Şimdi Ara

Babam Kalp Krizi Geçirdi, Vefat Etti, Covid İlaçları ile İlgisi Olabilir Mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
785
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Babam şubat ayında 15 gün devlet (şehir) hastanesin de covid servisinde yatarak tedavi gördü, kronik sağlık sorunları vardı. Ambulans ile gitmişti testi pozitif çıkınca covid servisinde yatış vermişler.

Doktorlar 15 gün sonra taburcu ettiler babamı, ama eve geldiğinde durumu iyi değildi, babamların evi birinci kat, merdivenleri çıkamamış, ben eve geldiğimde babam baygın baygın konuşuyordu, ilaçların etkisidir diye düşündüm. Ara ara eve babamların evine gidiyordum ama eskisi gibi değildi, halsizdi. Gündüzleri biraz daha iyiyimiş ama geceler genelde fenalaşıyormuş, 20.02.2022 tarihinde gece 3 civarı annem beni aradı, babamın hasta olduğunu söyledi, hemen yanlarına gittim, önce babam sakın ambulansı aramayın sabaha iyi olurum dedi. Annem ile kendi aramızda konuştuk ve ambulansı arama kararı aldık.

Ambulans geldiğinde parmaktan oksijen seviyesine baktı, ambulanstan oksijen aletini getirdik. Babamı dışarı çıkardık, ambulansa bindirdik. Oksijen maskesini babam defalarca çıkarmak istedi, sağlık görevlisi amca sakın çıkarma bunu takman zorunlu, iyi gelecek bu sana dedi. Yolda ambulansta babamın kalbi durmuş, ambulans hastaneye varınca kapıları hemen açmamışlar, sonra sedye ile çıkartıp, kalp kirizi vakası diye apar topar acile götürmüşler, ben oraya vardığımda kalp cihazının sesini duyuyordum, dıt dıt yapıyordu, bazende yüksek volume ile uzun süre dıt yapıyordu, o esnada sanırım elektro şok veriyorlardı, yani sesleri duyabiliyordum, sonra tekrar dıt dıt yapıyordu, tam seviniyordum, kurtuldu babam diyordum, sonra tekrar uzun süre dıttt sesi geliyordu, doktorlar, elimizden geleni yapıyoruz, Allah'tan ümit kesilmez ama kalp ritim tutmuyor, kendizi her ihtimale hazırlayın dediler. Sanırım bir saat civarı hastanede kalp masajı yapıldı, elektro şok verildi. Bir süre sonrada kötü haberi verdiler.

Cenazeyi teslim alırken, teşhis etmek ister misiniz dediler, kabul ettim, morgta babama baktım, milyarda bir ihtimal belki yaşıyordur diye yüzüne boynuna, omuzlarına falan dokundum, en ufak bir kıpırdama hareket yoktu ama sanki uyuyor gibiydi, sakin ve huzulu bir şekilde uyuyurdu. Cenazeyi yıkama esnasında beni içeri aldılar, sanırım şahit gerekiyormuş, tek kişiyi içeri alıyorlarmış zaten tektim, yıkamanın sonuna doğru, sende yıkamak su tutmak ister misin diye sordular, görevli çekildi ben yıkamaya başladım, başını okşadım, yanaklarını okşadım, hala bir belirti arıyordum belki yaşıyordur diye sanki midesi biraz şişik görünüyordu. Elimden geldiğinde uzun uzun yıkamaya çalıştım, sonra güzel koksun diye gül suyu döktük.

Keşke sağlığında daha fazla yanında olabilseydim, işlerin yoğunluğu, sürekli mesai yapmamın gerekmesi, yüksek lisansa başlamış olmam, haftasonları gidiyordum yanına ama yeterli değilmiş, bir evlat olarak neyi nasıl yapabilirdim, kendimi ve hatalarımı çok sorguladım, keşke küçük bir araba alsaydım, hastaneye götürüp getirseydim, daha farklı bir işim olsaydı, daha iyi bir ekonomik duruma sahip olsaydım, neler yapabilirdim, eve özel doktor çağırsaydım gibi şeyler düşünüyorum ama sadece düşündüğümle kalıyorum, zamanı geri alamıyorum.

