Şimdi Ara

B SERISI Kullan Var mı ? Tecrübelerinizi Yazınız (9. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.186
Cevap
42
Favori
347.890
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: G774

quote:

Orijinalden alıntı: karabatak58

Teşekkürler... O zaman b serisinde en küçük jant 15 inç mi oluyor. Onu mu aramalıyız? Bu demek ki spor paket olmayacak. Peki spor paket almayan bir insan arabada hangi donanımlardan mahrum kalıyor? Spor paket almayana biri hangi donanımları/paketi aramalı alacağı araçta.

Tekrar ilgi ve cevabınıza teşekkürler...

*** Bu arada bu güzel araç için son derece az yorum, bilgi ve profesyonel test var. Allahtan bu sayfa var ve gittikçe iyi bir kaynak haline geliyor. Siz araç sahiplerinden de ricam araçlarında en çok neleri beğeniyorlar neleri beğenmiyorlar daha ayrıntılı yazarsanız kalıcı bir kaynak olur. Önceki mesajlarda böyle 3 - 4 cevap vardı çok istifade ettim.

Yanlış bilmiyorsam, spor pakette 18 jant opsiyonel yani 17 jant veya 16 jant standart zannedersem.. Tuna23 arabasında da zannedersem 17 inc var gibi resimden gördüğüm..

Bana göre 16 inc ideal l.. Birde spor pakette bazı ozellıkler opsıyonel mesela cam lamel tavan opsıyonel.. ısık paketleri de zannedersem.. Sıfır almadığım için bu paketleri tam nasıl veriyorlar Türkiyede bilemem. Almanya sitesinde tek tek seçebilip arabayı donatıyorsunuz. Ülkemizde bir kaç opsiyonelle sunuyorlar...

Tuna 23 dediği gibi beyaz süper ben beyazdan çok içinin renginin krem olmasını ve cam lamelli açılabilir olmazsa olmaz kabul edip 3 ay arabaya baktım. Şansmıdır nasıp midir bilemem; hem krem-hem cam lamel - hem beyaz- hem üstü siyah kaplı-xenon far-18 jant amg- dvd-nagivasyon multimetya-geri görüş kameralı.. 2010 modelini almış oldum..

Unutmadan birde cam tavani açılmayan cam tavanlılar var..

Beğendiğiniz tarafı demişsiniz; beğenmediğim tarafı yok.. .. Ben yarı yüksek arabalardan hoşlanıyorum ne jeep gibi iri olacak nede yere çok yakın bu araba tam ikisinin ortası.. ayrıca sevimli olmalıydı benim için, bu arabayı beğenmeyenin olacağını zannetmiyorum..

Belki tek olumsuz yönü Mercedes olupta bastın mı uçanlardan değil ama benimde o şekilde takıntım olmadı hiç.. Yarış arabası değil bu.. vede kimle yarışacağım ki..

Cevap için teşekürler... Güzel araç denk gelmiş size. Güle güle kullanın inşallah. Ne zaman, kaç km de, kaça aldınız acaba? Tekrar teşekkürler...

• quote:

Cevap için teşekürler... Güzel araç denk gelmiş size. Güle güle kullanın inşallah. Ne zaman, kaç km de, kaça aldınız acaba? Tekrar teşekkürler...

Teşekkürler,

Ağustos 2011 de aldım, 2010 - b160 sport model (2009 eylül trafiğe çıkışli) , 56 000 km idi. Çok ufak ön kabutta bir boyası vardı zaten kaza kayıtları ve resimlerini gördüm.. Lastıkler 3 aylıktı..

56000 tl den sıkı bir pazarlıkla 53000 tl aldım.. Ucuz mu aldım pahalı aldım bilemem ama bu donanımda ilaveler (xenon far+dvd multimedya+18 jant ve lastıkler+ ustu folya kaplı..) ve bu temizlikte olan araç bu fiyata yoktu benim aldığım zaman..

Pahalı da olsa ucuz da olsa ben memnunum, önemli olanda gönül rahatlıyla binmek..

Size inşallah istediğiniz donanımda temiz bir araç düşer..

Ek bir not olarak ta; bu tip arabaların sahipleri ve satıcıları genelde elit tabaka yani okumuş, bilinçli, doğru kişiler (Mutahit , doktor,eczaci, mühendis vb..) Kolay kolay yalan olmaz, bakımını serviste yaptırır, donanımı eksik etmez yeter ki temiz kullanmışina denk geliniz. Şahislardan almayı tercih ediniz derim..

• quote:

quote:

Teşekkürler,

Ağustos 2011 de aldım, 2010 - b160 sport model (2009 eylül trafiğe çıkışli) , 56 000 km idi. Çok ufak ön kabutta bir boyası vardı zaten kaza kayıtları ve resimlerini gördüm.. Lastıkler 3 aylıktı..

56000 tl den sıkı bir pazarlıkla 53000 tl aldım.. Ucuz mu aldım pahalı aldım bilemem ama bu donanımda ilaveler (xenon far+dvd multimedya+18 jant ve lastıkler+ ustu folya kaplı..) ve bu temizlikte olan araç bu fiyata yoktu benim aldığım zaman..

Pahalı da olsa ucuz da olsa ben memnunum, önemli olanda gönül rahatlıyla binmek..

Size inşallah istediğiniz donanımda temiz bir araç düşer..

Ek bir not olarak ta; bu tip arabaların sahipleri ve satıcıları genelde elit tabaka yani okumuş, bilinçli, doğru kişiler (Mutahit , doktor,eczaci, mühendis vb..) Kolay kolay yalan olmaz, bakımını serviste yaptırır, donanımı eksik etmez yeter ki temiz kullanmışina denk geliniz. Şahislardan almayı tercih ediniz derim..

