Şimdi Ara

Aynı Şehirde Farklı Pingler

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
238
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Adana'dan, Frankfurt'taki bir oyun sunucusuna TürkTelekom ile 62ms aşağısı alamıyorken aynı sunucuya TürkNet ile 51 alıyorum.

Bunun bir çözümü var mıdır? Bir evde TT diğerinde TN var. Türktelekom ile bunu düşürebilmenin bir yolu var mıdır? Speedtestte TT sunucusunda 6ms çıkıyor, fast pathte olduğumu düşünüyorum ama bu çok canımı sıkıyor. İnanın 10-11ms çok farkediyor.

TT olan eve sizce hangi sağlayıcıyı bağlatabilirim? Türknet ne yazık ki TT olan yerde altyapı yok diyor, ev müstakil olduğundan sanırım. SOL şansı da yok o yüzden...

Kablonette altyapı sorgulayınca vdsl mevcuttur diyor da bu da şimdi TT altyapısıyla vermesin aynı interneti? Kendi altyapısı olan pinge kesin bi değişiklik yapacak bir şeyler lazım...

Adana içerisinde müstakil eve gpon olur mu? Olursa pinge faydası olur mu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jungesterne -- 22 Eylül 2022; 6:10:6 >

• Pingi etkileyen birçok faktör var ama TürkNet kendi POP noktalarını kullanıyor, yurtdışı çıkışlarını bölüştürüp daha stabil ettiğini iddia ediyor ki demek doğruymuş. 11ms farkediyor ki bu da dediğin gibi önemli bir fark.

Kablonet TT altyapısını kullanmasa dahi yurtdışı çıkışlarında POP noktalarında yine TTyi kullanacak.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Bende tam aksine TurkNet ile TT'ye göre +10ms fazla ping alıyorum. Tabi faceit yurtdışı sunucularından bahsediyorum. Konum Kocaeli.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jazzalyn -- 22 Eylül 2022; 8:47:17 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Fiber alt yapısıyla mı? Adana'da Turknet kullandım VDSL ile FIFA'da veya Battlefield'da en düşük 56 -57 civarını gördüm. Genel olarak 60 civarlarındaydı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Turknet nasıl altyapı yok diyor ben anlamadım.

• Adresi yazıyorum altyapı sorgulamada altyapı yok falan diyor.

• jungesterne J kullanıcısına yanıt

Turk Telekom mevcut internetinizi Turknet e taşıma talebinde bulunun, yeni abonelik başvurusu yapmayın.

• XpressMusic34 kullanıcısına yanıt

Bu durumda çıkışlarım vs. her şey Turknet mi oluyor? Ve bu başvuruyu Türknet'e mi yapacağım yoksa Türktelekom'a mı? Aldığım hata bu bu arada;

Aynı Şehirde Farklı Pingler
  • Değerli forum arkadaşım;

Öncelikle Turknet bağlantı için gerekli eleman ve ekipmanlarını Turk Telekom dan kiralıyor. Elbette kendi altyapısının bulunduğu bölgeler var ama 2022 itibariyle bu oldukça kısıtlı bir alan.

Ping dediğimiz olguyu ele alırsak, modem,kablo,hat kablosu,ankastre kutusunun durumu gibi ve daha burada saymadığım yüzlerce faktörden dolayı binadan binaya dahi değişkenlik gösterebilir. Pingin sabitlenmesi diye bir şey olmayacağı gibi, ping yapısı gereği dalgalı seyretmektedir. Önemli olan dalgaların boyunun kısa olmasıdır yani dalga boylarının uzamamasıdır.

Konuda ise hiçbir detay yok.

1)Turknet aboneliğinin hat modülasyonu nedir? Turk Telekom aboneliğinin hat modülasyonu nedir? (ADSL/VDSL/Fiber)

2)Kullanılan modemler benzer özelliklerde mi?

3)Turknet aboneliği ile Turk Telekom aboneliği aynı saha dolabına mı bağlı?

4)Farklı saha dolaplarına bağlılarsa, aynı santrale mi bağlılar yoksa farklı santrallere mi?

5)Kullanılan hat kablolarının kalitesi ve yapılış tarihleri birbirine yakın mı?

Aslında yöneltilecek soruların sayısı çok ama kısaltmak istedim konuyu çok boğmamak adına.

Turk Telekom olan adresinizdeki adres sorgulama sayfasında hata vermesi durumunu tuketici.btk.gov.tr adresine yazarsanız bir çözüm bulunacaktır. İlgili ekrana "şu şu adresimde altyapı sorgulama hatası alıyorum" şeklinde Turk Telekom a yönelik olarak yazabilirsiniz, ardından ilgili müdürlük ilgili adreste düzeltme mümkün ise düzeltecektir veya sebeplerini açıklayacaktır. Muhtemelen yeterli port olmadığı için o bölgeyi satışa kapamış olabilirler, elbette bu bir tahmin.

• XpressMusic34 kullanıcısına yanıt

Evet adresimde boş port yok diyor başka sitelerde. Belki ondan olabilir. Ama geçirme işlemi yapabilirim değil mi?

bu arada

1) İkisi de VDSL2.

2) Türknetteki 5g destekleyen modem huawei, tt'deki klasik tp link modem.

3) Hayır.. Türknet olan şehrin başka bir yerinde, tt olan başka bir yerinde.

4) farklı santrallerdir baya mesafe var çünkü

5) hiçbir fikrim yok.

• türknet başvuru alırken tt online işlemlerdeki abone numarasını istiyor. bu numarayı verdikten sonra adrese gerek kalmamalı. bu numara ile ttye nakil talebini gönderiyorlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi board728 -- 23 Eylül 2022; 18:50:32 >
  • jungesterne J kullanıcısına yanıt

Siz Telekom hattını Turknet e taşıyın, yeni abonelik almak için uğraşmayın. TT abone nosunu Turknet e verin onlar taşıma işlemlerini başlatırlar. Port ile vs uğraşmaktansa.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi XpressMusic34 -- 25 Eylül 2022; 22:0:40 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.