Şimdi Ara

AYNASIZ SLR MAKİNELERDE EN İYİ MARKA HANGİSİDİR? (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
125
Cevap
0
Favori
15.845
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

bence leica almak fanitiklik değil imkan ve ihtiyaç meselesi. yiğidi öldüreceksin hakkını yemiyeceksin.
    leica'da bir çok markada olduğu gibi makinaya konulan sensör, yazılım işlemci olarak zaman gelir geri kalabilir.
    ama sağlamlığa ve uzun yıllar kalıcı olmasına bencede bir çok marka eline su dökemez. almanların.
    lenslerini ve makinanın suther ve camına kadar nasıl ürettiğini okumuştum.bunlarda maliyet demek.
    kaldıki m9 ve canon,nikon ff makina gövdeleride yeni çıkınca o kadar ucuz değil maliyeti arttıran kaliteli lensler.
    birde m9 ccd sensör ff makina nex7 öyle değil karşılaştırma yanlış olur ve nex serilerinin lens çeşidini çoğaltması lazım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: netün

madmax50

bence leica almak fanitiklik değil imkan ve ihtiyaç meselesi. yiğidi öldüreceksin hakkını yemiyeceksin.
    leica'da bir çok markada olduğu gibi makinaya konulan sensör, yazılım işlemci olarak zaman gelir geri kalabilir.
    ama sağlamlığa ve uzun yıllar kalıcı olmasına bencede bir çok marka eline su dökemez. almanların.
    lenslerini ve makinanın suther ve camına kadar nasıl ürettiğini okumuştum.bunlarda maliyet demek.
    kaldıki m9 ve canon,nikon ff makina gövdeleride yeni çıkınca o kadar ucuz değil maliyeti arttıran kaliteli lensler.
    birde m9 ccd sensör ff makina nex7 öyle değil karşılaştırma yanlış olur ve nex serilerinin lens çeşidini çoğaltması lazım.

Hocam kaliteye diyecek söz yok, ama sadece Body fiyatı 17000 tl bu paranın 3 te birine nex7 ve Zeiss lensimi alır işime bakarım. Belki gövde kalitesinde nex geride kalır ama fotoğraf kalitesi olarak Zeiss lensle Leica nexin eline su dokemez. Örnek çekimleri inceliyorum amcam 2000 dolarlık lens ve m9 ile sıradan bir Full frame kalitesinde çekimler yapmış. Ama saygı duyuyorum bu tür cihazlar imaj göstergesi bir tag hauer saat 15000 tl ise parası olana Leica neden 17000 lira olmasın.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sgtab1 -- 13 Mart 2013; 9:11:29 >
  • Yazacaklarim sadece kendi fikrimdir asla kimseyi elestirmek yada zevklerini yargilamak hic haddim degildir.

Aynasiz makina teknolojisi kompakt makinalarin teknolojisinin cok gelistirilmis sensor lens ve yazilimli neslidir. Bende aynasiz makina almak isytiyorum cunku dslr ve lensler ile her yerde fotograf cekemedigim gibi cok ta yorucu oluyor. Ama vizorsuz cekime bir turlu alisamadim. gittim madiamarkt a bir suru aynasiz makina denedim bir defa dslr nin vizor aliskanligindan dolayi vizorsuz makinada manuel fokus zor otesi. Af ondan zor. Mediamarkt ic mekan aydinlatmasinda bile net cekim zor. Dusundum bu tip makinalara set kursan neredeyse 6000 TL yi buluyor bu fiyatta full frame kit lens makina fiyati. Ama samsung nx300 Amerika fiyati 750 usd 20-50 mm lens ile. Eger bu tip makina alirsam ben 1000 usd asmamali. Ama vizorlu olusa o zaman hic yorum yapamam. Alicinin maddi imkanlari ile dogru orantili.
    Son soz aynali yada aynasiz vizorsuz fotograf makinasi ile fotograf (RESIM DEGIL) cekemem. bunu 1 saatlik 4-5 model deneyerek anladim.

