Şimdi Ara

Bakanlıktan yeni kimlik kartı başvurularıyla ilgili önemli açıklama

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
41
Cevap
0
Favori
1.432
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bakanlıktan yeni kimlik kartı başvurularıyla ilgili önemli açıklama 
    Geride bıraktığımız 2 Ocak itibariyle tüm Türkiye’de kullanıma sunulan elektronik kimlikler için başvuru süreci devam ediyor. 16 TL karşılığında yenilenebilen kimlikler konusunda vatandaşların -ücretlerden sonra- en fazla şikayetçi oldukları konuların başında şüphesiz randevu alma sıkıntısı geliyor.

Ayrıca Bkz.Türkiye’nin ilk dijital enerji santrali için imzalar atıldı
    https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr internet adresinden ya da "Alo 199" çağrı merkezinden randevu almak isteyenler yoğunluktan dolayı web sitesine ulaşılamadığını, telefon hatlarına cevap verilmediğini ve nüfus müdürlüklerinde ise uzun kuyrukların oluştuğunu dile getiriyor. Özellikle YGS’ye girecek öğrencilerin herhangi bir sorun yaşamamak için yeni kimlik kartlarını almak istedikleri belirtiliyor.

YGS'ye girecek öğrenciler nüfus cüzdanlarını kullanabilecek

İçişleri Bakanlığı bugün resmi web sitesi üzerinden elektronik kimlikler hakkında önemli bir açıklama yayınladı. Buna göre 2 Ocak tarihinden bugüne kadar 2 milyon başvuru alındı ve şu an için sadece 750 bin kimlik kartı basıldı. Mevcut nüfus cüzdanlarının geçerliliği ve değiştirilmesine dair herhangi bir süre sınırlamasının bulunmadığını söyleyen bakanlık, YGS’ye girecek öğrencilerin eski nüfus belgeleriyle ya da yeni kimlikleri gelinceye kadar verilen geçici kimlik belgeleriyle sınava girebileceklerini açıkladı.

Diğer taraftan yaşanan yoğunluğun azaltılabilmesi için mesai saatlerinin hafta içi saat 19:00'a kadar uzatıldığı, hafta sonu ise 09:00-17:00 saatleri arasında başvuruların alınacağı ifade ediliyor. Dilerseniz yeni çipli kimlik kartı hakkındaki tüm detayları buradaki haberimizden öğrenebilirsiniz.

Bakanlık tarafından yayınlanan açıklama şu şekilde:

"Yeni kimlik kartlarına başvurular, ülke genelinde, 02.01.2017 itibariyle başlamış olup; bugüne kadar 2 milyon başvuru alınmış, bu başvurular doğrultusunda 750 bin kimlik kartı basılmıştır.

Ancak son dönemde, Alo 199 hattından randevu alınmadan, ilçe nüfus müdürlüklerine gidilerek başvuruda bulunulması, yoğunluklara ve uzun bekleme sürelerine neden olmaktadır.

Mevcut nüfus cüzdanlarının geçerliliği ve değiştirilmesine ilişkin herhangi bir süre sınırlaması bulunmamaktadır. Vatandaşlarımızın elinde varolan nüfus cüzdanları, yeni kimlik kartları ile değiştirilinceye kadar geçerlidir.

Doğum, kayıp, mevcut kimlik kartının geçerlilik süresinin sona ermesi veya tahrifat sebebiyle kullanılmayacak durumda olması gibi, değiştirilmesi zorunlu haller nedeniyle yapılan kimlik başvurularında, "Geçici Kimlik Belgesi" düzenlenmektedir.

YGS'ye girecek öğrenciler başta olmak üzere, tüm vatandaşlarımız, gerek mevcut nüfus cüzdanlarıyla gerekse yeni kimliklerini alıncaya kadar kendilerine verilen geçici kimlik belgeleriyle; sınava giriş, pasaport başvurusu gibi tüm resmi iş ve işlemlerini gerçekleştirebileceklerdir.

Bakanlığımız tarafından kimlik kartı başvurularındaki yoğunluğun azaltılması ve nüfus cüzdanını değiştirmek zorunda olanların, yeni kimlik kartı başvurularının hızlı bir şekilde karşılanması amacıyla, ilçe nüfus müdürlüklerimizin mesai saatleri yeniden düzenlenmiş olup; yoğunluklar azalıncaya kadar mesai saatleri haftaiçi saat 19.00’a kadar uzatılmış, başvuruların cumartesi ve pazar günleri de saat 09.00-17.00 saatleri arasında alınmaya devam edilmesi kararlaştırılmıştır.

Ayrıca, yoğunlukların karşılanması ve vatandaşlarımıza yeni kimlik kartlarının daha hızlı temini için Alo 199 hatlı randevu sistemimiz de bu düzenlemelerle uyumlu hale getirilmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

• referandumdan önce böyle bir açıklama gelmesi manidar...

• quote:

Orijinalden alıntı: ERIKCI

referandumdan önce böyle bir açıklama gelmesi manidar...

