Şimdi Ara

Aynasız Lensleri

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
233
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaslar merhaba. Merak ettigim bir konu var. Simdi atiyorum Olympus 17mm f1.8 lens olympus yada panasonic gibi m43 sistemlerde direk 17mm olarak mi hesaplaniyor yoksa crop faktoru devreye giriyor mu?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• şöyle bir konu vardı daha önce okuduğum, burada bu konu tartışılmıştı. belki faydası olur:

https://forum.donanimhaber.com/crop-factor-un-onemi-sony-fuji-olympus-almayi-dusunenler--132280274
  • Olympus 17mm 1.8 lens, 34mm 3.6 ff eşdeğeri sonuçlar veriyor hocam.
  • Deli Hamsi kullanıcısına yanıt
    Işık olarak 1.8, bokeh etkisi olarak 3.6.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ARroWCoLT

Işık olarak 1.8, bokeh etkisi olarak 3.6.
    maalesef ışık olarak da 3.6 hocam.
    https://www.youtube.com/watch?v=f5zN6NVx-hY&t=408s
    Adam benim yukarıda yazdığımı anlatıyor, krop sensörün ışık olarak bir etkisi yok, sadece arka alan bulanıklığı kropta sensörde daha az.
  • quote:

Adam benim yukarıda yazdığımı anlatıyor, krop sensörün ışık olarak bir etkisi yok, sadece arka alan bulanıklığı kropta sensörde daha az.
    Hocam gözden kaçırdınız galiba,
    ilgili videoda 3.15'den sonrasını izler misiniz?
    hatta 4.20'de lens ile ilgili örnek de veriyor kendisi. 45mm 1.8 lensin 90mm f3.6'ya denk gelişinden bahsediyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Deli Hamsi -- 3 Kasım 2018; 17:57:38 >
  • İngilizcen nasıl bilmiyorum ama adam her iki makinanın iso diyafram enstantane ayarları eşitken çekilen iki fotoğrafı karşılaşırıyor ve diyorki FF makine arka alan daha çok bulanık, krop sensör daha az bulanık. Diyaframlar eşit yani biri 2.8 ise diğeride 2.8, dikkat et ışık olarak da fotoğraflar hemen hemen aynı.
  • quote:

İngilizcen nasıl bilmiyorum ama adam her iki makinanın iso diyafram enstantane ayarları eşitken çekilen iki fotoğrafı karşılaşırıyor ve diyorki FF makine arka alan daha çok bulanık, krop sensör daha az bulanık. Diyaframlar eşit yani biri 2.8 ise diğeride 2.8, dikkat et ışık olarak da fotoğraflar hemen hemen aynı.
    videonun devamını izlememekte neden ısrar ediyorsunuz anlamadım hocam, açıkça söylüyor 3.15'de, diyor ki sensör küçük olduğu için pixel başına düşen ışık miktarı azalıyor. Buna bağlı olarak daha fazla noise üretiyorlar. Çünkü toplamda aldıkları ışık çok daha az. Sensörün her bir birim büyüklüğüne düşen ışık miktarı çok daha az çünkü sensör boyutu düşük olmasına rağmen atıyorum FF'de 4/3 sensör de 24mp ancak sensör boyutu küçük olduğu için, her bir pixel de küçük. Bu yüzden.
    Ardından diyor ki;
    MULTIPLY YOUR CROP FACTOR BY YOUR APERTURE, zaten videonun adı "Crop Factor: Why you multiply the aperture by the crop factor"
    İngilizceme laf atmadan izleyiniz lütfen hocam. Saygılar.
    Hatta devamını izlemek zahmetinde bulunursanız, Full Frame makinedeki 200 iso ile crop'taki 800 isonun aynı kirliliği yarattığını da görebilirsiniz. Pek çok güzel bilgiler veren güzel bir video aslında izleseniz.

Tekrar izlemeyeceğinizi düşünerek sizin için SS aldım, Aynasız Lensleri

Edit: Iso ile ilgili kısmı da 5.40'dan sonra izleyebilirsiniz.

Hatta onu da ekleyeyim, eşit dediğiniz kısmın devamı.

Aynasız Lensleri

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Deli Hamsi -- 3 Kasım 2018; 18:26:19 >

• Sonuna kadar seyrettim ki bu videoyu yıllar önce izlemiştim. Adam piksel başına düşen ışık daha az olduğu için karıncalanma artar ve kalite düşer demiş, daha az ışık alır dememiş. Az ışık alması krop sensörün piksellerinin küçük olmasından kaynaklanıyor. Yani işin özeti eşit ISO değeri ve eşit enstantane ayarı ile FF te f 2.8 de ne çekiyorsan, krop sensörde aynısını çekersin. Sadece krop sensörde gürültü daha fazla olduğu için kalite düşer, alan derinliği etkisi daha düşük olur, raw formatına çekiyorsan kalite sorunu PC de çözebilirsin. Söylediğin gibi olsaydı cep telefonlarının, örneğin 1.8 diyafram değerini 1/2.9 sensör için 4.35 ile çarpıp 7.83 olarak hesaplaman gerekirdi. 2.7 krop çarpanlı bir makina kullanıyorum, 17mm f1.8 lensim var, f1.8 in hakkını sonuna kadar veriyor, tek eksisi benim pek önemsediğim düşük bokeh etkisi.

Fotoğraftaki iso değerlerine bakmışsın, biri 800 diğeri 200, iki fotoğraf isolar eşit olsaydı, diyaframlarda yaklaşık olarak eşit olurdu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ARroWCoLT -- 3 Kasım 2018; 20:32:2 >
  • Tamamdır hocam, teşekkürler iyi akşamlar
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.