Şimdi Ara

Baldur's Gate III[PC ANA KONU](3 Ağustos)[Türkçe] (6. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.418
Cevap
79
Favori
78.578
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
12 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Daha iyi bir cevap vereyim: Oyuncular Ingilizce ogrenmeli...
  • undy1ng kullanıcısına yanıt
    Yazdıklarında doğru noktalar olsa tamamen doğru değil. Yakın zamanda oyuncu taleplerinden dolayı Türkçe dil desteği eklenen Vampire oyunu var. Yine oyuncular satın alıp destek oldukları için çıkışında Türkçe olmasa da sonrasında eklenen Dying Light, Dead by Daylight örnekleri var.

Eğer oyun için bir imza kampanyası başlatılırsa ve gerekli destek toplanıp firmaya yollanırsa tepkisiz kalacaklarını düşünmüyorum ben. Hele bir de oyuncu topluluğuyla büyük firmalara nispeten daha yakın olan Larian için konuşuyorsak.

Tabi olumsuz da sonuçlanabilir, eklenmeye de bilir ama sonuçta denemiş olmaktan zarar gelmez.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Cheryl Mason

Yazdıklarında doğru noktalar olsa tamamen doğru değil. Yakın zamanda oyuncu taleplerinden dolayı Türkçe dil desteği eklenen Vampire oyunu var. Yine oyuncular satın alıp destek oldukları için çıkışında Türkçe olmasa da sonrasında eklenen Dying Light, Dead by Daylight örnekleri var.

Eğer oyun için bir imza kampanyası başlatılırsa ve gerekli destek toplanıp firmaya yollanırsa tepkisiz kalacaklarını düşünmüyorum ben. Hele bir de oyuncu topluluğuyla büyük firmalara nispeten daha yakın olan Larian için konuşuyorsak.

Tabi olumsuz da sonuçlanabilir, eklenmeye de bilir ama sonuçta denemiş olmaktan zarar gelmez.
    Sadece imza kampanyası? 778 kişi imzalamış. Malesef 1000 kişi bile imzalamamış. Bunların kaçı sence oyunu satın aldı? Twitch yayıncılarının (jahrein,panda..vb) insanlara satın alın demesi belki de kurtardı bu durumu. Düz mantık 1000 kişi diyelim. 1000 x 96TL = 96.000TL yani 15.000 euro. Çıkmamış bir oyun için şimdiden 500 kişi satın aldıysa firma bu riski alabilir çünkü eksiğini zamanla tamamlar. Tabi bir de anlaştığı türk yerelleştirme firması ile ne şartlarla anlaşdığı sorunsalı var. Yerelleştirme firmasının sahibi belki de bu oyun için daha uygun fiyat verdi ya da bazı kısıtlamalara gitti bunu bilemeyiz. Örneğin cyberpunk 2077 videosuna baktığında 12 dil'de çevrildiğini görürsün peki ya türkçe nerede? Firma anlaşırken "tam çeviri anlaşması mı yaptı yoksa bunun gibi eksik şartlarla mı anlaştı?" Bunlar elbette firma ile alakalı sorunlar. Bu anladığımı daha iyi anlaman için blizzard en güzel örnektir. Blizzard oyunlarına baktığında rusça bile 6 yıl önce resmi çeviriye kavuştu. Çünkü blizzard resmi bir destek verirse bunu bütün oyunlarında,videolarında, forumlarında aklına gelebilecek her yerde yapar. Bu yüzden kaliteden ödün vermez. Dying light için de panda sponsor olmuştu bildiğim kadarıyla lakin dying light gibi oyunların çeviri satırı sayısı ile larian oyunlarının satırı arasında çok ciddi fark var ki bg3'ün dos2'den daha büyük olduğunu düşün. Vampire:The Masquerade Bloodlines 2'ın videolarından benim görebildiğim 500.000 satır ya var ya da yok diyebilirim çünkü mekanik olarak dialog sistemlerini kullanmıyor gördüğüm kadarıyla. Bu da daha az konuşma demek. Uzun lafın özü herşey göründüğü gibi değil malesef. Keşke bizimkiler uygun fiyatlarda seçenekler sunsa da herkes düzgünce oyununu oynasa.

@bobafett

Ya adam akşam işten geliyor bırak ingilizce öğrenmeyi 3 saat oyun oynayıp yatıyor. Eh bu adamların da oyunu türkçe oynamak hakkı. PC oyunları (steam) yereleştirme fiyat politikasından dolayı firmayı suçlayamam neden yerelleştirme yapmıyorlar diye (zaten ucuza satıyor) lakin hem 60 dolar isteyip hem de yerelleştirme yapmayan firma'ya kızmakta herkes haklı -) Zaten PS Türkiye bu yüzden türkçe yerelleştirme yapıyor ki yeterli değiller gördüğüm kadarıyla. İmkanı olan için ise elbette ingilizce öğrenmek önemli.

