl'yi usd'ye cevirir siz de donusum farkını bankaya odersiniz ekstrenizde.

Netice itibariyle bu durumdan kurtuluş yoktur. Ama Paypal'dense bankanın kur dönüşümü daha insaflıdır...

Yani kur farkı ödemeden yurtdışı alış veriş gerçekleştirmek pek mümkün değildir!...

dolar hesabını açtım öyle bekliyor. çözüm olur mu
    alışverişten sonra kapatırım

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.