Acaba o gün ambulansı aramamış olsaydım, diğer günler gibi kendi kendine fenalaşması geçer miydi? Evde yatak odasında sırtını duvara dayamış oturuyordu yada oturur vaziyette zigona başını dayıyordu, yani yatmıyordu, sedyeye yatırılınca yada hava maskesi verilince mi kalbi zorlandı ve durdu? Midesinin şişmesinin kalbe verilen elektro şok ile ilgisi var mıdır? Düzenli kan sulandırıcı iğnesini yapıyorduk, çok düşündüm nasıl kurtarabilirdik diye, vefattan sonra babamı çok düşündüm ama hiç rüyama girmedi. Babam 66 yaşındaydı, 2006 yılında kalp ameliyatı olmuştu, kronik sağlık sorunları vardı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi coderMX -- 25 Şubat 2022; 17:52:12 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Başınız sağolsun. Kalp sorunları daha önce de olan birinin kalpten ölmesini ne tetikledi diye sorduğunuzda bir sürü sebep olabilir.

Fenalaşan birisi için ambulans çağrılır siz doğruyu yapmışsınız. Bundan sonra yapmanız gereken annenize/ailenize destek olmak.

40 yıl sonra çocuğunuzun benzer bir mesaj yazmaması için beslenmenize-stres seviyenize ve alışkanlıklarınıza dikkat edin. İnsanlar ilaçlarla hastalıklarla savaşabileceklerini sanıyor. İlaçların büyük çoğunluğu sadece semptom bastırır. Şimdi anti-depresan dahil gereksiz ilaç almayın. Acınızı yaşayın sonrasında bu acıdan ders çıkararak sağlıklı ömür sürmenin yollarını ve ilaç sektörünün eline düşmemenin yollarını arayın.

• nucro kullanıcısına yanıt
    Konuya yaptığım yorum silinmiş!

Yorumda hiçbir kural dışı içerik de yoktu. Sadece konuya ilişkin öneriler vardı.

Örnegin İlaç almayın cunku en sıradan ilaçların bile önemli yan etkileri var diyerek sıradan/gündelik 3 değişik ilaçla ilgili olarak ya prospektüsünde yazan ya da gerçekte yaşanan yan etkilerini ilettim. Ancak sanırım, belge eklemediğim için silmiş olabilirler. Durun belgelerini de ekleyelim:

1- Bir arkadaş burun akıntısı için doktora gitti, doktor burun spreyi verdi, prospektüste yan etkilerde "glokom, katarakt" geçiyordu dedigim ilacın adı: zanobec, prospektüsünde ilgili kısım:

2- Başka bir arkadaş hafif öksürdüğü için doktora gitti doktor öksürük şurubu vermiş, prospektüsde miyokart geçiyordu, dediğim ilacın adı: broksin Prospektüsde "Miyokart infarktüsü" yazılı. Miyokart => Myocardium => "Cardiac muscle" => "Yürek kası" (kaynak: Wikipedia) "Infarction is tissue death (necrosis)" (Wikipedia) bu "yürek kas dokusunun ölümü" demek olup, Broksin adlı öksürük şurubunun prospektüsünde geçiyor:

3- Forumdan Miex adlı bir üye, 4 yıl önce doktorun verdiği antibiyotikten almış, aldığı gibi beyninde çınlama (tinnitus) başlamış, 4 yıldır sürüyor dedi. Sözkonusu antibiyotiğin adı: Avelox. Kulak çınlaması, iyileşmesi olmayan, kalıcı bir hastalık olup, sinir gözelerinde oluştugu belirtilmektedir. Buradan antibiyotik deyip geçtiğimiz ilacın sinir gözelerine kalıcı yıkın verdiği sonucu çıkarılabilir. Mesaj SS'i altta

Silinen mesajımda şu öneriler de vardı:

Yürek sağlığı duragan yaşam biçimi (sedentary life style) nden de olumsuz etkilenir. Motoru sürekli rölantide çalışan bir otomobil düşünün. Otomobil bile arasıra kullanılmalı.

