Şimdi Ara

AYAKLI ALIM SATIMCILAR YÜZÜNDEN FİYATLAR SÜREKLİ YÜKSELİYOR

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
188
Cevap
2
Favori
23.506
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
197 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 2 Gün önce ilanda gördüğümüz araca bakmaya gittik ( yakın mesafedeydi ).

Aracın sahibi aracı 8 gün önce almış , kuru yemişçilik yapıyor.

'' Daha yeni almışsınız neden satıyorsunuz '' dedim .

- Alıp satıyorum çorbaya koşuyorum dedi.

'' Galericimisiniz? vergi levhanız var mı ? Yetki belgeniz var mı '' dedim

- Ne gerek var , Esnafım dükkanda vergi ödüyorum ( kuru Yemiş ) zaten dedi.

Aracı beğenmedik zaten almadık.

Dün başka bir araca bakmaya gittik, Gitmeden konuştuğumda ,

'' ne iş yapıyorsunuz ? '' diye sordum .

- Abi ben öğrenciyim, Araba babamın, babam fabrikada çalışıyor dedi.

Gittik baktık. Araca sıfır hata dedi, araçta sol far tamir edilmiş ön tampon boyanmış çıktı ( araca istediği fiyat kusursuz fiyatı ).

'' Neden bunları söylemediniz ? '' dedim .

15 Gün önce aldığı ekspertiz raporunu gösterdi, ekspertiz yapan yer plastik aksam bakmamış. Ancak farın tamirli olduğunu anlamaya eksper olmaya bile gerek yok, kaputu kaldır direk görüyorsun zaten.

Her neyse asıl mesele 15 gün önce almasıydı ,

''neden aldınız neden satıyorsunuz daha 15 gün olmuş '' dedim.

- Ben araba alıyorum 3-5 kazanç buldum mu satıp geçiyorum tekrar alıyorum . dedi.

'' Vergi mükellefi olmadan sürekli alım satım yapanlara vergi cezası kesiyorlar '' dedim.

- 3 Tane kendime , 3 Tane hanıma , 3 Tane oğlana , 3 Tane kızın üzerine alıyorum sıkıntı olmuyor . dedi

Demem o ki, 2. El piyasası sadece Euro - Dolar ve Sıfır Araçlara gelen ZAM'lar yüzünden yükselmiyor.

Bu Şekilde Araç Alım satımını , Ek Gelir Gibi düşünüp , alım satım yapan ayaklı galeriler yüzünden de fiyatlar sürekli şişiyor.

Galerinden araç alma konusunda benimde tereddütlerim var fakat Sahibinden diye Baktığınız Araç Gerçekten sahibinden olmayabilir. Dikkatli olun

• Valla keşke sayın CB beni otomobil konusunda danışman olarak bir süreliğine yanına çağırsa. Otomobil piyasasını adam ederim. MTV'yi motor hacmine göre değil, kasko değerine göre şekillendiririm.
    Noterlere alan ve satan arasında aracılık yetkisi veririm. Aracı alan kişi para nakitse, parayı notere verir, noter para sayma makinesinde parayı hem sayar hem sahte mi onu kontrol eder, para EFT üzerinden verilecekse alıcı parayı önce Noterin hesabına gönderir, alım-satım işi bitince de noter parayı elden veya EFT ile satıcıya öder.
    Ekspertiz hizmetlerinin çok daha ciddi ve detaylı yapılması konusunda önemler alırım. Verdiği raporda en ufak bir yanlış çıkan ekspertiz firmasının lisansını 6 aylığına iptal ederim, km düşürme vs yalan beyan konularında paraya çevrilmeyen hapis cezaları veririm. Amerikanın bu yalan beyan konusunda hiç affı yoktur. Biz de bu konuda ABD'yi örnek alabiliriz.
    al-satcılar olmasa 2.el bu kadar yükselmez. sen şimdi atıyorum kazasız hatasız Civic arıyorsun. al-satcı bir uyanık senden önce o Civici bulup X liraya satın alıyor. sonra da X+10 bin TL üzerinden ilana koyuyor. sen ise binicisin o arabayı X liraya alma fırsatını kaçırıyorsun. Civic satmak isteyen biri de ilanlara bakıyor, millet X+10 bin yazmış, benim başım kel mi deyip o da X liradan yüksek bir rakamda ilana koyuyor. Böylece fiyatlar ister istemez yükseliyor.
    Al satçıları bu kadar körükleyen insanımızın cahil ve doyumsuz olması.

Ederinden yüksek araba almamayı öğrenmediğimiz sürece bunlar bitmeyecek. Almayın kardeşim. Temiz arabaya 3 - 5 fazla verilir kafası buralara getirdi.
    Sıfır otomobil satan birçok bayinin garantili sertifikalı arabalarına bakın muhattabınız da olur.
    Olmadı fiyat uygun-normal değilse ruhsatına bakın son tescil tarihi gözüküyor zaten yeniyse almayın.

