Şimdi Ara

Silinsin.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
150
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
Mesaj
 • silinsin  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi arda5234_ -- 6 Haziran 2024; 13:32:35 >
  < Bu ileti Android uygulamasından atıldı > • biz de 1800'lerin başında boy olarak topluca Orta Asya'dan gelmişiz ve burada köy olarak yerleşmişiz. daha sonra bizim köyde insan arttıkça yeni bi köy ortaya çıkmış. şuanda iki köy de akraba yani iki köy de "bizim köy" oluyo. bayramlarda iki köy de biribirini geziyo çünkü herkesin iki köyde de akrabası var.

  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
 • 01001101 kullanıcısına yanıt
  Süpermiş hocam Allah ayırmasın bağlarınızı.

  < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
 • nereden öğrendiniz

 • LastStand L kullanıcısına yanıt
  Hem bir büyüğümüz tasviriyle.
  Hem de Köyümüzde kendi imkanlarımizla açtığımiz cem evimiz var güvenç abdal boylarına bağlandı.. derneğimiz de Çepni federasyonlarına üye.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi arda5234_ -- 5 Haziran 2024; 13:23:38 >
  < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
 • koptu bile. toprağın olmayan yerle bağın var diyemezsin. babam dedemin ona verdiklerini sattı hep. bağları bahçeleri, ilk köydeki arazileri de sattı. ikinci köyde evimiz var, o ev geçmişte hep evin erkek çocuğuna verilmiş, miras olarak da değil direk 18 yaşındayken verilmiş. dedem de aynı şekilde babam 18-19 yaşındayken evi ve bazı arazileri babamın üzerine geçirmiş tapuda. babam ise o evi bana vermedi ki zaten babam bana günahını verir anca. arazileri sattı, ev ise peder vefat edince satılır ve ordan mirascıların paylarına düşecek iki kuruş para da çarçur olur. sonuçta köyde benim hiçbir varlığım yok ve olmayacak. o köye artık memleketim diyebilir misin? istediği kadar tüm akrabaların orda olsun.

  mesela dedem evi ve arazileri kendi kızına, yani halama vermedi, oğluna yani babama verdi. halam aynı köyden başkasıyla evlendi ve onların kendi arazileri var erkek tarafından gelen. yani halam yolunu buldu ve onlar zaten zenginler şuanda, halamın hiçbir derdi yok maddi anlamda. annemi de zamanında babama vermeyeceklermiş, dedem evi ve arazileri babama yapınca annemi vermişler babama. yoksa annemin babası olan dedem çok cimri biridir, diğer iki teyzemi de zengin adamlara verdi hep. yani kız olsan evlenir yolunu bulursun damat tarafından gelen mal varlığı ile. zira benim kendi kız kardeşimin evlendiği damadımız da babasından zengin birisi. burada memleket kavramı erkeğin arsasıyla, eviyle ölçülür. kız kardeşim mesela memleketim burası diyebilir çünkü zaten o kocası tarafından gelen kaynaklarla oraya bağlı. halam gibi. halam da babasından bişey almadı ama şuanda orada yerleşik. peki ben? ben işsiz kalsam sokakta kalacak biriyim. yani evim arabam var kendim aldım çalışarak ama benim ev apartman dairesi. 3+1 çift balkonlu çift banyolu evim var ama uzun vadede apartman dairesine ev dememek gerek. kendi arazim yok. kendi köy evim yok. mesela en yakın yaşıt olan erkek akrabam kendi babasından iki tane ev aldı. adamın iki evi var ve hiç çaba göstermeden. diğer erkek olup geniç olan arkabalarımın tamamında durum aynı, kız kardeşimin evlendiği damadımız da bizimle aynı ilden, onda da durum aynı. babasının malı-mülkü olup babasından üçün birini alan tek benim. dolayısıyla artık memleketten ve akrabalardan soğudum. geçen bayram kimseyi gezmedim kendim tatil yaptım. bu bayram da aynı yapacam. zaten bi işe yaramıyo.

  hatta millet çakal olmuş. ben gençlikten okul, diploma iş konusunda başarılıydım ve akraba gezerken hep takdir görürdüm. şimdi 38 yaşında bekar olunca milletin tavrı değişti. artık bana başarısız gözüyle bakmaya başladılar. istediği kadar evim arabam olsun, evlenip çoluk çocuğa karışmış olmadığı için millet öğütler vermeye başladı. çünkü insanlar altta bişey arıyolar. bu çocuk neden evlenmiyo? evi arabası var ama maaşı mı düşük? sürekli iş değiştir diyolar mesela. bu tavırlar beni soğuttu. elemana bakıyorum kendi ömür boyu bi halt başarmadan babasından mülk-arazi almış, gelmiş bana tavsiye veriyo. sen kimsin, ne başardın diyesim geliyo. buyüzden artık soğudum, bayramlarda da kendim tek tabanca takılıyom. önceden çok misafir kabul ederdim, gelenleri arabamla gezdirirdim. Corona döneminde 2-3 yıl zaten gelmeyi teklif eden olmadı ama geçen sene bayramda akraba gezeyim dedim, iki akraba biz sana gelecez dediler, iş gereği şehir dışında olacağım bahanesiyle reddettim.

  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
 • Genetik testse inanma hocam ben maltalı çıktım yalan onlar

  < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
 • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.