Şimdi Ara

BALAST nedir? neden kullnılır? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
42
Cevap
0
Favori
66.706
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: jeomuhemrealtintas

quote:

Orijinalden alıntı: memet

quote:

Orijinalden alıntı: emrealtintas3515

bende bi ekleme yapayım bir jeoloji mühendisi olarak balast ayrıca agrega ocaklarında taşların parçalanması sırasında ebatı ve boyutları belli olan taşlara da denilmektedir. tabi bu sizin verdikleriniz örneklerden farklıdır. inşaat mühendisi arkadaşlar , madenciler ve jeolojici ler bilirler. ek bilgi olarak vermek istedim...:P

ben aslında jeoloji ile ilgili kayçların kayaların oluşumları ve özellikle tatile giderken şeirdışı yollarda görüdğümüz kayalarda ve katmanlı yapılarda hangi elementlerin olduğu konuyla ilgili okuyabileceğim anlatımı basit bir kitap veya internette döküman var mı?

jeoloji mühendisleri odasında dökümanlar çok fazla var ancak yaşar eren die bi doçent hocamız (düzeltme) var onun notlarından yararlanabilirsin. bunlar internet ten bulunabilir. ancak kitap olarak petrografi notları var onlardan yararlanabilirsin ama tabi bu odadan alacağın petrografi kitapları pahalıdır. en kolay olarakhttp://www.mmf.selcuk.edu.tr/personel/yeren/yasareren/sahajeo.htm bu sayfaya bi bakarsan biraz yardımcı olabildiysem ne mutlu bana... genede elimden geleni yapabilirm....

http://www.mmf.selcuk.edu.tr/personel/yeren/yasareren/sahajeo.htm arkadaşım sayfa açılmıyor.

• 2009-2013=-4
  • quote:

Orijinalden alıntı: 20playback

2009-2013=-4

• quote:

Orijinalden alıntı: Nipp10

quote:

Orijinalden alıntı: 20playback

2009-2013=-4

bir ölünün dirilişi... :D seviyorum şu forumu arkadaş :) koca sayfaya küçücük son yorum tarihi koyuyorlar, alışık olmayanlarda(daha doğrusu yenilerde) pat diye yorum atıyorlar, üsteki arkadaşta yoruma katılmak için üye olmuş orası ayrı :D 3bucuk sene geriden geliyorsun dostum...:D
  • quote:

Orijinalden alıntı: elektrkoff.

quote:

Orijinalden alıntı: jeomuhemrealtintas

quote:

Orijinalden alıntı: memet

quote:

Orijinalden alıntı: emrealtintas3515

bende bi ekleme yapayım bir jeoloji mühendisi olarak balast ayrıca agrega ocaklarında taşların parçalanması sırasında ebatı ve boyutları belli olan taşlara da denilmektedir. tabi bu sizin verdikleriniz örneklerden farklıdır. inşaat mühendisi arkadaşlar , madenciler ve jeolojici ler bilirler. ek bilgi olarak vermek istedim...:P

ben aslında jeoloji ile ilgili kayçların kayaların oluşumları ve özellikle tatile giderken şeirdışı yollarda görüdğümüz kayalarda ve katmanlı yapılarda hangi elementlerin olduğu konuyla ilgili okuyabileceğim anlatımı basit bir kitap veya internette döküman var mı?

jeoloji mühendisleri odasında dökümanlar çok fazla var ancak yaşar eren die bi doçent hocamız (düzeltme) var onun notlarından yararlanabilirsin. bunlar internet ten bulunabilir. ancak kitap olarak petrografi notları var onlardan yararlanabilirsin ama tabi bu odadan alacağın petrografi kitapları pahalıdır. en kolay olarakhttp://www.mmf.selcuk.edu.tr/personel/yeren/yasareren/sahajeo.htm bu sayfaya bi bakarsan biraz yardımcı olabildiysem ne mutlu bana... genede elimden geleni yapabilirm....

http://www.mmf.selcuk.edu.tr/personel/yeren/yasareren/sahajeo.htm arkadaşım sayfa açılmıyor.

