Şimdi Ara

bakalım benle aynı fikirdemisiniz takip mesafesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
71
Cevap
1
Favori
2.340
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • genelde otobanda giderken. hız ortalamam genelde 100 120 km. bu ayarda giderken takip mesafem 2 yada 3 araç boyundadır.. ama kıl oldugum nokta var ben takip mesafesi korurken araya birilerinin girmesi. yada yol istemelerinden nefret ederim.sanki ben basmasını arabanın dibine girmesini bilmiyorum!!!

gecen günde silivriye gittim. gelirken arkama bir kango geldi. neyse bende bastım.öndeki aracın dibine kadar girdim. hala sellektor yapıyor.. bu arada hız 150 civarı. bu arada havada yakışlı. yolda kaygan! neyse baktım durmadan selektor yapıyor. bende öndeki araçtan yol istedim oda yol verdı bende yol verdim!!kangoya... kangonun önü boşaldı.bende hemen arkasına yapıştım yaktım uzunları. birde yolu verdık hızlı gitse gozumuzden kaybolsa birşeyde yapmıycam aynı ayarda gıdıyoruz bende yapıştım arkasına bır araba boyla takıp ediyorum uzunlarda yanıyor!!! 4 lüleri yakıyor duruyor yolda vermıyor üstelik. silivriden avcılara boyle geldık.
    ((temden)))

adam beni sinir etti.altındaki araç kango. yolda yagışlı her aracın limiti belli sen neden zorluyorsun ki.limitleri.benim aracım 2.0 motor 135 beygir ben bassam gidemezmiyim!! böyle zihin özürlü çok var.

bazı kurallar vardır takıp mesafesi gibi hız yapılması gibi hız yapılcak yol var yapılmayacak yol var. yagmurlu kaygan havada takip mesafesi var sıcak havalarda takip mesafesi var..

bazen görüyoruz. haberlerde adamlar arabayı pert etmiş. vayyy be arabayı nasıl pert etmiş la diyoruz demi. işte bu tip kazalar böyle kendini bilmezlerden oluyor... arabasını ferrari sanan denyolar yüzünden.. hem cana hem mala. neyse cok yazdım karışık oldu ama umarım aynı fıkırdeyız ...

bunu sonradan ekliyorum!!!

http://videonuz.ensonhaber.com/izle/batman-da-trafik-teroru izleyince anlayacaksınız burdaki konuyu neden açtıgımı!!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi radyoturkalemi -- 21 Aralık 2011; 15:57:17 >

• ALTINA İMZAMI ATIYORUM.
  • quote:

Orijinalden alıntı: radyoturkalemi
    genelde otobanda giderken. hız ortalamam genelde 100 120 km. bu ayarda giderken takip mesafem 2 yada 3 araç boyundadır.. ama kıl oldugum nokta var ben takip mesafesi korurken araya birilerinin girmesi. yada yol istemelerinden nefret ederim.sanki ben basmasını arabanın dibine girmesini bilmiyorum!!!

Ben de bu duruma acayip gıcık oluyorum. Önümdeki arabaya göre hızımı ayarlamışım, takip mesafemi oluşturmuşum, arkadan gelip de araya giren bir sığır çıkıyor mutlaka.

Trafik hafif yoğun, sağ sol şeritler, önün, arkan dolu, yol akıyor, be öküz sanki o araya girince varacağın yere yarım saat önce ulaşacaksın. Adam gibi şeridini takip et, yol boşalınca basmak istersen çık sola yol iste napıyorsan yap...

Şoförüm diye geçinen ama el arabası kullanamayacak zeka seviyesinde o kadar çok insan var ki piyasada.
  • Malesef trafikte her kullanıcı bir olmuyor.Yapacak fazlada bir şey yok ben alıştım artık hatta çoğu zaman kızmıyorum bile çünkü saygı kalmamış..
  • Umursamıyorum artık bu tarz dingilleri ben.