Teşekkür ederim bilgiler için. Tam gönlüme göre araç düşürmek zor olacak. 16 inç, mümkün olduğunca açılmayan cam tavan (çünkü açılan tavan ses yaptı benim aracımda hep. Gerçi reno ile mercedeste kıyaslanmaz ya), krom ve ışık paketi, bej döşeme. 16 inç, cam tavanla bej döşeme seçeneğini sağlayan bir araç olsa krom ve ışık paketi sonradan serviste yaptırılabilir mi acaba? Ve fiyatı hakkında bilginiz var mı? Bir de konfor paketi diye bir paket ismi geçiyor bazı yerlerde bu nedir?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi karabatak58 -- 10 Mart 2012; 12:16:50 >

• quote:

Teşekkür ederim bilgiler için. Tam gönlüme göre araç düşürmek zor olacak. 16 inç, mümkün olduğunca açılmayan cam tavan (çünkü açılan tavan ses yaptı benim aracımda hep. Gerçi reno ile mercedeste kıyaslanmaz ya), krom ve ışık paketi, bej döşeme. 16 inç, cam tavanla bej döşeme seçeneğini sağlayan bir araç olsa krom ve ışık paketi sonradan serviste yaptırılabilir mi acaba? Ve fiyatı hakkında bilginiz var mı? Bir de konfor paketi diye bir paket ismi geçiyor bazı yerlerde bu nedir?
    Rica ederim, öncelikle bu modellerin ve mercedeslerin fazla forum üzerinde bilgi bulmanız çok zor, arabalar en son beklentiyi verdiği için bir forum üzerinden tartişma açılması çok zor oluyor. Bende alırken ufakta olsa bilgi alabileceğim yerler aramiştim, malesef yoktu.. o sebebten yardımcı olabiliyorsak ne mutlu.. Bakın Tuna23 arkadaşın sayesinde gaz taktırma hakkında bilgi aldık sağ olsun.. Hoş bizim bilgiler bir usta bilgisi değil geneldir..

Ben alırken açılır tavan hep kötülendi üstelik bayisi bile açılan tavanlardan şikayet var (elindeki satmak için..) çok su alıyor dedi.. Cam tavansız satanlar açılır tavanı kötüledi.. Benim mantığım koskoca otomotiv devi su alan can tavan tasarlamaz ve üretimini sürdürmez.. Bunlar boş laflar.. Kullanması bilmek gerekir.. Eğer tam kapatmazsan, su tahliye kanalını temizlemezsen tabiki su alır..!!

Ses bakımından ne manada sordunuz bilemem rüzgar sesi mi yoksa yol sesimi ? Tabiki işin doğası gereği sıfır kapalı tavanla açılır cam tavanın ses yalıtımı aynı olmaz ama ben rahatsızlık seviyesinde bir şey hissetmedim.Benim evelki arabamda honda idi oda sunroofluydu oradan alıştık, olmazsa olmazdir benim için olmazsa ben arabada kendimi karanlikta , karartılmış hissediyorum..araba sıkıcı geliyor..

Bu paketler (ışık, krom) takılabilir diye düşünüyorum.. Bunu servise sormalısınız.. Fakat şu, mesela atıyorum 30000 yuro satılan araba bu paketlerle 32000 yuroya satılıyor ama tek tek taktırırsanız fiyatı çok daha pahalıya gelebiliyor..Yani üzereinde paketli almak daha mantıklı gibi.. Cam tavanı ben bayiye sormuştum pakette yokmuş opsiyonelmiş bana açılmayana 2000 yuro açılabilir ise 3200 yuro fiyat vermişti..Çok yüksek malesef..

Siz birde servis ücretini sormuşsunuz; benim arabanın hala garantisi devam ediyor 60000 km servise gideceğim (şu an 58000 de) yaklaşık 1000-1200 tl fiyat verdiler.. Otomatik şanziman yaği içinde ..

Dişarda belki 700-800 tl olur derim ama serviste yaptıracağim

• arkadaşlar benim aracın lastikleri 225/45/18 dolayısıyle jantım 18 inç'tir.

G774 arkadaşa bir sorum olacaktı. torpidoda 5 li cd değiştirici var ancak audio 20 ses sistemim cd değiştiriciyi görmüyor. sizin arabada da aynı mı. yoksa bende bir sorun mu var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: tuna23

arkadaşlar benim aracın lastikleri 225/45/18 dolayısıyle jantım 18 inç'tir.

G774 arkadaşa bir sorum olacaktı. torpidoda 5 li cd değiştirici var ancak audio 20 ses sistemim cd değiştiriciyi görmüyor. sizin arabada da aynı mı. yoksa bende bir sorun mu var.

Selam,
    Bende audio20 ses sistemi sökülmüş durumda, aldığım kişi dvd-multimedya-nagivasyon taktırmış. Torpidoda cd değiştirici yok zannedersem orjinalinde de yoktu çünkü olsaydı satan kişi teslim ederdi. Sökülen audio20 teslim etti yedekte duruyor. Eğer sizin sistemde var ise mutlaka birlikte çalişmalı sistem, mutlaka ufak bir sorun veya bir ayarmı var acaba.. Audio20 ile ilgili aracın kullanım klavuzu var diye biliyorum.. Oraya bakın derim..

Jantinizin resimden 17 inc tahmin ettim ama. gerçekten benimkinden daha fazla et kalınlığı var gibi duruyor.. Ayrıca arabaya 18 jant ayrı hava katıyor ama benim üste yazdığım eksi durumlarda var gibi.

Benim hedefte Gaz taktırmak var, hele dün gene benzine zam gelince şart olmaya başladı gibi.. Esasında arabalar çok yakmıyorda vergiler yakıyor..Resmen haraca döndü bu akaryakıt vergisi..

Yalnız gaz taktırma olayında takıntım var atölye gibi yerlerde ehilliği tartışılacak kişilerle fabrikasyon olmayan bir işlemi arabaya yaptırmak bana biraz mantıksız geliyor. Bu işi profesyonel şekilde yapacak bir yer veya kuruluş bulursam taktirma yı düşünüyorum..

