Şimdi Ara

PLAYSTATION VS XBOX TARTIŞMA KONUSU (684. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Venomstr , Venomstr Daha Az
2 Kayıtlı Üye (1 Mobil) ve 5 Misafir (1 Mobil) - 5 Masaüstü2 Mobil1 Android
5 sn
107.634
Cevap
259
Favori
3.943.346
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
166 oy
Öne Çıkar
Popüler Konular listesinde
40. Sırada  bugün en iyi #11
Sayfa: önceki 682683684685686
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Online kısmı açılana kadar bir sürü yarışa soktu puanım yetersiz diye, baygınlık geçiyordum en son  

• brnbry kullanıcısına yanıt
    Yarış oyunu sevsem sabah akşam oynardım. Çok kaliteli oyun yapmışlar gerçekten. Bakalım fable nasıl olacak ?

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • https://www.youtube.com/watch?v=S5Dk7oPq-t8&feature=youtu.be

Series s açıkcası şaşırttı beni

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Turtle Punch -- 24 Temmuz 2021; 5:32:3 >
    < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Turtle Punch kullanıcısına yanıt
    Kontroller nasıl?Çıkmadan önce şüpheler vardı... Kontrolü zor olur diye

• https://www.technopat.net/2021/07/23/xbox-satislari-aylik-bazda-playstationi-geride-birakarak-rekor-kirdi/

Microsoft'un oyun sektöründeki geliri sürekli artıyor. Sony'nin işi çok zor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sirinbaba33 -- 24 Temmuz 2021; 12:50:20 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • sirinbaba33 S kullanıcısına yanıt

Microsoft kendi adına tarihinin en iyi konsol satışını gerçekleştiriyor ve bunu yaparken;

-özel oyunları yok

-en güçlü konsolunun dijital sürümü yok

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • sirinbaba33 S kullanıcısına yanıt
    Bu nesilde PS5'in XBox'a konsol satislarinda iki kat fark atmasi bekleniyor. Analistlerin tahmini o yonde. Ama sana gore Sony'nin isi cok zor...

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sayfalardır bu konuda ne tartışılıyor anlamadım.

Şimdi Playstation tarafına bakıyorum; dualsense ve senede 2-3 tane çıkan gerçekten kaliteli exc oyunu dışında eller tutulur hiç bişey yok. Bu oyunlarda malum 700-800 TL'den aşağı çıkmayacak.. Oyunlarıda toplasan yılda 30-40 saat oynanış süresi anca verir. Bu 2 unsur dışında PS tarafında gerçekten birşey yok ki Sony artık bu kadar büyük bütçe ve zaman ayırdığı oyunları ek gelir sağlamak amaçlı muhtemelen PC'ye de çıkartacak..

Xbox'a bakıyorsun kendi exc oyunlarını ilk günden gamepass'e getiriyor buradan ciddi maliyet avantajın var, üstüne çok kaliteli - orta kalitede vs. onlarca oyun gamepass kütüphanesinde mevcut hani hiç para harcamayacağım dersen bile o kütüphane ile yüzlerce saat oyun oynarsın. Her ay buraya irili ufaklı bir çok oyunda ekleniyor.

Üstüne cihaza klavye mouse bağlayıp bilgisayar gibi kullanabiliyorsun, tarayıcısı çok güzel çalışıyor. Oyun oynamayacağın zamanda ihtiyaç halinde bir pc veya multimedya cihazı olarak kullanabiliyorsun ki daha tarayıcısını chromium tabanlı yapacaklar diye biliyorum.

Dolby, VSS, VRR vs. gibi bir çok yeni teknolojiyi kullanıcılarına sunuyor. Donanım olarakta rakibinden daha güçlü.

Üstüne Xcloud diye bir nimet var ki bunu önümüzdeki yıllarda çok aktif olarak kullanacağımızı düşünüyorum.

Hani burda PS kullanan arkadaşlar dese ki ben exc oyunları çok seviyorum ve bu sebeple PS'nin mâli külfetine katlanıyorum. O zaman hiç birşey diyemeyiz zevk işi sonuçta sen oyunları vs. çok seviyosundur ya da ne bileyim PS arayüzünü, kontrolcüsüne alışıksındır keyfin için PS kullanırsın kimse de hiç bişey söyleyemez.

