Şimdi Ara

Ayirt Etme Gucunden Gecici Yoksunluk ve Haksiz Fiil Sorumlulugu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
947
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Olayda A kisisi, B kisisinin ilacini, kendi ilaci sanarak kullaniyor ve ayirt etme gucunu gecici olarak kaybediyor. Bunun uzerine A kisisi C kisisine saldiriyor. Bu durumda A kisisi, haksiz fiillerinden sorumlu olacak midir?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Ceza genel sınav sorusu mu?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: sertosman

Ceza genel sınav sorusu mu?

Geçen yıllarda yapılan Medeni Hukuk sınavlarından birinde çıkmış hocam.
  • Ayırt etme gücünü, kendi kusurlarıyla kaybeden kimseler, ayırt etme gücünden
    yoksun oldukları sırada işledikleri haksız fiillerden, Borçlar Kanunu’nun 54.
    maddesinin, ikinci fıkrası gereği sorumludurlar.
  • Silent Enigma S kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim hocam. Ben de BK m.59'a göre yorumlamaya çalışmıştım ancak ilacın yanlışlıkla alınması kafamı karıştırmıştı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Endless Fight -- 28 Mayıs 2017; 3:44:5 >
  • Endless Fight kullanıcısına yanıt
    Anlıyorum, ben biraz bodoslama atlamışım soruya ondan tam açıklayamamışım cevabı. İlacın yanlışlıkla alınması ihmal oluyor. İhmal de kusurun bir çeşididir. (Kusur basit olarak kast ve ihmal olmak üzere 2ye ayrılıyor.) Sonuçta ihmal ile de olsa ayırt etme gücünü 'kendi kusuru ile' kaybetmiş oluyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Silent Enigma -- 26 Mayıs 2017; 0:24:17 >
  • TBK md. 54
    b. Bedensel zarar
    MADDE 54- Bedensel zararlar özellikle şunlardır:
    1. Tedavi giderleri.
    2. Kazanç kaybı.
    3. Çalışma gücünün azalmasından ya da yitirilmesinden doğan kayıplar.
    4. Ekonomik geleceğin sarsılmasından doğan kayıplar.
  • soruyla bağlantı kuramadım
  • TBK 59 sorunuzun karşılığı oluyor
  • Cezai sorumluluk kusur kast taksir ayrımına göre muhtemeldir ki olmayacaktır. Ancak hukuki sorumluluk ise örneğin akıl hastasının zarar vermesinde olduğu gibi şartlar gerçekleşmiş ise mevcut olacaktır.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.