• quote:

quote:

Rica ederim, öncelikle bu modellerin ve mercedeslerin fazla forum üzerinde bilgi bulmanız çok zor, arabalar en son beklentiyi verdiği için bir forum üzerinden tartişma açılması çok zor oluyor. Bende alırken ufakta olsa bilgi alabileceğim yerler aramiştim, malesef yoktu.. o sebebten yardımcı olabiliyorsak ne mutlu.. Bakın Tuna23 arkadaşın sayesinde gaz taktırma hakkında bilgi aldık sağ olsun.. Hoş bizim bilgiler bir usta bilgisi değil geneldir..

Ben alırken açılır tavan hep kötülendi üstelik bayisi bile açılan tavanlardan şikayet var (elindeki satmak için..) çok su alıyor dedi.. Cam tavansız satanlar açılır tavanı kötüledi.. Benim mantığım koskoca otomotiv devi su alan can tavan tasarlamaz ve üretimini sürdürmez.. Bunlar boş laflar.. Kullanması bilmek gerekir.. Eğer tam kapatmazsan, su tahliye kanalını temizlemezsen tabiki su alır..!!

Ses bakımından ne manada sordunuz bilemem rüzgar sesi mi yoksa yol sesimi ? Tabiki işin doğası gereği sıfır kapalı tavanla açılır cam tavanın ses yalıtımı aynı olmaz ama ben rahatsızlık seviyesinde bir şey hissetmedim.Benim evelki arabamda honda idi oda sunroofluydu oradan alıştık, olmazsa olmazdir benim için olmazsa ben arabada kendimi karanlikta , karartılmış hissediyorum..araba sıkıcı geliyor..

Bu paketler (ışık, krom) takılabilir diye düşünüyorum.. Bunu servise sormalısınız.. Fakat şu, mesela atıyorum 30000 yuro satılan araba bu paketlerle 32000 yuroya satılıyor ama tek tek taktırırsanız fiyatı çok daha pahalıya gelebiliyor..Yani üzereinde paketli almak daha mantıklı gibi.. Cam tavanı ben bayiye sormuştum pakette yokmuş opsiyonelmiş bana açılmayana 2000 yuro açılabilir ise 3200 yuro fiyat vermişti..Çok yüksek malesef..

Siz birde servis ücretini sormuşsunuz; benim arabanın hala garantisi devam ediyor 60000 km servise gideceğim (şu an 58000 de) yaklaşık 1000-1200 tl fiyat verdiler.. Otomatik şanziman yaği içinde ..

Dişarda belki 700-800 tl olur derim ama serviste yaptıracağim

Tekrar teşekkür ederim. Benim nacizane bir iki tavsiyem olsun size gazla ilgili...

BRC çok güzel marka. Üç otomobilime de taktrdım bir sorun yaşamadım. Herkese de gönül rahatlığı ile tavsiye ederim.

Ama bu araç Mercedes olduğundan Prins taktırmanızı tavsiye ederim. Ben alırsam da buna prins taktırırım. Prins otogaz sektöründe liderliği, kalitesi hiç tartışılmayan bir gaz markası. Aynı Mercedes gibi Yani Mercdes gibi birinci sınıf marka algısı yüksek bir arabaya yine kendisi gibi bir gaz markası taktırmak lazım bence. Çünkü ikinci elde de değer katar Prins. Yani satarkende Mercdese gaz taktırmış soru işaretleri ciddi azalır alıcının gözünde. (Zaten prensip olarak karşıysa yapacak bir şey yok.) Tam araştırmadım ama esisi gibi pahalı da değil. Ve yine prins her araca özel montaj edilen bazen montaj süresinin üç güne kadar çıktığı bir marka. Hollanda Malı. Tekrar söylüyorum BRC de olur ama sanki Mercdese marka algısı açısından Prins daha iyi olur. Teleflex te Prinse eşittir ama Prins nedense çok daha fazla tanınıyor. Şİmdi sitelerinden baktım. Mercedes sertifikaları da var. Fiyatta 2.450/10 şeklinde.

Bu arada aracınız benzinde km de kaç kuruş yakıyor. 100 km de 10 litreyi buluyor mu?

Bir ilginçlikte hem Tuna arkadaşımız da hem de satıcı ilanlarından birinde gaz yakımının 220 - 250 kuruş civarı olduğu yazılmış ki muazzam değerler... Benim tahminim mercdes b 1.5 motor 10 litre benzin yakar şehir içinde. Bu da km de aşağı yukarı 40 kuruş eder. Otogazla da bu değer(araç ilk çalışması benzinle de olacağı için) en fazla 30 kuruşa düşer şeklindeydi. Yani %25 tasarruf. Ama sanırım 7 cvt şanzıman bu kadar ekonomik olmasını sağlıyor olabilir. Çünkü 25 kuruş çok çok güzel bir değer. Tuna arkadaşımız bu konuda daha ayrıntılı bilgi veriyor zaten. Ona da bir sorum var aslında. Hesaplama yaparken aracın ısınıncaya kadar kullandığı benzini de hesaplıyor mu acaba? Ben şimdiki aracımda 80 tl lik gaz yakınca 10 tl de benzin hakkı koyuyorum. Yani yaptığım km yi 80 tl lik gaza değil 90 tl lik yakıta bölüp km de kaç kuruş yaptığını buluyorum.

Prinsle ilgili ayrıntılı bilgi veren iki site var linkler:http://www.prins.com.tr/icerik/12/42/Sertifikalar.aspx

http://www.prinslpg.com.tr/site/Prins_Bolge_Distributoru/

• quote:

Tekrar teşekkür ederim. Benim nacizane bir iki tavsiyem olsun size gazla ilgili...

BRC çok güzel marka. Üç otomobilime de taktrdım bir sorun yaşamadım. Herkese de gönül rahatlığı ile tavsiye ederim.

