Şimdi Ara

Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/Tezgah altı faiz oranları) (744. sayfa)

10 Kayıtlı Üye (4 Mobil) ve 25 Misafir (7 Mobil) - 24 Masaüstü11 Mobil2 Android
5 sn
72.419
Cevap
1.791
Favori
5.964.885
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
248 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 742743744745746
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Normalde konuya çok yarım yapmamayı tercih ediyorum ama hayatımda bu kadar sığ bir yorum görmedim. Yunanistan olursundan sonra zaten okuyamadım. Yunanistan krizinde, sermaye kontrolleri geldiğindeki işsizlik, enflasyon oranlarını zahmet edip bizimkilerle karşılaştırın bir bence, üstüne nüfus farklarının getirdiği negatifliği hatta üstüne bir de açıklanan enflasyon yerine kendi enflasyonunuzu ekleyin sonra bir bakın Yunanistan’ın o zamanla bizim şimdiki durumumuz arasındaki farka. Ucuz iş gücüymüş. Ucuz iş gücüyle ne üretip satmayı düşünüyorsunuz? Şu cevabı yazarken bile inanamıyorum böyle şeyleri yazmak zorunda olduğuma. Ülkenizden bu kadar uzak yaşayıp üstüne bu kadar üstten nasıl yorum yapabiliyorsunuz? Sizin şu an Türk diye bildiğiniz markaların %90ı yabancılara satıldı çoktan. Bu konuda Ozan Gündoğdunun bir yazısı olması gerek okuyabilirsiniz. Tekrar söylüyorum, cin olmadan adam çarpmaya çalışıyorsunuz. Dünyada ekonomik büyüklüğü ve para birimi bu kadar hızlı düşen bir ülke kolay kolay bulamazsınız. İsterseniz Afrika ülkeleriyle bile karşılaştırabilirsiniz. Emin Çapa sürekli bu karşılaştırmaları yapıyor onun twitterına bakın. Dolayısıyla sizden ve bizden akıllı dünya holdingleri gelip çoktan satın aldı sizin şirketlerinizi. Hem ucuza aldılar, hem de artık ülke tabanına yayılan fakirlik dolayısıyla ucuz işçilik de var ki üstüne kapitalizmin kamçısı olan işten çıkarılma korkusunu hiç söylemiyorum bile. Siz hala ucuz işçilikle kazanılan paranın ülkede kalacağını düşünmeye devam edin. Oraları çoktan geçtik. Şaka gibi gerçekten...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Droya -- 24 Eylül 2020; 21:37:17 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: ibrahimira

Bu mesaj silindi.
    umarım sen ve sevdiklerin hayatı boyunca ucuz iş gücü ile çalışıp ülkemize yatırım yaptırır

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Katalan! -- 24 Eylül 2020; 21:36:26 >
  • beyler enpara neden artırım yapmıyor hala 11 de görünüyor 90 bin tl bağlıycaz

• < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Neden silindi arkadaşın yorumları?

• Adam üretmeliyiz diyor yahu...

Demezler mi adama zaten üretiyorduk hatta dünyada kendine yeten 7 ülkeden biriyken mirasa çökmüş ergenler gibi herşeyi yok pahasına satıp bu da yetmezmiş gibi inşaat ekonomisine müteahhitler ile kolkola dışa bağımlı hale getirildik diye...

Pes ...

• Droya kullanıcısına yanıt
    Kendi silmiş...

• Burgan mobile 1 saattir giriş yapamıyorum.Bu sorunu yaşayan var mı?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: gecekorrr