Yeni sayfa buhttp://www.yasareren.com/yasareren/sahajeo.htm baya olmuş bu yazı yazılalı yeni görüyorum kusuruma bakmayın :)

• Acil yardım Spot lambalara balast taktırdım ama ses geliyor.Balast takıldıktan sonra gelen bu ses normal mi veya bir sorun mu var
  • quote:

Orijinalden alıntı: muratdoktor

Acil yardım Spot lambalara balast taktırdım ama ses geliyor.Balast takıldıktan sonra gelen bu ses normal mi veya bir sorun mu var

balastlar elektronik mi? klasik mi? genellikle kalitesiz klasik balastlar ses yapar, elektroniklerinde kalitesiz olanlarının ses yaptığı oluyor ama bu ses çok daha azdır ve tiz bir sestir. değiştirmakten başka çare yok gibi
  • quote:

Orijinalden alıntı: Nipp10

Balast civa veya sodyum buharlı lambalara ilk çalışma esnasında yüksek gerilim oluşturan daha sonra da akımı kısıtlayan devre elemanıdır. Starter ise bir gaz içinde bulunan farklı iki metalden yapılmış kontakları olan, parçadır. Görevi ilk çalışma esnasında lambanın flamanlarından bir süre akım geçmesini sağlamak ve civayı buharlaştırarak iyonlaşmasını sağlamak. Lamba yandıktan sonra devreden çıkar.

Elektronik balastın avantajı: Anında ışık verebilmesi, hafif olması, ekononmik olması fazladan enerji tüketmemesi. çok ısınmaması

Dezavantajı:Sürekli düşen ,yükselen voltajlarda ömrünün kısalması. Sık yanıp sönmeye uygun olmaması. Nemden sudan etkilenmesi.

Balastın gücü lambadan az olursa: Lamba yanmayabilir. Fazla da bir sakıncası yoktur.

Balastın gücü lambadan fazla olursa: Ampulun ömrü kısalır, balast aşırı ısınır, yanabilir, arada ufak bir fark varsa önemsizdir.

Benim tavsiyem 10 W normal balast ve starter ile kullanmanız. Birkaç sene önce aldım hepsi çalışıyor şu an.

quote:

Orijinalden alıntı: tr-ex

Kardeş burada küçük bir hata yapmış arkadaşlar balastın flerosandaki görevi sanıldığı gibi voltajı yükseltmek değildir devreye seri olarak bağlanırlar ve sadece giriş ve çıkıştan oluşurlar yani primer ve sekonder değil sadece primer sargıdan oluşurlar dolayısıyla akım yükseltmek gibi bir fonksiyonu yoktur flerosan lambanın içi her iki yanında bağlı flamanlardan oluşur ve dışardan toplam 4 uçlu görünür bu dört uçlar yan yana ikili şekilde flamanlar bağlıdır bu flamanlar araya starter bağlanarak seri bağlantı yapılır boşta kalan karşılıklı uçtan birine balast bağlanırken flerosanın diğer ucunada nötr bağlanır buradada fark edildiği gibi balastın görevi civayı ısıtmak üzere devreye giren flamanların oluşturduğu kısadevreye yakın dirinçten şebekeyi korumak ve flerosanın içindeki proton alış verişinden dolayı akım artmasını engellemektir

aceleyle yazdım çıkmam gerekiyordu imla ve mantık hatalarım olduysa özür dilerim

Starter iç kontakları sıcaklıkla değişip ayrılıncaya kadar flamanları ısıtır. Ayrılma anında deşarj tüpü çok yüksek bir dirence sahiptir. Akım ataletine sahip olan bobin (balast) buna tepki olarak gerilimi aniden yükseltecektir.. İlk ateşleme gerilimi bu şekilde oluşur. Starter, akımı sıfır noktasına yakın bir yerde keserse ateşleme denemesi yetersiz olur ve starter kısa sürede soğuyup süreci tekrar başlatır. Birkaç defa yanma sönme meselesi budur. Başarılı bir yanmadan sonra tüpün direnci çok düşüktür. Negatif direnç özelliği de vardır, tüp doğrudan gerilim uygulanarak bir dengede tutulamaz. Bu yüzden bobinin empedansı akımının sınırlanması için kullanılır.

Flamanların civayı buharlaştırmak gibi bir görevi yoktur. Bunların görevi ortama elektron yaymaktır. Önce tüpün doldurulmuş olduğu soy gaz iyonlaşır, civa daha sonra rol almaya başlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: rondo1194

balast için gerilim bölücü akım yükseltici mi ne deniyordu galiba

akım sabitleyici olabilirmi?

florasan sistemler yüksek gerilimle çalıştığından akımda yükselirse güç sonsuza gidecektir.bu yüzden balast içindeki bobinden dolayı akımı sabitler.şimdi elektronik sistemlerle bu iş yapılıyor.elektronik balastın en büyük avantajı: bobinin endüktif etkisinden dolayı devre fazla akım çekecektir.böylece kullanılacak kablo kesitleri vs artacaktır.yani boş yere fazla akım çekilecektir.yani şebekeye gereksiz yük ...evlerimizde reaktif güç ücreti ödenmediğinden bu genelde es geçilir.(gereğinden fazla akım çekilmesi).çünkü bobinin çektiği fazla akımı evdeki sayaçlar hesaba yansıtmaz.

