Şimdi Ara

Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/Tezgah altı faiz oranları) (634. sayfa)

13 Kayıtlı Üye (9 Mobil) ve 31 Misafir (9 Mobil) - 26 Masaüstü18 Mobil2 iOS1 Android
5 sn
72.990
Cevap
1.795
Favori
6.015.774
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
249 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 632633634635636
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Zamanında şöyle bir şeyler karalamıştım:
    https://forum.donanimhaber.com//mesaj/yonlen/141213380

İş Yatırım'ın Eurobond raporlarını takip edebilirsiniz. Erişimi kolay ve anlaşılır. Yalnız rapordaki oranlar (fiyatlar) işlem anındakilerden çok farklı olabilir. Piyasa çok sığ oluyor bilginize.
    https://www.isyatirim.com.tr/tr-tr/analiz/arastirma-raporlari/ArastirmaRaporlari/2_20200225092844993_1.pdf

Getiri ile kupon oranlarını da birbirine karıştırmayın. Getiri vade sonunda elde edilir. Kupon ise ödeme dönemlerinde. USD yılda 2, EUR yılda 1 kupon öder.

Vergi konusunda bir düzeltme yapmama izin verin:
    Vadesinden önce satar ve gelir elde ederseniz (kur farkı dahil!) beyan sınırına bakılmaksızın beyanname vermek zorundasınız. Vadesinden önce satım yapacaksanız çok iyi düşünüp hesaplama yapmanız gerekecektir.
    Yazdıklarınızdan beyan sınırının altında kaldığınızı anlıyorum ama ortak hesap üzerinden işlem yaparak beyan sınırını esnetebilirsiniz (alım-satım hariç).
    İskontolu kağıt almanız durumunda (temiz fiyat<100) vergi hesaplarken temiz fiyat farkını da hesaba katmanız gerekmektedir.
    Eurobond vergi konusu biraz karışık. Geçici-67 kapsamında değil. Bu nedenle profesyonel destek almanız yararınıza olacaktır. Bu bilgilerde tam mükellef gerçek kişi olduğunuzu varsaydım.

Özel sektör/finans eurobondlarında minimum alım sınırlaması var (yaklaşık 100-200 bin usd/eur gibi). Özel bankacılık müşterisiyseniz aracı kurumunuz ya da bankanız işi kitabına uydurur ama normal vatandaş için yapacağını sanmam. Şansınızı deneyebilirsiniz.

Şöyle 4-5 kişi toplanıp danaya girer gibi girebilsek çok iyi olurdu...

• Garantide bireysel emeklilikte eurobonda yatırım yapan fon var. Bireysel emekliliği ona cevirdim. Yuzde 25 zaten devlet katkısı yani 100 tl zaten eurobond almadan 125 tl oluyor. Bence iyi değerlendirilirse bireysel emeklilik çok kazançlı.
  • Hangi banka olursa olsun 150.000 tl devlet güvencesi olduğnu biliyoruz, diyelim bir bankada 100.000 tl faizde paramız var ve umarım olmaz ama banka battı ve hesapların ziraate devredildiği açıklandı. peki sistem şöyle mi işler;

Ben: Merhaba geçen gün paramın olduğu bankanın battığı ve hesabımın size devredildiği açıklandı, paramı çekmek istiyorum.
    Ziraat görevlisi: evet hesabınız bize devroldu. ister ziraatbankın verdiği faiz oranıyla bizde devam edin isterseniz hemen vezneye geçin paranızı ödeyelim.

Yoksa şöyle mi işler;

Ziraat önünde oluşan binlerce kişilik kuyrukta beklemekten bitap düşmüş şekilde içeri girip ziraat görevlisiyle konuşuyorum.

Ben: paramı çekmek iztiyorum.
    ziraat görevlisi: beyefendi mağdur olup bize aktarılan hesaplar sıraya konuldu, sistemden baktım size 12 ay sonra sıra gelecek, o zaman gelin paranızı alın.
    ben: peki benim 100 bin tl 12 ay sonra faiziyle 110 bin olacak, ben ne kadar alıcam?
    ziraat: ne faizi? 100 bin olarak geri alacaksınız. ana paranızı aldığınıza şükredin...