Eger bir kusur islediysem ozur dilerim

Saygilarimla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sgtab1 -- 13 Mart 2013; 9:05:12 >

• quote:

Orijinalden alıntı: madmax50

quote:

Orijinalden alıntı: netün

madmax50

Hocam kaliteye diyecek söz yok, ama sadece Body fiyatı 17000 tl bu paranın 3 te birine nex7 ve Zeiss lensimi alır işime bakarım. Belki gövde kalitesinde nex geride kalır ama fotoğraf kalitesi olarak Zeiss lensle Leica nexin eline su dokemez. Örnek çekimleri inceliyorum amcam 2000 dolarlık lens ve m9 ile sıradan bir Full frame kalitesinde çekimler yapmış. Ama saygı duyuyorum bu tür cihazlar imaj göstergesi bir tag hauer saat 15000 tl ise parası olana Leica neden 17000 lira olmasın.

Alıntıları Göster
    Madmax50;
    Hocam leica iyi güzelde dediğiniz gibi 17 000 kim vericek ? neredeyse bir araba parası.kusura bakmayın bu para verilmez size katılıyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Seth_Gecko -- 12 Mart 2013; 23:55:22 >

• quote:

En iyi Fiyat/Performans - Nex-F3
    En iyi Fotoğraf kalitesi - Olympus OM-D
    En iyi iso başarımı Sony RX1
    En iyi aynasız Sony RX1
    En iyi gövde Olympus OM-D

Her yönüyle eksiksiz Nex-6

http://www.dxomark.com/index.php/Cameras/Compare-Camera-Sensors/Compare-cameras-side-by-side/%28appareil1%29/832|0/%28brand%29/Sony/%28appareil2%29/795|0/%28brand2%29/Canon/%28appareil3%29/483|0/%28brand3%29/Canon

Burda Nex 6 5d marklara kafa tutuyor

• quote:

Orijinalden alıntı: sgtab1

Yazacaklarim sadece kendi fikrimdir asla kimseyi elestirmek yada zevklerini yargilamak hic haddim degildir.

Aynasiz makina teknolojisi kompakt makinalarin teknolojisinin cok gelistirilmis sensor lens ve yazilimli neslidir. Bende aynasiz makina almak isytiyorum cunku dslr ve lensler ile her yerde fotograf cekemedigim gibi cok ta yorucu oluyor. Ama vizorsuz cekime bir turlu alisamadim. gittim madiamarkt a bir suru aynasiz makina denedim bir defa dslr nin vizor aliskanligindan dolayi vizorsuz makinada manuel fokus zor otesi. Af ondan zor. Mediamarkt ic mekan aydinlatmasinda bile net cekim zor. Dusundum bu tip makinalara set kursan neredeyse 6000 TL yi buluyor bu fiyatta full frame kit lens makina fiyati. Ama samsung nx300 Amerika fiyati 750 usd 20-50 mm lens ile. Eger bu tip makina alirsam ben 1000 usd asmamali. Ama vizorlu olusa o zaman hic yorum yapamam. Alicinin maddi imkanlari ile dogru orantili.
    Son soz aynali yada aynasiz vizorsuz fotograf makinasi ile fotograf (RESIM DEGIL) cekemem. bunu 1 saatlik 4-5 model deneyerek anladim.

Saygilarimla

Vizörü olan bir çok aynasız gövde var onlara bakabilirsiniz. Bana göre O-MD nin elektronik vizörü giriş seviyesi aynalı makinelerin optik vizörlerinden çok daha başarılı. Mediamarkt'ta iç mekan aydınlatmasında bile net çekim çok zor diyorsunuz. Bence ya siz yapamadınız yada makinede bir sorun vardı. Ben çok çok daha karalık mekanlarda düşük pozlamada bile net keskin sonuçlar alıyorum. Bu arada Samsunglar aynasızlar içinde IQ olarak en başarısız firma.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AlgoMan -- 13 Mart 2013; 12:54:04 >

• quote:

Orijinalden alıntı: siyahmurat

quote:

Yazacaklarim sadece kendi fikrimdir asla kimseyi elestirmek yada zevklerini yargilamak hic haddim degildir.

Saygilarimla

Vizörü olan bir çok aynasız gövde var onlara bakabilirsiniz. Bana göre O-MD nin elektronik vizörü giriş seviyesi aynalı makinelerin optik vizörlerinden çok daha başarılı. Mediamarkt'ta iç mekan aydınlatmasında bile net çekim çok zor diyorsunuz. Bence ya siz yapamadınız yada makinede bir sorun vardı. Ben çok çok daha karalık mekanlarda düşük pozlamada bile net keskin sonuçlar alıyorum. Bu arada Samsunglar aynasızlar içinde IQ olarak en başarısız firma.