Haftada 1-2 gün, günde 5 an, hafif egzersiz tekdüze çalışmaktan bozulmaya başlayan yüregi kendisine getirir.

Şöyle bir yorumum vardı:

Avrupa'da (Rusya dahil) her kentte en az bir kapalı yüzme havuzu vardır, devlet yapar uygun fiyattan işletir. Nedeni kişilerin kış sogugunda da yüzerek egzersiz yapabilmesi için. Bizde onların yerine dev gibi hastaneler var.

Bana anlatılan şu içerik vardı; bunu doğal olarak belgeleyemem cunku yıllar önce anlatıldı ancak belgesi olsaydı bile iletemem cunku kişisel gizlilik ilkesine aykırı bir durum olurdu. Anlatılan şey şu biçimde, dogruluğunu siz kendiniz yargılayın artık :) Bu ilettiğim bilgide bir tek sayısı değişik olabilir cunku yıllar önce iletilenden zihnimde kalan bir sayı o yüzden onu xxx olarak değiştirdim.

Eski işyerimdeki yöneticimiz anlattı. Adı herkesçe iyi bilinen bir hastaneler zincirine bağlı bir hastanenin Genel Müdürlük pozisyonu için iş görüşmesine gitmiş, orada "yıllık xxx ameliyat kotamız var, bu kotayı tutturmanız gerekiyor" demişler.

Yukarıdaki mesajı sildiler işte. Görüldüğü gibi çevremde birebir gördüğüm belgeler, forumda, gerçekte anlatılan bilgiler, bunları ilettiğim gönderi silindi! Bu gönderi de silinebilir diyeceğim ancak saçma olacak cunku silindiğinde bu dediğimi de göremeyeceksiniz :)

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Genelde mesajlarında insanlara yanıltıcı sağlık bilgileri veriyorsun sonra da o kısımları atlayıp "sadece bunu demiştim, sildiler" diyorsun. "Ameliyat gereksizdir" tarzı içerik yazdığın mesajı diyorsun silindi diye. Onu değilse de buna benzer iddiaların olduğu bir mesajdır. Bu mesajında da "ilaç almayın" diye akıl veriyorsun mesela. Hastalıkların sonuçlarını falan da koy diyeceğim de düzgün tartışılmıyor seninle.

Şurada yazılan 1 cümleyi bile düzgün anlamamak için direnmen, yazdıkların zıt bile olsa aynı anda savunman ve başkalarını aşağılamaya çalışman falan normal gelmiyor artık bana.

Bu şekilde forumda kendince eğlence mi yaratıyorsun, başkalarına bilerek zarar vermek mi istiyorsun gibi sorular oluşuyor. :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi captain_turkiye -- 27 Şubat 2022; 3:32:56 >
  • captain_turkiye kullanıcısına yanıt
    Ameliyatlar gereksiz diyen prof'lar var

Öksürük şurubu yasaklanmış

Piyasadaki kimi burun spreylerinin yasaklanması istemiyle türlü girişimler başlatılmış...

Daha SS ister misin :)

• Şimdi bunları başkalarına yaptığın gibi sorgula bakalım.

Tabi "çoğu gereksiz" i hiç ameliyat olmayın falan diye algılamanı, bazı ilaçların yasaklanmasını tüm ilaçlarmış gibi gösterme çalışmanı falan sorgulamıyorum artık. Yukarıda dediğim gibi normal değil bu davranışların.

Sonra cevap veremeyince "ağla" falan diyorsun.

• Bir ağla dememi bu denli mi unutmadın :)

Geçmişe takılmayı bırakıp konuya ilişkin bilgin varsa ilet, kişiler aydınlansın. Polemiklere kimse aydınlanmıyor :)

Had bi bilgi iletmiyorsun, ilettiğim bilgiler üzerine SS'ler üzerine yazsana :) Bak profesörler "ameliyatlar gereksiz" gibi şeyler diyor :)

Burun spreyleri yasaklanması üzerine girişim başlatılmış, Belçika 'da öksürük şurubu yasaklanmış. Bu ürünlerin prospektüsünde (kullanım belgesi) neler yazıyor neler. Örneğin "miyorkart infarktüsü" yazıyor. Sağlık ürünleri satan kırmızı "E" simgeli işletmelerden, reçetesiz alınan, sıradan günlük ürünler bunlar, boru değil :)

Bence normal olmayan senin davranışın. Tıp insanların en çok sömürüldüğü, kandırılmanın ve yolsuzluğun en çok olduğu sektörlerden biri. Ancak en güçlü lobi olduğu için TV'ye tıbbın bu yüzünü anlatılanlar pek çıkarılmıyor ve senin gibiler de doğruları yazanları görünce bunu anormal sanıyorsun.