• quote:

Orijinalden alıntı: eros68

Hangi banka olursa olsun 150.000 tl devlet güvencesi olduğnu biliyoruz, diyelim bir bankada 100.000 tl faizde paramız var ve umarım olmaz ama banka battı ve hesapların ziraate devredildiği açıklandı. peki sistem şöyle mi işler;

Ben: Merhaba geçen gün paramın olduğu bankanın battığı ve hesabımın size devredildiği açıklandı, paramı çekmek istiyorum.
    Ziraat görevlisi: evet hesabınız bize devroldu. ister ziraatbankın verdiği faiz oranıyla bizde devam edin isterseniz hemen vezneye geçin paranızı ödeyelim.

Yoksa şöyle mi işler;

Ziraat önünde oluşan binlerce kişilik kuyrukta beklemekten bitap düşmüş şekilde içeri girip ziraat görevlisiyle konuşuyorum.

Ben: paramı çekmek iztiyorum.
    ziraat görevlisi: beyefendi mağdur olup bize aktarılan hesaplar sıraya konuldu, sistemden baktım size 12 ay sonra sıra gelecek, o zaman gelin paranızı alın.
    ben: peki benim 100 bin tl 12 ay sonra faiziyle 110 bin olacak, ben ne kadar alıcam?
    ziraat: ne faizi? 100 bin olarak geri alacaksınız. ana paranızı aldığınıza şükredin...
    Hocam bu dedigin cok zor olur zaten.Bankalarin batmasi diye bir durum cok zor.Kalan bankalar hep yurtdisi destekli.Komisyon ve faiz oranlarini zorla asagiya cekmek istemesi devletin banka karliliklarini ciddi oranda etkileyecek bu bir gercek ama bu oldu diyede banka batmaz.Suanda verilen kredilerde muhtemelen zararina yada hic kar yapmadan veriliyor.%0.89 ile kredi vermek vs ciddi dusuk oran.Kaldi ki 3AAA sirketlere %8 ile kredi verildigi soyleniyor...Fakat yinede bankalar batmaz bu zamana kadar batan batardi o kadar kur sokuna ragmen hepsi ayakta darbe bile almadilar.
    Yok oyle birsey oldu direk parani verirler diye dusunuyorum en kotu senaryoda 1 ay icinde verirler.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: murahhasaza

Zamanında şöyle bir şeyler karalamıştım:
    https://forum.donanimhaber.com//mesaj/yonlen/141213380

İş Yatırım'ın Eurobond raporlarını takip edebilirsiniz. Erişimi kolay ve anlaşılır. Yalnız rapordaki oranlar (fiyatlar) işlem anındakilerden çok farklı olabilir. Piyasa çok sığ oluyor bilginize.
    https://www.isyatirim.com.tr/tr-tr/analiz/arastirma-raporlari/ArastirmaRaporlari/2_20200225092844993_1.pdf

Getiri ile kupon oranlarını da birbirine karıştırmayın. Getiri vade sonunda elde edilir. Kupon ise ödeme dönemlerinde. USD yılda 2, EUR yılda 1 kupon öder.

Vergi konusunda bir düzeltme yapmama izin verin:
    Vadesinden önce satar ve gelir elde ederseniz (kur farkı dahil!) beyan sınırına bakılmaksızın beyanname vermek zorundasınız. Vadesinden önce satım yapacaksanız çok iyi düşünüp hesaplama yapmanız gerekecektir.
    Yazdıklarınızdan beyan sınırının altında kaldığınızı anlıyorum ama ortak hesap üzerinden işlem yaparak beyan sınırını esnetebilirsiniz (alım-satım hariç).
    İskontolu kağıt almanız durumunda (temiz fiyat<100) vergi hesaplarken temiz fiyat farkını da hesaba katmanız gerekmektedir.
    Eurobond vergi konusu biraz karışık. Geçici-67 kapsamında değil. Bu nedenle profesyonel destek almanız yararınıza olacaktır. Bu bilgilerde tam mükellef gerçek kişi olduğunuzu varsaydım.

