Şimdi Ara

HTC Vive'ın Kutu Açılımı: Bu Büyük Kutuda Neler Var? (2. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
0
Favori
292
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • ben bir şey sormak istiyorum, gözlük takanlar için bir şey düşünülmüş mü, yani gözlüğün üstünde takılabilabiliyor mu?
  • TDK polisliği yapmayayım yapmayayım diyorum ama artık kendimi tutamayacağım. aylardan yıllardan beridir bu sitede "deneyimlemek" diye bir kelime kullanılıyor. Bunu Talha Aynacı'da da çok görmüştüm. Türkçede böyle bir kullanım olmaz arkadaşlar. "deneyimlemek" değil "denemek" kullanılmalı. Siz hiç "Bugün yüz lira kazanımladım." diye bir cümle duydunuz mu? "Bugün yüz lira kazandım." olmalı. Aynı şekilde deneyimlemek, deneyim etmek gibi kullanımlar yanlıştır. Hali hazırda bir fill olan 'dene-' kökünü 'deneyim' şeklinde isim haline getirip, ardından yardımcı fiil kullanımıyla 'deneyim etmek' haline getirmek de mantıksızdır çünkü denemek zaten bir fiildir. Onu isimleştirip ardından ek eylemle fiilleştirmek gibi bir saçmalık olmaz. Her şeyi geçtim, bu kullanımlar zaten kulağa da ters gelmektedir.

Amacım kesinlikle trollük veya bilmişlik yapmak değil. Hepimiz gün içinde onlarca kez kullanım hatası yapıyoruz.Özellikle de yazarken.Fakat bu kadar çok ve ısrarlı şekilde kullanıldığını görünce yazmak istedim.Video için teşekkürler.İyi çalışmalar.

< Bu ileti BölümSonuCanavarı sitesinden atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: burayk

TDK polisliği yapmayayım yapmayayım diyorum ama artık kendimi tutamayacağım. aylardan yıllardan beridir bu sitede "deneyimlemek" diye bir kelime kullanılıyor. Bunu Talha Aynacı'da da çok görmüştüm. Türkçede böyle bir kullanım olmaz arkadaşlar. "deneyimlemek" değil "denemek" kullanılmalı. Siz hiç "Bugün yüz lira kazanımladım." diye bir cümle duydunuz mu? "Bugün yüz lira kazandım." olmalı. Aynı şekilde deneyimlemek, deneyim etmek gibi kullanımlar yanlıştır. Hali hazırda bir fill olan 'dene-' kökünü 'deneyim' şeklinde isim haline getirip, ardından yardımcı fiil kullanımıyla 'deneyim etmek' haline getirmek de mantıksızdır çünkü denemek zaten bir fiildir. Onu isimleştirip ardından ek eylemle fiilleştirmek gibi bir saçmalık olmaz. Her şeyi geçtim, bu kullanımlar zaten kulağa da ters gelmektedir.

Amacım kesinlikle trollük veya bilmişlik yapmak değil. Hepimiz gün içinde onlarca kez kullanım hatası yapıyoruz.Özellikle de yazarken.Fakat bu kadar çok ve ısrarlı şekilde kullanıldığını görünce yazmak istedim.Video için teşekkürler.İyi çalışmalar.

Deneyim etmek konusunda katılmıyorum bence denemekten daha farklı anlamda kullanılabilir. Örneğin siz bir ürünü bir kere elinize alıp vs. bir denersiniz. Ama deneyim etmek o şey üzerinde tecrübe etmek o şeyi kavramak olarak yorumlanabilir. Tartışmalı ama bence mantıksız değil. Buradaki(videodaki) kullanım her türlü yanlış ama bence böyle de kullanılabilir. Biraz yorum ve anlayışa bağlı sanırsam.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi deliliktir -- 10 Haziran 2016; 20:05:33 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• kendi dünyanızı tasarlayın inceleme için
    http://store.steampowered.com/app/453170
  • Gelecek Ps VR'dan eminim daha dolu dolu bir paket olarak kalacaktır.Çoğu yorumun aksine bu aletin çürüyüp gitmeyeceğini düşünüyorum.Ha konsol ve mobil yönlü cihazlarda içerik sıkıntısı oluşacak ve dedikleri gibi move ve kinect cihazlarının akibeti yaşanacak.

Ama pc tarafında işler daha farklı. Bakın konsollarda bu gözlüklerden alanların yapabilecekleri şeyler sadece sony'nin alt yapım stüdyoları ve 3. parti firmaların yaptıklarıyla sınırlı kalacakken , pc oyuncularının önü çok açık. Euro truck simulator 2den tutun flight simulator x'de koskoca uçağın kokpitindeymiş hissini yaşamaya belki de gta V'in dünyasına girebilmeye kadar herşey mümkün olacak. Modlanabilme olasılığı da var. Oyunlar zaten modlanıyor.Eee bir modla fareyle klavyeye oynadığınız oyunu mesela skyrim'i ya da witcher 3ü VR cihazıyla oynayabileceksiniz.

Zaten bu VR'ı silip atacak kişiler konsolda oyun firmaları ; pc tarafında ise kullanıcılar olacak.Çünkü steam profiline baktığımızda oyun oynayan ve steam kullananların büyük bir yüzdesi orta sınıf bir sistem kullanıyor.Bunlar da casual tayfa ve geri kalanı da sadece overwatch , lol , dota , heart of stone oynayan kitle.Çok ama çok az bir kesimin VR'ı bırak 2k çözünürlüğünde oynatacak bir bilgisayarı var.Bu kesimden kaç tanesi sırf VR için yeni bir sistem toplamaya gönüllü ? Ki ortada bir içerik de göremedik.

• poşetleri açmamak için verilen çaba paha biçilemez...
  • quote:

Orjinalden alıntı: burayk

TDK polisliği yapmayayım yapmayayım diyorum ama artık kendimi tutamayacağım. aylardan yıllardan beridir bu sitede "deneyimlemek" diye bir kelime kullanılıyor. Bunu Talha Aynacı'da da çok görmüştüm. Türkçede böyle bir kullanım olmaz arkadaşlar. "deneyimlemek" değil "denemek" kullanılmalı. Siz hiç "Bugün yüz lira kazanımladım." diye bir cümle duydunuz mu? "Bugün yüz lira kazandım." olmalı. Aynı şekilde deneyimlemek, deneyim etmek gibi kullanımlar yanlıştır. Hali hazırda bir fill olan 'dene-' kökünü 'deneyim' şeklinde isim haline getirip, ardından yardımcı fiil kullanımıyla 'deneyim etmek' haline getirmek de mantıksızdır çünkü denemek zaten bir fiildir. Onu isimleştirip ardından ek eylemle fiilleştirmek gibi bir saçmalık olmaz. Her şeyi geçtim, bu kullanımlar zaten kulağa da ters gelmektedir.

http://gundeliksozluk.speakdictionary.com/10982/deneyimleme/
    buradan daha fazla bilgi almak mümkün. her nekadar türk dil lugatımızda olmasada gündelik yaşantıya adapte olmuş bir kelimedir.

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.