İroni mi yaptınız? Yok şayet cidden yazdıysanız PES doğrusu.
  • quote:

Ne yapsalar suç ağzına tükürim.. Eleştirinin de şeyini çıkardınız..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ben hala anlamıyorum kartın basımı nasıl bu kadar uzun sürebiliyor. Normal bir kart zaten gerekli bilgileri verdikten sonra saniyeler içinde basılması lazım. Madem 16 lira para alıyorlar bari basım kısmını özel sektöre verselermiş. 3 hafta oldu hala ses seda yok kimlikten.

• quote:

Orijinalden alıntı: PeYLeR.

quote:

İroni mi yaptınız? Yok şayet cidden yazdıysanız PES doğrusu.

ironi tabii ki hocam, artık ülkemizden gelen her haberin altına bu yorum yazıldığı ve içeriği ne olursa olsun yüksek beğeni aldığı için, bir de ben deneyeyim dedim.
    not:nüfus cüzdanını yeniletmenin bedeli 12 lira, kaybetmenin bedeli en son gördüğümde 52 tl idi, bu aralar tartışılan kaybedilen kimlik kartı için istenen 30 liranın neredeyse iki katı. belirteyim istedim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ERIKCI -- 9 Şubat 2017; 15:49:8 >
  • 20 gün oldu hala kart gelmedi bana ?

quote:

Orijinalden alıntı: dragonborn95

Ben hala anlamıyorum kartın basımı nasıl bu kadar uzun sürebiliyor. Normal bir kart zaten gerekli bilgileri verdikten sonra saniyeler içinde basılması lazım. Madem 16 lira para alıyorlar bari basım kısmını özel sektöre verselermiş. 3 hafta oldu hala ses seda yok kimlikten.

Aynı durumdayız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sniper23 -- 9 Şubat 2017; 16:10:46 >
  • Yahu bu çipli kartlar duyurulmadan önce niye basılmadı ki?. 80milyon kişinin yeni kimliğini alması kaç yıl sürecek?

• quote:

Orijinalden alıntı: Bloother

quote:

ironiden anlamayan nesle aşina değiliz
  • ygs ye gireceklerde ülkeye hayırları dokuncak bunların,çok bekleriz. daha adamların kaç zamandır dediği problem olmayacak demelerini bile dinlemeyen bir nesil.sanki bedava telefon dağıtıyorlarda bu kadar acele ediyorlar.

• İnsanlar neden bu kimlikleri almak için bu kadar aceleci anlam veremiyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: dragonborn95

Ben hala anlamıyorum kartın basımı nasıl bu kadar uzun sürebiliyor. Normal bir kart zaten gerekli bilgileri verdikten sonra saniyeler içinde basılması lazım. Madem 16 lira para alıyorlar bari basım kısmını özel sektöre verselermiş. 3 hafta oldu hala ses seda yok kimlikten.

Zaten verdiler vatandaşın kimlik bilgileri çalındı ya
  • ben 4 ocakta başvurdum 2 şubatta geldi. üstelik ilk başvuranlardanım. milletin ygs'ye yetişmez.
  • quote:

Orijinalden alıntı: uyumak istemeyen adam

quote:

Orijinalden alıntı: Bloother

quote:

ironiden anlamayan nesle aşina değiliz

Artık biz, bu tip mesajlara ironi gözüyle bakamayacak kadar aşinayız yalnız.. Seni tanımam, sonuna "(!)" koyarsan ironi olduğunu cümleten anlayabiliriz.. Saygılar..

• referandum öncesi ma.... aa pardon yapmışlar onu :D

• Bloother kullanıcısına yanıt
    http://www.sa**ah.com.tr/pazar/2014/07/20/go***vimiz-tehlike-ve-biyometrik-casusluk

:/
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 16 ocağa randevu almıştım saat 13,00 aldım otobüs ssaatine uygun olarak.saat 13,00 da nufus müdürlüğüne gittiğimde öğle arası olduğunu 13,30 acılacağını söylediler. saat 13,30 dada malesef zaman dolduğu için içerideki sıramatikten sıra alamadım.bende bu işi 2018 yılına erteledim. Hala öğle tatilinde randevu veriyor sistem dikkatli olun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi omerfa -- 9 Şubat 2017; 20:45:43 >
  • omerfa kullanıcısına yanıt
    Yalnız 13:00'te oradaki makinelerden numara alınıyor. Hatta nüfus görevlilerinin olduğu bölüm kitlenmişti bizim orda. Bekleme salonunda herkes bekliyordu ve numara almaya gelen istediği gibi numara alabiliyordu. Öğle tatilinden sonra da direk 30 dakika falan sürekli randevuluları aldılar.

Bilmem kaçıncı kez YGS'ye gircektim, de kimlik yenilenmez büyük olasılıkla. Neyse pasaportla girerim.
  • en çok boyutları ufak olacak ona seviniyorum kredi kartı boyutunda olması çok iyi olacak...

• gidemeyenlerin evlerine gelecekmişler muhtar öyle dediydi bana.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.