Hocam siz OMD E M5 İ başarılı buluyor musunuz? Sizce 3000 tl o makineye verilir mi? Onda sanki vizör yoktu, yanılıyor muyum acaba

• Sayin siyahmurat
    yanlis anlamayin sakin. ben vizorsuz makinalarin kullaniminin cok zor oldugunu anlatmaya calistim
    tabii ki aynasiz vizorlu makinalar icin bir sey soylemedim. Anlik cekimlerde o anki enstantaneyi
    vizorsuz bir makinada temiz forograflamak cok zor is oldugunu cekenlerin onunde saygi ile egildimi de soyledim
    bende sanirim bir sorun var . bence vizorsuz makinada kadrajlama , manuel fokus yapmak bir yandan denklasore basmak
    bile bir maharet isteyen is. sanirim fotograf sanatina yeni bir dal'i yada yeni bir ders konusu gibi vizorsuz kadrajlama koymak lazim.
    yukarida sony nex-3 - NEX-5 / samsung nx serileri gibi fotograf makinalarindan bahsettim. tabii ki sony nex6-NEX-7 den
    bahsetmedim. Fakat SONY firmasi bile internet sitesinde NEX serisine "NEX kompakt sistem fotoğraf makineleri" demektedir.
    Aslinda tam olarak sunu soylemeye calismak istedim ; BENIM hareketli nesneleri vizorsuz bir makina ile fotograflamak
    icin 40 firin ekmek yemem lazim . medya markt a onu anladim cocuklari, ucan bir kusu , ucan bir ariyi , vs gibi
    duragan degil , hizli ve haraketli bir objeyi ancak RESIMLERIM ama kadrajlama, isik uyumu, enstantane bunu yapamam
    belkide bu benim sorunum . yapanlari ayakta alkisliyorum. bu yuzdendirki kendime dedimki bu tip makinayi alip
    bir set kursan full frame makina fiyatina gelecek o zaman varsin buyuk ve agir olsun ama FOTOGRAF cekeyim FULL Frame makina alirim.
    (Mesela Canon 6D Amerika satis fiyati 2.100 US)
    http://www.bhphotovideo.com/c/product/892349-REG/Canon_8035b002_EOS_6D_Digital_Camera.html

Resim cekmek ile fotograf cekmenin farkindaligi belkide bu.

Fakat aynasiz kompakt bir makina alacagim. Fakat kit lens ile kullanacagim belki pancake bir lens ilave alabilirim.
    vizoru olmayan bir aynasiz makinaya binlerce dolar yatirim yapmayi dusunmuyorum.
    Farkli dusunenlere buyuk saygi duyuyorum. lutfen yanlis anlamayin amacim kendi dusuncelerimi soylemek asla birilerini elestirmek yada kalbini kirmak degil.

Sayin GeorgeClooney

Olympus OM-D E-M5 de vizor var amerika govde satis fiyati 950 USD yaklasik 1.700 TL.

http://www.bhphotovideo.com/c/product/842930-REG/Olympus_V204040SU000_OM_D_E_M5_Micro_Four.html

govde + 14-42mm Lens ile birlikte 1.050 USD
    http://www.bhphotovideo.com/c/product/842933-REG/Olympus_V204041BU000_OM_D_E_M5_Micro_Four.html

benim acikca soylemek istedigim buydu .
    eger hic dslr si olmayan birisi aynasiz makina almak istiyorsa
    compact makina tarzi vizorsuz bir aynasiz makina almak yerine
    bu tur bir makinaya yatirim yapmasi daha mantikli

yazdiklarim tamamen benim dusuncelerim ve bilgilerimdir
    eger bir hatam var ise ozur dilerim

saygilarimla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sgtab1 -- 13 Mart 2013; 14:49:32 >

• quote:

Sayin siyahmurat
    yanlis anlamayin sakin. ben vizorsuz makinalarin kullaniminin cok zor oldugunu anlatmaya calistim
    tabii ki aynasiz vizorlu makinalar icin bir sey soylemedim. Anlik cekimlerde o anki enstantaneyi
    vizorsuz bir makinada temiz forograflamak cok zor is oldugunu cekenlerin onunde saygi ile egildimi de soyledim
    bende sanirim bir sorun var . bence vizorsuz makinada kadrajlama , manuel fokus yapmak bir yandan denklasore basmak
    bile bir maharet isteyen is. sanirim fotograf sanatina yeni bir dal'i yada yeni bir ders konusu gibi vizorsuz kadrajlama koymak lazim.
    yukarida sony nex-3 - NEX-5 / samsung nx serileri gibi fotograf makinalarindan bahsettim. tabii ki sony nex6-NEX-7 den
    bahsetmedim. Fakat SONY firmasi bile internet sitesinde NEX serisine "NEX kompakt sistem fotoğraf makineleri" demektedir.
    Aslinda tam olarak sunu soylemeye calismak istedim ; BENIM hareketli nesneleri vizorsuz bir makina ile fotograflamak
    icin 40 firin ekmek yemem lazim . medya markt a onu anladim cocuklari, ucan bir kusu , ucan bir ariyi , vs gibi
    duragan degil , hizli ve haraketli bir objeyi ancak RESIMLERIM ama kadrajlama, isik uyumu, enstantane bunu yapamam
    belkide bu benim sorunum . yapanlari ayakta alkisliyorum. bu yuzdendirki kendime dedimki bu tip makinayi alip
    bir set kursan full frame makina fiyatina gelecek o zaman varsin buyuk ve agir olsun ama FOTOGRAF cekeyim FULL Frame makina alirim.
    (Mesela Canon 6D Amerika satis fiyati 2.100 US)
    http://www.bhphotovideo.com/c/product/892349-REG/Canon_8035b002_EOS_6D_Digital_Camera.html

Resim cekmek ile fotograf cekmenin farkindaligi belkide bu.

Fakat aynasiz kompakt bir makina alacagim. Fakat kit lens ile kullanacagim belki pancake bir lens ilave alabilirim.
    vizoru olmayan bir aynasiz makinaya binlerce dolar yatirim yapmayi dusunmuyorum.
    Farkli dusunenlere buyuk saygi duyuyorum. lutfen yanlis anlamayin amacim kendi dusuncelerimi soylemek asla birilerini elestirmek yada kalbini kirmak degil.

Sayin GeorgeClooney

Olympus OM-D E-M5 de vizor var amerika govde satis fiyati 950 USD yaklasik 1.700 TL.

http://www.bhphotovideo.com/c/product/842930-REG/Olympus_V204040SU000_OM_D_E_M5_Micro_Four.html

govde + 14-42mm Lens ile birlikte 1.050 USD
    http://www.bhphotovideo.com/c/product/842933-REG/Olympus_V204041BU000_OM_D_E_M5_Micro_Four.html

benim acikca soylemek istedigim buydu .
    eger hic dslr si olmayan birisi aynasiz makina almak istiyorsa
    bu tur bir makinaya yatirim yapmasi daha mantikli

yazdiklarim tamamen benim dusuncelerim ve bilgilerimdir
    eger bir hatam var ise ozur dilerim

saygilarimla

Estağfurullah hocam özür dilenecek bir durum yok ki gayet güzel bir şekilde düşüncelerinizi paylaşmışsınız.Bende nacizane istifade ediyorum.

Dediğiniz üzre vizörsüz makine kullanmak bana göre değil,yani alışamam+hareketli nesneyi vizörsüz çekmek çok zor bir şey olsa gerek.

(eger hic dslr si olmayan birisi aynasiz makina almak istiyorsa
    bu tur bir makinaya yatirim yapmasi daha mantikli ) Bu yorumunuzla kastetttiğiniz om d m5 mi? Siz olsanız hangi makineyi alırsınız?

Aslında hocam benim kafamda iki makine şekil aldı Sony RX 100 , Sony Nex 6...

Saygılarımla

• Leica konusunda oldukça talihsiz yorumlar olmuş.

Öncelike Leica "rangefinder" üretir. Leica SLR ya da aynasız olarak tabir edilen gövdeler üretmez. Canon, Nikon SLR üretir; Olympus, Sony, Fujifilm aynasız gövde üretir.
    Leica sadece bir fotoğraf makinesi değildir. Bir tutkudur, çoğu zaman da bir yaşam tarzıdır. Leica alan kimse kuş fotoğrafı çekeceğim diye uğraşmaz; içinde insana, duygulara, yaşama dair nesneler bulunduran fotoğraflar çeker. Teknik olarak üretildiği zamanın en güncel ve en aşınmaya dayanıklı olanını yapar. Lensleri gövdesiyle beraber satılmaz, lenslerinde otofokus yoktur. İnsanlar bir lens uğruna iki sene sıra bekler, ikinci el olarak her zaman ilgi görür.