Önümde araç var sol şeritten gidiyorum daha bugün yol akıyor 90-100km fakat yol gayet kalabalık Tem işte önümde sayamiyacağım kadar çok araba var.

Arkadan birtane dallama transit geldi selektör atıyor sanki öndeki arabanın üstüne çıkmamı falan bekliyor vermedim yol,vermemde.Önüm açık olsa ben zaten basarım araba gittiği kadar.

Basmicak olsam yolda veririm.

Önümde bir dünya araba varken kendisi sadrazamın sol .... sankide yol vereceğim.
  • Haklıyken haksız duruma düşmüşsünüz. yada hataya hata ile cevap vermişsiniz. bu konuda söylenecekler bunlar.

Siz doğru olanı yapıyormuşsunuz, denyonun biri gelip sizi sıkıştırmış. sizin yapmanız gerekende sağa çekip yol vermek. yada en kötü ihtimalle yolunuza öyle devam etmek. bırakın adam selektör manyağı olsun.

lütfen yanlış anlamayın, bende aynı durumdan şikayetciyim. sizin 110km civarı sabit hızla gidiyorum, takip mesafesi bırakıyorum ancak araya giren arabaların da hattı hesabı yok. maalesef durum böyle..

şahsen; önüm boşsa ve arkadan gelen biri varsa, sağa geçerim. sonra yine sola geçerim.
    önüm doluysa, hiç aldırmam, çünkü ona yol vermem ona hiçbir şey kazandırmayacak.

ama orta şeridin boş olduğu durumlarda mutlaka orta şeritten giderim. sol şeritde kim ne yaparsa yapsın. rahmetli babamın bi sözü vardı, sol şerit adamı çok yorar. çok doğru bir söz gerçekten. özellikle türkiye için...
  • böyle arızalı çok , hiç kasıp gaza gelip kendinizi riske atmaya değmez .

yolu veriyorum böylelerine bırakıyorum gitsin kendi kendine ölsün nerde bulacaksa belasını .
  • quote:

Orijinalden alıntı: omerf

Önümde bir dünya araba varken kendisi sadrazamın sol .... sankide yol vereceğim.

• quote:

Orijinalden alıntı: radyoturkalemi

genelde otobanda giderken. hız ortalamam genelde 100 120 km. bu ayarda giderken takip mesafem 2 yada 3 araç boyundadır.. ama kıl oldugum nokta var ben takip mesafesi korurken araya birilerinin girmesi. yada yol istemelerinden nefret ederim.sanki ben basmasını arabanın dibine girmesini bilmiyorum!!!

gecen günde silivriye gittim. gelirken arkama bir kango geldi. neyse bende bastım.öndeki aracın dibine kadar girdim. hala sellektor yapıyor.. bu arada hız 150 civarı. bu arada havada yakışlı. yolda kaygan! neyse baktım durmadan selektor yapıyor. bende öndeki araçtan yol istedim oda yol verdı bende yol verdim!!kangoya... kangonun önü boşaldı.bende hemen arkasına yapıştım yaktım uzunları. birde yolu verdık hızlı gitse gozumuzden kaybolsa birşeyde yapmıycam aynı ayarda gıdıyoruz bende yapıştım arkasına bır araba boyla takıp ediyorum uzunlarda yanıyor!!! 4 lüleri yakıyor duruyor yolda vermıyor üstelik. silivriden avcılara boyle geldık.
    ((temden)))

adam beni sinir etti.altındaki araç kango. yolda yagışlı her aracın limiti belli sen neden zorluyorsun ki.limitleri.benim aracım 2.0 motor 135 beygir ben bassam gidemezmiyim!! böyle zihin özürlü çok var.

bazı kurallar vardır takıp mesafesi gibi hız yapılması gibi hız yapılcak yol var yapılmayacak yol var. yagmurlu kaygan havada takip mesafesi var sıcak havalarda takip mesafesi var..

bazen görüyoruz. haberlerde adamlar arabayı pert etmiş. vayyy be arabayı nasıl pert etmiş la diyoruz demi. işte bu tip kazalar böyle kendini bilmezlerden oluyor... arabasını ferrari sanan denyolar yüzünden.. hem cana hem mala. neyse cok yazdım karışık oldu ama umarım aynı fıkırdeyız ...