• quote:

Orijinalden alıntı: digicemba

quote:

florasan sistemler yüksek gerilimle çalıştığından akımda yükselirse güç sonsuza gidecektir.bu yüzden balast içindeki bobinden dolayı akımı sabitler.şimdi elektronik sistemlerle bu iş yapılıyor.elektronik balastın en büyük avantajı: bobinin endüktif etkisinden dolayı devre fazla akım çekecektir.böylece kullanılacak kablo kesitleri vs artacaktır.yani boş yere fazla akım çekilecektir.yani şebekeye gereksiz yük ...evlerimizde reaktif güç ücreti ödenmediğinden bu genelde es geçilir.(gereğinden fazla akım çekilmesi).çünkü bobinin çektiği fazla akımı evdeki sayaçlar hesaba yansıtmaz.

Evlerde reaktif güç olçülmez ama, klaşık balastlarda bobin de güç harcadığından yine de elektrik faturanıza katkısı olur, hemde bu oran azımsanmayacak ölçüdedir, klasik balastlı sistemler lamba gücünün %30-50 si civarında daha fazla güç çekerler. Elinizde wattmetre varsa deneyin göreceksiniz.

• quote:

Orijinalden alıntı: kir-pi

quote:

Orijinalden alıntı: digicemba

quote:

Evlerde reaktif güç olçülmez ama, klaşık balastlarda bobin de güç harcadığından yine de elektrik faturanıza katkısı olur, hemde bu oran azımsanmayacak ölçüdedir, klasik balastlı sistemler lamba gücünün %30-50 si civarında daha fazla güç çekerler. Elinizde wattmetre varsa deneyin göreceksiniz.

doğru düşünüyorsunuz ama eksik sanırım.bobin reaktif güç harcar ,aktif gücü çok çok daha azdır. bobin telinin omik direncini ölçün hesaplayın anlarsınız direnci çok yüksektir o yüzden cüzzi bi güç sarfeder(aktif güç).wattmetre tabiki fazla gösterecektir.bunun sebebi aktif+reaktif gücün etkisinden dolayı.reaktif çekilen gücün akımını ayırıp watmetreye bağladığınızı düşünün.işte böyle olunca evdeki sayacınızın yazacağı değeri hesaplayabilirsiniz.
    watmetrede akım bobininden hem reaktif gücün akımı hemde aktif gücün akımı geçeceğinden sonuc farklı olacaktır haliyle,dediğiniz gibi yüksek güç gösterir.inşallah açıklayıcı olmuştur

• Wattmetreler birçok bileşeni (Volt, Amper, Voltamper, Watt, Power factör, frekans gibi) ayrı ayrı ölçebiliyor, Watt ölçtüğü kısımda sadece aktif güç ölçüyor olması gerekir, 22 W simit floresan lamba 20 W klasik balast ile wattmetre 27 W, elektronik balast ile ise 20 W olarak göstreriyor ölçümlerimde, ben buna göre yazdım, evdeki sayaçlar Watt olarak ölçüm yapıyor diye biliyorum yanlış biliyor olabilirim, Ayrıca klasik balastlar o kadar ciddi ısınıyor ki elinizi bile yakabilirsiniz doğal olarak bu ısı harcadağı güç ile ilişkilidir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kir-pi

Wattmetreler birçok bileşeni (Volt, Amper, Voltamper, Watt, Power factör, frekans gibi) ayrı ayrı ölçebiliyor, Watt ölçtüğü kısımda sadece aktif güç ölçüyor olması gerekir, 22 W simit floresan lamba 20 W klasik balast ile wattmetre 27 W, elektronik balast ile ise 20 W olarak göstreriyor ölçümlerimde, ben buna göre yazdım, evdeki sayaçlar Watt olarak ölçüm yapıyor diye biliyorum yanlış biliyor olabilirim, Ayrıca klasik balastlar o kadar ciddi ısınıyor ki elinizi bile yakabilirsiniz doğal olarak bu ısı harcadağı güç ile ilişkilidir.

