Şimdi Ara

Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/Tezgah altı faiz oranları) (512. sayfa)

10 Kayıtlı Üye (5 Mobil) ve 45 Misafir (7 Mobil) - 43 Masaüstü12 Mobil1 iOS1 Android
5 sn
72.859
Cevap
1.794
Favori
6.005.946
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
248 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 510511512513514
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Nasrettin Hocanın dediği gibi Ciğer buysa, kedi nerede? Enflasyonun %14 olduğununa inanıyorsanız mutluluklar dilerim.
  • espial kullanıcısına yanıt
    Enflasyon bir ürün yada hizmetin fiyatının artış yada azalmasının bir ölçeğidir. Güncel enflasyon %14 ortalamanın çok üstündedir. %20den 14 e düşmüştür. Ama hala çok yüksek şekilde para değer kaybetmektedir.

Bu arada sen inanmışsın inanmamışsın finansal yapının umrunda mı? 2 gündür dolar neden düşüyor? Citibank, Jp Morgan milyar dolar getiriyor inanıyor ama benim vatandaşım enflasyon bu değil diyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu arada finansal okur yazarlığı düşük vatandaşımıza buradan söyleyelim önümüzdeki ay enflasyon %9.5-10 civarına düşecek, yine aynı ağlamalar çıkacak yanlış hesaplanıyor halk kandırılıyor falan denecek denmesin. Hesap uluslararası standartta yapılır, olası bir manipülasyonda dolar 10 12 olur işte yabancıyı tutamazsınız.

Nedenine gelince enflasyon son 12 ayın ortalaması olarak hesaplanır. Son 12 ayın en yüksek değeri 21 olması lazım eylül 2018 hesaptan çıkacak yerine eylül 2019 girecek ve matematik hesabı basit baya aşağı düşecek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cancan_burak -- 5 Eylül 2019; 22:27:23 >
  • Yatırım şirketlerinden dolar yağmuru varmış şemsiyeyi ters tutunda boşa yerlere akıp ziyan olmasın yıllardır yağan dolarlar hep boşa gitmiş değeri bilinmemiş.

• cancan_burak kullanıcısına yanıt
    Üstad ağustos ayı enflasyon sepetinde 418 adet ürün var.
    Bunların 243 tanesi ARTMIŞ
    43 tanesinde artış YOK
    132 teneside düşmüş
    Yani temmuzda %16,65 iken
    Ağustosda 243 üründe ciddi artış olmasına karşın DÜŞMÜŞ ve enflasyon oranı %15.01 olarak açıklanıyor.
    Kusura bakmayın burdaki insanları tenzi ederek söylüyorum lakin;
    Bu insanlar bukadar salakmıki
    Çoğu üründe ciddi artışa rağmen enflasyonun düşdüğüne ve türkiyede real enflasyonun %15,01 olduğuna inansın ??

Kaldıki doğalgaz, elektrikden, ulaşım hizmetlerine varana kadar onlarca temel tüketim unsuruna bunca zam yapılmışken

Gerçekten söyleyecek başka bir laf bulamıyorum.

Şaka gibisiniz..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Şeref60 -- 6 Eylül 2019; 10:22:32 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: serkanTEAC

Paranın %35 ı ile borsaya girdim şu an en ucuz olanı kaçırmıyayım bari.

Faizler çok düştü banka hisseleri ucuz ben oyumu şekerbank tan yana kullandım

Tspor vardı erken vedalaştım 1.06 ile beklesem şimdi 1.40 dayandı güsel kar bırakırdı.

Kalan parada aktif bank ile devam...
    Şekerbank güzel seçim lakin eğer banka bu çeyrekte de kapattığı 20 şubeye rağmen kar edemezse işler hiç iyiye gitmez gibime geliyor.
  • enflasyonun gerçekten düştüğüne inanan kişilerin, en kısa zamanda ekonomik darboğaza düştüğünü duysam, gram üzülmem. bu neyin kafasıdır? hiç mi çarşıya pazara çıkmazsın, hiç mi ekonomik olarak sorumlu olduğun kimse yok? yazık!

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Şeref60 kullanıcısına yanıt
    %14 Enflasyon anormal bir değerdir küçük değildir.Geçen sene ekimde ülke tarihinin en yüksek değerlerinden biri olan %25 görüşmüştür.

Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/Tezgah altı faiz oranları)

Siz bekliyorsunuz ki her sene enflasyon %30-40 artarak gitsin böyle bir şey olmaz.Bir tansiyon hastası sürekli 20 tansiyonla yaşayamaz.Anlık 20 görür sonra 15 seviyesinde ataklar geçirir. 15 tansiyon hala çok yüksektir sağlıklı bir insan için. Aynısını enflasyon için düşünün şuanda zaten dünya ortalamasının çok üstünde enflasyon var.