Takip mesafesi = Durma mesafesidir. Çok doğru bir noktaya parmak basmışsınız. Önündeki aracın dibine girenleri hiçbir zaman anlamak mümkün değil zaten. Sonra zincirleme kaza oldu diye haber alıyoruz.

Fakat sizin yaptığınız da yangına körükle gitmek gibi bir şey, iyi bir sürücü trafiği sürekli okur ve diğer araçların veya sürücülerin gazına gelmeden aracını kullanır. Siz arkanızdaki sizi taciz ediyor diye onun amacına ulaşmasını sağlamış ve önceki aracın dibine kadar girmişsiniz. Takip mesafesi fail 1.

Sonra yol verip kangoo sürücüsünü siz taciz etmeye başlamış öyle olmaz böyle olur misali uzunları dibine dayamış, öndeki sürücünün farların gözümü alıyor önümü göremiyorum anlamındaki 4 lü ikazlarından bir haz alarak dibine girip tacize devam etmişsiniz. Takip mesafesi fail 2.

Doğru bildiğiniz bir şeyi bile bile yanlış yapmak bu olsa gerek, bir densize uyup onun seviyesine inmek, bile bile hata yapmak, risk almak, kendinizi ve etrafınızdakileri tehlikeye atmak yanlış bir davranış.

Eğer konu içeriğinde adam geldi böyle böyle yaptı, bende sağ sinyalimi verip en uygun yerde geçebileceği kadar boşluk bırakmak için sağa yanaştım. Böylelikle bastı gittide kurtuldum. Deseydiniz bende helal olsun derdim. Ama bu mesajınızı tebrik edemem.
  • www.sanalpsikolog.com
  • Nedesek bos bu tipler icin. Benimde en sinir oldugum sey takip mesafesi bosluguna dangalagin birinin gelip makas yapmasi ama yapacak bisey yok.

Selektore gelince ben her zaman sagdan gitmeyi tercih ederim varsin sol onlarin olsun.
  • Ülkemizin trafik kültüründe takip mesafesine uymak çok zor, çünkü hemen araya girecek kendini akıllı zanneden bir sürü dallama oluyor.
    Çevre yollarında pür dikkat gitmek zorundasınız, siz ne kadar mesafe bıraksanız da arkanızdaki neredeyse tamponunuzda, önünüzdeki de onun önündekinin tamponunda.

Bir de dediğiniz gibi önünüz dolu iken arkadan selektör yapa yapa gelenler olmuyor mu? Tam dayaklık...

Bundan 1-2 ay kadar önce, Bornova'dan çevreyolundan Gaziemir'e doğru gidiyorum. Pınarbaşı sonrası rampadayız.
    Önümde bir transit, orta şeritteki kamyonu solluyor. En sağda da bir kamyon yavaş yavaş tırmanıyor.
    Ben de hızımı onun hızına düşürdüm, sollamasını tamamlamasını bekliyorum.
    Adam zaten sol sinyalini yakmış, paşa paşa solluyor, belli ki sollaması bitince yol verecek.

Arkadan bir tane hafif ticari geliyor, selektör yapa yapa. Arkama geldi, benim hızıma düştü.
    Ve hala selektör yapıyor.
    Önüm boş olsa gideceğim, veya hızlı gitmek istemiyorsam zaten çoktan yol verirdim.

Önümdeki orta şeride geçmeye başladı, bu yine selektör yapıyor. Bekle 1-2 saniye, önümüz bir açılsın, biz de gideceğiz, çay molası vermedik sol şeritte.
    Ben de gaza sonuna kadar bastım, o selektör canavarı aynada küçüldü gitti...
    Sonra da orta şeride geçip sakin sakin devam ettim.
    Ondaki tork kadar beygir var bende.