• undy1ng kullanıcısına yanıt
    Bence Türkçesi hiç çıkmasın o zaman ben zaten Enchanced Edition'ları bile Türkçe oynayamıyorum, gürz, topuz, pala felan kelimeler çok değişik geliyor alışmışım İngilizce'sine Türkçe'sini anlamıyorum çoğu şeyin, Thaco, Armor Class, Spell Duration, Cast Time, Spell Resistance, Immunity, Reflection vs. bu kelimeleri Türkçe'ye çevrilince tam olarak hangisi kastediliyor bazen anlayamayabiliyorum ya da zorlanıyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: undy1ng

Sadece imza kampanyası? 778 kişi imzalamış. Malesef 1000 kişi bile imzalamamış. Bunların kaçı sence oyunu satın aldı? Twitch yayıncılarının (jahrein,panda..vb) insanlara satın alın demesi belki de kurtardı bu durumu. Düz mantık 1000 kişi diyelim. 1000 x 96TL = 96.000TL yani 15.000 euro. Çıkmamış bir oyun için şimdiden 500 kişi satın aldıysa firma bu riski alabilir çünkü eksiğini zamanla tamamlar. Tabi bir de anlaştığı türk yerelleştirme firması ile ne şartlarla anlaşdığı sorunsalı var. Yerelleştirme firmasının sahibi belki de bu oyun için daha uygun fiyat verdi ya da bazı kısıtlamalara gitti bunu bilemeyiz. Örneğin cyberpunk 2077 videosuna baktığında 12 dil'de çevrildiğini görürsün peki ya türkçe nerede? Firma anlaşırken "tam çeviri anlaşması mı yaptı yoksa bunun gibi eksik şartlarla mı anlaştı?" Bunlar elbette firma ile alakalı sorunlar. Bu anladığımı daha iyi anlaman için blizzard en güzel örnektir. Blizzard oyunlarına baktığında rusça bile 6 yıl önce resmi çeviriye kavuştu. Çünkü blizzard resmi bir destek verirse bunu bütün oyunlarında,videolarında, forumlarında aklına gelebilecek her yerde yapar. Bu yüzden kaliteden ödün vermez. Dying light için de panda sponsor olmuştu bildiğim kadarıyla lakin dying light gibi oyunların çeviri satırı sayısı ile larian oyunlarının satırı arasında çok ciddi fark var ki bg3'ün dos2'den daha büyük olduğunu düşün. Vampire:The Masquerade Bloodlines 2'ın videolarından benim görebildiğim 500.000 satır ya var ya da yok diyebilirim çünkü mekanik olarak dialog sistemlerini kullanmıyor gördüğüm kadarıyla. Bu da daha az konuşma demek. Uzun lafın özü herşey göründüğü gibi değil malesef. Keşke bizimkiler uygun fiyatlarda seçenekler sunsa da herkes düzgünce oyununu oynasa.

@bobafett

Ya adam akşam işten geliyor bırak ingilizce öğrenmeyi 3 saat oyun oynayıp yatıyor. Eh bu adamların da oyunu türkçe oynamak hakkı. PC oyunları (steam) yereleştirme fiyat politikasından dolayı firmayı suçlayamam neden yerelleştirme yapmıyorlar diye (zaten ucuza satıyor) lakin hem 60 dolar isteyip hem de yerelleştirme yapmayan firma'ya kızmakta herkes haklı -) Zaten PS Türkiye bu yüzden türkçe yerelleştirme yapıyor ki yeterli değiller gördüğüm kadarıyla. İmkanı olan için ise elbette ingilizce öğrenmek önemli.

Alıntıları Göster
    Açıkcası oyunu ben hem Beamdog ilk yayınladığında Beamdog'dan hem de Steam'de çıkınca Steamden BG1-EE // BG2-EE ikisini de ikişer kez aldım. Bence benim dediğimi yapsınlar Türkçe çıkarmasınlar.

• quote:

undy1ng: Ya adam akşam işten geliyor bırak ingilizce öğrenmeyi 3 saat oyun oynayıp yatıyor. Eh bu adamların da oyunu türkçe oynamak hakkı. PC oyunları (steam) yereleştirme fiyat politikasından dolayı firmayı suçlayamam neden yerelleştirme yapmıyorlar diye (zaten ucuza satıyor) lakin hem 60 dolar isteyip hem de yerelleştirme yapmayan firma'ya kızmakta herkes haklı -) Zaten PS Türkiye bu yüzden türkçe yerelleştirme yapıyor ki yeterli değiller gördüğüm kadarıyla. İmkanı olan için ise elbette ingilizce öğrenmek önemli.

