Şimdi Ara

Bakan Ziya Selçuk : “Eğitimde Asıl Yük Öğretmen Maaşlarıdır “. (11. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
230
Cevap
1
Favori
15.478
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
144 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Olamazsın zaten 👍

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • freshwind F kullanıcısına yanıt

Okul idarelerinin canlı ders tanımlamaları başladı. Yarın canlı dersler bazı okullarda başlıyor.

• Sayın bakana katılıyorum, öğretmen maaşları kesinlikle 2.500 TL üzerinde olmamalı, sonra tatil yörelerinden dönüp seminere katılmamak için, Twitter gündemini meşgul ediyorlar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi antireis -- 1 Eylül 2020; 0:35:36 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Zaten eğitimde dünya sonuncusuyuz, bence öğretmen maaşlarını 400 TL + YOL + SİGORTA yapın. Multinet bile vermeyin.

Bu kafayla zaten bulunduğumuz yeri hak ediyoruz biz.  

• cafzafer2 C kullanıcısına yanıt

Adam giderlerin oranından bahsetmiş birileri de mikroskop ile seçmiş oradan darbe vurmaya çalışıyor!!

Bu forumda ak troll kadar işin suyunu çıkaran muhalefet trolleri de var.

Link verilen yer de kamudan haber vs vs.

Forum hit almak için zaten salmış muslukları açmış resmen her gün acun şovları gibi bu kavga sinerjisinin getirdiği dinamizm'den besleniyor.

Forumda siyaset ve din muhabbeti kapandığı gün tohum yeşerir yoksa ne kadar hareket olsa da tamamen verimsiz kuru kalabalık bu.

Avm dolmuş ama alışveriş yapan yok misali.

• Böyle şey olmaz. Şaka falan mı bu?

Düşürülecekse vekil vs maaşları başı çeksin!

Hayret yahu, gerçekten yakışmıyor!

• 3qzotix 3 kullanıcısına yanıt
    Heh adamsın bende diyorum nerde yalnis var.

• Seminer konusunda elestirdik falan ama burada adama dur derler. Ne maaş vereceksin asgari ücret mı? Çok zorluyorsada gereksiz diyanet kurumunun butcesinin yarısını kesip eğitime aktarsınlar. Hem öğretmenler rahatlar hemde eğitim kalitesi artar.

Milletvekili maaslarindanda kısabilirler zaten mecliste uyumaktan başka ise yaradıkları yok

• quote:

Orijinalden alıntı: bende345

Bunların derdi zaten, eğitim işinin bir kısmını yandaşlara yüklemekti uzun süredir. Başardılar da...
    Özal zamanında "Kendi okulunu kendin yap" projesi vardı. Hayırseverler, okul yapımına teşvik edilirdi.
    6 yıldır Bursa Nilğfer'deyim. Bu sürede tek bir ilkokul yapılmadı. Halbuki ülkenin en hızlı büyüyen ilçesi. Organize sanayiyi bir dolaşsan, bir okul parasını bir günde toplarsın.
    Ama yer gök özel okul. Üstelik verdikleri eğitim yerlerde.
    Almanya gibi bir ülkede hiç özel okul yok.

Eğitim,Sağlık,Ulaşım bu üçü özel olmamalı bence tamamıyla devlette olmalı..

• -Nefer- kullanıcısına yanıt
    Şu an MEB kadar gereksiz bir kurum var mi ülkede? Hiç kimse eğitimden memnun değil biraz parası olan çocuğunu nasıl Özele dershaneye gönderirim derdin de. Ülkenin %80’i en az öğretmenlerden memnun değil yeterli kalite yok bir çoğu nasıl yatarım derdin de. Sen de diyorsun ki maaşlara aktaralım şaka gibi şu an verilen eğitime bakarsan maaş fazla bile

• pandemi tiyatrosu devam ettikçe ilk olarak öğretmenler sonra da kademeli olarak bir çok işçi memur işinden olacak yazın bir kenara

bakan bunu söylemeden ilk okullar tatil olduktan bir ay sonra söyledim bunu millet gülüyordu devlet memurunu satmaz diye

• sayın milli eğitim tüccarı bu açıklamaları yaparken gencecik yaşta şehit olup giden öğretmenleri hiç düşünmedi?