Ama bu araç Mercedes olduğundan Prins taktırmanızı tavsiye ederim. Ben alırsam da buna prins taktırırım. Prins otogaz sektöründe liderliği, kalitesi hiç tartışılmayan bir gaz markası. Aynı Mercedes gibi Yani Mercdes gibi birinci sınıf marka algısı yüksek bir arabaya yine kendisi gibi bir gaz markası taktırmak lazım bence. Çünkü ikinci elde de değer katar Prins. Yani satarkende Mercdese gaz taktırmış soru işaretleri ciddi azalır alıcının gözünde. (Zaten prensip olarak karşıysa yapacak bir şey yok.) Tam araştırmadım ama esisi gibi pahalı da değil. Ve yine prins her araca özel montaj edilen bazen montaj süresinin üç güne kadar çıktığı bir marka. Hollanda Malı. Tekrar söylüyorum BRC de olur ama sanki Mercdese marka algısı açısından Prins daha iyi olur. Teleflex te Prinse eşittir ama Prins nedense çok daha fazla tanınıyor. Şİmdi sitelerinden baktım. Mercedes sertifikaları da var. Fiyatta 2.450/10 şeklinde.

Bu arada aracınız benzinde km de kaç kuruş yakıyor. 100 km de 10 litreyi buluyor mu?

Bir ilginçlikte hem Tuna arkadaşımız da hem de satıcı ilanlarından birinde gaz yakımının 220 - 250 kuruş civarı olduğu yazılmış ki muazzam değerler... Benim tahminim mercdes b 1.5 motor 10 litre benzin yakar şehir içinde. Bu da km de aşağı yukarı 40 kuruş eder. Otogazla da bu değer(araç ilk çalışması benzinle de olacağı için) en fazla 30 kuruşa düşer şeklindeydi. Yani %25 tasarruf. Ama sanırım 7 cvt şanzıman bu kadar ekonomik olmasını sağlıyor olabilir. Çünkü 25 kuruş çok çok güzel bir değer. Tuna arkadaşımız bu konuda daha ayrıntılı bilgi veriyor zaten. Ona da bir sorum var aslında. Hesaplama yaparken aracın ısınıncaya kadar kullandığı benzini de hesaplıyor mu acaba? Ben şimdiki aracımda 80 tl lik gaz yakınca 10 tl de benzin hakkı koyuyorum. Yani yaptığım km yi 80 tl lik gaza değil 90 tl lik yakıta bölüp km de kaç kuruş yaptığını buluyorum.

Prinsle ilgili ayrıntılı bilgi veren iki site var linkler:http://www.prins.com.tr/icerik/12/42/Sertifikalar.aspx

http://www.prinslpg.com.tr/site/Prins_Bolge_Distributoru/

Bende gaz bilgisi için çok teşekkür ederim. Daha önceki arabam honda idi.. Gaz taktırma gereği duymadım. Gene de taktırma taraftarı değilim söylediğim gibi orjinalliği bozan düzenek bence soruna açıktır. Ama şu yapılan akaryakıt zamlarına dayanılacak gibi değil.Asgari ücretin 750 tl olduğu ülkemizde dünyanın en pahalı (gelir/fiyat oranı) akaryakıtını kullandırıyorlar..

Nasıp se bir bakımını yaptırayım, yaza doğru taktıracağim şu an kiş mevsiminden dolayı fazla km yapmıyorum.. Araç söylediğiniz gibi şehir içinde 8-10 lt yakıyor 100 km de .. Yanlız bulunduğum yerin (sakarya) trafiği bir ist. içi trafiği değil.. Şehirler arasında ise 100-130 km de 8-9 lt veya 90 km sabit hızla 7-8 lt yakıyor..

Benim hesabima göre 35 krş geçmedim şu vakte kadar..Gazda 25 krş yaksam 10 krş kar olur. Buda %28 eder ki yılda 10.000 km geçmem.. Kabaca 1000 tl karım olur 2 yılda amorti eder gİbi.. Değer mi bilemem.. Hoş ben en az 4-5 yıl kullanırım bu arabayı..

• quote:

Siz birde konfor paketi sormuşsunuz,

Bu paket işleri Türk mercedeste biraz karışık gibi. Zannedersem isteğe göre almanyaya sipariş veriyorlar. Almanya sitesi bu iş çok güzel tek tek paketleri ve fiyatları veriyor.

Ben size yardımcı olması için alırken karşılaştığım ve aradığım özellikler yazayım ;(bende olmayanları yanına yazdım)

1-Açılır tavan (paket dışı opsiyonel) veya sadece cam tavan
    2-Krom iç ve dış paket (sportlarda var)
    3-Sis farı
    5-Lastik basıncı göstergesi
    6-Dört cam + tavan camı tam otomatik (tüm camlar bir dokunuşla açılır kapanır, dişardan camları açma ve kapama (kapı yanında))
    7-Işık paketi
    8-Kendi kendine park

9-yagmur-far-park sensörü (ön ve arka)
    10-Ses sistemi audio20
    11-Torpido soğutucu

12-Torpidoda 5 li cd değiştirici (bende yok)
    13-Hız sabitleyici
    14-Maunel fakat otomatik klima

15-Elektronik otomatik klima (bende yok)
    16-Çift tarafli (arka koltuklara doğru iki koltuk arası)tam otomatik klima (bende yok)
    17-Ön koltuklarda elektrikli hareket(bende yok )
    18-Ön koltuklar manuel fakat her yöne hareket ve bel destek ayarı
    19-Ön koltuklar ısıtmalı (bende yok)
    20-Arka koltukta açılır kol dayama (bende yok)
    21-Yarı deri koltuklar (bunlar tam deri koltuğa göre çok iyi bence)
    22-Arka konsolda elektrik (dc)soketi
    23-Arka bagajda elektrik soketi (bende yok)

Bunlar şu an aklıma gelenler, bunların hepsine rastladım fakat hepsinin olduğu modeli görmedim, birinin yılı eski birinin modeli farklı idi. Ben bunlardan
    1-Cam tavan
    2-Hız sabitleyici
    3-Krem deri koltuklar
    4-Tam otomatik cam kontrol
    5-istediğim renk (beyaz şart değildi ama denk geldi..)
    6-Temiz kullanılmış ilk sahibi..