2013 yılına geldiğimizde ise 2009 yılında üretilen Leica M9 makinesi saçma sapan eleştirilere maruz kalır. Yüksek ISO değerlerinde başarısız olması mesela. CCD sensörlü Leica M9'un yüksek ISO değerlerinde başarılı olmasını beklemek ne derece mantıklı? Sony NEX-7 ya da Fujifilm X-Pro1 daha başarılıysa ISO-160'da o başarıyı neden göremiyoruz? Summilux-M 35mm ASPH FLE ya da APO-Summicron-M 50mm ASPH gibi lensler varken Sony NEX ve Fujinon X sistemlerindeki lenslerden hangileri bu lenslere yaklaşabiliyor?

Fiyat konusunda Hasselblad ile Canon'u karşılaştırmak ne derece mantıklıysa üçte biriyle Leica'yı karşılaştırmak da o kadar mantıklıdır.

• Leica alıp sadece kedi ya da çocuklarının fotoğraflarını çeken yığınla insan var.
    M9 sadece yüksek ISO'da kötü değil. Düşük ISO'da da birçok markadan geride.
    Dijitalfokus' ta uzun uzun yazmıştım, Leica M8 ve M9'la piyasayı geriden takip etti, yeni Leica M bayağı modern ve yeni makinelere imaj kalitesi anlamında çok yakın. Eski Leica kullananlara sorsan canlı önizleme, video, TTL, matrix pozlama vs.. gibi şeyleri istemezler ama Leica onlardan bir adım ileride, kendini yeniledi.
    Leica Allah değil, elbette abartmadan elestirilebilir.

• Sayin GeorgeClooney

Bir yerde okumustum belkide bilgilerim eski kalmis olabilir. Hergun yeni bir teknolojik urun cikiyor
    bunun icine fotograf makineleri de dahil.

soyle ki ;

aynali sistem fotograf makinalari otomatik odaklamayi faz algilama mantigi ile yapiyorlar.
    aynasiz sistem fotograf makinalar ise kontrast algilamali yapiyor. bu iki sistem
    arasindaki en buyuk fark otomatik odaklamada ki surat.

hareketli objeleri cekerken otomatik odaklanma kullanilmaz ise fotografin net cikma sansi dusuktur.
    iste bu otomatik odaklama aynasiz sistemlerde yavas oldugu icin cogunlukla ayni degerlere sahip
    lensler aynali makinalara gore yavas kalmaktadir. Birde vizorsuz bir makina ile objeyi yakalamak
    daha da isi zorlastiran islerden bir tanesi.

nacizane benim fikrim (herkezden bu fikrim icin ozur diliyorum fakat boule dusunuyorum) vizorsuz makinalar hatira - aile fotografi yada manzara cekimleri icin idealdir
    yuz tanima sayesinde 10-15-25 kisiye kadar ototmatik odaklama sistem yapabiliyor ve manzara cekimlerinde
    haraketli objeler olmadigi icin rahatca kullanilir (kadrajlama konusu haric)

simdi benim ustu kapali gectigim konu yani sizin gozunuzden kacmayan konuya geldik
    aynali sistemi secmek isteyenlerin cogu (BENIM cevremdekilerin dusuncelerini ve benim hissetiklerime gore)
    DSLR kalitesinde fotograf ceksin ama DSLR kadar agir olmasin ,
    her yere tasiyayim bana yuk olmasin , her an yanimda tasiyayim anlik fotograf cekimlerinde kalite olsun.

hepsine katiliyorum cunku bende bunu istiyorum.

Cok kaliteli fotograf cekeyim konusu cok derin bir konu . bu konu marka savaslarina kadar gider.