• Burdaki insanların çoğunun anlamadığı birşey var sen çocuğunun üstüne düşme ilgilenme ver telefonu ağam paşam diye eğit bebeklğinden 7 yaşına kadar onunla faydalı aktivitiler yapma bir çocuk 3 yaşına kadar matematik zekasını ailesinin onunla yaptığı aktivitlerle geliştirir hatta 3 yaşına kadar yediği besinler geliştirir yüzde 80inini sizler çocuklarınız başından atmak için etrafla ilişkisini keşif yapmasını engelleyin sonra deyinki benim çocuğum okula gidiyor birşey öğrenemedi siz çocuklarınızı televizyona ve telefona sadece konsantrasyonunu vermesini sağlamışsınız onun dışında dış dünyayla nasıl iletişme geçilir öğretmemişssiniz örneğin evde babası annesine el kaldıran bağıran yada evde babası mafya gibi davranan çocuk dışarda sizin hareketlerinizi sergiliyor 3yaşında 5 yaşında kendini mafya zanneden çocuklar var p tam çocuklarınızla sadece 7 yaşına kadar onlarla okul hayatı ve iş hayatına atılana kadar özel ilgilenmek zorundasınız ben çocuğu yaptım oo bebekken ne kadar tatlılar agu gu gu yapıyor deyip belli bir yaşa gelince başınızdan attığınız çocuklara eğitim ve ilgiyi öğretmen veremez bu yüzden öğretmenlerden çok şey bekliyorsunuz.

1.Sorunlu öğrenci var ise ve okul düzenini bozuyorsa burda öğrenci değil aile cezalandırılmalı.Burda aile cezalandırılıcakki sonra ailede çocuğunu çünkü öğrenciler anasını bababasını bile çok takmıyorda çoğu en azından bununla yüzde 50sini okullara kazandırabilirsiniz ve ilgisiz anne babaların çocuklarına sırf ceza yemekten korkucakları için çocuklarına daha fazla nasihat vermeye ve ilgilenmeye başlayabilirler isterlerse dövebilir o onlara kalmış bazıları dayaktan korkup yapar bazıları sadece ilgi istiyordur bu ceza sistemi ailelere verilirse bu ikisiyle okula ilgili ve derste uslu duran öğrenci katılımı sağlanabilir ve bunun sayesinde öğretmen dersinin yarısını susun demekle geçirmez.

2.Eskiden A sınıfı b sınıfı demenin bir farkı vardı A sınıflarına başarılı ve çalışkan öğrenciler verilip b sınıfına yaramaz derse ilgisini vermeyen sorun çıkarılan öğrenciler verilir ona göre eğitim verilirdi akp döneminde bu karma eğitim sistemine geçerek bu sınıfların başarısını düşürdü başarısız veya sınıf huzurunu bozan öğrencilerin ve yaramaz olan öğrencileri bir sınıfta toplayıp bunlar için özel eğitim ve ilgi gerekli ailelerinde yaşantıları nasıl öğrenilmeli okullardaki rehber öğretmenleri sadece formalite icabı olmamalı gerçekten işe yaramılılar bunuda yaparsanız eğitim başarılı öğrencileri bir arada başarısızları bir arada olmak üzere hem okullardaki eğitim artıcak hemde derslere katılmayan bu yaramaz ve başarısz öğrencilerin katılımı sağlanıp daha fazla bu ülkeye faydalı insan sağlanmış oluncak bunun için aileninde gerekli vermesi gerek.