beyler enpara neden artırım yapmıyor hala 11 de görünüyor 90 bin tl bağlıycaz
    Yarın güncelleme gelir ppk gunlerinde artiş olmaz zaten 14 .00 de açıklanıyor bankalar toplanti yapıyor vs .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi .montana. -- 24 Eylül 2020; 22:58:57 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 100 puan daha artış gelebilir bir sonraki toplantıda, uzun vadeli bağlamayı düşünmeden önce aklımızda olsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mynisan -- 24 Eylül 2020; 23:14:41 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • fasson kullanıcısına yanıt
    kurumlar vergisinden inince ceza ödenmemiş mi oluyor.
    komik olmayın.
  • Öncelikle son 1-2 aydaki trendde olduğu gibi kurlardaki yükselişin önü faiz arttırımı ile bir miktar kesildi.
    Ayrıca bu sabah BDDK tarafından swap limitleri ile ilgili limitte de değişiklik yapıldı.
    Bunun neticesi olarak TL varlıklarda bir miktar değerlenme olacaktır. (borsadaki bankacılık hisselerini takip edip göreceğiz)
    İki gün önce dolar 7.40-7.30 bandına geri çekilebilir deseniz gülerdim ama artık (politika değişikliği nedeni ile) bunlar ihtimal dahilinde.
    Bugün verilen 13% mevduat faizi ile geçen hafta verilen 13% mevduat arasında fark var artık, bugünkü 13% mevduat faizi (alternatif yatırım araçlarına göre) daha kıymetli artık.
    Altının da artık TL'ye alternatif bir yatırım aracı olmaktan çıktığı bir döneme giriyoruz.

Özetle mevcut mevduat faizlerine gelecek olan 1.5-2.0 puanlık bir artış ile pek çok yatırımcı için artık TL'de kalmak mantıklı hale gelebilir. Ya da TL'de yakalanmış olan yatırımcının döviz/altın'a geçmesinin önü kesildi.

Swap limitinin yükseltilmesi ile yavaş yavaş yurtdışından da para girişi olacak ki bu da TL'yi biraz daha değerlendirir.

Dünyada doların değerleniyor olması ve orada gidecek biraz daha yeri olması, ve ABD'deki seçimler risk hala.

• quote:

Orijinalden alıntı: tuzsuz_deli_bekir

Öncelikle son 1-2 aydaki trendde olduğu gibi kurlardaki yükselişin önü faiz arttırımı ile bir miktar kesildi.
    Ayrıca bu sabah BDDK tarafından swap limitleri ile ilgili limitte de değişiklik yapıldı.
    Bunun neticesi olarak TL varlıklarda bir miktar değerlenme olacaktır. (borsadaki bankacılık hisselerini takip edip göreceğiz)
    İki gün önce dolar 7.40-7.30 bandına geri çekilebilir deseniz gülerdim ama artık (politika değişikliği nedeni ile) bunlar ihtimal dahilinde.
    Bugün verilen 13% mevduat faizi ile geçen hafta verilen 13% mevduat arasında fark var artık, bugünkü 13% mevduat faizi (alternatif yatırım araçlarına göre) daha kıymetli artık.
    Altının da artık TL'ye alternatif bir yatırım aracı olmaktan çıktığı bir döneme giriyoruz.

Özetle mevcut mevduat faizlerine gelecek olan 1.5-2.0 puanlık bir artış ile pek çok yatırımcı için artık TL'de kalmak mantıklı hale gelebilir. Ya da TL'de yakalanmış olan yatırımcının döviz/altın'a geçmesinin önü kesildi.

Swap limitinin yükseltilmesi ile yavaş yavaş yurtdışından da para girişi olacak ki bu da TL'yi biraz daha değerlendirir.

Dünyada doların değerleniyor olması ve orada gidecek biraz daha yeri olması, ve ABD'deki seçimler risk hala.
    Reelde hissettiğimiz enflasyon %30ların üzerindeyken , 1-2 puan artıştan dolayı TL'de kalacak varsa bol şans diliyorum.

Merkez bankası geçtiğimiz ay boyunca resmi olmasa da daha yüksek oranları uyguladı. Dünkü artış el altından bir süredir yapılan uygulamanın resmiyete dönüşmesinden başka bir şey değil.

Faiz oranları bir süredir %12 civarındaydı, bakalım bu karardan sonra artacak mi?

TL'nin bu kadar değersiz olması çok üzücü.

