Şimdi Ara

b450 anakart tavsiyesi 1400 TL max bütçe

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
626
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Başlıkta da belirttiğim gibi b450 anakart almak istiyorum. Elimde 1. nesil ryzen işlemci var. b450 s2h var elimde. İşlemci bazen yetersiz geliyor o.c yapmak istiyorum fakat stabil olmuyor bir türlü. O yüzden hafif o.c kaldıracak bir anakart olursa daha iyi olur.

Ek olarak yaz sonuna denk gelirse 5600x ya da o civarda bir işlemciye upgrade yapma planim var. Buna göre bir tavsiye verirseniz sevinirim arkadaşlar.

Bayadır arıyorum ama çok anlamıyorum bu anakart vram vs. gibi ince işlerden. Aradıkça da kafam karışıyor.

• Yılın 2. Yarısına DDR5 destekli Ryzenler gelecek. Şu saatten sonra B450 anakart almak ne kadar mantıklı? Belki işlemciniz overclock konusunda takoz, yeni kartta da overclock olmadı ne yapacaksınız?

Niyetiniz 5600x ise ona yoğunlaşınız o zaman. Anakartla zaman kaybetmeyiniz.

İlla anakart değişecekse i5 11400f + B560 anakart kovalayınız. Geçtiğimiz 2 hafta içinde 2 binden 11400f (vatan), 800den B560 anakart (incehesap) satıldı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • a-f-h A kullanıcısına yanıt

Sert bir yazı olmuş ama teşekkürler dostum :)

• Takoz kelimesine takıldıysanız işlemci için kullandığım tabirdi. Donanımcılar / overclcokçular çok overclock olamayan işlemci için "işlemci takoz çıktı" derler.

Yanlış hatırlamıyorsam 2-3 sene önce MSI B450m Mortar + Ryzen 5 1600AF alıp overclock tutmayınca Ryzen'e sövenler çıkmıştı.

• Anladım onu dostum  Haklısınız söylediklerinizde tabi. İşlemci alırım belki diyorum ama şu gidişat pek hoş değil. Çokta emin olamıyorum. Az masrafla biraz daha götürsün derdindeydim açıkçası. Baya okudum 1600af o.c ile ilgili yazılara. Aşırı şansa bağlı bir durum zannederim. kimisi 1.2v ile 4ghz görmüş. Kimisi 1.4 ile 4ü görememiş. Tekrar teşekkürler

• Bence elindeki anakartı tut. Direk 5600x al. Herhangi bir oc yapmana gerek yok. Sonra tatmin olmazsan gpu yükseltirsin. Bu aşamada anakart değiştirmene gerek yok.

• Arkadaşlarıma katılmakla beraber bu bütçeye illa anakart alacaksanız B550 çipset almanızı öneririm.

MSI B550-A Pro

https://www.akakce.com/anakart/en-ucuz-msi-b550-a-pro-amd-am4-ddr4-atx-fiyati,746099853.html

• @brokengineer @LEON-X

Teşekkürler arkadaşlar fikirleriniz için. Sizin dediğiniz gibi yapayım en iyisi. Belki ucuza falan denk gelir işlemci ilerde. Gerçi gidişat iyi değil ama umut kesilmez

• Benim tavsiyem ilerde 5000 serisi işlemci alınacaksa, ilk önce kendi elinizdeki anakartla deneyin yani gigabyte b 450 ile. Bakalım ikisinin performansı sizi tatmin edecekmi. Ama anakartın sizinde bildiğiniz gibi vrm , mosfet yapısı güçlü değil zaten oc yapmaya gelmez , bana göre 5600x e çok gerek de yok hız aşırtmaya.

Yaz sonu demişsiniz malesef süre çok uzak olduğundan bizim piyasada her şey değişir, şimdiden bir şey söyleyip plan yapmak çok zor herkes için. Yazın ortaları gibi amd nin yeni işlemcileri çıkacak bekleyin, ama onlarda yeni diye tuzlu olacaktır. Dolar kur seviyeside kim bilir nerelerde olacaktır. İşlemciyi simdilerde ikinci elde falan uyguna bulursanız alın bnce ihtiyaç varsa yoksa yazın piyasa yüzünden 3200 civarında olan 5600 x 4500- 5000 lerde olur ikinci elde bile. Kendi anakartınızdan memnun kalmazsanız ortlama bir b 550 alınabilir 5000 serisi işlemciler için.

Yukarda Leon x hocanın bıraktığı msi pro da olabilir bu benim bıraktığım asus ta olabilir, bütçeyi bilmediğimden uygun bir şey bıraktım. Bütçe olduktan sonra daha pahalı olan msi b 550 tomahawk gibi anakartlar da olur. Ama bu iki anakrtta işinizi görür hız aşırtmalar köklenmeyecekse.

akakce.com
    Asus PRIME B550-PLUS AMD AM4 DDR4 ATX Anakart Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe
    https://www.akakce.com/anakart/en-ucuz-asus-prime-b550-plus-amd-am4-ddr4-atx-fiyati,752265288.html?gclid=EAIaIQobChMI44_W95O79gIVAdN3Ch0FmA9qEAAYASAAEgJtzvD_BwE

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Erhan1982DZC -- 10 Mart 2022; 11:49:43 >
  • B450 serisini kralı Tomahawk'tır.

akakce.com
    MSI B450 Tomahawk Max AM4 DDR4 ATX Anakart Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe
    https://www.akakce.com/anakart/en-ucuz-msi-b450-tomahawk-max-am4-ddr4-atx-fiyati,530458820.html
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.