3.Öğretmenlerin çoğu sınıfa girdiğinde susun demekten ders işleyebiliyor mu bazıları sınıfa sopayla giriyor dövülmelerine rağmen hocam biz evde zaten dayak yiyoruz deyip gülen bir dünya çocuk var yedikleri dayağa ha bunlar doğuda ama sıkıyorsa batıda yap öğretmenler el kalırsa videoya çekilp sosyal medyaya koyuyorlar peki olayın öncesi bu çocuk ne yapmış manyakmı lan bir öğretmen durduk yere öğrenci dövsün zevk için ee okullarda dayak yok kalma yok eskiden okullar askeriye gibiydi bu yüzden şuanki eğitim sistem ibu durumda

4.Öğretmenleri döven aşağılayan küfür eden tehdit eden çocuklar var bu çocuklarında mı sorumlusu öğretmen ?

5.Sen Çocuğunla ne kadar vakit geçirirsen ona hedef koymasına yardımcı olup ona ulaşmasında yardımcı olursan onunla vakit geçirirsen o çocuk kadar başarılı olur öğretmen burda aracıdır ama aracı demek şuanki eğitim sisteminin kalitesizliğini yıllardır akp geldiğinden beri sil baştan değişen eğitim sistemin suçlusu öğretmenler demek yanlış.

6.Evet iyi öğretmende var kötü öğretmende bunları elemek için ilk önce bu ülkede liyakat sistemin oturması gerekiyor kötü öğretmenleri tutan müdürler yada ilçe milli eğitim müdürlüğünde tanıdıkları olsa bile buna bir müdahale olması gerek örneğin şu konuda bazı arkadaşlar haklı ama bazı öğretmenler gerçekten boş muhabete gelip ders anlatmadan giden öğretmenler var

8.iyi bir aileden gelen çocukların zaten hedefleri motivasyonları konsantrasyonları oluyor derse karşı neden okuması gerektiğini biliyor yaşı küçük olmasına rağmen hedefleri var olmayanlar için hedef olması lazım.

9.Örneğin eğitim sisteminin ne kadar düştüğünün kanıtı olan şu sınavlar bizim zamanımızda liselere giriş sınavları üniversite sınavlarından farksızdı şimdiki çocuklara bütünsorular resimli ve 3.sınfı çocuğun yapabileceği kadar basit sorulardan oluşuyor. Kendi kimya hocam şöyle demişti 2006da 99 yılına kadar olan öğrencilere sorduğum soruları sizlere soramıyorum derdi o zaman bile hocam şuanki eğitim sistemin kalitesizliğinden dert yanıyordu ya öğretmenler dert yanıyor öğrencilere kaliteli sorular soramıyorum diye siz kalkmışsınzı öğretmenler yatarak maaş alıyor diyorsunuz

10.sizler öğretmenlere gelene kadar şuan internetle iç içe olan neslin nesile milli eğitim bakanlığı olarak nasıl eğitim verebiliriz diye sistemi değiştirmek zorundasınız sorun öğretmendeyse evet bazı öğretmenler sorunlu değişmesş gereken belki binlerce öğretmen var şuanda ama ilk önce aile içi sorunları sorunlar sistemsel sorunları ve liyakat sistemini oturtup sonra öğretmenleri tartışabilirsiniz 3800 lira alıpta ne öğle yemeği ne yol parası var bu öğretmenlerin asgari ücretle çalışanın yol ve yemek parasını kattığınızda öğretmenle aradıki fark 1000 liraya düşüyor sizler asgari üccretliden 1000lira fazla kazanan insanlardan çok şey bekliyorsunuz

• quote:

Orijinalden alıntı: farukclkk

Şu an MEB kadar gereksiz bir kurum var mi ülkede? Hiç kimse eğitimden memnun değil biraz parası olan çocuğunu nasıl Özele dershaneye gönderirim derdin de. Ülkenin %80’i en az öğretmenlerden memnun değil yeterli kalite yok bir çoğu nasıl yatarım derdin de. Sen de diyorsun ki maaşlara aktaralım şaka gibi şu an verilen eğitime bakarsan maaş fazla bile

senin öğretmenlerin "de" yatmış baya belli ki...

• Polis , bekçi ve onlarca yatan memur maaşları? Parayı bolca dağıttılar şimdi kur’u tutabilene aşk olsun.