Pfizer ve diğer firmaların doktorlara verdiği rüşvetlerden, yanıltıcı ilaç reklamlarından ne kadar haberin var? Kaç defa ceza almışlar en ufak fikrin var mı?

Sağlık sektörünü denetlemesi gereken kuruluşların ilaç firmaları ile ne kadar içli dışlı oldukları konusunda en ufak fikrin var mı?

Tabi 2 zıt şeyi aynı anda savunmak, lafları olayları çarpıtmak normal senin gibilere göre. Sorun burada işte. Bak diğer üyeye yazıyorsun sonra görmezden gelip yazmıyorsun diyor. Kelimelerin arapça kökenli olmasına bu denli kafayı takan biri 2-3 satır yazıyı okuyup anlayamadığı için böyle yazdığını sanmıyorum.

2-3 kişi devamlı bu bölümde algı, yalan, çarpıtma içerikli mesajlar yazıyorsunuz, konuları sulandırmaya çalışıyorsunuz. Üstüne buna normal diyorsunuz. Garip.

O yüzden diyorum ya siz bunları kasıtlı olarak yapıyorsunuz. Düzgün tartışmamak için bu şekilde elinizden geleni yapmanızın başka açıklaması varsa söyle. İnsanların ceza almasını mı istiyorsunuz, daha kötüsü ölmesini mi istiyorsunuz cidden merak ediyorum.

Her bölümde sizin gibi davranan üyeler oluyor zaten. Forum size iyi ayrıcalık gösteriyor onlara göre. O yüzden yönetimden şikayet edeceğinize teşekkür etmeniz lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi captain_turkiye -- 27 Şubat 2022; 21:14:9 >

Arkadaşa göre tıp sektörü, herşeyi 100% doğru yapan, her ürünü hiçbir yan etkisi olmayan bir sütten çıkmış ak kaşık :) O yüzden tıp sektörü hiçbir kimsece eleştirilemez yorum bile yapılamaz :) Üstte, tıp sektörüyle ilgili tıp sektörünün içinden profesör, doktorların eleştirilerini ilettikleri SS'ler gönderdim, onu yanıtlamadı, senin gönderiyi yanıtladı ki onu da ilgisiz konularla doldurarak yanıtlamış :) Arkadaşın durumunu pek iyi görmüyorum :)

• Göz göre göre nasıl bu kadar çarpıtıyorsun hayret ediyorum. Benim dediklerimle senin bu dediğin gene farklı şeyler.

Senin ss gönderdiğin mesajı da yanıtladım, o sslerle ilgili fikrimi de yazdım. Ama sen bilerek görmemezlikten geliyorsun. Garip.

Benim durumum iyi değilse devamlı olayları çarpıtan, okuduğunu anlayamayan, yalan söyleyen senin durumun nedir? Dürüstçe cevap verebilir misin? Sanmam ama bir sorayım dedim. :)

Dediğim gibi başta sen olmak üzere bölümdeki birkaç üyenin amacı gerçekler, düzgünce tartışmak falan değil anlaşılan.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi captain_turkiye -- 28 Şubat 2022; 18:56:55 >
    SS mesajı yanıtladın ancak SS'teki içeriklere ilişkin bişe demedin :)

İlaçlar, ameliyatlar gereksiz dediğim mesaj silindi ki silinmesinde senin parmağın olduğunu düşünüyorum, "ameliyatar gereksiz" düşüncesini ilettiğim için beni kişilerin sağlığının kötüye gitmesine yol açmakla suçladın, sanki yeryüzünde öyle düşüncesi olan bi tek benmişim gibi yalnızlaştırma politikası yürüttün. Nitekim o yüzden birden fazla profesörlerin de "ameliyatlar gereksiz" düşüncesinde olduklarını SS'ledim. Bu durumda beklenen şey ameliyatların sakıncalı, riskli birer operasyon olarak, kimi ameliyatların gerçekten gereksiz oldugunu onaylaman beklenirken sen onun yerine polemik yaptın.
    Ufak bi soru: Senin gövden üzerinde gereksiz ameliyat yapılmasını ister miydin ?