şartlarına baktım..
    Sizde tümünü bir modelde bulamazsınız gibime geliyor.. Ama bellide olmaz..Mesela sadece cam tavan modelini satan kişi özel getirttirdiğini söylüyordu ve ikinci ellerde tekti..

görüşmek üzere.. kolay gelsin..

• quote:

quote:

Siz birde konfor paketi sormuşsunuz,

Bu paket işleri Türk mercedeste biraz karışık gibi. Zannedersem isteğe göre almanyaya sipariş veriyorlar. Almanya sitesi bu iş çok güzel tek tek paketleri ve fiyatları veriyor.

Ben size yardımcı olması için alırken karşılaştığım ve aradığım özellikler yazayım ;(bende olmayanları yanına yazdım)

1-Açılır tavan (paket dışı opsiyonel) veya sadece cam tavan
    2-Krom iç ve dış paket (sportlarda var)
    3-Sis farı
    5-Lastik basıncı göstergesi
    6-Dört cam + tavan camı tam otomatik (tüm camlar bir dokunuşla açılır kapanır, dişardan camları açma ve kapama (kapı yanında))
    7-Işık paketi
    8-Kendi kendine park

9-yagmur-far-park sensörü (ön ve arka)
    10-Ses sistemi audio20
    11-Torpido soğutucu

12-Torpidoda 5 li cd değiştirici (bende yok)
    13-Hız sabitleyici
    14-Maunel fakat otomatik klima

15-Elektronik otomatik klima (bende yok)
    16-Çift tarafli (arka koltuklara doğru iki koltuk arası)tam otomatik klima (bende yok)
    17-Ön koltuklarda elektrikli hareket(bende yok )
    18-Ön koltuklar manuel fakat her yöne hareket ve bel destek ayarı
    19-Ön koltuklar ısıtmalı (bende yok)
    20-Arka koltukta açılır kol dayama (bende yok)
    21-Yarı deri koltuklar (bunlar tam deri koltuğa göre çok iyi bence)
    22-Arka konsolda elektrik (dc)soketi
    23-Arka bagajda elektrik soketi (bende yok)

Bunlar şu an aklıma gelenler, bunların hepsine rastladım fakat hepsinin olduğu modeli görmedim, birinin yılı eski birinin modeli farklı idi. Ben bunlardan
    1-Cam tavan
    2-Hız sabitleyici
    3-Krem deri koltuklar
    4-Tam otomatik cam kontrol
    5-istediğim renk (beyaz şart değildi ama denk geldi..)
    6-Temiz kullanılmış ilk sahibi..

şartlarına baktım..
    Sizde tümünü bir modelde bulamazsınız gibime geliyor.. Ama bellide olmaz..Mesela sadece cam tavan modelini satan kişi özel getirttirdiğini söylüyordu ve ikinci ellerde tekti..

görüşmek üzere.. kolay gelsin..

Merhaba,

Krom paketi illa ki sportta mı var? Ben konfora önem verdiğim için spor olmayan paket alacağım. Aslında bir ara spor paket olsun ama lasitkleri ve jantları 16 inç değiştiririm diye düşünürken sport pakette süspansiyon ayarlarının da sert olduğunu öğredim. Ki böyleyse sport paket alamam. Tuna arkadaşımız sormuştum. O önceki araçlarına kıyasla sport modelin bile konforlu olduğunu yazmıştı. Siz ne düşünüyorunuz. İnce yanak lastikler ve spor süspansiyon ayarları konfora gölge düşürüyor mu? İstanbul yolları köstebek yuvası bunu da göz önünde bulundurun. Tabi belki bunu bilmek için sport olmayan paketi de kullanmak lazım belki ama ben yine de fikrinizi öğreneyim istedim. Çünkü satılık arabaların öenmli çoğunluğu sport model. Belki de fikrimi gözden geçirmem gerekecek.

Bu aracın en çok yol sesi, lastik sesi, rüzgar sesi ve süspansiyon konforunu ve sesini merak ediyorum. Açıkçası performans umrumda bile değil. Ki bu arabaya performanssız diyenler bence haksızlık ediyor. Teknik bilgim bunu anlamaya yetiyor benim. Neyse bu konu uzun.

Benim de vazgeçilmezlerim:

Beyaz ya da siyah olacak. Beyaz istiyorum ama çok gösterişli durmasından da yapım gereği biraz çekiniyorum.

İçi sarı bej olacak

Jantlar konfora dönük olacak

Hız sabitleyicisi olacak

Bluetooth olacak (bu arada araç içi blutoeth la konuştunuz mu? Karşılıklı ses kalitesi nasıl acaba?)

Cam tavan (açılırda olabilir) olacak

Krom paketi - ışık paketi olacak. (ya bunlar arabaya çok değer ve hava katmış. Önce önemli değildi ama inceledikçe direksiyonda pedallerde aranıyor krom paketi.) Işık paketinin tam içeriğini bilmiyorum ama her kapıda kulplarda özel aydınlatma diyordu eğer öyleyse o da şık bir şeymiş)

4 cam otomatik olacak

Direksiyondan kumandalı radyo. fotograflarda tam seçemiyorum radyo mp3 direksiyondan kontrol ediliyor değil mi?

Bir de hareke edince kapılar otomatik kilitleniyor mu? Ayrıntında merak ettim işte. Güzel bir özellik çünkü. Hele istanbulda.

Neyse para biriktirmeye devam. Bu arada dün kavacık ikinci ele yolum düştü ellerinde b vardı diye biliyordum yokmuş yoksa dün kullanacaktım.