• E tabi ki en büyük yük öğretmen maaşları olacak. Öğretmen bedava çalışmadığına göre. Ama bunun dile getirilmesinin ne manası var onu anlayamadım.

Burada öğretmenler de eleştirilmiş. Doğru bir çok işini yapmayan öğretmen mevcut. Hatta neden öğretmen olduğunu anlamadığım öğretmenlerle de tanıştım eğitim hayatım boyunca.

Sanırım bu eğitim sistemi öğretmenleri de tembelleştiriyor. Sabit müfredat yaz tahtaya yap sınavı ver notu o kadar. Aslında eğitimcilik bu değil.

Doğudaki okullardan videolar falan izliyoruz içimizi ısıtan. Öğretmenler zor şartlarda daha iyi ve verimli çalışıyor sanırım. İstanbuldakilerin keyfi yerinde olduğundan tembelliğe alışıyorlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: koçari

1 milyon öğretmen olsa ve 5bin tl maaş alsalar ortalama. 5 milyar tl aylık eder. 60 milyar tl de yıllık eder ki bu da bütçenin yarısı demek. Bakanın bunu art niyetli söylediğini düşünmüyorum.Muhtemelen konuşmanın içinden kesip almışlar ve bunu sanki bakan öğretmen maaşlarından yakınıyormuş gibi yansıtmışlar.

Neden net maaş üzerinden hesaplıyorsunuz ki? Net 5.500 olan bir maaşın brütü yaklaşık 8.500 TL falandır. Yaklaşık diyorum bakın.

Bunun gelir vergisi, damga vergisi, sigortası bilmem nesi dünya kadar kesintisi var. Bir de 8,500-9,000'den hesaplayın kaç çıkacak..

• Öncelikle Kore gibi olmayan bir çok ülkede özel okul var, en azından yasak değil, yoksa ihtiyaç olmadığı için yoktur. Yani Almanya'da özel okul var.

Bakan öğretmen maaşları çok demiyor, o da biliyor az olduğunu ama bütçeye oranla öğretmen maaşlarından geriye bir şey kalmıyor. Yani buradan tutup "bakan öğretmen maaşları çok dedi" sonucu çıkarmak zorlama olur. Bakan bütçe az diyor, zorunlu masraflardan geriye yatırımlık organizasyonluk bir şey kalmıyor diyor. E haklı.

Etrafım öğretmenlerle dolu, eşim, kardeşim, amcam...vs Sayısız öğretmen var ve özellikle devlette çalışan yeni nesil öğretmenlerde gözüme çarpan bir "çalışmama isteksizliği" söz konusu. Seminere virüs var diye gitmemek için tagler kampanyalar bakana şuna buna baskılar...vs Yahu arkadaşlar tüm memurlar işe gidip geliyor, mühendisler, doktorlar, askerler, bürokratlar ve memurlar herkes işe gidip geliyor ve bir sorunları varsa virüs tehlikesiyle alakalı olarak genel şikayetler iletiyorlar. Ancak öğretmenler öyle değil, sanki tek tehlikede olan kendileriymiş gibi çözümleri de buna yönelik. Özel okullarda da devlet okullarındaki kadar olmasa da sabah 8 akşam 6 çalışmıyorlar. Evet sene içerisinde izin almaları hastalık durumlarında doktora gitmeleri söz konusu olunca türlü bahanelerle gitmeleri istenmiyor çünkü yerlerinin doldurulması nispeten zor ancak genellikle derslerinin olmadığı zamanlarda evlerine erken gidiyor ya da işe geç gidiyorlar.

Yahu ben mühendisim senelerdir sabah 8 akşam 6 fix ama üzerine haftasonları akşamları geceleri aralıksız çalışıyorum. 3-4 sene hiç izin alamadan çalıştığım dönem oldu. Daha dün gece işten 12.30 da çıktım ve ondan önceki haftasonu hem cumartesi hem pazar işe gittim gitmediğim zamanlarda da evden iş yetiştirdim ya da iş takibi yaptım. Başkaları adına konuşmamak için örneğim kendi çevremden; etrafımdaki mühendislerin ekseriyeti böyle çalışır ama şirket bazlı eleştirinin haricinde böyle ağlayan böyle isyan eden görmedim.