Ee ne oldu o girişkenliğe, selektör manyaklığına...
    Bu selektör azmini, çalışkanlığını işine de yansıtıyor mudur acaba?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bal974 -- 20 Aralık 2011; 12:16:43 >
  • quote:

Arkadan bir tane hafif ticari geliyor, selektör yapa yapa. Arkama geldi, benim hızıma düştü.
    Ve hala selektör yapıyor.
    Önüm boş olsa gideceğim, veya hızlı gitmek istemiyorsam zaten çoktan yol verirdim.

Önümdeki orta şeride geçmeye başladı, bu yine selektör yapıyor. Bekle 1-2 saniye, önümüz bir açılsın, biz de gideceğiz, çay molası vermedik sol şeritte.
    Ben de gaza sonuna kadar bastım, o selektör canavarı aynada küçüldü gitti...
    Sonra da orta şeride geçip sakin sakin devam ettim.
    Ondaki tork kadar beygir var bende.

Ee ne oldu o girişkenliğe, selektör manyaklığına...
    Bu selektör azmini, çalışkanlığını işine de yansıtıyor mudur acaba?

bunun aynısını bende yaşadım benim ticari degildi Lüx araçtı. neyseki hatasını anladı :)

bir arkadaş yazmış haksızsın dıye onun seviyesine indigini belirmiş.. dogru ve haklı ama insan sinirlenince kaybediyor kendini.

şimdi mahcup oldum bak
  • Soru: Takip mesafesi nedir?

Cevap: Bu mesafe, aracın kilometre cinsinden saatteki hızının en az yarısı kadar metre olmalıdır. Örneğin birbirini takip eden araçların hızı 90 km/saat ise, takip mesafesi en az 45 metre olmalıdır.

Böyle birşey olamaz. Eğer bu cevaba uyarsak İzmirden İstanbula konvoy olur. Yeterli mesafede duracağınıza inandığınız mesafeyi bırakmalısınız. Tabi ben 5 metrede durum aga girerim kıçına kadar demek doğru olmaz.

Yol verme olayına gelince sıkışık trafikte sellektör yapmak yanlış.

Yalnız önünüzde bir araç var sizde ona 2 arabalık boşluk bırakmış tın tın gidiyorsanız. E bizi zahmet çekilen sağ şerite.

Ha önündekinden yol alamıyorsan gene sağ şerite çekil arkadan gelen bu işi senden daha iyi yapacak biri alır o yolu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi insideman -- 20 Aralık 2011; 13:07:30 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kızıl Baron

rahmetli babamın bi sözü vardı, sol şerit adamı çok yorar. çok doğru bir söz gerçekten. özellikle türkiye için...

Çok doğru söylemiş babanız sonuna kadar katılıyorum

Sol şeritte 150 ile bile giderken selektör yiyip sinir stres olma riski var..

Bi sağ şeride geçip 50 ile git, kimse bulaşmıyor genelde. Kafa rahat, miss
  • quote:

Orijinalden alıntı: insideman

Soru: Takip mesafesi nedir?

Cevap: Bu mesafe, aracın kilometre cinsinden saatteki hızının en az yarısı kadar metre olmalıdır. Örneğin birbirini takip eden araçların hızı 90 km/saat ise, takip mesafesi en az 45 metre olmalıdır.

Böyle birşey olamaz. Eğer bu cevaba uyarsak İzmirden İstanbula konvoy olur. Yeterli mesafede duracağınıza inandığınız mesafeyi bırakmalısınız. Tabi ben 5 metrede durum aga girerim kıçına kadar demek doğru olmaz.

Yeterli mesafede duracağınıza inandığınız?

Hangi mezhebe göre?

