Şimdi Ara

Banka ve yatırım uzmanı Hakkında

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
1
Favori
544
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

450.000,00-TL gibi bir para geçti elime. 1 yıla kadar kendi işimi yapmayı planlıyorum ve bu arada paramı değerlendirmek istiyorum. Şu an çalışıyorum ve kazancım geçinmeme yetiyor. İşimi kurunca da paradan sadece ihtiyaç halinde çekeceğim, iş planım için yatırım sermayesi gerekmeyecek, yani para yatırımlarda kalmaya devam edecek. İşimi oturtana kadar aylık geçimimi bu paradan sağlayacağım. Tabi umarım gerekmez.

İlk defa toplu param olduğu için bazı sorularım olacak. Yardımcı oluranız sevinirim.

Aşağıdaki şekilde dağıtmayı planlıyorum.

TL Mevduat: %30

Altın: %20

USD: %30

Fon: %20

1) Parayı Ziraat bankasında tutmalı mıyım? Bes hesbaım Ziraat'te ve BES fonlarını yetersiz buluyorum. Aynı durum yatırım fonlarında da geçerli mi?

2) Tek bir bankadan tüm üsttekiler çözmek isterim. Ayrıca ileride Emtiaları da alıp satmak isterim.

3) Sizce üstteki dağılımım doğru mu?

4) Bir yatırım uzmanına paramı emanet etmeli miyim? Yatırım uzmanını nasıl bulabilirim?

Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

• Merhaba,

Oncelikle paranıza profesyoneller haric kimsenin tavsiyesi ile yon vermeyin. Yatirim isinden anlamıyorsaniz Araci kurumların yatirim danışmanlık hizmetleri var, onlardan faydalanabilirsiniz.

Kafanızda fikir olusmasi açısından ben birseyler söyleyeyim sadece,

Oncelikle Risk profilinizi belirlemeniz lazim, burası çok kritik. Yakin arkadaşıma nisan gibi hisse fon tavsiye etmiştim, bir miktar yatırdı, İlk basta güzeldi ama son birkaç ay borsadaki kararsızlık ile isler iyi gitmedi, arkadas bu dususu kaldıramadı ve tüm yatirimi bozup vadeye yatirdi, o yatirimi bozduktan sonra 2 hafta içerisinde borsa %8 arttı. vadinin 6 ayda vereceğini 2 haftada alabilirdi. Ama arkadas ben ay sonunda ne kazanacağımız bilmek istiyorum, yoksa rahat edemiyorum dedi. Su an gayet mutlu,

Bu kıssadan anlaşılacağı üzere sizin de kendinize uygun yatirim profilini seçmeniz lazim.

Burada onu al, bunu al diyenleri dinleyin ancak son kararı siz verin, pişman olmayacaginiz kararı verin. Unutmayin tek doğru yoktur

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Teşekkürler cevap için.

Yatırım danışmanını ciddi ciddi düşünüyorum.

Yatırım danışmanı ve aracı kuruma parayı yatırdığımızda benim adıma ve benim birkimimle işlem mi yapıyor(belirlediğim riskler dahilinde) yoksa bana sadece yatırımı yönlendireceğim tavsiyelerde mi bulunuyor?

• Orasi yaptiginiz sözleşmeye bagli. Yatirim danışmanlığı icin kurum ile resmi ve bağlayıcı bir sözleşme yaparsınız, daha sonra yukarida saydığım gibi size belli sorular sorarak ya da testler yaptırarak profil analizi yapılır, daha sonra is baslar.

Çoğu kurum size oneri verir, islemi siz yaparsınız, ya da sizden onay alip islemi onlar gerçekleştirir,

• Burada asıl mesele bir yatırım danışmanının neden köşeyi dönmediğinin, hala bir firmada neden çalışmaya devam ettiğinin sorulması lazım.  

• quote:

Orijinalden alıntı: Cem

Burada asıl mesele bir yatırım danışmanının neden köşeyi dönmediğinin, hala bir firmada neden çalışmaya devam ettiğinin sorulması lazım.  

aynı soruyu ben yazılım mühendisliği profesörleri için,ekonomi profesörleri için soruyorum.

şimdi yazılım mühendisi hocası öğrencilere yazılım öğretiyor,ama o işi öğreten hocanın bir yazılım projesi yok. yazılım şirketi falan yok.

aynı şey ekonomi profesörleri için de geçerli öğrencilere ekonomi dersi anlatıyorlar ama kendileri hala devletin verdiği maaş ile geçiniyorlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: Cem

Burada asıl mesele bir yatırım danışmanının neden köşeyi dönmediğinin, hala bir firmada neden çalışmaya devam ettiğinin sorulması lazım.  

Klasik bir yanlis algi. Yatirim danışmanının görevi sizi kısa yoldan zengin etmek, uçurmak, köşeyi dönmeniz saglamak vs değildir, birikimlerinizin enflasyon karşısında deger kaybetmesini engellemek ve uzerine risk alginiza göre makul bir getiri sağlamaktır.

• quote:

Orijinalden alıntı: fezalii

Klasik bir yanlis algi. Yatirim danışmanının görevi sizi kısa yoldan zengin etmek, uçurmak, köşeyi dönmeniz saglamak vs değildir, birikimlerinizin enflasyon karşısında deger kaybetmesini engellemek ve uzerine risk alginiza göre makul bir getiri sağlamaktır.

Alıntıları Göster

Yanlış algı değil hocam, parasını emanet edenlerin yanlış algısı. İnsanlar portföy yöneticilerine bu sebeple gidiyor, parayı uçurmak kaçırmak, köşeyi dönmek için. Ama öyle olmuyor işte. Bırakın karı portföy ekside basabilir. Ama bu hiç akıllarına gelmiyor, aksine kazanırız beklentisi oluyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: ozbey08

aynı soruyu ben yazılım mühendisliği profesörleri için,ekonomi profesörleri için soruyorum.

şimdi yazılım mühendisi hocası öğrencilere yazılım öğretiyor,ama o işi öğreten hocanın bir yazılım projesi yok. yazılım şirketi falan yok.

aynı şey ekonomi profesörleri için de geçerli öğrencilere ekonomi dersi anlatıyorlar ama kendileri hala devletin verdiği maaş ile geçiniyorlar.

Alıntıları Göster

Yazdıklarınızla benim kastettiğim arasında hiç bir alaka yok. Belki istediğimi anlatamamış olabilirim. Yukarıda yazdım. Bir portföy yöneticisine gittiğiniz zaman çok beklentiye girmeyin, hele çok paranız yoksa çokta ilgi beklemeyin. Arkadaşın yatırım miktarı iyi bir portföy yöneticisinin dikkatini çekecek cinsten değil.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.