aynali makinalarin aslinda cikma sebeblerinden bir tanesi DSLR makinalarin ayna
    mekanizmasi yuzunden yer kazanilmasindan. en azindan donanim haberde bile okudugum
    yorumlardan onu anliyorum. cogu yorumcularin soyledigi, algiladigi, beklentileri aynasiz tip sensorlu
    makinalar bir gun gelecek aynali tip makinalarin yerini alacak. (Bir zamanlar slr ile dslr tartismasi oldugu gibi)
    ben de diyorumki ; hic DSLR makinasi olmayan ve aynasiz bir makina alayim dslr kalitesinde fotograf ceksin
    kucucuk cebimde de tasirim mantigi maalesef su anda benim bildigim vizorsuz olan aynasiz makinalarin icinde yok
    iste ben bu asamada Olympus OM-D E-M5 makinayi onerdim. Bu makina ile ilgili yurt disindaki
    kullanicilarin formlarinda bir negetiflik yok. Demekki aynasiz dslr in BENIM maddi imkanlarin icinde kalan
    makinalardan bir tanesi bu. Ama benim DSLR var bu yuzden Olympus OM-D E-M5 almamin bir anlami yok. bu sebepten yukarida
    hic DSLR makinasi olmayan vizorsuz bir aynasiz makina alacagina Olympus OM-D E-M5 alsin hic olmaz ise
    ileride sadece hatira fotografi ve manzara fotograf cekimleri yerine bu makinayi kullana bilir. lensler alabilir . cunku vizorlu.
    vizorsuz makinalara gore daha suratli. boyutlarida DSLR gore daha kucuk oldugu gibi su ve toz da yalitimi var. sadece oneri.

donanim haber de bir arkadas hatta almis
    http://forum.donanimhaber.com/m_64185661/tm.htm

yazdiklarim benim bildiklerim ve dusuncemdir
    hatalarim ve bilgi eksikliklerim icin ozur dilerim benim yazdiklarimin
    dogru olmadiklarini dusunen var ise lutfen yazsin ben de aydinlanayim

saygilarimla.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sgtab1 -- 13 Mart 2013; 19:15:58 >

• quote:

Sayin GeorgeClooney

Bir yerde okumustum belkide bilgilerim eski kalmis olabilir. Hergun yeni bir teknolojik urun cikiyor

soyle ki ;

aynali sistem fotograf makinalari otomatik odaklamayi faz algilama mantigi ile yapiyorlar.
    aynasiz sistem fotograf makinalar ise kontrast algilamali yapiyor. bu iki sistem

hareketli objeleri cekerken otomatik odaklanma kullanilmaz ise fotografin net cikma sansi dusuktur.
    iste bu otomatik odaklama aynasiz sistemlerde yavas oldugu icin cogunlukla ayni degerlere sahip
    lensler aynali makinalara gore yavas kalmaktadir. Birde vizorsuz bir makina ile objeyi yakalamak

nacizane benim fikrim (herkezden bu fikrim icin ozur diliyorum fakat boule dusunuyorum) vizorsuz makinalar hatira - aile fotografi yada manzara cekimleri icin idealdir
    yuz tanima sayesinde 10-15-25 kisiye kadar ototmatik odaklama sistem yapabiliyor ve manzara cekimlerinde

simdi benim ustu kapali gectigim konu yani sizin gozunuzden kacmayan konuya geldik
    aynali sistemi secmek isteyenlerin cogu (BENIM cevremdekilerin dusuncelerini ve benim hissetiklerime gore)
    her yere tasiyayim bana yuk olmasin , her an yanimda tasiyayim anlik fotograf cekimlerinde kalite olsun.

Cok kaliteli fotograf cekeyim konusu cok derin bir konu . bu konu marka savaslarina kadar gider.

mekanizmasi yuzunden yer kazanilmasindan. en azindan donanim haberde bile okudugum
    yorumlardan onu anliyorum. cogu yorumcularin soyledigi, algiladigi, beklentileri aynasiz tip sensorlu
    makinalar bir gun gelecek aynali tip makinalarin yerini alacak. (Bir zamanlar slr ile dslr tartismasi oldugu gibi)
    ben de diyorumki ; hic DSLR makinasi olmayan ve aynasiz bir makina alayim dslr kalitesinde fotograf ceksin
    kucucuk cebimde de tasirim mantigi maalesef su anda benim bildigim vizorsuz olan aynasiz makinalarin icinde yok
    iste ben bu asamada Olympus OM-D E-M5 makinayi onerdim. Bu makina ile ilgili yurt disindaki
    kullanicilarin formlarinda bir negetiflik yok. Demekki aynasiz dslr in BENIM maddi imkanlarin icinde kalan
    makinalardan bir tanesi bu. Ama benim DSLR var bu yuzden Olympus OM-D E-M5 almamin bir anlami yok. bu sebepten yukarida
    hic DSLR makinasi olmayan vizorsuz bir aynasiz makina alacagina Olympus OM-D E-M5 alsin hic olmaz ise
    ileride sadece hatira fotografi ve manzara fotograf cekimleri yerine bu makinayi kullana bilir. lensler alabilir . cunku vizorlu.
    vizorsuz makinalara gore daha suratli. boyutlarida DSLR gore daha kucuk oldugu gibi su ve toz da yalitimi var. sadece oneri.

saygilarimla.