Hesaplama noktasında dediğiniz gibi 418 adet ürünün içinde ağırlıklı bizi etkileyen kalemler var. Bu kalemlerin içindeki doğalgaz artışı tüm enflasyon paketine etkisi %0.5 civarındadır. Ancak sana bana o doğalgaz artışı ne kadar etki ediyor %10. İşte burada normal insan bu enflasyon değerlerine inanmıyor bizi kandırıyorlar ikilemine düşüyor. Bu kavramlar anlattıklarımı umarım anlaşılıyordur. Bir kişiye bir finansal dünyanın gerçeklerini anlatsam mutlu olmam için yeterli

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cancan_burak -- 5 Eylül 2019; 23:21:21 >

hayati önemdeki tüketim ürünlerinin enflasyon sepetine alınmaması, evet, bizim kandırılmamızdır. çok net yazdım, umarım anlaşılmıştır.

• Bu bütün dünyada genel kabul gören yöntem. Sen uluslararası standartlarda veri sunmazsan kimse senin cds ni almaz, kimse sana kredi vermez.

Şuanda sanki birilerini veya bir sistemi savunuyor gibi göründüğümün farkındayım. Ben finansal okur yazarlık adına öğrenmeye açık bir insana ulaşma derdindeyim. Realite bu ister inanın isterseniz inanmayın.

Son 12 ayın enflasyonu toplanır 12ye bölünür. Bakın resime en yüksek iki değer hesaptan çıkıyor. Sonuç olarak enflasyon oranı düşüyor. Bu matematik hocam ekonomi vs değil. Sayılar ve 4 işlem
    kenarda dursun, enflasyon sepeti içindeki maddelerin fiyatlarını -faraza-baskı ile düşük göstersem, enflasyon da düşük çıkar değil mi? sepet dışına müdahalem olmasa aynı zamanda. dediğim gibi, sadece fikir, kenarda dursun.

• Serbest piyasada bu şekilde ucuz göstereyim vs şeklinde olmaz. Bu paket açıklanır.Fiyatları karşılarına yazar. Milyon dolarlara hükmeden fonlar, bankalar vs. elemanlarına bu açıklanmandan önce de sonrada sürekli bunun hesabını yaptırırlar. Olası sıra dışı tutarsızlık görülürse büyük kriz olur. Bunlar kandırılacak şeyler değil. Ama hükümet ne yapıyor anlatayım. temmuzda ve ağustosta iki parça halinde doğalgaza zam yapıyor neden ? Yine üstteki grafiğe bakın oradaki büyük sayılar çıkacağı ve baz etkisiyle enflasyon değeri düşeceği için oralarda zam yapmayı ister. Önümüzdeki ay da düşük gelecek enflasyon sonrasında artmaya başlayacak çünkü sonra 12li seride büyük sayıları çıkmış olacak.

Ben çalışmaya döneyim foruma da rahatsızlık vermeyim. Bu arada dolar 10 - 12 lira olmayacak

• quote:

Orijinalden alıntı: cancan_burak

%14 Enflasyon anormal bir değerdir küçük değildir.Geçen sene ekimde ülke tarihinin en yüksek değerlerinden biri olan %25 görüşmüştür.

Siz bekliyorsunuz ki her sene enflasyon %30-40 artarak gitsin böyle bir şey olmaz.Bir tansiyon hastası sürekli 20 tansiyonla yaşayamaz.Anlık 20 görür sonra 15 seviyesinde ataklar geçirir. 15 tansiyon hala çok yüksektir sağlıklı bir insan için. Aynısını enflasyon için düşünün şuanda zaten dünya ortalamasının çok üstünde enflasyon var.

Hesaplama noktasında dediğiniz gibi 418 adet ürünün içinde ağırlıklı bizi etkileyen kalemler var. Bu kalemlerin içindeki doğalgaz artışı tüm enflasyon paketine etkisi %0.5 civarındadır. Ancak sana bana o doğalgaz artışı ne kadar etki ediyor %10. İşte burada normal insan bu enflasyon değerlerine inanmıyor bizi kandırıyorlar ikilemine düşüyor. Bu kavramlar anlattıklarımı umarım anlaşılıyordur. Bir kişiye bir finansal dünyanın gerçeklerini anlatsam mutlu olmam için yeterli

düşen grup ise tebessüm ettirdi. çaya gelen zamlar neden listeye girememiş :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AÇILIN-BEN-MÜHENDİSİM -- 5 Eylül 2019; 23:52:8 >

• quote:

Orijinalden alıntı: cancan_burak

Serbest piyasada bu şekilde ucuz göstereyim vs şeklinde olmaz. Bu paket açıklanır.Fiyatları karşılarına yazar. Milyon dolarlara hükmeden fonlar, bankalar vs. elemanlarına bu açıklanmandan önce de sonrada sürekli bunun hesabını yaptırırlar. Olası sıra dışı tutarsızlık görülürse büyük kriz olur. Bunlar kandırılacak şeyler değil. Ama hükümet ne yapıyor anlatayım. temmuzda ve ağustosta iki parça halinde doğalgaza zam yapıyor neden ? Yine üstteki grafiğe bakın oradaki büyük sayılar çıkacağı ve baz etkisiyle enflasyon değeri düşeceği için oralarda zam yapmayı ister. Önümüzdeki ay da düşük gelecek enflasyon sonrasında artmaya başlayacak çünkü sonra 12li seride büyük sayıları çıkmış olacak.