Yapma güzel kardeşim, o bahsettiğin tanımlamalar düz ve kuru yolda durabileceğin mesafeler ölçülerek hesaplanarak yapılıyor, yok öyle inandığınız falan. İşimize gelmeyeni işimize gelen şekilde esnetme konusunda üstümüze yok Türk milleti olarak.

Adamlar ölçmüş biçmiş hesaplamış 90 la gidiyorsan 45 metre veya şu kadar metre demişse. Ben 30 metrede durabilirim, buna inanıyorum. Öyle hissediyorum, durabilirim dersen ilk durman gerektiği yerde duramazsın.

Duramayabilirsin demiyorum dikkat et, duramazsın. 2x2=4
  • quote:

Orijinalden alıntı: insideman

Soru: Takip mesafesi nedir?

Yol verme olayına gelince sıkışık trafikte sellektör yapmak yanlış.

Yalnız önünüzde bir araç var sizde ona 2 arabalık boşluk bırakmış tın tın gidiyorsanız. E bizi zahmet çekilen sağ şerite.

Ha önündekinden yol alamıyorsan gene sağ şerite çekil arkadan gelen bu işi senden daha iyi yapacak biri alır o yolu.

ben sizin dediklerinize katılmıyorum sebebi şu.

varsayım olarak söyluyorum 100 km hızlı gittimizi düşünürsek. frene bastıgınız zaman 5 metrede durdugunuzu var sayalım. sizde 5 metreden takip ediyorsunuz. önceki aracı. öndeki araç aniden önüne birşey cıktı yada aniden kedi köpek cıktı. ve frene bastı. siz gazdan ayagınızı cekip frene basmanız nerdeyse 2-3 saniyedir bu 2-3 saniyede o 5 metrelik takip mesafesini hemen hemen bitirmiş olursunuz ve tak kaza yapmış olursunuz. öndeki araç tak diye durur siz durmasını farkedip frene bastıgınız an zaten kaza yapmış olursunuz. arkadan yapılan kazaların cogu dikkat edin arkadaki aracın kızaklayarak vurdugunu görürsünüz .

siz yazmışsınız E bi zahmet saga cekiliver diye.. cekilmesine cekiliriz. mesele degil. ama beni yada yolu sana verdigim zaman başın göyemi erecek? yol senin oldu diye benden daha iyimi gideceksın anlamış degilim..
  • Bir gün kamyon solluyorum, hızım 90-100 km/s..Kamyonu yarıladım, arka tampona yapıştı birisi, selektör yapıp duruyor.. Önce tatlı fren, arkasından kazık fren yaptım ( kaza olmasın diye) sonra kamyonun arkasına geçtim ve "acelesi olan" arkadaşa yol verdim..

Anladığını sanmıyorum gerçi...
  • quote:

Orijinalden alıntı: vural_kral

Bir gün kamyon solluyorum, hızım 90-100 km/s..Kamyonu yarıladım, arka tampona yapıştı birisi, selektör yapıp duruyor.. Önce tatlı fren, arkasından kazık fren yaptım ( kaza olmasın diye) sonra kamyonun arkasına geçtim ve "acelesi olan" arkadaşa yol verdim..

bu konuyla ilgili bir arkadaş başlık açmıştı. sonuçta o arkadaşı suçlu bulmuşlardı
  • quote:

Orijinalden alıntı: Atmosphere

quote:

Orijinalden alıntı: vural_kral

Bir gün kamyon solluyorum, hızım 90-100 km/s..Kamyonu yarıladım, arka tampona yapıştı birisi, selektör yapıp duruyor.. Önce tatlı fren, arkasından kazık fren yaptım ( kaza olmasın diye) sonra kamyonun arkasına geçtim ve "acelesi olan" arkadaşa yol verdim..

bu konuyla ilgili bir arkadaş başlık açmıştı. sonuçta o arkadaşı suçlu bulmuşlardı

Suçlu bulanların arka tamponunda umarım her gün böyle tipler belirir ve onlarda olması gerekeni yaparlar.Benim gibi yapmazlar.
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.