TR icin konusuyorum; is donusu 3 saat oyun oynamaya vakti oluyorsa bu kisinin kiskanilasi x) Bu durumda bekar oldugunu varsayiyorum elbette ki, gene de bu 3 saatin 1 saatini hergun dile ayirsa iyi yol kateder. Hic te azimsanacak bir zaman dilimi degil 3 saat. Haftaici 3 saate sahipse bu zat, haftasonu kafadan en az ~5 saat zaman ayirabiliyor demektir bilgisayar basinda, bu da "dile benden ne dilersen" durumu. Bu kisinin sikayet etme hakki yoktur, egitim yas dinlemez, yeter ki o kisi dili ogrenmeyi istesin; zaman bulunur. Ha finansal sorun dersen de egitim en yuksek oncelikli yatirim alanidir, herseye para harcayip da kursa geldin mi para yok diyorsa zat, diyecek zaten birsey yoktur x)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bobafett -- 13 Eylül 2019; 21:52:7 >

• @Aeris

Dileyen türkçe dileyen ingilizce oynasın derim. -) Önemli olan böyle bir tercih opsiyonunun olması. Sen ingilizce oynarsın başkası türkçe oynar lakin burada önemli bir nokta var. Herkes oyunu oynayabilirse biz bize konuşmak yerine onlar da sohbete katılır ve daha eğlenceli/keyifli paylaşımlar yapıldığını görürüz. Ülkemizde ki crpg gelişimi için bu çok önemli bir nokta.

bobafett

Her insan malesef bir değil. Evet bir hedef gösterilip insanları bu hedefe (yani doğru olana) yönlendirilebilir ancak kaç kişi bu hedefi gerçekleştirebilir? Hele ki ülkemizde.. -) Söylediğinin yanlış olduğunu söylemiyorum ancak insanların buna ayıracak zamanı daha değerli/eğlenceli işlere ayıracağını düşünüyorum. Sonuç olarak insanlar şu oyunları oynasın da ister türkçe ister ingilizce fark etmez. Sonuçta yine burada birlikte sohbet etmiş oluruz ve kazanan oyun camiası olur.

• Larian'dan oldukça eğlenceli bir video geldi. (Valve-nintendo cross save hikayesi odaklı) Swen'in valve stüdyosunda ki portal gun'ı eline alması oldukça eğlenceli olmuş -)

• BG-III'ün haberini aldıktan sonra gaza geldim. BG-II'yi baştan sonra bir daha oynadım, Main karakter olarak ilk defa Paladin/inquisitor denedim.

Oyun birden aşırı kolaylaştı, 2x level'li dispel magic + carsomyr + true sight + vhailor's helm + Spell Immunity (Simularcium sayesinde scroll'lar bitmiyor tane). Çoğu savaşa solo dalıp çıkıyorum.
  • Yeni konsept tasarımı paylaşılmış:

Baldur's Gate III[PC ANA KONU](3 Ağustos)[Türkçe]
  • 27 Şubatta biraz bilgi gelecek sonunda, öyle bekliyorduk unuttular bunu diye.

• şükür kaç aydır bir ses soluk çıkmıyordu :D
  • Hadi hayirlisi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Larian forumlarında görsel değişti. Logo'da bazı değişiklikler var.
    Baldur's Gate III[PC ANA KONU](3 Ağustos)[Türkçe]

Link:http://forums.larian.com/images/LarianCover.jpg

• Stadia'nın açıklamasına göre oyun 2020'de gelecekmiş. Doğru mu yanlış mı artık ay sonunda öğreniriz herhalde.

https://wccftech.com/baldurs-gate-3-and-orcs-must-die-3-are-due-in-2020-according-to-google-stadia-press-release/
  • Bg3'ün bu sene çıkma ihtimali kulağa hiç mantıklı gelmiyor. Hele ki daha oyunun kamera açısını bile bilmiyorken Bu arada ay sonunda ki video'dan da çok umutlu değilim ben daha çok oyun içi görüntüler yerine dos2'de olduğu gibi video ve oyunun yapımı üzerine bir şeyler paylaşma ihtimalleri yüksek. Ay sonu gelse de biraz merakımızı gidersek. Adamlar resmen ser verip, sır vermiyorlar bize :)
  • 2020 de erken erişim olur bence en erken
  • Canli oynanis video tarihi duyuruldu!

• Larian oyunları erken erişimde mi çıkıyordu?
  • Zebercet kullanıcısına yanıt
    Original Sin 1 ve 2 baya erken erişimde kaldılar. Bu da iyi kötü öyle çıkar diye düşünüyorum.
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.