Nex6 faz algılamali ve kontrast bazlı netleme sisteme sahip vizorlu bir Aynasız. Iso başarımı ve fotoğraf kalitesi birçok DSLR dan daha iyi. Nex6 omd karşısında birçok yönüyle daha iyi bir makina ve bunu uygun fiyatıyla yapıyor. Bu konuda çok iddialiyim nex6 fiyatına göre en iyi aynasız makinadir diyorum

• Aynasız Fotoğraf makinalarının avantajları;
    Ayna sistemi yoktur, bu yüzden çekimlerinizde ayna yüzünden oluşacak titreşim problemi yoktur.

Yine ayna sistemi olmadığı için sensör ve lens araındaki mesafe çok kısadır ve bu yüzden lensten alınacak keskinlik çok daha fazladır. SLR'nin aksine bozulma (distortion) en az seviyededir. SLR makinalarda bu mesafe uzamakta ve ışığı düzgün olarak sensöre iletmek zorlaşmaktadır. Bu sebepten Leica 39mm lens çapı kullanırken profesyonel SLR lensler 77mm çapındadır. Yani sensöre yakın olan lenslerin çok büyük olmasına gerek yoktur.

SLR makinalara göre ultra ultra geniş açı lensleri kullanma imkanı daha fazladır. Nikon/Canon gibi makinalarda ise bu lensler çok yüksek fiyatlara satılmakta ve sonuçları karşılaştırıldığında rangefinderlar yine çok daha çarpık (distorted) ve kenarlara doğru bulanıklaşan veya kararan (vignetting) sonuçlar vermektedir.

Rangefinderlar çok daha hafif ve küçüktür.

Rangefinderlar çok daha sessiz çalışır. Sokak fotoğrafçıları için boyutu dışında bir avantaj daha!

SLR makinalarda deklanşöre basınca ayna kalktığı için görüntü bir anlık da olsa kaybolur. Rangefinderlarda bu sorun yoktur ve pozlama süresi 1/10 sn gibi bir zaman olsa bile o andaki olayı kaçırmazsınız. Bununla birlikte deklanşör gecikmesi olmadığı için de düğmeye bastığınız andaki görüntüyü mutlaka yakalarsınız.

SLR kameralar manuel modda veya az ışıkta odaklama problei yaratırlar. Rangefinderlarda vizörde iki farklı görüntü görürsünüz, odak ayarı yaptıkca bunlar üst üste biner ve mükemmel odaklamayı sağlamış olursunuz. Çok karanlık ortamlarda SLR makinalar ile odaklama yapmak imkansıza yakındır ve deneme yanılmayla yapılabilir

• Aynasız-Rangefinder-SLR
    Bunları iyi ayırmak lazım.
  • Forumda pek aktif katilim yapmayan bir X-E1 +35mm XR lens sahibi olarak bazi yorumlari hayret bazi yorumlari da tebessumle okudum
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozturert

Leica alıp sadece kedi ya da çocuklarının fotoğraflarını çeken yığınla insan var.
    M9 sadece yüksek ISO'da kötü değil. Düşük ISO'da da birçok markadan geride.
    Dijitalfokus' ta uzun uzun yazmıştım, Leica M8 ve M9'la piyasayı geriden takip etti, yeni Leica M bayağı modern ve yeni makinelere imaj kalitesi anlamında çok yakın. Eski Leica kullananlara sorsan canlı önizleme, video, TTL, matrix pozlama vs.. gibi şeyleri istemezler ama Leica onlardan bir adım ileride, kendini yeniledi.
    Leica Allah değil, elbette abartmadan elestirilebilir.

