Şimdi Ara

Bakan Koca: 'İlk yerli tetanos ve difteri aşısı kullanıma hazır'

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
86
Cevap
0
Favori
2.582
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Dünyada ve Türkiye’de koronavirüs aşısı için çalışmalar devam ederken Türkiye’den farklı bir aşı haberi geldi. Türkiye’nin ilk uluslararası standartlarda üretilen difteri ve tetanos aşısı kullanıma hazır hale geldi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ilk yerli aşıların bir kısmının Bakanlık tarafından kullanıma alındığını açıkladı.

Ayrıca Bkz.Koronavirüs aşısı ücretli mi olacak? Bakan açıkladı

Türk İlaç ve Serum Sanayi A.Ş. tarafından üretilen TETADİF isimli aşının antijen üretimi de dahil olmak üzere tüm süreci yerli imkanlarla sürdürülüyor. Üretilen aşı 7 yaşın üzerindeki herkeste uygulanabiliyor.

Bakan Koca, Twitter hesabındaki paylaşımının ardından yazılı bir açıklama yayınladı ve şunları söyledi:

“lleşme ve millileşme politikası doğrultusunda Bakanlığımızın desteğiyle 2015 yılından beri yürütülen çalışmalar ilk sonuçlarını verdi. Uluslararası standartlarda üretilen ilk yerli aşımız kullanıma hazır. Bakanlığımızın onaylayıp desteklediği proje ilk ürünlerini verdi. Teknoloji transferini de kapsayan aşı çalışması başarıyla sonuçlandı. Erişkin tipi Tetanos-Difteri aşısının tüm üretim süreçleri tamamen yerli imkanlarla tamamlandı.

Ankara’nın Akyurt ilçesinde 2015 yılında başlanan proje kapsamında yüklenici firma Turk İlaç, ilk dolumu 2017’de yaptı. İyi Üretim Prosesi (GMP) belgesi olan tesislerde antijen üretimi de dahil tüm süreçler yerli imkanlarla tamamlanarak üretime geçildi. Gerekli kalite denetimleri yapılan ve uygunluğu onaylanan erişkin tipi Tetanos-Difteri aşısının ilk teslimatı Bakanlığımıza yapıldı.Böylece yerli aşı üretiminin gündemde olduğu bir dönemde bu alanda önemli bir başarıya imza atılmış oldu. Yerlileşme politikası çerçevesinde başlattığımız yerli aşı üretimine yönelik süreç yeni müjdelerle devam edecek. Hayırlı olsun."

• abi bu nedir yahu. ikisi de 1920'lerde bulunup, 1930-40 larda yaygin olarak kullanilmaya baskayan asilar. dalga geciyor bakan, bizimkiler de bi halt becermisiz gibi alkisliyor. freak show'a dondu ulke. 100 sene gecmis bu asilarin kullanima hazir olmasindan.

turkiye'yi birak osmanli bile asi uretiyor.

https://asi.saglik.gov.tr/genel-bilgiler/33-asinin-tarihcesi

bakan yalan soyleme konusunda uzay cagini da asmis durumda.

• Helal olsun.  

• şahıslara olan güven kaybımdan ötürü modern tıbba bile güvenemez hale geldim. 

• Korona aşısını ararken yanlışlıkla mı ürettiler ne yaptılar  

• Aşı üretemezler diyenler ne olacak peki?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar hemen ön yargılı olmayın hele bir Sağlık bakanı sn Koca, bu aşıyı kendine ve yakın akrabalarına yaptırsın aşıyı sonra tartışalım.
  • abi bu nedir yahu. ikisi de 1920'lerde bulunup, 1930-40 larda yaygin olarak kullanilmaya baskayan asilar. dalga geciyor bakan, bizimkiler de bi halt becermisiz gibi alkisliyor. freak show'a dondu ulke. 100 sene gecmis bu asilarin kullanima hazir olmasindan.

turkiye'yi birak osmanli bile asi uretiyor.

https://asi.saglik.gov.tr/genel-bilgiler/33-asinin-tarihcesi

bakan yalan soyleme konusunda uzay cagini da asmis durumda.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-E41040413 -- 25 Kasım 2020; 16:58:5 >
  • 100 yıllık aşıyı da yaparsın be kardeş

• Amerika'yı (var olan bir aşıyı) yeniden keşfetmişler yani. E güzel.

• maksat yurt dışından almamak

• 1920 de olsak mantıklı bir yorum olabilirdi fakat hocam siz iyimisiniz
  • Biz aslında özellikle pandeminin zirve yaptığı bu dönemde elektrik su dogalgaz kira ödeyen aşıyı dört gözle bekliyoruz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bluraydisk -- 25 Kasım 2020; 13:51:11 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Tekerleği ne zaman icat edeceklermiş :XD

• quote:

Orijinalden alıntı: th9

1920 de olsak mantıklı bir yorum olabilirdi fakat hocam siz iyimisiniz
    Aşı üretemezler diyenler 2020 Kasım hocam, ben gayet iyiyim siz pek değilsiniz herhalde?

• Allah Allah eskiden ilaç üreten kamu fabrikaları varken tetenos ve difteri aşısı üretilmiyormuy muş..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • üretilen aşı korona için değil farkındamısınız
  • quote:

Orijinalden alıntı: bluraydisk

Biz aslında özellikle pandeminin zirve yaptığı bu dönemde elektrik su dogalgaz kira ödeyen aşıyı dört gözle bekliyoruz.

sen rahat ol. Doları düşürecek bir aşı üzerinde çalışıyorum şuan.

• quote:

Orijinalden alıntı: th9

üretilen aşı korona için değil farkındamısınız
    Farkındayım kardeş farkındayım, ilk yerli aşı diyor. Türkiye aşı üretemez fabrikası yok Hıfzıssıhha'yı kapattılar diyorlardı geçen gün durmadan yalan pompalayan Ermeni Rum medyası tele 1'de onu diyorum ben.
    Yerli korona aşısı da geliyor merak.etme Kayseri üniversitesi üretiyor faz 3'te şu an.

• yerli bir uretim varsa ne urettikleri onemli degil maksat o urun ile ilgili disa bagimliligi azaltmak
  • trakyAli-1986 kullanıcısına yanıt
    Uluslararası standartlarda üretilen ilk yerli aşı, yani sadece ülkemizde kullanmak için değil, tüm dünyada kullanılabilsin diye üretilmiş bir aşı, bu bir eşiktir, emeği geçenlerden Allah razı olsun.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.