Şimdi Ara

Azerbaycan mi Ermenistani mi haklı buluyorsunuz anket

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir (1 Mobil) - 1 Masaüstü1 Mobil
5 sn
74
Cevap
0
Favori
3.241
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum 4 ay
  • Cevaplayan Üyeler 53
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 2
  • Ortalama Mesaj Aralığı 24 dakika
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 2
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • Hendrik Johannes Cruijff (12 mesaj) darkmoon34 (3 mesaj) İAmSterdam06 (3 mesaj) Navi (2 mesaj) aerosoldreams (2 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (40 mesaj) Mobil (20 mesaj) Mini (8 mesaj) Uygulama (6 mesaj)
  • @
6 oy
Öne Çıkar
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Ülke ve Dünya Gündemi >> Azerbaycan mi Ermenistani mi haklı buluyorsunuz anket
Sayfaya Git:
Sayfa:

Azerbaycan mi Ermenistani mi haklı buluyorsunuz anket

(En Son Oy Tarihi: 1.10.2020)
Giriş
  • İkiside haksız desem.Çözüm yolu savaş olamaz hiç bir zaman.Karabağa ulusal bir konuşlanma yapılsın çok gerekli ise kıbrıstaki gibi.

|
    |

Orijinalden alıntı: arifomer

Konu Türk yada müslüman olunca dünyanın o modern diye nitelendirilen, medeniyetin beşiği Avrupa'nın ne kadar şerefsiz olduğunu görmemek için aptal olmak gerek. Bugün cücük kadar Ermenistan hukuken işgalci konumdadır ama ne bı yaptırım var ne bir kinama. Birde saldırı yapınca Azerbaycan hem kendini savunmak hemde işgal altında ki topraklarını almak için harekete geçince , pembe götlü Avrupa hemen kaygı duyuyoruz , sükunete çağırıyoruz demeye başladı . Ulan kansizlar , Ermenistan toprak işgal ederken neredeydiniz? Kıbrıs'ta Türkler katledilirken ses cikarmayp , Kıbrıs'a çıkarma yaptığımızda ambargo uygulan iki yüzlü zihniyet aynen devam ediyor.

konuya bakarsak ermenistanda 3 milyon küsür ermeni varken dünyaya yayılan 20 milyon ermeni var özellikle abd ve fransadalar.Türklere gelirsek 85 milyon türk veya kendini türk gibi hisseden türkiyede yaşarken dünyada 70 milyon türk var ayrıyetten.Esas soru dünyanın heryerine yayılan bu 70 milyon türk kisvesi neden 20 milyon ermeninin yaptığı lobiyi yapamıyor.

|
    |

• Yarbay
    3516 Mesaj

Haklı olmasaydı bile Azerbaycan'ı desteklerdim. Ermenilere kin beslemiyorum.

|
    |

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    |
    |
  • quote:

Orijinalden alıntı: alvete

Karabağ Azerbaycan toprağıymış ama %80'i Ermeniymiş. Ermenistan saldırmış, dolayısıyla Ermenistan suçlu bence. Ama bu bölgenin kimin olması gerektiği konusunda karar vermek çok zor. Kendinizi Karabağ'da yaşayan bir Ermeni yerine koyup ülkemin vatandaşı olmak istiyorum da diyebilirsiniz, Azeri yerine koyup defolup ülkelerine gitsin de diyebilirsiniz.

Ermenistan insanına acıyorum. Bir video izledim. Oraya giden bir Türk çekmiş. O kadar nefret ediyorlar ki bizden, insan nasıl böyle nefretle yetiştirilebilir ki dersiniz. 21. yüzyıl kafasıyla değil orta çağ kafasıyla yönetiliyorlar. Biz gerçekten Ermenistan'a o kadar düşman mıyız? diyorum. Mesela bizimle iyi ilişkiler içine girip ticaretlerini geliştirmek isteseler hayır der miyiz? Azerbaycan ile bir şekilde anlaşıp refahlarını arttırmaya bakacaklarına uğraştıkları şeylere bak.

Referandum yapılsın o zaman orada yaşayan halkın tarafı ne ise oraya bağlansın.Misal Hatay'da referandumla Türkiye'ye bağlanmıştı hemde bir kurşun atılmadan.

• Teğmen
    192 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Hendrik Johannes Cruijff

Referandum yapılsın o zaman orada yaşayan halkın tarafı ne ise oraya bağlansın.Misal Hatay'da referandumla Türkiye'ye bağlanmıştı hemde bir kurşun atılmadan.

Alıntıları Göster

Amaç buydu zaten. Yıllardır projelenen şey buydu.