Gaz meselesine gelince: Eğer 4 sene ve üzeri binecekseniz taktırın derim. Yaptığınız tasarrufun yanında sizden bu arabayı 4 sene sonra alan için gaz hele ki prins gibi bir marka önemli olacak. Belirli bir değer katar arabaya. Katmasa bile kolay satılmasını sağlar diye düşünüyorum. Bir de ilk km den değil 60 binden sonra taktırmış olacaksınız. prensip olarak gaza karşı olmayan birisi prins markası karşısında soru işareti duymaz buna inanın. 4 Yılda 4.000 tl tasarrufta az değil sonuçta Hele 5 - 6 yıl olunca göz ardı edilecek bir tasarruf değil. Ama gaz işini seviyor muyum? Açıkçası sıkıldım gazdan ama senede en az 15.000 km yapan birisi olarak mecburum. Hele 10 kuruş değil 12 - 15 kuruş tasarruf edilebiliyorsa çok daha cazip bu da gerçek. Şu an dizel b serisi o kadar az yakmıyor üstüne senelik vergi var.

Gazlı arabayı servisler kabul ediyor mu acaba?

Bu arada Tuna'dan ses çıkmıyor onu da selamlayalım. Gaz işi şu an onda :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi karabatak58 -- 11 Mart 2012; 15:06:25 >

• herkese selamlar. arkadaşlar lpg den korkmayınız. bu arabanın benzin tüketimi fazla malum. ancak lpg olunca arabanızda, arabaya atlayıp gezmek tozmak adama koymuyor. benim felsefem şu arabayı almak çok kolay ancak karnını doyurmak mesele. bu yüzden taktır lpg yi korkmadan marşa bas gez,toz.
    karabatak58 arkadaşın merak ettiklerine gelince: araba hareket edince kapılar otomatik olarak kilitleniyor. ancak istersen araç bilgisayarından devre dışı da bırakabiliyorsun. direksiyondan ses sistemini kontrol edebiliyorsun. bilgisayarı kontrol edebiliyorsun, telefonu açıp kapatabiliyorsun, tel rehberinde dolaşabiliyorsun. bluetooth üzerinden konuşma yaparken ses gayet net. arabada yüksek sesle müzik dinleyebilirsiniz. tel çalar da duymam gibi derdiniz olmasın. sistem tel çalınca müziği otomatik kesip tel. sesini araba hoparlörlerinden veriyor ve güvenle sürüşe devam edebiliyorsunuz.
    nacizane önerim alınca beyaz alın, içi krem, spor paket, açılır cam tavan olsun. istanbulda gerek kalmaz ama benim gibi anadoluda yaşıyosanız bir de arabayı size verdiği için, allaha şükür için bir kurban kesin, çünkü yolda giderken tüm gözler arabada oluyor. insanlar dönüp tekrar bakıyorlar.
    lpg montajı bu arabada biraz ustalık istiyor. araba sandvich konsept dedikleri bir sistemde üretildiğinden motora ulaşmak zor oluyormuş ve dolayısıyle montajı sıkıntılı bir arabaymış. ustam öyle söylemişti. bu yüzden daha önce montaj yapmış yerleri tercih ederseniz sıkıntı yaşamazsınız.
    arabam temiz değil yıkatınca ayrıntılı iç ve dış fotolar çekip paylaşırım.

• quote:

herkese selamlar. arkadaşlar lpg den korkmayınız. bu arabanın benzin tüketimi fazla malum. ancak lpg olunca arabanızda, arabaya atlayıp gezmek tozmak adama koymuyor. benim felsefem şu arabayı almak çok kolay ancak karnını doyurmak mesele. bu yüzden taktır lpg yi korkmadan marşa bas gez,toz.
    karabatak58 arkadaşın merak ettiklerine gelince: araba hareket edince kapılar otomatik olarak kilitleniyor. ancak istersen araç bilgisayarından devre dışı da bırakabiliyorsun. direksiyondan ses sistemini kontrol edebiliyorsun. bilgisayarı kontrol edebiliyorsun, telefonu açıp kapatabiliyorsun, tel rehberinde dolaşabiliyorsun. bluetooth üzerinden konuşma yaparken ses gayet net. arabada yüksek sesle müzik dinleyebilirsiniz. tel çalar da duymam gibi derdiniz olmasın. sistem tel çalınca müziği otomatik kesip tel. sesini araba hoparlörlerinden veriyor ve güvenle sürüşe devam edebiliyorsunuz.
    nacizane önerim alınca beyaz alın, içi krem, spor paket, açılır cam tavan olsun. istanbulda gerek kalmaz ama benim gibi anadoluda yaşıyosanız bir de arabayı size verdiği için, allaha şükür için bir kurban kesin, çünkü yolda giderken tüm gözler arabada oluyor. insanlar dönüp tekrar bakıyorlar.
    lpg montajı bu arabada biraz ustalık istiyor. araba sandvich konsept dedikleri bir sistemde üretildiğinden motora ulaşmak zor oluyormuş ve dolayısıyle montajı sıkıntılı bir arabaymış. ustam öyle söylemişti. bu yüzden daha önce montaj yapmış yerleri tercih ederseniz sıkıntı yaşamazsınız.
    arabam temiz değil yıkatınca ayrıntılı iç ve dış fotolar çekip paylaşırım.

Çok güzel ve yüreklendirici yazmışsınız. Ağzınıza sağlık.

Prins konusunda ve gaz hesaplamalarınıza benzin katkısını katarak hesaplama konusunda ne düşünüyorsunuz?

Tekrar ölçebildiniz mi? Benzin - lpg karma tüketim km de kaç kuruşa geliyor?

*Malum bende henüz bu araç yok ama genel forum takipçilere bilgi olsun diye soruyorum.

Aydınlatıcı yorumlarınız için de teşekkürler...

• Herkese selam, hoş üçümüzden başka da kimse yok gibi tabiki okuyucuları saymıyorum..

Bügün bir adapazarı yapalım dedik ve 75 km yol yaptım. Çok az şehir içi, muhabbet ede ede sürüş hız sabitleyici 90-100km 7.4 lt sarfiyat zorlamazsanız arabayı bence makul bir sarfiyat yapıyor.