Ben çalışmaya döneyim foruma da rahatsızlık vermeyim. Bu arada dolar 10 - 12 lira olmayacak
    Enflasyon konusunda yetkili bir abiye benziyorsunuz, sunu aciklamaniz mumkun mu ? Mahfi Egilmez bile anlamamis.

Ağustos ayında enflasyon TÜFE'de %0,86 arttı, Yİ-ÜFE'de %0,59 azaldı. Böylece 12 aylık TÜFE %15,01'e Yİ-ÜFE de %13,45'e gerilemiş oldu. İstanbul'da İTO Ücretliler Geçinme Endeksinin (perakende fiyatlar) %2,53 arttığı Ağustos ayında TÜFE'nin %0,86 artması oldukça tuhaf.
    https://twitter.com/mahfiegilmez/status/1168788804972568578

Nasil olmus bu ?
    https://indigodergisi.com/2019/09/enflasyon-rakamlari-tuik-tutarsizlik/

• Benim ekonomik durumum kadar etkilenen fazla kişi yoktur sanırım Anlatmak istediğimin siyasi hiçbir yönü yok teorik olarak hesaplanma yöntemi ve pratikte olan durumlar.Yahu ben de markete gidiyorum yiyemedik bu sene meyve

Ben o kadar karamsarımdır ki kimse benimle bu ülkenin geleceğini konuşmak istemez öyle diyim Aynı bu abi gibiyim

Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/Tezgah altı faiz oranları)

konuyu uzatmamak adına son bir şey yazayım: siz ekonominin sadece ekonomi olduğunu sanıyorsanız, ne son 18 yılı anlayabilmiş ne de siyasetin ne olduğunu çözebilmişsiniz hocam. yaşadığımız durum tamamen siyasi, ne ekonomisinden söz ediyorsunuz? lütfen biraz düşünün. iyi geceler.

• mitokondrioglukadayi kullanıcısına yanıt
    Ben ülkenin iyiye gittiğini, ekonominin yolunda olduğunu, güzel günlerin önümüzde olduğunu anlatmıyorum.Neden enflasyon ( fiyat artış hızı) düştü onu açıkladım.

Mahfi hocamızı bende takip ediyorum. Ben ekonomistleri tarihçilere benzetiyorum. Hocamızda var olan durumları en iyi anlatan gelecekte de Allah uzun ömürler versin en iyi şekilde de anlatacak ilk insanlardandır.

Veri tutarsızlığı, iki veri setinin içeriği aynı mıdır bilmiyorum dediğim gibi bir kurumu oluşumu vs savunmuyorum sadece olanı anlatıyorum.
  • enpara aylık 15e düşürdü günlükte yakında düşer
  • Faizden kaçıp borsa trenine bineyim diyen arkadaşlara; görebildiğim kadarıyla Pegasus, borsanın üzerinde getiri sağlayacak baş kağıtlar arasında yer alıyor. En az dört tane yatırım kuruluşu borsa getirisinin çok üstüne çıkacağını söyleyip al tavsiyesi vermişler. Şu an rakam aralığını hatırlamıyorum ama şu seviyelerden alıp onların ulaşacak dediği rakamlara satarsanız bir yıldır kıvrıl kıvrıl faiz o mu şu mu tartışmalarının da acısını çıkarırsınız gibi geldi.

Ama tabi burası Türkiye. Dünya bile kendini bilmez halde sabah moralle uyanıp akşam her şeyin tepetaklak olabildiği bir yer halini almışken bu tür öngörülere ne kadar bel bağlamak gerekir bilmem. Kağıdın fiyatı da yüksek; benim böyle bir risk lüksüm yok ama cesaret edene bayağı tatlı kazanç vaat ediyor. Bono faizleri %15'e yaklaştı. MB'ye gelmeden bile faiz indirimleri gelecektir.

Adettendir yatırım tavsiyesi değildir.

Edit: Daha yazarken TEB Marifetli Hesap %17'ye çekmiş onu gördüm. Sırada Fiba, Alternatif Burgan vs. var

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Melikveben -- 6 Eylül 2019; 5:18:33 >

• quote:

Orijinalden alıntı: tepetör

90 gun sabıt 18 almak ıcın ne yapmamız gerek
    Denizbank kaptan hesabı hoşgeldin faizi. Şubeye gidip başvurun hocam.

• 
Sayfa: önceki 510511512513514
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.