Özel sektör/finans eurobondlarında minimum alım sınırlaması var (yaklaşık 100-200 bin usd/eur gibi). Özel bankacılık müşterisiyseniz aracı kurumunuz ya da bankanız işi kitabına uydurur ama normal vatandaş için yapacağını sanmam. Şansınızı deneyebilirsiniz.

Şöyle 4-5 kişi toplanıp danaya girer gibi girebilsek çok iyi olurdu...
    Cok guzel ozet olmus sagolun.

• quote:

Orijinalden alıntı: Marrusia

euro almak daha iyi olabilir usd euro paritesi yerlerde ama

Alıntıları Göster
    evet yanılmadım şuanda 6.70 oldu euro/dolar paritesi çok güzel toparladı.Yanlız ana trend sanki düşüş yapacak gibi bizim için kötü birşey aslında.
    %2 kar güzel oran 2 aylık faizi kurtardık

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Marrusia -- 26 Şubat 2020; 12:18:19 >
  • Marrusia kullanıcısına yanıt
    iyi güzel de hocam mesela odeabankın çok zorda olduğu konuşuluyor göstergelerle desteklenerek. onun bile tehlikesi yok mu?

üç kuruş kazancımızı eritmemek için didiniyoruz. cds 300lerdeyken sistemin tüm unsurlarına bu kadar güvenmek biraz zor geliyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: uhe123

iyi güzel de hocam mesela odeabankın çok zorda olduğu konuşuluyor göstergelerle desteklenerek. onun bile tehlikesi yok mu?

üç kuruş kazancımızı eritmemek için didiniyoruz. cds 300lerdeyken sistemin tüm unsurlarına bu kadar güvenmek biraz zor geliyor
    odeabank'ın sahibi lübnan'lı audi bankmış.Türkiye'deki çoğu banka zaten emirlik sermayesi oldu bakmayın.Emirlikler batmadığı sürece sorun yok.Kuveyt,Burgan=Kuveyt emirliğinin bankaları.
    Tfx suudilerin,albaraka bahreyn,Qnb,Alternatif katar,Akbank deseniz azda olsa citibank america.Garanti deseniz yarısı ispanyol.Ykb unicredit,Denizbank rus cyberbank,Teb bnp paribas fransız,Ing hollanda.

Kolay kolay para uçup buhar olmaz 150.000K kadar zaten devlette en kötü devlet TL basar yine parayı öder tabi öyle yaparsa 150 bin iyice değersizleşir oda ayrı..Yok bu sermayeler batmaya yaklaşırsa o zaman düşünürüzde arap emirliklerinin batacağını hiç düşünmüyorum.Petrol ile zengin oldular fakat farklı farklı alanlarda kendilerini geliştirdiler kuwait city finansalda dubai/sharjah emirliği ortadoğunun yazılım sektöründe üssü turizm deseniz öyle.Çok öyle panik olacak bir durum açıkcası eskiden olsa 2018 kur krizinde zaten bankalar kepengi kapatmış olurlardı.Fakat son zamanlarda bende krediden komisyonlardan kar elde ettiklerini düşünmüyorum.

Edit:Kredi verdiği kadar bankaların özsermayesini artırması gerekiyor her sene bddk'nin yeni düzenlemelerinde oranı tam hatırlamıyorum ama 100 kredi verecekse 25 özsermayesinde para olması gerekiyor daha üstünü veremiyor bankalar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Marrusia -- 26 Şubat 2020; 15:46:33 >

• quote:

Orijinalden alıntı: uhe123

2019 da zarar açıklayan banka da var. 2020 de gelirleri kesildiği için ben bankalardan 2020 yılı için çok büyük kar beklemiyorum.
  • eros68 kullanıcısına yanıt
    İmarbank olayında 2. seçenek olmuş, tefe tüfe dümeniyle para pula döndükten sonra taksit taksit uzun vadede ödenmişti.
  • Marrusia kullanıcısına yanıt
    türk telekomu sattıkları öger şirketin içini boşaltıp gitti, kimse de hesabını sorma peşinde değil, kimbilir neden. öger de çok büyük yabancı sermayeydi. güya devlet kar etsin diye özelleştirme yapıldı, sonunda misli misli kazık yine vatandaşa girdi.
    bu yüzden bana bankanın arkasında yabancı sermaye olması güven değil endişe veriyor açıkçası. adamlar yurtdışında ne kadar güçlü olursa olsun, "bir şekilde" kaçıp gidebiliyorlar diye düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi uhe123 -- 28 Şubat 2020; 10:41:21 >
  • bulunduugum ılde ıcbc sube kapatıyor ben de baska bır bankaya usd ıle gecmeyı dusunuyorum lakın hangı banka su an ıcın uygun . eft havale ucretsız bir banka varsa super olur . burgan bank mantıklı mı ? parayı subeye goturup hesap acmak mı yoksa ınternertten mı hesap acmak avantajlı
  • quote:

Orijinalden alıntı: kaanrasmus

bulunduugum ılde ıcbc sube kapatıyor ben de baska bır bankaya usd ıle gecmeyı dusunuyorum lakın hangı banka su an ıcın uygun . eft havale ucretsız bir banka varsa super olur . burgan bank mantıklı mı ? parayı subeye goturup hesap acmak mı yoksa ınternertten mı hesap acmak avantajlı
    Enpara,ceptetep,seninbankan,burgan bank dijital hesap bunları araştır havale/eft ücreti yok.

Cepteteb düşünüyorsanız referansım ile başvurursanız sevinirim.

Eft/havalenin ücretsiz oldugu oluşumlar hep şubesiz internet bankacılıgı oluyor genelde.
  • Dolar/TL yeni haftaya 6.23 seviyesinden başladı. Hala inat yapar gibi Faiz indirme peşindeler, faizi yükseltmeleri lazım yoksa Dolar durmayacak.
  • Bugün fed faiz indirince dolar da haşırt diye indi. 6.06 tl de şu an.
  • bizimkiler de indirime devam eder böylece
  • Ons uçtu, Dolar düştü gram çıkmıyor

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kartallar Yuksek Uçar

Garantide bireysel emeklilikte eurobonda yatırım yapan fon var. Bireysel emekliliği ona cevirdim. Yuzde 25 zaten devlet katkısı yani 100 tl zaten eurobond almadan 125 tl oluyor. Bence iyi değerlendirilirse bireysel emeklilik çok kazançlı.
    Bireysel emeklilik sisteminde devlet katkısı 2020 yılina göre bir senelik brüt asgari ücretin %25 i olan 8829 TL den fazla olamıyor, bunun mevduat miktarına baya düşük bir rakam, yani kağıt üzerinde 100bin TL mevduatin yıllık getirisi gibi, buda iyi gibi görünsede sistemden çıkış bu katkının alınmasını engelliyor, dolayısıyla devlet katkısına hak kazanabilmek için sistemde en az 3 yıl kalmak gerekiyor, sistemde en az 3 yıl kalanlar katkı payı ve getirisinin yüzde 15'ini, altı yıl kalanlar yüzde 35'ini, on yıl kalan ancak 56 yaşını doldurmayanlar yüzde 60'ını alabiliyor, yani hersey kağıt üzerinde ki gibi değil, yani bireysel emeklilik sistemi mevduat sahibinin aldığı faiz getirisi gibi avantajli değil ve karmaşık bir sistem.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Aktif bank bono hesabı açıp enparada ki bakiyemi orada değerlendirmek istiyorum. Enpara 6,5 bono 10,50 veriyor.

Aktifbank bononun avamtaj ve dezavantajları nelerdir.
    İlk defa kullanacağım için biraz endişeliyim. Uyduruktan bir mobil app. yapmışlar. Sanki paralar uçup gidecek gibi.

Tecrübeli arkadaşlar yorum yaparsa memnun olurum.

• Maestro26 kullanıcısına yanıt
    4 yıldır bonodayım hocam en ufak bir sıkıntı yaşamadım uygulama arayüzlerini sürekli geliştiriyorlar zaten 2019 ikinci 6 aylık bilançosuna bakabilirsin 220.3 milyon lira net kar açıkladılar ..:)

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 632633634635636
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.