Konfor paketi bilmiyorum, sport paket olup ta süspansiyondan tam anlamam ama benim mantık lastikte ne kadar et kalınlığı varsa sarsıntıyı az hissedersiniz, lastik ne kadar yere az basarsa yakıtı az ve sesi az alır derim. Kaymak gibi asfaltta ses diye bir şey yok.. Ama bizim burada e5 yeni adı d100 de karayolları neredeyse tüm yolları zımpara eder gibi asfaltı çizdiler !! Sanki asfalta değilde mıcırlı yolda gider gibi gidiliyor.. Buda sürüş kalitesini etkiliyor..

Satın alırken bir modelde 17 jantı 16 düşürene rastlamıştım. Test sürüşü de yaptım direksiyon yok gibiydi o kadar rahattı..(veya ilk bindiğim için bana mı öyle geldi bilemem ) Benim lastikler 225/40/18 yani yanak çok az ve yere basma kısmı büyütülmüş, haliyle direksiyonu etkiliyor ve yakıtı artırıyor..

karabatak58 (bu arada isimlerinizi bilmediğim için bu şekilde hitap ediyorum kusura bakmayın) zevklerimiz benziyor, o saydınız seçenekler arabayı tam araba yapıyor.. Bence test etmeden karar vermeyiniz.. Alacağınız zaman test edeceksinizdir. Ama yeni modeli için test sürüşü yapabilirsiniz bir bayiye giderek..

Ayrıca siz İstanbuldasınız bize yakınsınız eğer yolunuz Sakarya ya düşerse kesinlikle bana ulaşın test sürüşü yapalım.. Açıkçası bende test sürüşünden sonra bu arabalara yönelmiştim..

Tuna23 arkadaşımız sorduğunuz diğer özellikleri söylemiş, ek olarak: kapılar ve emniyet kemeri (emniyet kemeri deyince bazı modellerde de arka emniyet kemeri uyarı sistemi var.. yukarıdakı listeme ekleyiniz..) 30 km den sonra çalişiyor. Ön ve arka parklar ve otomatik park sistemi 30 km altında çalişiyor. Anahtar uzaktan aç kapa ; 4 kapıya kumanda ettiği gibi tek kullanıcı durumlarda sadece sürücü kapısını açıp kapıyor, yakıt kapaği otomatik kilitleniyor kapılar kitlenince gibi..

Hakan

• şöyleki; bu arabada mercedes sistemi şöyle yapılandırmış. araç ilk çalıştığında bir valf radyatörle motor arasını kapatıp, sadece araç içi kalorifer sistemine suyu veriyor. bu da arabanın motorunun ve araç içinin çok hızlı bir şekilde ısınmasını sağlıyor. yaklaşık olarak 70 derceye su sıcaklığı ulaşınca valf açılıp radyaörü devreye alıyor. peki be ne demek oluyor? önceki araçlarıma göre bu araba hem daha çabuk ısınıyor hem de lpg daha çabuk devreye giriyor.
    lpg sarfiyatında ben arabamı hep aynı yerde ve aynı pompada fullerim. benzinle gittiğim yolu da mesafeye eklerim yani ayrım yapmam. yalnız bu sizi yanlışa sürüklemesin. ben aslında 1 litreyle 11 km giderken genelde paylaşımlarımda 1 litreyle 10 km sarfiyattan bahsederim. aradaki farkı benzinden düşmüş olurum.
    hava sıcaklığı eksi 10 derecede bile ilk çalışma sonrası en fazla 2-3 km de lpg ye geçiyor. havalar daha da ısınınca ya da yazın 300-500 metrede bile geçer tahminimce.
    prins konusunda bir şey diyemem, çünkü hiç kullanmadım. ancak brc nin hem karbüratörlüsünü (ilk arabam şahinde)hemde sıralısını kullandım. hiç sıkıntı çekmedim. tokatta prins bayisi olsaydı belki düşünürdüm ama brcden çok memnunum. 1600 tl brc ve 2400 tl prins aradaki fiyat farkının kalite farkından çok olabileceği kanaatindeyim.

• Hakan bey aracınızın resimlerini paylaşırsanız güzel bir albüm oluşturabiliriz gibi geliyor bana.
  • Arşivden bir kaç resim koyayım bende ..

• quote:

Herkese selam, hoş üçümüzden başka da kimse yok gibi tabiki okuyucuları saymıyorum..

Bügün bir adapazarı yapalım dedik ve 75 km yol yaptım. Çok az şehir içi, muhabbet ede ede sürüş hız sabitleyici 90-100km 7.4 lt sarfiyat zorlamazsanız arabayı bence makul bir sarfiyat yapıyor.

Konfor paketi bilmiyorum, sport paket olup ta süspansiyondan tam anlamam ama benim mantık lastikte ne kadar et kalınlığı varsa sarsıntıyı az hissedersiniz, lastik ne kadar yere az basarsa yakıtı az ve sesi az alır derim. Kaymak gibi asfaltta ses diye bir şey yok.. Ama bizim burada e5 yeni adı d100 de karayolları neredeyse tüm yolları zımpara eder gibi asfaltı çizdiler !! Sanki asfalta değilde mıcırlı yolda gider gibi gidiliyor.. Buda sürüş kalitesini etkiliyor..

Satın alırken bir modelde 17 jantı 16 düşürene rastlamıştım. Test sürüşü de yaptım direksiyon yok gibiydi o kadar rahattı..(veya ilk bindiğim için bana mı öyle geldi bilemem ) Benim lastikler 225/40/18 yani yanak çok az ve yere basma kısmı büyütülmüş, haliyle direksiyonu etkiliyor ve yakıtı artırıyor..

karabatak58 (bu arada isimlerinizi bilmediğim için bu şekilde hitap ediyorum kusura bakmayın) zevklerimiz benziyor, o saydınız seçenekler arabayı tam araba yapıyor.. Bence test etmeden karar vermeyiniz.. Alacağınız zaman test edeceksinizdir. Ama yeni modeli için test sürüşü yapabilirsiniz bir bayiye giderek..