Ancak PS kullanan arkadaşlar burda öyle bir yazıyolar ki sanki PS kullanmayan herkes exc oyunları sevmek zorundaymış gibi... Evet gerçekten kaliteli oyunlar var asla inkar edilemez ancak ben çalışan biriyim akşamdan akşama oyun oynayan birisiyim ve bu işin maliyetini ve ekstra faydalarını düşünmek zorundayım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi The Man in the Suit -- 24 Temmuz 2021; 14:0:44 >

• Bonobo643 kullanıcısına yanıt
    Onunla ilgili birşey göremedim açıkcası 3 gün kaldı deneyip göreceğiz ama ben biraz yorucu olmasından korkuyorum kontrollerin, sanki sürekli yön tuşları ile kokpitte ki butonları felan tek tek geçerek seçiceğiz gibi geliyor. Yada bir tuşa basınca ekranda mouse imleci gibi bir imleç gelir onunla kokpitte ki tuşları seçeriz tarzı

• Turtle Punch kullanıcısına yanıt
    Ben geldi sanıyordum.İşallah güzel olur kontroller.🙏

• 7ender kullanıcısına yanıt
    Gerçekten benim en büyük eleştirim dijital sürüm olmaması. Ama bu aslında globalde bir dezavantaj değil. Çünkü konsol alanlar sadece oyun için almıyor özellikle Amerika pazarında diskli film alıp izleme kültürü çok yaygın. İnsanlar zamanında Blu-ray film oynatıcı yerine Xbox alıyordu hala öyle mi bilmiyorum. Ama dijital sürümde olsa gerçekten çok büyük F/P olurdu sadece oyun için konsol alıcaklara.
    Hatta şöyle ki bir zamanlar Ankara'da bluray film kiraladığım dönemler vardı dükkanımızda, o dönemler Blu-ray film oynatıcılar konsol parası olduğu için Xbox alan müşterilerimiz oluyordu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Turtle Punch -- 24 Temmuz 2021; 14:18:27 >
  • 2 gün sonra 300 dolarlık alet 1080p de kasmadan donmadan etmeden flight simulator açacak ve bunu da herhangi bir ücret talep etmeden gamepass üzerinden sağlayacak.

Müthiş.

• quote:

Orijinalden alıntı: The Man in the Suit

Sayfalardır bu konuda ne tartışılıyor anlamadım.

Şimdi Playstation tarafına bakıyorum; dualsense ve senede 2-3 tane çıkan gerçekten kaliteli exc oyunu dışında eller tutulur hiç bişey yok. Bu oyunlarda malum 700-800 TL'den aşağı çıkmayacak.. Oyunlarıda toplasan yılda 30-40 saat oynanış süresi anca verir. Bu 2 unsur dışında PS tarafında gerçekten birşey yok ki Sony artık bu kadar büyük bütçe ve zaman ayırdığı oyunları ek gelir sağlamak amaçlı muhtemelen PC'ye de çıkartacak..

Xbox'a bakıyorsun kendi exc oyunlarını ilk günden gamepass'e getiriyor buradan ciddi maliyet avantajın var, üstüne çok kaliteli - orta kalitede vs. onlarca oyun gamepass kütüphanesinde mevcut hani hiç para harcamayacağım dersen bile o kütüphane ile yüzlerce saat oyun oynarsın. Her ay buraya irili ufaklı bir çok oyunda ekleniyor.

Üstüne cihaza klavye mouse bağlayıp bilgisayar gibi kullanabiliyorsun, tarayıcısı çok güzel çalışıyor. Oyun oynamayacağın zamanda ihtiyaç halinde bir pc veya multimedya cihazı olarak kullanabiliyorsun ki daha tarayıcısını chromium tabanlı yapacaklar diye biliyorum.

Dolby, VSS, VRR vs. gibi bir çok yeni teknolojiyi kullanıcılarına sunuyor. Donanım olarakta rakibinden daha güçlü.

Üstüne Xcloud diye bir nimet var ki bunu önümüzdeki yıllarda çok aktif olarak kullanacağımızı düşünüyorum.

Hani burda PS kullanan arkadaşlar dese ki ben exc oyunları çok seviyorum ve bu sebeple PS'nin mâli külfetine katlanıyorum. O zaman hiç birşey diyemeyiz zevk işi sonuçta sen oyunları vs. çok seviyosundur ya da ne bileyim PS arayüzünü, kontrolcüsüne alışıksındır keyfin için PS kullanırsın kimse de hiç bişey söyleyemez.

Ancak PS kullanan arkadaşlar burda öyle bir yazıyolar ki sanki PS kullanmayan herkes exc oyunları sevmek zorundaymış gibi... Evet gerçekten kaliteli oyunlar var asla inkar edilemez ancak ben çalışan biriyim akşamdan akşama oyun oynayan birisiyim ve bu işin maliyetini ve ekstra faydalarını düşünmek zorundayım.