Boya-değişen takıntılarımız bu piyasanın canına okuyor. Korkmayın çamurluğu tamponu kapısı boyalı arabadan bir şey olmaz. Farı değişmiş araba yolda bırakmaz.
    Bu çakallara para kaptırıyoruz sonra niye al satçılar var bu yüzden var.
    Araba fiyatlarının artmasını al sata nasıl bağladıniz anlamadım.

Yenisi 100 bin olan arabayi 100 kere de al sat yapsan 90 binin üstüne satamazsin.
    Ama
    Yenisi agustus ayında 100 bin iken Ekim ayında 120 olursa. İkinci elini Ekim ayında 100 e de satarsın.
    Burda ki sorun al sat değil. Ürüne gelen vergiler. Dolar kurunun artması.
  • Sahibinden olup kocaelinde 35 plaka Diyarbakır da 16 plaka vs gördüm mü ilanı dahi okumadan geçiyorum...

Bu arada al satcılara karşı değilim... Doğru yanlış kabul ama artık bir iş kolu oldu. Karşı olduğum bunu saklamaya çalışmaları bilgi eksikliği vurdum duymazliklari...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: True_Sun

Sahibinden olup kocaelinde 35 plaka Diyarbakır da 16 plaka vs gördüm mü ilanı dahi okumadan geçiyorum...

Bu arada al satcılara karşı değilim... Doğru yanlış kabul ama artık bir iş kolu oldu. Karşı olduğum bunu saklamaya çalışmaları bilgi eksikliği vurdum duymazliklari...
    Valla ben karşıyım.

MAdem sürekli al -sat yapıyor gitsin galeri açsın vergisini ödesin.
  • Gerçek te sonuna kadar haklısınız.
    Ben al satcıları meşrulastirmiyorum.
    Evini kiraya verende beyan verip vergilendirmeli ama inanın bunu yapan oldukça az.
    Her kazancın vergisi olmalı ödemeli sizinle hem fikrim.
    Ben sadece kabullendigimi söylüyorum. ( misal ev sahibinin kirayı elden alıp beyan vermemesi gibi)
    Ben piyasa açısından sektörde böyle bir kol doğdugunu bunu kabullendigimi ama en azından dürüst davransalar bari diyorum. Galerilere alternatif olur da alıcı memnun kalır Galerilerde kendine çeki düzen verir. (yaptığı iş konusununda ve araçların durumu konusunda)

Ve bir konuda daha haklısınız işin içine aracı girdimi 3 llira 5 lira fiyat artıyor.
    Sonuç olarak sizden farklı düşünmüyor sadece iyimser bir beklentim oluyor. (o da olmuyor aslında 😊)

• Al-sata ben de karşıyım. Devletin bu uyanıklara el atması lazım. Ne bileyim şöyle bir kanun çıkarılabilir: Bir araç satın alındıktan sonra 6 ay bitmeden satılırsa 5.000 TL erken satış vergisi (ESV) ödenecektir.

Bu şekilde al-sat işi azalır. Ha gerçekten zorunluluktan arabasını satmak isteyen de "kurunun yanında yaş da yanar" hesabı paşa paşa 5.000 TL'yi öder. Al-satın kesinlikle yasaklanması şart. Galerici değilim hiç sevmem.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mahmut_emmi

Al-sata ben de karşıyım. Devletin bu uyanıklara el atması lazım. Ne bileyim şöyle bir kanun çıkarılabilir: Bir araç satın alındıktan sonra 6 ay bitmeden satılırsa 5.000 TL erken satış vergisi (ESV) ödenecektir.

Bu şekilde al-sat işi azalır. Ha gerçekten zorunluluktan arabasını satmak isteyen de "kurunun yanında yaş da yanar" hesabı paşa paşa 5.000 TL'yi öder. Al-satın kesinlikle yasaklanması şart. Galerici değilim hiç sevmem.
    Sonuna kadar katılıyorum
  • Al-satın haricinde, pert araç satışının da kesinlikle yasaklanması lazım.
  • Kesinlikle aynı fikirdeyim. Pert araç geri dönüşüme gitmeli.

