Şimdi Ara

Bakım işçilik ücreti

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
1.673
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Ustaya sadece yağ değişimi için gittim.Hava ve polen filtrelerini de işcilikten saydiklari için kendim değiştiriyorum.Yağ filtresi ve yağı da aldım yapacağı tek şey işçilikti.Başta fiyat sorduğumda 20 tl dedi tamam yap dedim.İş bitimi adettendir ne kadar diye sorunca 30 tl dedi Hayrola 10 tl nerden deyince balata spreyi dedi.Balata spreyi de yağı kartere bulaştırdı onu temizlemek için kullandı.Bende zaten iki kere sıktın ya spreyi ver yada ücretini alma dedim.20 tl verip çıktım.Neyse siz ne kadar veriyorsunuz işçiliğe ??

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Emeğin karşılığını veriyoruz birader.
  • Ne güzel için rahat çıkıyorsundur Sanayiden birader

• hsn_33 kullanıcısına yanıt
    Bu kadar çingenelik size dolaylı yoldan zarar olarak döner.

Bir anımı size anlatayım ;

Kendi kuzenimin BMW Mercedes servisi var.

55-60 Yaşlarında biri aracını getirmiş bakımı yapılıyor yağ boşaltıldı ve karter tapası yerine oturtuldu sıkıldı vs.

Araç sahibi de iyice sıkalım yeğenim atma yapmasın dedi.

Karter tapasının fazla sıkılmaması gerektiğini ve sanayide cırt cırt diye tabir edilen tork anahtarıyla kontrol ettiğini söylemesine rağmen sıkmasını ısrarla istedi.

Karter tapası sıkıldı ve karter çatlattı :)

Komple yağ tekrar boşaltılıp karter söküldü kaynağa gitti.

Kaynakçı bu karter alüminyum kaynak tutmaz tutsa da sıcak yağdan genleşir atar dedi.

Sonuç yeni karter alındı kol gibi fatura araç sahibine teslim edildi.
  • Sanayinin meşhurdur böyle eften püften 5 10 lira sigara parası çıkartması.
  • Bence siz birşeyleri karıştırıyorsunuz. Bakın iki adam anlaşmış, işi yapacak adam da bu işin bedeli olarak 20 TL istemiş. Anlatılan durumda, fazladan istenen 10 TL işin ahlaksızlık boyutuna girer. Dikkat, fazladan istenen oranın bir önemi yok, 5 TL'de istese 500 TL'de istese olmaz. Ne yazık ki toplumumuzun genelinde iş kültürü olmadığı için, ne tutturursam, ne düdüklersem mantığı hakimdir. Ancak usta işi yaparken malzemenin yapısından dolayı çatlar, kırılır veya müşterinin isteği doğrultusunda çalışırken zarar verirse tabiki kullandığı ekstra herşeyin ücretini ek olarak talep edip almalıdır, ama buradaki durum bu değildir.
  • baştan fiyatta anlaştıktan sonra tekrar - ne kadar - diye sormayacaktınız .
    neyse herşeyde bir hayr vardı . ustayı tanımış oldunuz .
    bende yağ değişimi için 25,- tl veriyordum yakın zamanda 30,- tl dedi ses etmedim . (istanbulda )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi beyazakbil -- 31 Ekim 2017; 17:3:0 >
  • beyazakbil B kullanıcısına yanıt
    Valla dediğim gibi adettendir diye sordum ilk defa gitmiştim mesele 10 tl değil adamın iş ahlakı bozuk demekki bir daha gitmem olur biter.

• quote:

Orijinalden alıntı: obora48

Bence siz birşeyleri karıştırıyorsunuz. Bakın iki adam anlaşmış, işi yapacak adam da bu işin bedeli olarak 20 TL istemiş. Anlatılan durumda, fazladan istenen 10 TL işin ahlaksızlık boyutuna girer. Dikkat, fazladan istenen oranın bir önemi yok, 5 TL'de istese 500 TL'de istese olmaz. Ne yazık ki toplumumuzun genelinde iş kültürü olmadığı için, ne tutturursam, ne düdüklersem mantığı hakimdir. Ancak usta işi yaparken malzemenin yapısından dolayı çatlar, kırılır veya müşterinin isteği doğrultusunda çalışırken zarar verirse tabiki kullandığı ekstra herşeyin ücretini ek olarak talep edip almalıdır, ama buradaki durum bu değildir.

Hocam ben sizin ne demek istediğinizi, konuyu açış amacınızı daha ilk yorumumu yaparken de anlamıştım şuanda da emin oldum fakat sizde emin olun ki bu konuda aynı düşünüyoruz size hak veriyorum ama benim demek istediğimi tam olarak anlamamışsınız sanırım.

Benim gibi ustanız yakını/dostu/akrabası vs. değilse ustalarla bu tarz konularda pek tartışmamak gerekiyor.

Fren hidrolik borusuna ufak bir çentik atıp kazaya sebebiyet veren insanlıktan nasibini almamış katıksız oğlan çocuklarını defalarca duydum ve gördüm.

Özetle siz başta 20TL olarak anlaşmışsınız ama 30TL ne diyince usta devamlı bir bahane sürmüş yok sprey sıktım şöyle böyle vs. :) sıktığı spreyin en kalitelisi 7TL arada yine 3TL'lik fark var o da sıkma parası herhalde :) Demem şu dur ki evet sizden para koparmaya çalışmış ama siz ısrar ettikçe o da size uyuz olup bir şekilde ufak bile olsa araca maddi yönden zarar verme eğilimine girebiliyor.

• balata spreyi kaç kuruş la . 4tl ye satılıyor. bunlar birde toptan alıyor. paletle.
  • Yag degişimine bir ben mi 50 TL veriyorum.Hatta bir özel servise sordum işçilik 150 TL dedi normalde parçalarıda biz takıyoz ıvır zıvır dedi hayırlı işler dedim.İstanbulda gidenler nerelere gidiyor.Sadece yag+filtreler degişti polen hariç 50 TL.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alembizim -- 1 Kasım 2017; 17:41:45 >
  • Yorumlardan da anlaşılacağı üzere sanayideki bazı comarlardan uzak durmak gerekir

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.