Bu nesilin Sony oyunlarının PC ye geleceğini düşünmüyorum. Gelen excler zaten satış doygunluğuna ulaşmış oyunlar. Horizonu falan da PC ye çıkartmak oldukça akıllıca GOW da gelse keşke. Devam oyunlarını satmak için çok mantıklı olur.

Xbox getiriyor hocam doğrudur. Konsol çıkalı 1 sene oldu neredeyse. Kaç tane exc geldi? Öyle bir yazıyosunuz ki gören de Microsoft senede 10 tane exc çıkarıyor sanıcak :) Gamepass kütüphanesi de çok güzel. Geçen jenerasyon oyun oynamamışsanız çok güzel ama. Hele geçen jenerasyon xboxda olan arkadaşlar için oynayacak bir şey kalmamıştır. PS den geçenler için yine halo, gears, forza vs bişeyler oynanır. Benzeri sistemler diğer konsolda da var sadece henüz ülkemize gelmedi.

Klavye mouse ikisinde de bağlanmıyor mu? Geçen jenerasyon call of duty ler vs klavyeyle oynanıyordu sanırım. Media player özelliğini bilmiyorum.

Teknik detayları bilmiyorum Series X in PS5 den daha güçlü olması haricinde.

Xcloud için de gidip bir konsol sahibi olmanıza gerek yok servis olarak satılacak bildiğim kadarıyla.

PS exclerin kaliteli olmadığını düşünebilirsiniz tabi çok normal herkes aynı şeyi sevecek diye bir şey yok. Benim de anlamadığım xbox kullanan herkes, tüm oyunlar bedavaymış gibi davranıyor. Call of Duty, FIFA, AC, Battlefield, Watch Dogs, Far Cry, Hitman gibi çoğunluğun oynadığı seriler bedava mı mesela? Orada da alsan para veriyorsun burada da alsan para veriyosun.

Tartışmaya girmek için değil bakış açısı olsun diye yazıyorum. Tabi ki herkes bütçesine en uygunu seçecek avantajlarını dezavantajlarını kafasında tarttıktan sonra.

• PureHD kullanıcısına yanıt

Bu nesilin oyunları da gelir hocam, dursun kenarda bu mesaj. Hatta 12 ayı bile bulmaz ki bu döngü zamanla kısalacak da.

Sony oyunların yeni nesil yaması için bile para istiyor, Indie oyun yapan firmalarla sıkıntıları var, dijital marketten Microsoft ve Epic'in aksine yüksek bir yüzde alıyor. Kendi oyunlarının satış birimini yükselten ilk firmalardan.

Ps4 zamanında indie yapımcılar için cennet gibiydi Sony ciddi manada mesela ama şuan sanki para için her şeyi yapan bir firmaya dönüştü gibi. Bunu eleştri olarak söylemiyorum çünkü bunlar ticari firma zaten, amaçları bu... Lakin bunları böyle yaparken, Ps5'e gelecek denilen oyunlar satış rakamı uğruna Ps4'e filan geliyorsa, her oyun her yere gelebilir çünkü Sony çıktıktan sonra eski nesile hiçbir zaman bakmayan bir firma idi. Nesillere inanan bir firmaydı. Kendi prensiplerini olduğu gibi baştan değiştiriyorlar.

• 7ender kullanıcısına yanıt
    Bu nesilin en mantıklı yani bütçe varsa series s+3 yıllık gamepass ve PS5.
    Multiplatform oyunlar zaten aynı para bf falan playstation üzerinden oynanır exc oyunları bir güzel bitirilir satılır. Xbox tarafında ise kendi studyolarının yaptığı oyunlar S üzerinde de gayet güzel çalışır.
    Bu iki konsolu yine bir ekran kartı parasına alabiliyorsunuz muhteşem ikili bence ben en başta x almıştım yanına sonradan gereksiz olduğuna karar verdim s aldım çok doğru bir karar verdiğimi düşünüyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: 7ender

Bu nesilin oyunları da gelir hocam, dursun kenarda bu mesaj. Hatta 12 ayı bile bulmaz ki bu döngü zamanla kısalacak da.

Sony oyunların yeni nesil yaması için bile para istiyor, Indie oyun yapan firmalarla sıkıntıları var, dijital marketten Microsoft ve Epic'in aksine yüksek bir yüzde alıyor. Kendi oyunlarının satış birimini yükselten ilk firmalardan.