Ayrıca siz İstanbuldasınız bize yakınsınız eğer yolunuz Sakarya ya düşerse kesinlikle bana ulaşın test sürüşü yapalım.. Açıkçası bende test sürüşünden sonra bu arabalara yönelmiştim..

Tuna23 arkadaşımız sorduğunuz diğer özellikleri söylemiş, ek olarak: kapılar ve emniyet kemeri (emniyet kemeri deyince bazı modellerde de arka emniyet kemeri uyarı sistemi var.. yukarıdakı listeme ekleyiniz..) 30 km den sonra çalişiyor. Ön ve arka parklar ve otomatik park sistemi 30 km altında çalişiyor. Anahtar uzaktan aç kapa ; 4 kapıya kumanda ettiği gibi tek kullanıcı durumlarda sadece sürücü kapısını açıp kapıyor, yakıt kapaği otomatik kilitleniyor kapılar kitlenince gibi..

Hakan

Hakan Bey merhaba,

Üçümüzüz doğru ama arşiv niteliğinde... Bir de Türkiye'de araba konusunda hem seviniyor hem üzülüyorum. Şu arabanın 2 - 3 yaşındaki taş çatlasın 50 bindeki dolusu 50 bine alınıyor. Yalnız sırf sıfır diye yada parçası ucuz diye ya a ikinci eli güçlü diye ve kulaktan dolma bilgilerle 50 bin etmeyecek arabalara 50 bini bayılıyorlar bu arabaları almıyorlar. Seviniyorum iyi ki almıyorlar yoksa biz de alamayacağız :) Adam 75 - 80 bin lik aracı 2 yaşında 50 ye satıyor buna rağmen bazıları hala golf astra b serisinden üstün diyebiliyor. Neyse... Türkiye de bu durum bazı araçları gerçekten sıfır fiyatına göre oldukça alınabliyor kılıyor. B serisi gibi, forester gibi...

Arkadaşlar size bir tavsiye: Lastik sesini kesmek için nokian lastik alın. Çok araştırdım sonra nokian h aldım. Michelin di daha önce lastiklerim hep. Ama nokian başka birşey. Yol tutuşu, ıslak performansı, sessizliği ve daha bir çok özelliği. Nokian Nokia firmasının ilk faaliyet alanlarıdan. Finlandiya menşeli, çok üst düzey bir lastik. Araştırın beğeneceğinizi düşünüyorum. Zevklerimiz benzer oldğunu yazdığınız için bazı sorunları nasıl çözdüğümü de paylaşmayı faydalı gördüm. Bilginiz olsun diye yazdım. Yine bir yerde okumuştum. Bilmiyorum standart mı ama b serisinin camları ısı yalıtımlıymış (acaba renkli camı mı kasteettiler.) Eğer renkli cam değilse başka teknolojiyse (fransız ithal menşeli renolardaki atermik cam gibiyse benden çok memnundum. Hem ısı hem ses yalıtımı sağlıyordu) araçlarınız camdan da ses yalıtımlı olabilir.

Şunu anladım. 16 inç olmayacaksa da 17 inç geçmeyecek.

Nazik davetiniz için de teşekkür ederim. İnşallah diyelim.

Selamlar

• quote:

şöyleki; bu arabada mercedes sistemi şöyle yapılandırmış. araç ilk çalıştığında bir valf radyatörle motor arasını kapatıp, sadece araç içi kalorifer sistemine suyu veriyor. bu da arabanın motorunun ve araç içinin çok hızlı bir şekilde ısınmasını sağlıyor. yaklaşık olarak 70 derceye su sıcaklığı ulaşınca valf açılıp radyaörü devreye alıyor. peki be ne demek oluyor? önceki araçlarıma göre bu araba hem daha çabuk ısınıyor hem de lpg daha çabuk devreye giriyor.
    lpg sarfiyatında ben arabamı hep aynı yerde ve aynı pompada fullerim. benzinle gittiğim yolu da mesafeye eklerim yani ayrım yapmam. yalnız bu sizi yanlışa sürüklemesin. ben aslında 1 litreyle 11 km giderken genelde paylaşımlarımda 1 litreyle 10 km sarfiyattan bahsederim. aradaki farkı benzinden düşmüş olurum.
    hava sıcaklığı eksi 10 derecede bile ilk çalışma sonrası en fazla 2-3 km de lpg ye geçiyor. havalar daha da ısınınca ya da yazın 300-500 metrede bile geçer tahminimce.
    prins konusunda bir şey diyemem, çünkü hiç kullanmadım. ancak brc nin hem karbüratörlüsünü (ilk arabam şahinde)hemde sıralısını kullandım. hiç sıkıntı çekmedim. tokatta prins bayisi olsaydı belki düşünürdüm ama brcden çok memnunum. 1600 tl brc ve 2400 tl prins aradaki fiyat farkının kalite farkından çok olabileceği kanaatindeyim.

Teşekkürler, yine çok faydalı bilgilendirme

• Resim ekleyeceğim ama forum kalabaliği oluyor gibi, bazı alıntı cevaplarında alıntıları bilerek siliyorum, fark ettiyseniz forumu uzatıyor ve yer kaplıyor.. Ben bir kaç resmi gmail adresime ekledim linki veriyorum.. Esas güzel resimler var idi, işyeri bilg. kaldı.. Bir ara onlarıda eklerim..

İşte Clasların clası B clas

hakan

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi G774 -- 11 Mart 2012; 21:14:29 >
  • tavan filmi harika olmuş. hatta muazzam. bir ara daha yukarıdan çekerseniz görmek isterim. ayrıca zannedersem ön panjurda da film var değil mi? bir de dikiz aynasının altındaki aparetı merak ettim. bir de ses sisteminde ekranın sağında telefon tuşları dokunmatik ekranda mı çıkıyor. çünkü bana az tuş var gibi geldi.
  • 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.