Arkadaşın, yaşını almaya başlamış annesinin sırt ya da beli ağrıyormuş benim sağlık konusunda gerçekten işe yarayan bilgi deneyimim olduğunu bildigi için arkadaş bana ne yapılmalı diye soruyordu. Annesi aradı onunla da konuştum. Ameliyatsız doğal iyileşme yöntemlerini önerdim. Bu arada arkadaş oldukça varlıklı biri, geçtiğimiz Aralık 2021 Dolar oyunundan birkaç yıl önceki ekonomik ortamda 60.000TL 'lik ameliyat paraları konuşuluyordu, o parayı hemen çıkarıp verebilecek durumda. Kimi doktor ameliyat tek çözüm derken kimisi gereksiz diyormuş. Sonunda benim dediğime geldiler. Bir doktor "genç kızlık döneminizdeki gibi hareket edebileceğinizi düşünmeyin" "yaşlılıkta normal olan bir agrı" demiş ondan sonra ameliyat olmama yargısına varmışlar

Yukardaki öyküden cıkan örnek sonuç nedir ? "Ameliyat Gereksiz" düşüncesinin sonuçta doktorlarca da söylendiğine + bu düşüncenin onaylandığına, kişilerin ameliyat olmama yargısına doktor sözüyle vardığına ilişkin örnektir. Ben onu diyen doktorla hemdüşünce ilettiğim için sen beni suçlamaya, büyük olasılıkla mesajlarımı da sildirmeye uğraşıyorsun.

Bu arada konuyu açan kişi ortalıkta yok :) Kimbilir belki hiçbi mesajı görmedi bile :)

• O içeriklere de yorum yaptım ama sen devamlı çarpıtıp durduğun için ve tabi okuduğunu anlayamadığın için sana yazmamışım gibi geliyor.

Başkalarını geçtim, en azından kendi yazdıklarının farkında olsan niye mesajlarım siliniyor diye söylenmezsin. Ya da sen ve diğer arkadaşlarının bana ve başkalarına ettiği laflardan sonra burada bana yalnızlaştırma politikası yürüttün diye laf atmaya çalışmazsın.

Mesela şimdi sana "doktorların dediğinin tersini yap, doktorlar yalancı" tarzı mesajlarından sonra neden bazı doktorlar ile ortak olmayı savunuyorsun diye sorsam alacağım cevabı tahmin edebiliyorum, hep aynı tarz cevap veriyorsun çünkü.

Ayrıca dediğim gibi bu kadar belge, makale okuduğunu söyleyen, kelimelerin arapça olmasına tepki gösteren(ama kendi "bişe" yazmakta bir sıkıntı görmeyen) birinin 2-3 satır yazılan mesajları anlayamaması normal değil. O yüzden bunun asıl sebebi nedir sorusu soruyorum kendi kendime. :)

"doktorlar yalancı" gibi bişe hiçbir yerde söylemedim, onu dediğim yeri bul, bulamazsın. Bu durumda demediğim şeyleri ben demişim gibi yapan biri olduğun sonucu çıkar :)

Başka konularda "doktorların dediğinin tersini yapın, sağlığınız %99 oranında daha iyi olacaktır" dedim, bu konuda öyle birşey demedim. Yerine duruma göre yine diyebilirim ki onu gerçekte bicok kişi uyguluyor :) Cok görüyorum, "doktor bir sürü ilaç verdi ancak hiçbirini içmeyeceğim" bunu diyen cok kişi gördüm. O kişiler sağlıklı. Doktorun dediğinin tersini yapıyorlar, sağlıklılar :) Kişilerin yaptıklarını değiştirmek için büyük bir çaba içersindesin, bu konuyu adeta kendine görev yapmışsın :) Çok düş kırıklığı yaşarsın ki, yaşıyorsun da, mesajlarından bu anlaşılıyor :)

• Kelime oyunları, laf oyunları yapmaya çalışmışsın gene tahmin ettiğim gibi.