Leica M9 satın alıp SLR sahibi arkadaşları gibi kuş fotoğrafı çekemediği için setini satan kimseler var. Çok uzakta değil, İstanbul'da yaşıyorlar. Bu tür istisna vakalar var.
    Leica M9 düşük ISO değerlerinde başarılı. "Full frame'lerden daha iyi" olarak tanıtılan aynasız fotoğraf makinelerinden daha iyi sonuç veriyor. Bu durumda CCD sensörün kendine has olan renk tadının önemi büyük. Hatta Leica M'le başa baş olduğunu iddia edenler var.
    Leica M9'un eksiklikleri yok mu? Elbette var, hiç abartmadan elli tanesini yazabilirim. Buna karşın Leica M9'un iyi olan özellikleri, onu başarılı bir makine yapacak kadar güçlüdür. [Ne yazık ki Leica M8 için aynı şeyleri söyleyemeceğim.]
    Bilindiği üzere ben Leica M bekleme listesindeyim, tahminimce Türkiye'deki ilk Leica M sahiplerinden biri olacağım. Şunu açık yüreklilikle söyleyebilirim ki live view, video, yeni pozlama seçenekleri beni hiç heyecanlandırmıyor. Temel ISO değerinde daha iyi dynamic range, geniş açı lenslerde daha az kenarlarda kalite azalması, optik bakacakta LED aydınlatma, daha uzun pil ömrü beni heyecanlandırıyor.

Esas konuya dönersek: Öncelikle kişinin ne istediğine karar vermesi gerekiyor. SLR isteyen SLR, aynasız isteyen aynasız, rangefinder isteyen Leica alıyor. Öyle ki SLR sahibi olmak isteyip aynasız gövde satın alan çok az kişi var.

• Sayin madmax50
    verdiginiz bilgilendirmelerden dolayi gercekten cok tesekkur ederim NEX6 nin
    hem faz algılamali hem de kontrast bazlı netleme sisteme sahip oldugunu
    bilmiyordum . dedigim gibi her gun yeni bir fotograf makinasi lanse ediliyor
    ve yepyeni teknolojik sistem ile donatiliyor.

beni Olympus OM-D E-M5 de en cok dikkatimi ceken ozellik
    5 eksenli IS sistemiydi. aciklamasi soyle ;

OM-D IS sistemi, şimdiye kadar fotoğraf makinesi sarsıntılarını beş farklı eksen yönünde telafi eden ilk sistemdir. 5 eksenli IS sistemi, düşey açılı dönüş ve yatay açılı dönüş olmak üzere 2 eksen yönündeki normal fotoğraf makinesi sarsıntılarını telafi etmenin yanı sıra yatay kaydırma, düşey kaydırma ve engebelerden kaynaklanan sarsıntılar olmak üzere üç ilave yöndeki fotoğraf makinesi sarsıntılarını da telafi eder. Fotoğraf makinesi sarsıntıları anında jiroskopik sensörler tarafından algılanır ve fotoğraf makinesi gövdesine yerleşik olan IS sistemi tarafından sorunsuz şekilde telafi edilir. Deklanşöre yarım basıldığı anda IS ünitesi devreye girecektir. Çekiminizi, sabitlenen görüntüye bakarak kadrajlayabilirsiniz. IS sistemi örneğin genellikle makro çekim sırasında düşey kaydırma ve yatay kaydırma sonucu ortaya çıkan fotoğraf makinesi sarsıntıları, düşük enstantane hızlarında görülen sarsıntılar ve yürürken video çekilmesi sırasında ortaya çıkan sarsıntılar vb. gibi farklı fotoğraf makinesi hareketlerini telafi eder.”

dedigim gibi belkide bu ozellikler su anda bir cok makinaya uyarlanmis olabilir.
    su ve toz yalıtımı olması , battery grip satın alınarak pil değiştirmeden daha uzun süreli çekim yapmasi, battery grip sayesinde buyuk eli olan
    insanlarin eline daha iyi oturmasi iyi ozellikler bu tur makinalar gordugum kadari ile max 400-500 kare dolu pil omru.

ben sadece vizorsuz makina kullanimi coz zor demek istiyorum. bir gun bende aynasiz bir makina alacagim.

saygilarimla

• quote:

quote:

Sayin GeorgeClooney

soyle ki ;

saygilarimla.

Nex6 faz algılamali ve kontrast bazlı netleme sisteme sahip vizorlu bir Aynasız. Iso başarımı ve fotoğraf kalitesi birçok DSLR dan daha iyi. Nex6 omd karşısında birçok yönüyle daha iyi bir makina ve bunu uygun fiyatıyla yapıyor. Bu konuda çok iddialiyim nex6 fiyatına göre en iyi aynasız makinadir diyorum

Nex-6 O-MD karşılaştırması gösterebilir misiniz. O-MD den ne kadar daha başarılıymış görmek istiyorum doğrusu.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.