Daha da ileri gitmek istiyorum, size acı gelecek ama özel sektördeki kurumların bir çoğu devletten daha fazla kar ediyor olmasına rağmen bu süreçte işçi çıkarmasa bile maaşlarında indirime gitti. Batıp tüm işçilerini çıkarmaktansa bu yolu tercih ettiler ki THY de aynı durumda. Yurtdışındaki havayolu firmalarının kahir ekseriyeti çalışan çıkarıyor, batma noktasına geliyor ve ya maaş düşürüyor. Çünkü sıcak para akışı olmayınca bu şirketler borçlarını ödeyemez hale geliyor. Hal böyleyken çalışıp üretmeyen kurumlardaki çalışanların da maaşlarında düzenlemeye gidilmesi çok mu saçma ? Özel firmalar kar edemiyor zarar ediyorken devlet yani bu kurumlardan vergi toplayan ancak bu sebeple de toplayamayan devlet daha mı iyi durumda bu şirketlerden de çalışanlarının maaşlarında pandemi bitinceye kadar düzenleme bile yapamıyor ? Bakın devletteki öğretmenler neredeyse 6 aydır hiçbir şey yapmıyorlar. Sorsanız yapıyoruz derler ama ben yapmadıklarını ve yapıyoruz dedikleri şeylerin neler olduğunu "bizzat" biliyorum. Düşman değilim öğretmenlere, benim gözümde gerçekten kutsal bir meslek ancak bu mesleğe bir çok öğretmenimiz artık bu gözle bakmıyor. Başka ülkeleri bilemem ama bizim ülkemizde idealist öğretmenler el üstünde tutulur halen anadoluda doktordan mühendisten daha çok sevilirler sayılırlar. Ancak işte değişen dünyayla birlikte öğretmenlerimiz de daha pragmatik ve daha materyalist. Beklentileri öncüllerine göre daha yüksek ancak bu beklentiler manevi değil daha çok maddi.

Öğretmenlik belki de yeniden tanımlanmalı. Güncel gelişmeleri takip eden, yeniliklere adapte olup o konularda kendini yetiştiren ve bu konularda devamlı olarak kontrol edilen, dogmalara ve eski bilgiye bağlı kalmayan profesyonel öğrenim teknikleriyle donatılmış profesyonel iş kolları olmalılar belki de. Neyse millet kalp kırmak istemem belki yanlış düşünüyorumdur, yukarıda anlattıklarım gibi değilseniz zaten muhatabı siz değilsiniz o yüzden hiç takmayın yazdıklarımı.

• mcanka M kullanıcısına yanıt
    Benim neredeyse bütün öğretmenlerim çok kaliteli ve bu işi para için yapan insanlar değildi gerçekten eğitimciydi. Bu dediklerim eski öğretmenler yeniler ise ortada👍

• Olurda öğretmen maaşlarına dokunurlursa bunun arkası gelir diğer bütün memurların maaşları kademeli olarak çatır çatır düşürülür. Bu sadece bir başlangıç için ortam yoklaması. Bekçiye 5000 TL para verirken öğretmenin maaşını konuşmak ayıptır ve günahtır.

Eğitim sistemimiz leş olabilir ama bunda sadece öğretmenin suçu yok. Bir sınıfa minibüs gibi öğrenci doldurursan eğitim kalitesi düşer. Bu ülkede önce özel okul kaldırılacak ve eğitim eşit hala getirilecek ondan sonra öğretmenin egitimdeki olumlu olumsuz etkisi tartışılır. Eğitim esitsizliginin olduğu yerde öğretmene yükleyemeyiz. Devlete giden çocuk konuların basında iken ozeldeki hem daha ileride oluyor artı dil eğitimi falan alıyor sonrada aynı sınava giriyorlar.

• 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.