Bak hala kendi yaptıklarının farkında değilmiş gibi bana laf atmaya çalışıyorsun.

Bence forumda millete akıl vermekten, fikrini beğenmediğin kişileri aşağılamaktan falan önce kendini biraz tanımalısın ve devamlı işine geldiği gibi davranıp, olayları ve lafları çarpıtmaktan vazgeçmelisin. Başka konuda dediğin bu konuda geçerli değilse gerçeklik konunun ne olduğuna göre değişiyor galiba sana göre, bunu geçen sefer net gördük beraber :)

Tabi bu dediğim gibi kasıtlı yapmıyorsan. :)

Sen süper sağlıklı olduğunu söylüyorsun ya, kendi kendine böyle yaşa işte. :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi captain_turkiye -- 28 Şubat 2022; 22:36:34 >
    Dostum ben saglıklı, mutlu biçimde yaşıyorum. Senin dileklerine gereksinimim yok :)

Burada bir arkadaş en yakınının ani ölümü ile ilg bir konu açmış, sağlıkla ilg soru sormuş, ona ilişkin gerçek sağlık açısından (hastaneci açısından deil)

bilgiler, deneyimler ilettim. Bu seni rahatsız baya bir rahatsız etmiş. Yorumumu sildiren kişinin sen old düşünüyorum, sen mi sildirdin ? Gelecek yanıta göre bir hastalık belirleyeceğim de :)

Dostum ben saglıklı, mutlu biçimde yaşıyorum. Senin dileklerine gereksinimim yok :)

Burada bir arkadaş en yakınının ani ölümü ile ilg bir konu açmış, sağlıkla ilg soru sormuş, ona ilişkin gerçek sağlık açısından (hastaneci açısından deil)

bilgiler, deneyimler ilettim. Bu seni rahatsız baya bir rahatsız etmiş. "laf oyunu" dediğin mesaj, cevremde yaşadığım gerçekler :) Sana göre laf oyunu. İşin gücün zaten o :)

Bu arada Yorumumu sildiren kişinin sen old düşünüyorum, sen mi sildirdin ? Gelecek yanıta göre bir hastalık belirleyeceğim de :)

• Sen cidden kendinin farkında değilsin galiba. Diyecek bir şeyim yok. Üzüldüm senin adına.

Sana göre gerçek olan sağlıkla aynı anda 40 yaşına ve 90 yaşına kadar yaşamak mümkün herhalde. :)

Galiba forumdaki açığı kapatmalarını sağladığım ve senin diğer bölümlere yazmanı engellettiğim için böyle davranıyorsun. Çok bilendin o günden sonra bana :)

Dostum, ben konuya ilişkin bilgiler, belgelerle geldim, sen o gönderimi sildirerek geldin (gönderimi sen mi sildirdin soruma yanıt gelmediğinden böyle dedim, yok sen sildirmedi isen belirt doğrusunu bilelim) sonra da salt polemik yaptın ki başka bişe yapmayacağını biliyorum cunku sadece benle değil, herkesle her konuda öyle yapıyorsun.

Takma adı neydi, "İlker İnanç"ydı sanırım, onunla bi polemik başlattın 10 yaprak sürdü konu :)

Ankak polemik yapınca mutlu oluyorsun; bu savım yanlış mı :)

Konuya yanıt gönderme nedenim, senin polemik isteğine karşılık vermek için değil, konuya ilişkin bilgi, belge, yorum yapan kişi olarak son mesajda yer almak istediğim için. Ancak konuyu açan kişinin uğramaması ile süremin de azalmasını degerlendirmeye alarak, konu için belki son mesajı bi polemikçiye de bırakabilirim :) Hem bi polemikçiyi mutlu etmiş hem de süremi daha fazla boşa harcamamış olurum :)

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.