• Alıcı olmazsa, satamaz.
    Almayin

• Acaba kendiniz de bu işi yapsaydınız böyle düşünecek miydiniz?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Valla keşke sayın CB beni otomobil konusunda danışman olarak bir süreliğine yanına çağırsa. Otomobil piyasasını adam ederim. MTV'yi motor hacmine göre değil, kasko değerine göre şekillendiririm.
    Noterlere alan ve satan arasında aracılık yetkisi veririm. Aracı alan kişi para nakitse, parayı notere verir, noter para sayma makinesinde parayı hem sayar hem sahte mi onu kontrol eder, para EFT üzerinden verilecekse alıcı parayı önce Noterin hesabına gönderir, alım-satım işi bitince de noter parayı elden veya EFT ile satıcıya öder.
    Ekspertiz hizmetlerinin çok daha ciddi ve detaylı yapılması konusunda önemler alırım. Verdiği raporda en ufak bir yanlış çıkan ekspertiz firmasının lisansını 6 aylığına iptal ederim, km düşürme vs yalan beyan konularında paraya çevrilmeyen hapis cezaları veririm. Amerikanın bu yalan beyan konusunda hiç affı yoktur. Biz de bu konuda ABD'yi örnek alabiliriz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: murat425

Acaba kendiniz de bu işi yapsaydınız böyle düşünecek miydiniz?
    benim kendi işim var. neden bu saçmalığı iş diye yapmayı düşüneyim?
  • Geçen yeni havalimanından dönerken şoförler konuşuyordu bu mevzuyu.Adam 3 senede 250bin liralık daire aldım diyordu.

Sistemde açık var ve adamlar bu açığı kullanarak köşelik oluyor.Bordrolu çalışanların maaşı eline geçmeden vergisini kesen hükümet, bu tür insanları nedense görmemezlikten geliyor.

Şu zamana kadar birçok araba aldım sattım.Galeriler bile bunlardan daha yüksek teklif yaptı bana arabamı satarken.Bu al-satçılar tam 2.el tetikçisi.Zırh temiz olsa bile bunlardan araba alınmaz.

• True_Sun kullanıcısına yanıt
    Yanlış düşünüyorsun. Benim aracım da 16 plaka ama Düzce'deyim. Aracı Bursa'dan aldım. Saat 4'ten sonra noterden çıkıp plaka bastırmak için uğraşamayacağımdan plaka değiştirmeden aldım. Aracım 2016 model ve daha 20bin km olmadı. Aracı alalı bir buçuk sene oluyor. Şimdi 16 plaka diye ilanı Bursa'dan mı vereyim? Ya da adam memurdur tayin gelmiştir başka ilden. Plaka da haliyle farklı ilin plakasıdır. Bunlar doğal şeyler. Sen bu şekilde düşünerek tertemiz bir aracı es geçmiş oluyorsun.

Benim için ne kadar plaka değiştiyse o kadar kötü. Önceki aracımı da Bursa'dan almıştım. Araç Adıyaman'dan alınma Mardin'den gelme çıkmıştı. Araçtan soğumuştum.

Eskiden plakadan araç sorgulayıp aracın ne zaman alındığı, rehinli olup olmadığı görünüyordu. akepe hükümeti bunun "özel hayatın gizliliğine aykırı olduğu" gerekçesiyle kaldırdı. Şimdi ruhsata bakmadan görme şansımız yok.

Keşke ilanlarda satın alınma tarihi de yazılsa.

• Araba fiyatlarının artmasını al sata nasıl bağladıniz anlamadım.

Yenisi 100 bin olan arabayi 100 kere de al sat yapsan 90 binin üstüne satamazsin.
    Ama
    Yenisi agustus ayında 100 bin iken Ekim ayında 120 olursa. İkinci elini Ekim ayında 100 e de satarsın.
    Burda ki sorun al sat değil. Ürüne gelen vergiler. Dolar kurunun artması.

• Vw markalardan, toyota, Honda, Renault gibi vb tüple uyumlu araçlardan uzak durun, benzinli az fazla yakan araç bakın bunlardan bitanesine denk gelmezsiniz

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 3 sene önce benim arabam ikinci elde 36 bin civarı ediyordu. Yenisi 55 bin

Şuan benim araba 55 bin ediyor ama yenisi 100 bin.

Keşke fiyatlar 3 sene öncesi gibi kalsaydı da benim araba şimdi 30 edeydi yeni araba almam daha kolay olsaydı.

• Al satçıların 67 68 den fazla vermediği aracı galeriye 70e sattım. Piyasası da 72 73 filandı. Bunlar ölücülükte galericileri de geçti. Kaldı ki galeri vergi veriyor dükkan açıyor adam çalıştırıyor. ( Not : galerici esnafını hiç sevmem ama malesef gerçek bu. )

• sarı sitede ki ilanlar paralı hale gelsin; yüzde 50 azalır bu al sat olayı..ilan başına 100 lira istesinler..göreyim o zaman çakalları.
  • O kuru yemişçinin vergi verdiğini hiç sanmıyorum. Bu ülkedeki en büyük vergi kaçakçıları küçük esnaflardır. 3 kuruş vergi vermezler ama dillerinden vatan-millet-din eksik olmaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DburakKoc -- 17 Ekim 2019; 11:40:45 >
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.