Ps4 zamanında indie yapımcılar için cennet gibiydi Sony ciddi manada mesela ama şuan sanki para için her şeyi yapan bir firmaya dönüştü gibi. Bunu eleştri olarak söylemiyorum çünkü bunlar ticari firma zaten, amaçları bu... Lakin bunları böyle yaparken, Ps5'e gelecek denilen oyunlar satış rakamı uğruna Ps4'e filan geliyorsa, her oyun her yere gelebilir çünkü Sony çıktıktan sonra eski nesile hiçbir zaman bakmayan bir firma idi. Nesillere inanan bir firmaydı. Kendi prensiplerini olduğu gibi baştan değiştiriyorlar.

Zaman gösterecek hocam ben farklı düşünüyorum biraz sizden. PS4 tüm zamanların en çok satan Sony konsolu PS2 den sonra 115 milyon birim satışla. Diğer tarafta 9 milyon satan bir cihaz var. (Çoğunlukla pandemi sebebiyle kısıtlı üretimden.) Zira PS4 ilk senesini doldurduğunda yaklaşık 30 milyonu devirmişti. Yani bu çip krizinden dolayı iki tarafta da yeni jenerasyona geçişte büyük sıkıntılar var. İnsanların elinde para var ama ortada cihaz yok. Böyle olunca elindeki kitleyi kaybetmemek için önceki jenerasyona çıkarmalarını da anlıyorum. Sonuçta bir tarafta 115 milyonluk bir kitle diğer tarafta ise 10 milyonluk bir kitle var ve bu firmalar para kazanıyor.

Indie kısmında bilgim cidden 0 siz daha iyi biliyorsunuzdur Sony nin sıkıntılarını indie yapımcılarla. Market yüzdelerinde Sony Microsoft ve Nintendo hepsi aynı yüzdeyi alıyor %30. Sadece microsoft PC store unu epicle yarışmak için %12 ye çekecek diye haberler çıkmıştı. Onu da çekti mi bilmiyorum açıkçası sonrasını takip edemedim.

Yeni nesil yama paraları da skandal burada da yazmıştım. Hiçbirine 1 TL dahi vermem. Oyunun PS4 döneminde alan kullanıcıya sen bu kadar ufak bir güzellik bile yapmayacaksan benden para alamazsın. DLC paralı olur story karakter vs ama kol titreyecek çözünürlük artıcak diye para vermem. Bu neslin başında bedavaydı şimdi yeni yeni moda oluyor. Önünü kesicez umarım protestolarla.

Ben yeni oyunların niye gelmeyeceğini düşünüyorum kısmına gelirsek de, zaten gelen oyunlar 2 quantic dream oyunu, 1 kojima oyunu, Days Gone ve Horizon. Days Gone ve Horizon hariç first party değil. Ben reklam olarak geldiklerini düşünüyorum. Ki zaten yeni jenerasyon oyunlara gelene kadar eski exclusiveleri port etmeleri bile kafadan 1 jenerasyon sürer en az. Çoğu kullanıcı farkında değil ama Sony az buz exclusive çıkarmadı.

• Aksi bir durum olmadıkça tüm tutmuş PS4 exc'leri pc'ye çıkmaya devam eder. Tüm tutmuş/tutacak PS5 exc'leri de yeni konsol duyurusu ile birlikte 2027-2028 civarı pc'ye çıkmaya başlar.

Düşüncem bu yönde..

Başka türlüsü mümkün mü zaten hocam?Sony kapasın dükkanı gitsin öteki türlü.Varlık nedeni kalmaz.

• Bonobo643 kullanıcısına yanıt
    Zaten artık o son çivi olur hocam. PS5 exc'leri de 1 senede eklenecekse ne anlamı kaldı bu cihazın..

Xbox içinde aynısı söyleniyordu. Oyunlar Pc'ye geliyorsa Xbox konsol olarak bitmiştir vb... Fakat bugün görüyoruz ki Amerika'da satış rekorları kırılıyor , Japonya'da ilk defa Xbox konsol satışları artıyor vb...

Kısacası hicbirsey olmaz. Dünyada bir konsol kültürü var. Adam bilgisayarda oyun oynamak istemiyor bu kadar basit. Kısacası oyunlar Pc'ye gelse bile ilk yıl ps satışlarının düşeceğini düşünmüyorum çok fazla.

Önemli olan rakip konsolda olmaması. Artık konsol vs konsol düşünmek gerekli PC dünyası ile konsol dünyası sanıldığı kadar gecisken değil. Xbox bunu kanıtladı diye düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Periah -- 24 Temmuz 2021; 18:46:55 >
  • 
Sayfa: önceki 682683684685686
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.