Karabağ'da yaşayan Azerbaycan Türkleri sistematik şekilde katledilerek o bölgeden uzaklaştırıldı ve o bölgeye çeşitli Ermeni aileler yerleştirildi.

Daha sonra referandum ile Ermenistan'a bağlamak için.

Orada yaşayan asıl halk Azerbaycan Türkleriydi ama sürekli öldürülerek azınlığa düşürüldüler.

|
    |

• Yüzbaşı
    453 Mesaj

ermenistani hakli bulanlarin hepsinin elinde asalanin katlettigi insanlarımızın kanı vardır.

|
    |

ekşide bile ermeni destekçileri azınlıkta düşünün ekşi yani birde. burada ise böyle bir anket açılması anca tarih bilmeyen cahil ergen hareketi gibi olur.

|
    |

Orijinalden alıntı: Hendrik Johannes Cruijff

Alıntıları Göster

Plebisit yapılsın diyorsun yani. Seçimle hangi tarafa bağlanacağı belirlensin diyorsun. Mehmet Ballı'nın Engere kitabını oku sonra Ermeni halkının Sürgüne uzanan olaylar silsilesini öğren. Savaşın son bulması, Türk İmparatorluğunun çökmesi ve düzenin bozulması sonrasın da; Ermeni toplumunun önde gelenlerinin organizesi ile Wilson İlkeleri dayanak gösterilip, Milislerle veya Anadolu'ya müdahale ettirerek Hayali Ermenistan'ı kurmak için zemin oluşsun diye yaşadıkları topraklarda çoğunluğu sağlayabilmek için ne yaptı dersin? Engere kitabına konu olan Kocadere Katliamının benzeri binlerce katliamı yaptılar.

Sadece Yalova'yı baz alarak söylüyorum; Olaylar Kızıl Haç temsilcilerinin de içinde bulunduğu uluslararası bir heyet tarafından incelendi. Heyet başkanı Maurice Gehri'ye göre, yaklaşık 6.000 insan öldürüldü. 27 köy yok edildi. Bir çok yerleşim yeri kısmen yakıldı. Heyet içerisin de yer alan ve o zamana kadar Yunan sempatizanı olan The Manchester Guardian muhabiri Arnold Tonybee'de Ermeni çetelerin yaptığı katliamları gördükten sonra kendisinde Yunan işgali karşıtlığı başladı.

Uluslar arası heyetin sonuç raporu

"Belirgin ve düzenli bir yöntemle köylerin imhası takip edilmiş görünüyor, grup ardından grup, son iki aylık sürede ... Türk köylerini ve Müslüman nüfusu imha etmek için sistematik bir plan var. Bu plan Yunan talimatları altında, Rum ve Ermeni çeteleri tarafından yürütülmektedir ve hatta bazen düzenli (Yunan) birliklerinin yardımı ile."

Kaynak: The Western Question in Greece and Turkey:A Study in the Contact of Civilizations k

Şimdi plebisit yapılsın diyorsun da nerede yapılsın? İnsanları Katlederek demografik yapıyı değiştirmeyi adet edinmiş bir zihniyetten bahsediyorsunuz. Karabağ'da Azeri kökenli insanlar zaten katledildi, katliamdan kaçabilen kaçtı. 20 yıla yakındır süren bir işgal var. Anılar bile katlediliyor 20 yıldır.

İşin kısası; Biz Barış ve hoşgörüden vazgeçmeden ve bize kötülük edenlere benzemeden sadece kendimizi korumaya çalışalım. Yaşadığımız katliamları da unutmayalım ki yeni katliamlara maruz kalmayalım. Yoksa hem öldürürler hem de demokratik şekilde plebisit yapılsın derler.

• Yarbay
    2128 Mesaj

Çevremizde hep bi ateş yakılmaya çalışılıyor maşa ülkeler aracılığı ile, bugün ermenistana bizde müdahele etsek yaptırımlar ard ardına sıralanır, nato dan bile atarlar.

Sonumuz hayrolsun.

Bana her ikisininde değil, orası türkiyenin toprağı dedi.
    Neden diye sordum?
    Orası aslında Osmanlı'nın toprağıdır.
    Osmanlı'nın devamı Türkiye olduğu için ne Ermenistanın nede Azerbeycan ın demişti.