evet guzel bi ornek olmus herkezin anlamasi icin simdi durum sundan ibaret:
    iste o 7wattlik farki sayaclarimiz hesaba katmiyor.en kisa sonuc bu.dedigim gibi evlerdeki durum bu ama .eski sayac yeni sayac akilli sayac hic farketmez.ama sanayide olsa bu durum farkli cunku sanayide birde reaktif guc icin bi bedel odeniyor sayaclari farkli.kompanzasyon ivir zivir giriyor isin icine.herneyse
    sonuc florasan kullanicaksaniz illa'tabiki elektronik balast daha iyi.ama ben olsam kullanmam artik evimde odamda .ha eskiden beridir var degistirmeyelim dursun derim. enduktif balast gereksiz fazla akim cektiginden gereksiz.

ayrica wattmetreler sadece akim ve gerilim olcerek watt degeri gosterir. guc faktoru icin cosfi metre'frekans icin frekans metre;voltamper icin voltamper metre kullanilir.wattmetreler bunlari OLCEMEZ.bilinen gibi gerilim ve akimi da tek tek olcmez ikisiyle birlikte watt olarak gucu gosterir panelinde.ama ozel bi olcum cihazi vardir,adini wattmetre ogrenmissinizdir;dijitaldir;mikro islemcilidir,menuleri ile diger bilesenlere gecis yaparak degerler goruyorsunuzdur ona bisey diyemem tabi.selametle

• 40 W. standart bir balastın etiketinde 440 ma. yazdığına göre,100 W. bir güç harcanıyor demektir.Elektronik balast kullanıldığında,değişik markalar denendi,225 ile 350 ma. akım geçtiği ölçüldü.Biginize,kolay gelsin.
  • 4 PİNLİ ENERJİ TASARRUFLU AMPULLER İÇİN ÖZEL DUY VEYA DONANIM MI GEREKİYOR
  • İkinci hort
  • Arkadaşlar , 2*14 watt T5 armatür aldım . Yaklaşık 6 aydan beri 24 watt T5 2 adet floresanı çalıştırıyorum . Üzerinde bulunan balast 14 watt destekler , 24 watt çalıştırmaz dediler ancak bu kadar zamandır çalışıyor . Yetkili serviste 24watt floresanlara uygun balast değişimi yapmak için firmaya aradığımda , Çin malı olduğu için bazen tek bir balast kullanaılabildiğini söylediler ve sadece bu armatür için 28watt balast olduğu söylendi . Benim armatürde 14 watt balast olduğuna göre 24 watt floresanı çalıştırmamalı değil mi ? 6aydan beri çalıştığı düşünülürse o zaman tüm armatürlerde tek bir balast kullanılmış olma olasılığı da var . Etiket farkı ile daha fazla para kazanma söz konusu .

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • balast folresan lambalarda lamba çalıştırıldıktan sonra yüksek akım çekmeye çalıştığında akımı sınırlandırır.
  • 8w uvc lamba 3 tl? çin malı mavi ışık lambasını UVC diye satıyorlar

uva bile değildir o

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Süha Bebek -- 25 Mayıs 2014; 12:43:05 >
  • 3.hortuda ben yapayım izninizle
    9W 2+2=4 ucu bulunan 60-70 cm civarındaki uzun florasanın balastı nem kapmış paslanmıştı.
    Bende 2 lehim yapayım düzelteyim derken kafama takıldı;
    **Resimdeki bu balastın içinde 2 nolu kısımdaki dirençler doğrultaç(ac-dc) için kullanılan
    dirençler değil mi? Öyleyse balastın ac-dc dönüştürme özelliği de var mı ?
    **3 nolu sarmal yapıyı düşürücü trafolardada görmüştüm. balast 220volt alternatif akımı
    30 volt dc akımamı çeviriyor ? yoksa yine ac mi kalıyor ?
    **4 nolu kısımdada florasana giden 4 uç mavi kahverengi mavi kahverengi şeklinde bağlantı
    yapılmış. üstteki tüm sorularımın kaynağı aslında bu renk düzeni. aklıma acaba bu balast dc yapıyorda
    florasanın (+ -) kutbu mu var şeklinde sorular geldi birde bu florasan niçin 4 uçlu ?

ayrıca lehimlerini gayet düzgün yaptığım florasanla bağlantılarını yaptığım balansı fişe taktım çat etti, florasan anlık yandı söndü.
    Hemen çektim, geri taktım şimdi hiç çalışmıyor. Sanırım sarmal yapı nemi baya kapmış siyah benekler vardı üzerinde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi screwu19 -- 13 Aralık 2014; 23:51:19 >

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.