• quote:

Orijinalden alıntı: 1234Rambo

"dövizde olan, ya düşerse" diye düşünüyor" he mi? kim onlar? şakaysa komik, değilse daha komik.
    He

Hocam sanırım ne demek istediğimi anlamak istemiyorsunuz. Hatta Sanırım döviziniz var.

Farkındaysanız bu gün yine dövizde düşüşler oldu .

Ben olaya sizin gibi duygusal bakmıyorum.

Ha şunu iyi bilin. Ekonomik durumumuz hiç iyi değil. Hatta ekonomimiz berbat. ( Keşke çok iyi bir ekonomimiz olsa :( )

Fakat merkez bankasının yaptığı hamlenin dövizi biraz düşerebileceğinden bahsettim sadece. İnsanlar güvenli yatırıma geçmek istiyor. Ellerindeki avuçlarındaki nin birden uçup gitmesini istemiyor. Mevduat faizi de güvenli liman. Yine tekrar ediyorum mevduat faizleri %16 lara çıksa dolar 4-5 ay sabit kalır . Yada az da olsa geriler. ( farkındaysanız az da olsa diyorum. )

Saygılar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erdalyel -- 25 Eylül 2020; 10:57:8 >

• Burgan Trade de patladi :/
    Hisse alacaktik :/

• hebelehubele H kullanıcısına yanıt
    Hocam tam olarak anlatamadım sanırım,
    TL artık alternatif yatırım araçlarında yerini aldı demeye çalışıyorum.
    Hissedilen enflasyon 30% iken bizim de bu 30%'u kesin olarak kazanabileceğimiz bir yer varsa evet oraya geçelim. Ama yok.
    Dövizin, altının, borsanın 1 sene içinde 30% yükseleceğinin garantisi de yok.
    Geçmişe bakıp gelecek tahmini yapamıyoruz.

Bu faiz yükseltiilmiş halde bile reel bir getiri yok çok haklısınız.
    Ama altın ve döviz de artık eskisi kadar ucuz değil ve yeni politika ile de belli ki eskisi gibi günde 5-10 kuruş yükselemeyecekler.
    Geçen hafta 100 bin liramı 1 aylık mevduata bağlamazdım mesela, ama şu an faizler 14% olursa bağlayabilirim onu demeye çalışıyorum.
  • Hala mevduat hesaplarında kıpırdama yok.
  • erdalyel E kullanıcısına yanıt
    mevduat faizleri güvenli liman? tamam hocam. size cevap vermeye gerek duymuyorum. aynen devam edin siz.

not: enflasyonun %11 olduğu ütopik cennetinizde mutluluklar dilerim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 1234Rambo -- 25 Eylül 2020; 14:33:41 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: tuzsuz_deli_bekir

Hocam tam olarak anlatamadım sanırım,
    TL artık alternatif yatırım araçlarında yerini aldı demeye çalışıyorum.
    Hissedilen enflasyon 30% iken bizim de bu 30%'u kesin olarak kazanabileceğimiz bir yer varsa evet oraya geçelim. Ama yok.
    Dövizin, altının, borsanın 1 sene içinde 30% yükseleceğinin garantisi de yok.
    Geçmişe bakıp gelecek tahmini yapamıyoruz.

Bu faiz yükseltiilmiş halde bile reel bir getiri yok çok haklısınız.
    Ama altın ve döviz de artık eskisi kadar ucuz değil ve yeni politika ile de belli ki eskisi gibi günde 5-10 kuruş yükselemeyecekler.
    Geçen hafta 100 bin liramı 1 aylık mevduata bağlamazdım mesela, ama şu an faizler 14% olursa bağlayabilirim onu demeye çalışıyorum.
    Haklısınız hocam, şu şekilde düzeltsek daha iyi olur o zaman.

bugüne kadar döviz altın trenini yakalayamayan ve hala TL'de olanlar için bir fırsat olabilir.

Şuan büyük çoğunluk TL dışında olduğu için , onları TL'ye çekebilecek bir oran değil.

• En az 800 daha artması lazım.

• 
Sayfa: önceki 742743744745746
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.