Türkiye nin ise zaten türkiyede azerilere bırakır.
    Dolayısıyla azerilerindir denebilir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

|
    |
  • Yüzbaşı
    834 Mesaj
    Bazı akıllılar Karabağ'ın nüfusu Ermeni diyor, 90 larda orada Ermenilerin yaptığı soykırımdan hiç haberleri yok sanırım.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    |
    |
  • Yarbay
    2084 Mesaj

ankette bile 9-10 kişi ermenistanı haklı görüyormuş?

gerçekten çok garip bir milletiz...

|
    |

%8 bölücü var Türkiye'de.

|
    |

Tamamen konudan bağımsız olarak bir şey belirtmek istiyorum a devleti b devletine saldırsa bu devletin tamam mı demesi gerekiyor karşılık verince suçlu mu oluyor bu devlet?

|
    |
    İAmSterdam06 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Bir yerde savas varsa, buyuk ihtimalle, iki tarafin siyasileri pisliklerini ortbas ediyor; zenginleri daha zengin oluyor; fakir, gariban, ve cogunlukla salak seviyesinde gozunu bos milliyetcilik burumus halkinin da gencleri yasamini yitiriyordur. Bunu da iki tarafin siyasileri, karsi tarafi seytan gostererek, kendi toplumunu da toplumsal afyonuyla uyusturarak, olenleri, sakat kalanlari saf halkin gozunde yucelterek basariyordur.

Bu acidan bana gore savaslarin hakli tarafi yok genellikle.

|
    |
    Affection and Hatred kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    *2017 Nissan Pathfinder SL 4WD *2006 Toyota Avalon Limited *2015 Honda Civic 1.6 Elegance ECO LPG Otomatik *2008 Opel Astra HB 1.3 CDTI Enjoy Easytronic *2012 Hyundai i30 1.6 CRDI Elite Manuel *2010 Chevrolet Cruze 1.6 LS Otm. *2001 Ford Focus HB 1.6 Ambiente Otm.
  • Çavuş
    86 Mesaj

Turk oldugum icin Azerbaycan'in yanindayim ama bu ideolojik bir secim. Ermeni olsaydim Ermanistan'i hakli gorurdum... Iki tarafinda hakli oldugu noktalar var.

Ermenistan diyor ki, sscb dagilirken, ermeni cogunlugu olan otonom oblast Azerbaycan'a birakildi. Bizde oradaki Ermenilerin ozerkligini korumak icin isgal ettik, ki bu oblast aslinda exclave oldugundan, cevreleyen Azeri cogunluk yerleride isgal etmisler. Bizim Kibris'ta yaptigimiza benzer (biz nasil Kuzey Kibris'i Turklestirdiysek), onlarda orayi Ermenilestirmis, cogunluk Ermeni olmus sana neredeyse 100%.

Ote yandan toprak uluslararasi taninmisliga gore Azerbaycan'in ve Ermenistan orada isgalci guc. Azerbaycan'da diyor ki burasi icin benim casus belli'm var, burasi benim topragim...

|
    |
    Benim bildiğim tarihten bu coğrafyanın %80 ermeni kökenli uluslararası kanunlara göre dağlık karabağ Azerbaycanın bir parçası ama ordaki ermeni nüfus Azerbaycan yönetimine karşı çıkıyor.. özerk olarak o bölge ermenilerin elinde..

Sovyetler dağıldıkdan sonra 1991 de Karabağ da referandum yapılıyor halkın %99 bağımsızlıktan yana oy kullanıyor
    Azerbaycan bunu kabul etmiyor özerklik statüsü veriyor..

Ondan sonra Hocalı katliamı oluyor Ermeniler bazı şehirleri işgal ediyor Rusya araya giriyor bir ateşkes ilan edliyor ama barış antlaşması yapılmıyor..

İşte mevzuda burda çıkıyor askerden arındırılmış bir alan var ama iki ülkede o alanda asker bulundur dukları için sık sık
    Çatışıyor lar..

Tarihçe budur kabaca çok detaya girmedim arada ayaklanmalar oluyor ermenistan da da azerbeycandada yürüyüşler oluyor.. Hocalı katliamına hiç girmedim iki sayfa sürer çok büyük bir katliamdır Ermeniler çocuk yaşlı hamile demeden büyük işkence zulümler etmişler bu insan hakları belgelerinde de kanıtlı ..

Kısaca hikaye nin özü bu..

Azerbeycanın orası ama halkın çoğunluğu ermeni ve Ermenistan'a bağlanmak istiyor sıkıntının özüde burda başlıyor...

|
    |

Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
Masal Oku
Google Play Kodu, LOL RP, Oyun Satış Sitesi
Sohbet
Ekonomi
Bebek Oyunları
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR4
1,234
1.2.165

Kripto Paralar
Sembol
Fiyat
Değişim
    Tümünü Gör
    Reklamlar
    - x
    Bildirim
    mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.